|
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
    Łaskawa aura pozwoliła zakończyć rok szkolny 2020/2021 na szkolnym placu apelowym, tym samym ustawowy warunek "zachowania dystansu w przestrzeni publicznej" został spełniony. Pani dyrektor mgr Jolanta Urban krótko podsumowała ten miniony okres i podziękowała wszystkim za wielki całoroczny wysiłek, za pracę w tym wyjątkowo trudnym zarówno dla uczniów, rodziców jak i dla nauczycieli roku szkolnym. Po części oficjalnej był czas na prezentacje artystyczne oraz wręczenie nagród, dyplomów za szczególne osiągnięcia naukowe i artystyczne oraz złożenie podziękowań za pracę na rzecz szkoły. Rozdanie świadectw było już bardziej kameralne, ale wciąż z zachowaniem stosownych procedur.
Udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!
Dzień Sportu cd.
    W ostatnich dniach roku szkolnego w ramach kontynuacji Dnia Sportu zostały rozegrane jeszcze dwie konkurencje. W klasach III był to mecz piłki nożnej, a w klasach II mecze "rzucanki siatkarskiej". Mecz pomiędzy III klasami zakończył się zwycięstwem klasy IIIB, która pokonała swoich kolegów z IIIA 4:0. Natomiast rozgrywki "rzucanki siatkarskiej" wygrała klasa IIB, która w obu meczach pokonała swoich rówieśników z pozostałych klas. Warto podkreślić, że wszystkie mecze były bardzo zacięte i wyrównane :)
Gratulujemy wszystkim naszym sportowcom :)
J.O.
Klasy trzecie w Gruszowie
    21 czerwca klasy trzecie pojechały na ostatnią już wspólną wycieczkę w tym roku. Celem podróży było gospodarstwo agroturystyczne w Gruszowie. Uczniowie zwiedzili gospodarstwo, las i łąkę. Jeździli konno, odwiedzili tartak. Upiekli bułki z mąki razowej i poznali dawne sposoby wyrobu pieczywa. Odwiedzili zwierzęta w ich wiejskich domach, a na koniec bawili się na placu zabaw. Pogoda dopisała, humory również.
J.B-Sz.
Konkurs kaligraficzny
    18 czerwca odbył się szkolny konkurs kaligraficzny dla uczniów klas 1-3. Chętni uczniowie zaprezentowali swoje zeszyty do języka polskiego i matematyki. Spośród wszystkich uczestników konkursu, jury wybierze Mistrza Kaligrafii dla klas pierwszych, drugich i trzecich. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych, starannie prowadzonych zeszytów.
J.Ś-G.
Wernisaż - "Rowerem przez Kraków 2021"
    19 czerwca odbył się wernisaż wyróżnionych prac w VII Konkursie plastycznym „Rowerem przez Kraków” zorganizowanym przez Klub Kultury Przegorzały. Miło nam poinformować, że Marysia N. i Kajetan z klasy 1A otrzymali Wyróżnienie, a Tymoteusz z klasy 2A zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
E.K.
Wycieczka klas pierwszych
    17 czerwca w czwartek wszyscy uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami udali się w swoją pierwszą wycieczkę autokarem do Lasu Wolskiego. Uczniowie spacerowali po lesie podziwiając piękno przyrody, szukając znaków, szlaków, a przede wszystkim jak największych patyków do podpierania ;). Wspólnie zdobyli szczyt Kopca Józefa Piłsudskiego, chętnie wzięli udział w grach i zabawach pod kopcem oraz urządzili piknik. Wszyscy brudni i szczęśliwi wrócili do swoich domów.
Działania SU - Gala Finałowa Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak
    15 czerwca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego SP39 wraz z Opiekunem wzięli udział w Gali Finałowej Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak zorganizowanej przez Referat ds. Młodzieży Urzędu Miasta Krakowa. W wyjątkowych okolicznościach przyrody podsumowano Program oraz rozdano certyfikaty. Z prawdziwą radością informujemy, że nasz Samorząd Uczniowski otrzymał tytuł Lidera Samorządności!
Dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom, Radzie Rodziców
oraz całej społeczności szkolnej za wsparcie naszych działań.
  |
Działania Samorządu Uczniowskiego - Wielokulturowość w naszej szkole
    Za nami realizacja ostatniego już projektu finansowanego ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak /"Samorząd Uczniowski w Akcji/, którego operatorem jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
    W działania włączyli się nie tylko uczniowie klasy 6a, ale również ich młodsi koledzy i koleżanki. Były warsztaty online, wystąpienia publiczne, wspólne słuchowiska i gry planszowe. Wszyscy, pracując w grupach metodą projektu, przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące różnych zakątków świata. Opowiadaliśmy o kulturze, języku, sztuce i obyczajach wybranych miejsc. Najodważniejsi przygotowali także specjały kulinarne charakterystyczne dla danego rejonu. Wierzymy, że udało nam się zaszczepić w koleżankach i kolegach ciekawość w poznawaniu innych kultur. Te wszystkie działania były szansą do poszerzenia horyzontów i zrozumienia, że różnice mogą łączyć, a nie dzielić.
  |
Klasy trzecie na Pustyni Błędowskiej
    Klasy 3a i 3b towarzyszyły w tym roku klasie 6a w Mistrzostwach Młodzieży w Marszach na Orientację. Chociaż trzecioklasiści nie mogli jeszcze w pełni uczestniczyć w zawodach, uczyli się posługiwać mapą i szukać kolejnych stacji ukrytych w Lasach Błędowskich. Podczas marszu po lesie dotarli do niezwykłego miejsca - na Pustynię Błędowską. Tam przez chwilę mogli poczuć się jak na bałtyckiej plaży, zaobserwować ciekawe okazy przyrody, wytropić zająca i poznać historię powstania tego miejsca, także tą legendarną. Był to również czas na relaks, szaleństwa i dobrą zabawę.
Poszukiwacze skarbów
    W ciepły i słoneczny piątek pierwszaki postanowiły poszukać skarbu. Zabawa była świetna, dużo emocji, wrażeń i tajemniczych zagadek. Wszystko skończyło się sukcesem, skarb został odkryty, brawo dla odkrywców.
Była to wielka terenowa przygoda!!!
Z wizytą na Kazimierzu
    9 czerwca uczniowie klasy 6a wzięli udział w warsztatach przygotowanych w ramach projektu realizowanego przez Dzielnicę II - "Spacery po Krakowie". W czasie spotkania z Panią Przewodnik uczniowie poznali historię oraz zwyczaje krakowskich Żydów i odwiedzili ważne dla tej społeczności miejsca na Kazimierzu. Była to ciekawa lekcja historii i wielokulturowości, za którą serdecznie dziękujemy Pani Annie Stalmach i Panu Pawłowi Stachowcowi z Dzielnicy II.
Szlakiem Krakowskich Legend
    7 czerwca klasa 2b skorzystała z projektu realizowanego przez Dzielnicę II - darmowych zajęć - spacer po Krakowie z przewodnikiem. Skorzystaliśmy z zajęć tematycznych "Szlakiem krakowskich legend". Już na początku zajęć Pani Przewodnik zaskoczyła nas wspaniałym strojem, któremu nie mogli nadziwić się zarówno uczniowie jak i turyści. W ramach spaceru dzieci zapoznały się z informacjami i legendami dotyczącymi najważniejszych budowli: Wieży Ratuszowej, Sukiennic, Kościoła Mariackiego na Rynku Głównym, Domu Jana Matejki, Barbakanu, Bramy Floriańskiej i Baszt, które stanowiły ważne elementy fortyfikacyjne. Na dziedzińcu Collegium Maius dzieci poznały legendę o Nawojce, która została żakiem. Na zakończenie wycieczki uczniowie zakupili u "współczesnych przekupek" krakowskie obwarzanki.
Serdecznie dziękujemy i nisko się kłaniamy wspaniałej Pani Przewodnik p. Annie Stalmach i Panu Pawłowi Stachowcowi
z Dzielnicy II, dzięki którym mieliśmy szansę uczestniczyć w tak wspaniałych zajęciach.
Święto Sportu Szkolnego
    W dniu 02.06.2021r. nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali w naszej szkole Dzień Sportu pod hasłem: W zdrowym ciele zdrowy duch. Celem tej corocznej imprezy było podkreślenie święta wszystkich dzieci, jak również zaprezentowanie sprawności ruchowej, zwinności, szybkości i dokładności rywalizujących ze sobą dzieci. W programie imprezy znalazły się konkurencje sportowe dla wszystkich klas oraz konkurencje indywidualne dla wszystkich uczniów chcących sprawdzić swoje umiejętności ruchowe ....
Dzień Dziecka w 2A
    W ramach świętowania Dnia Dziecka w klasie IIa odbyły zabawy taneczne. Kilkoro uczniów reprezentowało klasę na konkursie recytatorskim "Humor w poezji dziecięcej". Znaleźliśmy również czas na poczęstunek i seans filmowy. Po raz kolejny okazało się, że wspólne spędzanie czasu to najlepszy prezent.
Dzień Dziecka z niespodziankami
    1 czerwca to dzień z niecierpliwością wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Dorośli starają się, by Święto Dzieci umilić różnymi atrakcjami. Rodzice uczniów klasy 2b przygotowali dla Dzieciaków imienne kubeczki, do których Milusińscy mogli nałożyć słodyczy, z których zbudowany był niesamowicie apetyczny i pomysłowy tort. Następnie dzieci wesoło bawiły się na szkolnym placu zabaw, chłopcy rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej z kolegami z klasy 2a. A na zakończenie uczniowie grali w rozmaite gry planszowe, które przynieśli z domów. Zabawa była bardzo zgodna i służyła zawiązywaniu cieplejszych relacji koleżeńskich.
Mistrzostwa Małopolski Młodzieży w Marszach na Orientację - Klucze 2021
    1 czerwca uczniowie z klasy 6a wraz z koleżankami i kolegami z trzecich klas wzięli udział w Mistrzostwach Młodzieży w Marszach na Orientację. Młodsi uczniowie z wychowawcami udali się na wspólny spacer, zaś starszaki w dwuosobowych zespołach pokonywali w ściśle określonym czasie wyznaczoną trasę. Ze specjalnie przygotowaną mapą (również w języku ukraińskim - brawo organizatorzy!) i w dobrych humorach ruszyli w las. A tam wiele przyrodniczych niespodzianek: "Proszę pani, proszę pani, zające były! I taka wielka osa! I jezioro! I pokrzywy! I pustynny piach - w butach i nie tylko! :)" Nie każdy odnalazł prawidłowe lampiony - punkty kontrolne, ale najważniejsze, że wszystkie zespoły dotarły bezpiecznie na metę!
Najlepiej z zadaniem poradziły sobie Ala i Julia, które zajęły III miejsce w konkursie!
Serdecznie gratulujemy!
Puchar Ninja Club
    30 maja (niedziela) w Rodzinnym Centrum Sportu D.I. Sport odbyła się III edycja zawodów o puchar Ninja Club. Kamil uczeń VI klasy zajął w nich III miejsce, zdobywając swój kolejny medal w takiej imprezie.
Kamilowi gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy :)
Warsztaty STARS - rowerem do szkoły
    24 i 26 maja naszych uczniów odwiedził p. Maciej Skinderowicz, edukator z Fundacji Otwarty Plan. Była to okazja do przeprowadzenia kolejnych już warsztatów doskonalących umiejętności jazdy na hulajnodze i rowerze. Serdecznie dziękujemy!
E.K.
Dzień Dziecka w klasie 1C
    W słoneczny poniedziałek wszystkie pierwszaki udały się na lody do pobliskiej cukierni, następnie spacerkiem przeszli na Bulwary Wiślane, gdzie poświęcili czas na zabawę w pięknych okolicznościach przyrody, po powrocie do szkoły świetnie się bawili przy grach stolikowych. Wszystko za sprawą ich święta.
K.B.
Dzień Dziecka w klasie 2C
    Dzień pełen wrażeń rozpoczął się od udziału w szkolnym konkursie recytatorskim. Po powrocie do klasy dzieci wzięły udział w klasowym dniu gier planszowych. Wybór gier był tak duży, że nie wszystkim udało się zagrać w zgromadzone na ten dzień gry. Były kalambury, gry strategiczne, na spostrzegawczość, popularne ściganki, karty itp. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kolejnym punktem programu była loteria fantowa, w której każdy los był wygraną. Niespodzianki ukryte pod konkretnym losem dla niektórych były zaskoczeniem, a dla innych radością. Na koniec był muzyczny quiz pt. "Jaka to melodia dla dzieci". Uczniowie zgadywali z jakich bajek pochodzą usłyszane fragmenty piosenek. Emocji przy tym było co niemiara. Dzięki wzajemnej pomocy udało się odgadnąć wszystkie bajki. Nie zabrakło również słodkości i soczków przygotowanych przez Rodziców.
M.D.
Szkolny Konkurs Recytatorski
    Uczniowie klas I-III zostali zaproszeni do udziału w szkolnym konkursie recytatorskim pt. "Humor w poezji dziecięcej". Konkurs odbył się 31 maja dla klas trzecich i 1 czerwca dla klas pierwszych i drugich. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrym opanowaniem tekstu i niekiedy brawurową recytacją, a niektórzy wspaniałym przebraniem. Jury będzie miało trudny wybór z wyłonieniem zwycięzców. Wyniki konkursu już wkrótce, a my gratulujemy wszystkim uczestnikom udanych występów :)
M.D.
ZIS - Dzień Dziecka na sport(n)owo
foto - Mateusz Chwajoł - www.zis.krakow.pl
    W sobotę, 29 maja, na stadionie lekkoatletycznym WKS Wawel odbyły się zawody dla dzieci w ramach projektu ZIS - Dzieciaki na start! Spotkanie poprowadzili trenerzy AZS AWF Kraków Masters, na czele z trzykrotnym olimpijczykiem, medalistą mistrzostw świata i Europy, Grzegorzem Sudołem. Dzieci rywalizowały w duchu fair play w pięciu dyscyplinach: w biegu na 60 metrów, biegu średniodystansowym na 400 m, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową i pokonywali tor przeszkód.
Nasi uczniowie wspierali się wzajemnie i świetnie się zaprezentowali!
Na podium stanęli: Kasia z klasy 1A (III miejsce w swojej kategorii wiekowej) i Tymoteusz z klasy 2A (II miejsce w swojej kategorii wiekowej).
Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
E.K.
Zajęcia robotyczne
    Na warsztatach robotycznych zawitała wiosna. Przez ostatnie 2 miesiące uczniowie klas pierwszych konstruowali i programowali płazy i owady. Była to okazja do przypomnienia sobie cyklu rozwoju żaby i omówienia roli pszczół w przyrodzie.
E.K.
6A w szkole!
    Nareszcie razem! Po dłuuuugiej przerwie na korytarzu usłyszeliśmy śmiech uczniów klasy 6a. Przywitały ich balony, gra online - "Powrót w mistrzowskim stylu", polegająca na odgadnięciu przeróżnych zakamarków szkoły oraz zajęcia w grupach. Mamy nadzieję, że zostaniemy razem na dłużej.
E.K.
Survival Race KIDS
    16 maja na plaży przy krakowskim parku Bagry Wielkie odbyła się impreza Survival Race KIDS. Zadaniem uczestników było pokonanie różnej długości trasy, dostosowanej do wieku startującego, na której znajdują się przeszkody. Wiemy, że wyzwanie sprawdzenia siebie w takiej imprezie podjęli również nasi uczniowie :)
    Chociaż klasyfikacja generalna nie jest prowadzona bo najważniejsza jest dobra zabawa
i uśmiech startujących to nieoficjalnie Filip z klasy 6 przebiegł linię mety na 3 miejscu, a jego kolega z klasy Kamil na 6.
Wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie i ukończyli trasę gratulujemy!!!
J.O.
Klasy drugie w Lesie Wolskim
    28 maja uczniowie z wszystkich klas drugich pojechali na wycieczkę rekreacyjno – przyrodniczą do Lasu Wolskiego. Na początku w lesie dzieci utrwalały wiadomości o piętrach lasu, rozpoznawały rośliny przy pomocy aplikacji flora incognito, kalkowały korę drzew i mierzyły ich obwody. Później czerwonym szlakiem wszyscy doszli do Kopca Niepodległości Marszałka Józefa Piłsudskiego, który po spożyciu drugiego śniadania, zdobyli. Z kopca dzieci podziwiały piękną panoramę Krakowa i szukały szkoły. Następnie dzieci wspaniale się bawiły na placu zabaw u podnóża kopca. Na zakończenie uczniowie przeszli zielonym szlakiem do Rezerwatu Skałek Panieńskich, gdzie wysłuchali krakowskiej legendy związanej z Pannami Zwierzynieckimi. Ponieważ pogoda nie sprawiła psikusa, wycieczka się udała.
J.S.
Zabawy podwórkowe z dawnych lat
    Uczniowie klasy 2b na zajęciach lekcyjnych poznali zabawy swoich rodziców i dziadków, a następnie na podwórku szkolnym wesoło się bawili w "śledzia", "Króla Lula", "szczura" i w chowanego. Była to okazja do ruchu i dalszej integracji klasy po okresie nauki zdalnej.
J.S.
Warsztaty o różnych rodzajach niepełnosprawności.
    W klasie 2b odbyły się warsztaty o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności poprowadzone przez mamę uczennicy p. Karenko. Dzieci zostały przygotowane do warsztatów poprzez lekturę książki "Kosmita", której bohaterem jest dziecko cierpiące na autyzm. Podczas warsztatów obejrzały film dydaktyczny pokazujący dziwne, niepojęte, autystyczne dziecko. Pani prowadząca warsztaty zwracała dzieciom uwagę na różne rodzaje niepełnosprawności (niedowidzenie, niedosłyszenie) i poprzez odpowiednie ćwiczenia uświadamiała uczniom, jak inny jest świat "widziany i słyszany" przez osoby z deficytami rozwojowymi. Zajęcia uczyły dzieci szacunku i akceptacji dla każdej osoby bez względu na jej sprawność fizyczną czy umysłową.
J.S.
Posłanie Misyjne do Zambii
    Z wielką radością mam zaszczyt zaprosić panią Dyrektor Jolantę Urban, Grono Pedagogiczne i całą społeczność szkolną SP 39 im. Bartosza Głowackiego w Krakowie na Posłanie Misyjne do Zambii, które odbędzie się podczas Mszy Świętej w dniu 6 czerwca 2021 roku (niedziela) o godzinie 12:30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie przy ul. Totus Tuus 32. Mszy Świętej będzie przewodniczył J.E. Ks. Bp Jan Zając.
   Organizator: Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków, misje.diecezja.pl
Będzie mi bardzo miło spotkać się z Wami ostatni raz przed moim wyjazdem do Afryki, dlatego z całego serca zapraszam.
Karolina Cygan
Warsztaty ogrodnicze - "Ogród z klasą"
    W dniu 21 maja (piątek) odbyły się w naszej szkole warsztaty ogrodnicze z koordynatorką projektu "Ogród z klasą" w imieniu Zarządu Zieleni Miejskiej, p. Beatą Ligęzą. Uczestniczyli w nich uczniowie klas 3a i 3b, którzy działają w ramach koła ogrodniczego prowadzonego w szkole.
    Szkoła otrzymała sadzonki roślin: arbuzy, rabarbar, sałatę i zioła. W ramach zajęć, które odbyły się w szkolnym ogrodzie uczniowie mieli okazję nauczyć się jak rozpoznawać rośliny, a także jak prawidłowo je sadzić oraz dbać o ich uprawę.
I.J.
Bardzo dziękujemy za wspólny czas.
Czytanie ma moc!
    Uczniowie klasy 2c wzięli udział w projekcie pt. "Czytanie ma moc!" zorganizowanym przez Wydawnictwo Znak. W ramach projektu wykonali ćwiczenia do książki pt. "Zrób sobie komiks", a ostatnio wspólnie czytali fragment innej książki pt. "Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych". Fragment, który dzieci przeczytały został nagrany i wysłany do Wydawnictwa. Wszyscy bardzo się starali i byli bardzo przejęci nagraniem. Projekt, w którym uczniowie biorą udział dostarcza wielu pozytywnych emocji i sprawia, że czytanie książek to fantastyczna przygoda po świecie wyobraźni.
ZDROWO I SPORTOWO
Cudowny Świat Baśni - Centrum Kultury Podgórza
    Z przyjemnością informujemy o sukcesach naszych uczniów w cyklu konkursów "Cudowny Świat Baśni" zorganizowanym przez Centrum Kultury Podgórza. W imieniu organizatora nagrody wręczyła Pani Dyrektor. |
Projekt STARS - szkolne działania
    Kampania Rowerowy Maj już na półmetku. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Rodzicom i dopingujemy dzieci. Zachęcamy niezdecydowanych. Przypominamy, że do zabawy można dołączyć w każdym momencie.
    Dodatkowo, poza codziennymi przejazdami, uczniowie klasy 6a przygotowali projekty ścieżki rowerowej oraz ulotki promujące zrównoważony transport. Pamiętajmy, że idea efektywnej komunikacji, korzystnej ekonomicznie i minimalizującej szkodliwy wpływ na środowisko to najlepszy prezent jaki możemy sprawić naszej planecie.
Działania Samorządu Uczniowskiego - Wiosna dla Seniorów
    Za nami realizacja kolejnego projektu finansowanego ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak /"Samorząd Uczniowski w Akcji"/, którego operatorem jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
    W czasie trwania projektu udało nam się zorganizować konsultacje online, warsztaty przyrodnicze i zajęcia plastyczne. W działania SU włączyli się nauczyciele świetlicy, pan woźny i rodzice, którzy pomogli w transporcie podarunków do Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Radziwiłłowskiej w Krakowie. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc paniom: Agacie, Małgosi i Renacie, panu Zbyszkowi oraz mamie Mai z klasy 3a. Dziękujemy też Seniorom za roślinki, które otrzymaliśmy. :)
  |
Dzień Polskiej Niezapominajki
    15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki z tej okazji uczniowie ozdobili nasz ogródek sadzonkami niebieskich niezapominajek. Jest pięknie i majowo.
Wyniki konkursu plastycznego "Wielkanocna pisanka"
    Po powrocie uczniów do szkoły odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów zwycięzcom konkursu plastycznego "Wielkanocna pisanka". Pani Dyrektor Jolanta Urban złożyła gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tej uroczystości.
Majowe Święta Narodowe!
    Już jutro rozpoczynamy w Polsce wielkie świętowanie. Przed nami trzy dni Świąt Narodowych. 1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2 maja Święto Flagi Narodowej, zaś 3 maja przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Przez cały tydzień na świetlicy szkolnej uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali się do obchodów wyżej wymienionych świąt. Dzieci stworzyły pole makowe, kotyliony oraz biało-czerwone serca.
    Wszystkich serdecznie zapraszamy do internetowego escape room'u: https://view.genial.ly/60844c5d1a26300d3e36011e/presentation-escape-room-swieta-narodowe .
Czy uda Wam się wygrać? Życzymy Wam powodzenia.
Światowy Dzień Ziemi
    22 kwietnia obchodzimy na całym świecie największe ekologiczne święto - Dzień Ziemi. Razem z uczniami koła biologicznego oraz dziećmi świetlicowymi przypominamy wszystkim, że nasza planeta jest, nie tylko naszym domem, a to my-ludzie, najbardziej ją niszczymy. Dbajmy o nasz dom nie tylko od święta, ale i na co dzień. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia prezentacji.
Rowerowe poszukiwanie wiosny - projekt STARS
    Wiosna to czas, gdy nie tylko bociany wracają do kraju, ale także rowery pojawiają się częściej na ścieżkach. Nasi uczniowie zabrali swoich bliskich na wycieczkę w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. Szukali ich nie tylko w Krakowie, ale również w Puszczy Niepołomickiej i w górach. Zapraszamy do galerii.
Pola Nadziei 2021 - #ŻonkilowePodajDalej
    Od 15 marca trwa 24. edycja charytatywnej akcji Pola Nadziei. W tym roku pomaganie chorym przebywającym w Hospicjum św. Łazarza odbywa się dwutorowo: tradycyjnie - w bardzo ograniczonym zakresie oraz wirtualnie - na większą skalę.
W naszej szkole, od czwartku 15 kwietnia 2021 roku, będzie można wrzucać datki do tradycyjnej, zielonej puszki. Do czasu powrotu dzieci do szkoły, będzie ona stała w holu szkoły i każdy chętny darczyńca będzie mógł wrzucić do niej pieniądze. Zachęcamy dorosłych i dzieci do odwiedzenia szkoły i wsparcie tej bardzo potrzebnej akcji.
    Dla tych, którzy wolą udział wirtualny, proponujemy #ŻonkilowePodajDalej - zbiórka na www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka i www.pomagam.pl/podaj-dalej.
Więcej szczegółów tutaj:
https://www.facebook.com/pg/hospicjumswlazarza/posts/
LICZY SIĘ KAŻDA ZŁOTÓWKA!
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Okładka mojej ulubionej książki" rozstrzygnięty!
    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za wzięcie udziału w Międzyszkolnym Konkursie plastycznym zorganizowanym przez naszą szkołę. Nadesłane prace nas zachwyciły, dlatego też wybór zwycięzców nie należał do najłatwiejszych. Wspólnymi siłami poradziliśmy sobie z ich wyłonieniem, tutaj dziękujemy jury, które składało się z 19 naszych nauczycieli.
Wykonane prace były naprawdę na wysokim poziomie, dlatego ich autorom gratulujemy :) | |
Klasy I I miejsce: Adam W., Szkoła Podstawowa nr 18 II miejsce: Natalia Ł., Szkoła Podstawowa im. Bogdana Jańskiego III miejsce: Nikola Ch., Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 90 Wyróżnienie: Maria M., Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 16 |
Klasy II I miejsce: Amelia P., Szkoła Podstawowa nr 27 II miejsce: Magdalena M., Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 III miejsce: Eryk N., Szkoła Podstawowa nr 58 Wyróżnienie: Natalia S., Szkoła Podstawowa nr 27 |
Klasy III I miejsce: Anastazja B., Szkoła Podstawowa nr 160 II miejsce: Lena W., Szkoła Podstawowa nr 160 III miejsce: Marta W., Szkoła Podstawowa nr 1 Wyróżnienie: Kamila P., Szkoła Podstawowa nr 53 |
Nagroda Publiczności: Jacek S. - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 90 |
Wyniki konkursu plastycznego "Wielkanocna pisanka"
    W marcu odbył się w świetlicy klas pierwszych konkurs "Wielkanocna pisanka".W konkursie uczestniczyło 26 uczniów. Uczniowie wykonując prace konkursowe wykazali się kreatywnością oraz umiejętnością wykorzystania różnorodnych technik plastycznych.
Gratulujemy zwycięzcom:
I miejsce - Alicja
II miejsce - Dorota
III miejcse – Krzysztof
Nagroda publiczności - głosowanie na prace plastyczne w konkursie międzyszkolnym "Okładka mojej ulubionej książki"
   u Już czas! Serdecznie dziękujemy za wszystkie nadesłane prace w Międzyszkolnym Konkursie "Okładka mojej ulubionej książki". Jury już wkrótce zasiądzie do obrad i wyłoni zwycięzców. Ty też możesz zostać jurorem i pomóc zdobyć komuś nagrodę publiczności. Co należy zrobić ? Wejdź proszę na facebooka naszej szkoły : Szkoła Podstawowa nr 39 im. Bartosza Głowackiego w Krakowie - Strona główna | Facebook. Znajdziesz tam album o nazwie Konkurs Międzyszkolny "Okładka Mojej ulubionej książki". Przejrzyj wszystkie zdjęcia i daj "łapkę w górę" lub inną reakcję tej pracy, która najbardziej Ci się podoba. Głosowanie trwa do 09.04.2021 r. do godziny 12:00. Nagrodę publiczności zdobywa ta praca, która będzie mieć najwięcej głosów.
Życzymy Wam dobrej zabawy :) Powodzenia!
Życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy
Życzenia Samorządu Uczniowskiego
Wielkanocna Zbiórka Żywności 2021 –„Święta godne, a nie głodne”
    W tym roku szkolnym, ze względu na Covid - Wielkanocną Zbiórkę Żywności przeprowadziliśmy w naszej szkole. Na prośbę Rodziców zbiórkę przedłużyliśmy do 30 marca - przedostatniego dnia przed przerwą świąteczną. Zaangażowanie uczniów i ich Rodziców przerosło nasze oczekiwania. Mimo nauki zdalnej darczyńcy przynosili do szkoły preferowane produkty spożywcze: olej, mąkę, kaszę, ryż, cukier, konserwy, mleko, dżemy, czekolady, ciastka, groch, budynie, płatki kukurydziane, herbatę, kaszę, makarony i inne. Uzbierało się 24 ciężkich, wypełnionych po brzegi pudeł i kartonów. W akcję "Święta godne, a nie głodne” włączyła się cała społeczność szkolna. 31 marca pracownicy obsługi pomogli przenieść uzbierane produkty do samochodu Banku Żywności.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego,
by ludzie potrzebujący mieli obfity wielkanocny stół.
Zobacz relację
Dzień Przedmiotów Humanistycznych
   u Uczniowie klasy 6a wzięli udział w teście online sprawdzającym wiedzę z zakresu historii, muzyki, plastyki, literatury, gramatyki i poprawności językowej. Pytania nie należały do najłatwiejszych, dlatego serdecznie gratulujemy zwycięzcom:
I miejsce - Lilia
II miejsce - Julia
III miejsce - Franek
Gratulujemy osiągniętych wyników!
Pierwszy dzień Wiosny 2021
Brązowy medal Kamila w Pucharze Ninja Club 2021
    14 marca w Rodzinnym Centrum Sportu D.I. Sportu w Krakowie odbyła się II edycja zawodów o Puchar Ninja Club 2021, nasz uczeń Kamil z klasy VIa zdobył w nich III miejsce !!!
Kamilowi gratulujemy zdobytego medalu i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
Wiosenne prace plastyczne
    Już niedługo w kalendarzach będziemy mieli wiosnę, dokładnie 21 marca. A co z wiosną za oknem ? Na nią chyba będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. W oczekiwaniu na wiosnę przygotowujemy nasze sale świetlicowe wykonując prace plastyczne. Zapraszamy do ich obejrzenia.
Świąteczne stroiki.
    Zdążyliśmy przed Świętami Wielkiej Nocy stworzyć małe dzieła sztuki. Stroiki wielkanocne w doniczkach, na pniu brzozy, z kwiatów, gałązek czy wydmuszek doskonale sprawdzają się jako dekoracja świątecznego stołu i wielkanocnego wnętrza! Przygotowaliśmy piękne ozdoby i mamy nadzieję, że dotrwają do Wielkanocy.
Działania Samorządu Uczniowskiego - Turniej piłkarzyków
    Za nami emocjonujący czas, czyli realizacja projektu "Turniej piłkarski poza boiskiem" finansowanego ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak /"Samorząd Uczniowski w Akcji"/, którego operatorem jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie.
    Dziękujemy wszystkim za pomoc - paniom: Judycie, Joannie i Annie za przeprowadzenie rozgrywek oraz panom woźnym i rodzicom z klasy 2a za złożenie i ustawienie stołów. Wspólna gra nie tylko sprzyjała integracji, ale także była okazją do rozwijania nowych umiejętności. Pierwszoklasiści trenowali grę w debla, zaś starsze koleżanki i koledzy wzięli udział w turnieju indywidualnie. 19 marca Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i drobne upominki najlepszym graczom.
Gratulujemy i zapraszamy do gry już po powrocie do szkoły!
  |
Projekt KROKUS
    Po tegorocznej, dość srogiej zimie, przed szkołą zakwitły krokusy, mające wyjątkową symbolikę. Żółte kwiaty przypominają Gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez Niemców krajach. W czasie II wojny światowej i Holokaustu zamordowanych zostało półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości. To właśnie o nich, a także o nowym, odradzającym się życiu oraz o nadziei, która nigdy nie umiera, mówią te maleńkie kwiaty. Ich pojawienie się to efekt udziału naszej szkoły gimnazjalnej w wielu edycjach Projektu Krokus, mającego na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z tematyką zagłady. Od 2012 roku młodzież (Gimnazjum nr 7 im. B. Głowackiego) wraz z wychowawcami sadziła jesienią setki cebulek krokusów, by na wiosnę, patrząc na nie, mieć w pamięci tych, którym są poświęcone.
    Projekt Krokus to również możliwość zrozumienia, do czego doprowadzają dyskryminacja i uprzedzenia oraz co znaczą pojęcia tolerancja i szacunek w różnych obszarach życia.
Dzień Otwarty Szkoły
    9 marca 2021r. Szkoła Podstawowa nr 39, po raz kolejny zorganizowała Dzień Otwarty dla przyszłych pierwszoklasistów i ich Rodziców. Celem spotkania było zapoznanie gości z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2021/22 oraz zaprezentowanie bazy szkoły. Nauczyciele chcieli przekonać Rodziców oraz przedszkolaków, że szkoła, to nie tylko nauka, ale też wspaniała zabawa. To jednak nie do końca było możliwe, ze względu na panującą sytuację epidemiczną. Ale nie ma tego złego... Rodzice mogli porozmawiać z Dyrektorem szkoły - Panią mgr J.Urban oraz nauczycielami, a także, wraz z dziećmi, odbyć spacer po zakamarkach naszej szkoły. Dzieciaki świetnie odnalazły się na sali gimnastycznej, obejrzały świetlicę szkolną, zaciekawiły się ilością książek w szkolnej bibliotece i oczywiście obejrzały sale lekcyjne. Spacerując po szkole goście mogli obejrzeć ciekawe wystawy i ekspozycje prac uczniów, oraz podziwiać osiągnięcia sportowe w postaci licznych pucharów i medali. Dzień otwarty uważamy za bardzo udany. Mamy komplet uczniów w dwóch klasach pierwszych. Z niecierpliwością czekamy na dzień 1 września, kiedy to nowi uczniowie przekroczą próg naszej szkoły, Szkoły Podstawowej Nr 39.
Światowy Dzień Wody
    22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Nie zawsze pamiętamy jak ważna jest ona w naszym życiu. Nie zawsze pamiętamy, że są na świecie ludzie, którzy nie mają dostępu do wody. Na zajęciach przyrodniczych pierwszaki dzielnie opowiadały o roli wody w naszym życiu i o tym jak możemy ją oszczędzać. Na koniec opowieści samodzielnie stworzyli piękne plakaty.
Przygotowania do powitania Wiosny
    Uczniowie Klasy 1C poznali tradycje związane z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny, który już tuż, tuż. Wykonali piękną Marzannę, którą zabiorą na spacer nad rzekę.
Odkrywamy Australię
    W ramach poszerzania wiedzy o świecie uczniowie klasy II A wzięli udział w zajęciach poświęconych Australii. Dzieci wysłuchały ciekawostek na temat najmniejszego kontynentu, dowiedziały się kim są Aborygeni, a nawet posłuchały ich muzyki. W celu podsumowania wiadomości uczniowie przygotowali plakat poświęcony cechom charakterystycznym Australii.
Wiosenne prace plastyczne
    Już niedługo w kalendarzach będziemy mieli wiosnę, dokładnie 21 marca. A co z wiosną za oknem ? Na nią chyba będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. W oczekiwaniu na wiosnę przygotowujemy nasze sale świetlicowe wykonując prace plastyczne. Zapraszamy do ich obejrzenia.
Hodujemy kryształy soli i przygotowujemy się do konkursów.
    W ramach przygotowań do Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik" uczniowie klasy 2b hodowali kryształy soli. Stopniowo wsypywali sól do słoika z ciepłą wodą, aż do uzyskania roztworu nasyconego. Następnie ustawili słoik na parapecie i prowadzili obserwacje, a wyniki zapisywali na karcie. W miarę wyparowywania wody, na włóczce tworzyły się coraz ładniejsze kryształki soli. Innym eksperymentem było zbudowanie prostego stetoskopu z dwóch małych lejków i tworzywowej rurki oraz rozciętego balonika, który posłużył za membranę. Wszystkie dzieci osłuchiwały najpierw swoje serduszka, a następnie serca koleżanek lub kolegów w parach. Uczniowie przygotowują się też do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur – Żaczek", poprzez rozwiązywanie przykładowych zadań, często nietypowych, ale rozwijających logiczne myślenie. Jest to świetna szkoła nauki rozumowania i wnioskowania. Z zadaniami konkursowymi dzieci zmierzą się w marcu.
Życzymy POWODZENIA!
Po co nam matematyka?
    Na to pytanie uczniowie klasy 2b poszukiwali odpowiedzi podczas realizacji kolejnego scenariusza w ramach projektu Uniwersytet Dzieci w Klasie. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia filmu z udziałem naukowca, który przekonująco tłumaczył, w jaki sposób korzystamy z matematyki. Dzieci miały rozwiązać zagadkę, co trzeba zmienić, by można efektywnie obejść całe zoo? Uczniowie zauważyli, że aby nie przechodzić dwukrotnie tą samą alejką, trzeba dorysować jeszcze jedną ścieżkę. Sprawnie można przejść całe zoo, tylko wtedy gdy z każdego rozwidlenia wychodzi parzysta liczba dróżek. Uczniowie segregowali ilustracje przedmiotów lub sytuacji, w których wykorzystanie matematyki jest niezbędne i tych, gdzie matematyka nie jest potrzebna. Okazało się, że nie ma dziedziny życia, w której matematyka byłaby zbędna. Podczas zabawy "matematyka w cukierni" –dzieci mając do dyspozycji po 20 szklanek mąki i po 15 jajek, miały upiec dwa rodzaje ciast, w różnych cenach, wykorzystać jak najwięcej otrzymanych składników i zmaksymalizować zysk ze sprzedaży. Wszystkie grupy poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie. Okazało się, że matematyka jest niezbędna w muzyce. Dzieci stworzyły klasową orkiestrę perkusyjną - liczyły długość trwania dźwięków i wspólnie wygrały rytm: na talerzach nuty, na trójkątach półnuty, na tamburynach ćwierćnuty, a na grzechotkach ósemki. Udało się zagrać bardzo rytmicznie. Uczniowie w oparciu o ilustrację człowieka witruwiańskiego poznali matematykę w ciele człowieka – porównali wzrost i szerokość rozpiętych ramion, długość przedramienia i stopy, i doszli do ciekawych wniosków. Film "Most się wali" zapoznał uczniów z matematyką w inżynierii, dzieci projektowały swoje mosty, a później budowały je z drewnianych klocków. Na przykładzie Krzywej Wieży w Pizie poznały i doświadczyły pojęcia środek ciężkości. Stojąc na środku sali bez problemu wykonały skłon, ale gdy pięty i plecy ściśle przylegały do drzwi skłonu nie dało się wykonać, gdyż środek ciężkości ciała wysuwał się poza stopy. Na zakończenie dzieci obliczały proporcje owoców na sałatkę dla rodziny 4 osobowej i przeliczały składniki na sałatkę dla całej klasy (16 osób). To była wspaniała nauka przez zabawę, która udowodniła, że matematyka jest nieodzowna w codziennym życiu.
Czym jest Budżet Obywatelski?
    11 marca uczniowie klasy 6a wzięli udział w spotkaniu online z p. Urszulą Rutką, przedstawicielką Rady Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa. Była to okazja do poznania idei konsultacji społecznych dotyczących gospodarowania funduszami miasta. Uczniowie poznali cele Budżetu Obywatelskiego oraz zasady przygotowania projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie.
Wyniki II Międzyszkolnego Konkursu poświęconego gen. Augustowi E. Fieldorfowi „Nilowi”
    Jest Nam niezmiernie miło poinformować, że cykl zdjęć naszego ucznia Kajetana z klasy 1a został wyróżniony, a praca plastyczna Tymoteusza z klasy 2a otrzymała I miejsce w II Międzyszkolnym Konkursie Dzielnicy II Miasta Krakowa poświęconym osobie generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” pod honorowym patronatem pani Małgorzaty Ciemięgi.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
http://patriotycznykrakow.pl/index.php/2021/02/26/wyniki-ii-miedzyszkolnego-konkursu-w-dzielnicy-ii-m-krakowa-poswieconemu-gen-augustowi-e-fieldorfowi-nilowi/
PADLET Świetlicy SP 39
    Drodzy uczniowie oraz rodzice, serdecznie zapraszamy do odwiedzania padletu świetlicowego, na którym raz na dwa tygodnie będą pojawiały się nowe materiały. Uruchamiamy również nową zakładkę, jaką są "prace plastyczne uczniów". Będziemy w tym miejscu umieszczać efekty naszej szkolnej twórczości. Padlet może być inspirującą propozycją działań m.in. dla uczniów nieobecnych w szkole.
Padlet to aplikacja która służy do dzielenia się zasobami z innymi użytkownikami ... pracować razem i razem gromadzić zasoby...Padlet jest wirtualną tablicą . Głównym jej zadaniem możliwość gromadzenia w jednym miejscu różnego rodzaju materiałów cyfrowych w ramach tematu określonego przez prowadzącego... www.nowoczesnenauczanie.edu.pl
8 MARCA - Dzień Kobiet
Warsztaty plastyczne "STARS - rowerem do szkoły"
    W ostatnim tygodniu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach p. Macieja Skinderowicza z Fundacji Otwarty Plan. Uczniowie poznali historię roweru oraz projektowali koszulki.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie!
Kolejny medal Matyldy w Lidze Szkół Krakowskich w narciarstwie!
    2 marca na stoku Kaniówki w Białce Tatrzańskiej odbyły się już czwarte zawody z cyklu Ligi Szkół Krakowskich. Do swojego dorobku medalowego Matylda z klasy Ic dołożyła kolejny srebrny medal :) Kamil z klasy VIa uplasował się w połowie stawki swojej kategorii.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
Zimowa rywalizacja klas pierwszych
Zimowa rywalizacja klas pierwszych
    W lutym 2021r. nauczyciele wych. fizycznego zorganizowali uczniom klas pierwszych zawody sportowe w formie rywalizacji klas. Zawody polegały na pokonywaniu różnorodnych torów przeszkód o różnej trudności i intensywności. Uczniowie wykonywali zadania z wielkim zaangażowaniem, posługując się licznymi przyborami oraz prezentując swoją sprawność na przyrządach sportowych. Sportowej rywalizacji towarzyszyły ogromne emocje i wspaniała zabawa. Każda klasa otrzymała z rąk Pani Dyrektor dyplom i słodkości :)
Wszystkim Naszym małym sportowcom gratulujemy!!!
Uniwersytet Dzieci "Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?"
    W ramach realizacji projektu Uniwersytetu Dzieci "Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?" klasa 3b zadała sobie pytanie: czy matematyka może przydać się w kuchni? Podczas zajęć uczniowie poznawali jednostki wagi, ważyli fasolę oraz samych siebie. Dowiedzieli się czym są proporcje w kuchni i dlaczego są tak ważne w przepisach. Samodzielnie wykonali masę solną według podanej instrukcji posługując się wagą kuchenną. Zajęcia były też doskonałym wprowadzeniem do świata ułamków.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO jako upamiętnienie wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku. Dla uczniów klasy 6a to okazja do poznania historii języka polskiego i sprawdzenia swoich kompetencji.
    Wspólnie rozwiązywaliśmy polonistyczne zagadki i odwiedziliśmy tajemniczy dom w poszukiwaniu językowych wrażeń.
"Dzień Bezpiecznego Internetu" - 2021
    W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy pod hasłem "Działajmy Razem". Uczniowie klasy 6a pracowali online z materiałami przygotowanymi przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK Wspólnie poznaliśmy porady na 5 w obszarach:
-Jak radzić sobie z cyberprzemocą?
-Jak można pomóc ofiarom cyberprzemocą?
-Prywatność w sieci.
-FOMO. Jak sobie z tym radzić?
Zaś młodsze koleżanki i koledzy poznali Sieciaki i zasady bezpiecznego korzystania z aplikacji. Na zajęciach robotycznych konstruowali i programowali roboty.
6A i "Ja wspołeczeństwie.Jak mogę zmienić świat?"
    Podczas zajęć realizowanych w ramach Uniwersytetu Dzieci uczniowie analizują takie wartości, jak: odpowiedzialność, tolerancja, czy wsparcie innych. Dzięki projektowi rozwiną wrażliwość na potrzeby wspólnoty lokalnej oraz znajomość powszechnie przyjętych zasad. Uczniowie budują także postawę świadomego uczestnictwa i twórczego zaangażowania w życie społeczne.
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny
Tytuł: "Okładka mojej ulubionej książki"
Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-III do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt: "Okładka mojej ulubionej książki"
organizowanym przez naszą szkołę.
    Technika wykonania prac jest dowolna. Prace konkursowe należy złożyć do Pani Joanny Lis / wychowawca świetlicy klas II / lub do Pani Judyty Olipry / nauczyciel wychowania fizycznego/ do dnia 26.03.2021 r wraz z oświadczeniem RODO /wzór w regulaminie konkursu/.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o przesłanie wiadomości na jeden ze wskazanych poniżej adresów e-mail:
    - lis.j@sp39krakow.pl
    - olipra.j@sp39krakow.pl
Zobacz regulamin. / .pdf/
ZAPRASZAMY !!!
Działania Samorządu Uczniowskiego
    Za nami realizacja projektu "Zaszydełkowani na święta” finansowanego ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach Programu Wsparcia Samorządów Uczniowskich #SU-w-ak /"Samorząd Uczniowski w Akcji"/, którego operatorem jest Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie. Celem projektu było przeprowadzenie warsztatów rękodzielniczych, integracja oraz zdobywanie nowych umiejętności. Ponadto zorganizowaliśmy kiermasz, z którego cały dochód został przeznaczony na cele charytatywne. Serdecznie dziękujemy za wsparcie tej inicjatywy! Za zebraną kwotę udało nam się kupić 60 kg specjalistycznej karmy dla podopiecznych ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, którą dołożyliśmy do zebranych darów w ramach zbiórki pt. "Gwiazdka dla Zwierzaka".
STARS - warsztaty on-line
    Za nami kolejne spotkanie z p. Maciejem w ramach realizacji projektu "STARS - rowerem do szkoły". Tym razem spotkaliśmy się on-line, by porozmawiać na temat budowy roweru, osprzętu i wyposażenia.
"Reportaż z Grzegórzek" - wyniki konkursu.
    Miło nam poinformować, że cykl fotografii "Pod Halą Targową" przygotowany przez naszego ucznia, Tymoteusza z klasy 2a, został nagrodzony w konkursie "Reportaż z Grzegórzek" ogłoszonym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie przy ulicy Grunwaldzkiej 5. Praca zyskała uznanie Jury i zajęła I miejsce.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
"5R - Eko warsztaty dla dzieci i młodzieży"
    Uczniowie klasy 6a wzięli udział w warsztatach on-line realizowanych przez Fundację Aktywnej Edukacji. W czasie zajęć, które prowadził dr Andrzej Fiertak, uczniowie rozmawiali o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, jakie stwarzają odpady, zwłaszcza te z tworzyw sztucznych. Zastanawiali się również, w jaki sposób realizować zasadę 5R, czyli jak redukować ilość odpadów i jak zmieniać swoje przyzwyczajenia konsumenckie. „5 R” to pięć kroków do redukcji odpadów, ale nie tylko, to także zasady, które mają ogólne zastosowanie w ochronie środowiska, w tym także klimatu.
REFUSE = ODMAWIAJ
REDUCE = OGRANICZAJ
REUSE = UŻYWAJ PONOWNIE
RECYCLE = ODZYSKUJ, ODDAJ DO PRZETWORZENIA
ROT = KOMPOSTUJ
"Srebrni" - Matylda i Kamil w narciarskich zawodach Ligi Szkół Krakowskich
    16.02.2021 r. na stoku Kaniówki odbyły się kolejne zawody narciarskie z cyklu Ligi Szkół Krakowskich. Tym razem "nasi" reprezentanci - Matylda z kl.1c i Kamil z kl.VIa spisali się rewelacyjnie. Oboje zajęli 2 miejsca w swoich kategoriach wiekowych.
Bardzo gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne!
Zabawa karnwałowa klasy 2C.
    W tym roku szkolnym w klasie 2c zabawa karnawałowa odbyła się w kameralnym gronie. Był to czas wspólnej zabawy, tańców i mini konkursów. Klasa przemieniła się w kolorową salę balową, a dzieci w fantazyjne postaci. Nie zabrakło słodkości, które umilały wszystkim czas :). Były zabawy m.in. z balonami, z kolorowymi piórkami, tańce na gazecie, korowody i układy taneczne. Każdy znalazł coś dla siebie. Czas spędzony na wspólnych zabawach pozwolił na mocniejszą integrację zespołu klasowego.
Zobacz relację
Obchody św. Walentego w klasie 1c.
    W tym dniu sala była czerwona, a dzieci szczęśliwe. Uczniowie wykonali słodkie upominki dla koleżanek i kolegów, stworzyli piękne serca oraz uczestniczyli w grach, zabawach i łamigłówkach walentynkowych, był również mały poczęstunek w kształcie serca.
Zobacz relację
W karnawale wybieramy się na bale! Tak bawili się uczniowie klasy 2B.
    Klasowa zabawa karnawałowa w klasie 2b rozpoczęła się tradycyjnym polonezem. Później na rozgrzewkę dzieci odtańczyły "kaczuchy". Następnie odbyło się losowanie "bajkowych par", wszystkie dzieci bezbłędnie dopasowały do siebie odpowiednie postaci. W zabawie muzycznej "Ojciec Wirgiliusz" każdy mógł wykazać się gibkością i wyginać śmiało ciało. Dzieci pomysłowo przebrane pięknie prezentowały się w walcu kotylionowym, po którym zasiadły do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Po przerwie dzieci kontynuowały zimę w rytmie Rock'nRolla. Zabawę uatrakcyjniały konkursy taneczne i sprawnościowe: taniec na gazecie, tańce z balonami, zabawa z celowaniem długopisem do butelki, konkurs z krzesełkami do melodii lambady. Zabawa w gronie kameralnym okazała się nadzwyczaj udana i sprzyjająca integracji zespołu.
Zobacz relację
Jak analizować wyniki badań krwi?
    Uczniowie klasy 2b w ramach projektu "Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?" realizowali scenariusz "Jak analizować wyniki badań krwi?”. Prawie wszyscy uczniowie mieli kiedyś badaną krew. Każde dziecko widziało krew, ale nie widziało jej poszczególnych składników. Ponieważ nie można ich dojrzeć gołym okiem, pomocne okazały się materiały dydaktyczne: film i prezentacja przygotowane przez fundację Uniwersytet Dzieci w Klasie, książeczka i modele: krwi, osocza, erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Podczas zajęć uczniowie przy pomocy odpowiednich zabaw, poznali rolę krwi i jej poszczególnych składników. W zabawie ruchowejJak osocze karmi komórki? dzieci wcieliły się w role kropelek osocza, których zadaniem było nakarmienie głodnych komórek. Kropelki osocza przenosiły cukier z jelit do narządu. W zabawie ruchowej Jak pracują czerwone krwinki? uczniowie zamienili się w czerwone krwinki i przenosili cząsteczki tlenu (niebieskie kuleczki plasteliny) z płuc do komórki. Stamtąd po zostawieniu cząsteczki tlenu, zabierali cząsteczkę dwutlenku węgla (czarne kuleczki plasteliny) i zanosili do płuc. Dzieci – krwinki poruszały się po stałej wyznaczonej trasie. W zabawie ruchowej Zwiadowcy i komandosi uczniowie stali się białymi krwinkami. Dziewczynki zostały zwiadowcami – podchodziły do rozsypanki na podłodze i przykładały odznakę zwiadowcy do odnalezionego wirusa. Następnie chłopcy – komandosi zabierali wirusy wraz z przyłączonymi zwiadowcami, niszczyli je i zbierali do worka. Zabawa pokazała wyspecjalizowanie białych krwinek, część krąży w krwi i szuka groźnych wirusów, inne likwidują toksyczne wirusy. W zabawie Murarze dzieci zamieniły się w płytki krwi i zalepiały ranę. Na zakończenie uczniowie zapoznali się z pojęciem normy, oglądali przykładowe wyniki badania krwi i szukali odstępstw od normy. Zajęcia były interesujące i dużo nas nauczyły.
Zobacz relację
Ach co to był za bal!
   W
W dniu 9 lutego 2021r w naszej szkole odbył się bal. Klasa 1c w karnawałowej scenerii wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci zajęły się
dekoracją, była to dla nich wielka rozrywka. Uczniowie wystąpili w ciekawych i kolorowych
kostiumach, niektórzy byli nie do poznania ;). Atrakcją balu były urodziny uczniów i piękny tort.
Pierwszaki bawiły się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Jak przystało na prawdziwy bal, wszyscy uczestniczyli w zabawach i konkursach. Kulminacyjnym momentem był wybór króla i królowej balu przez koleżanki i kolegów. Kiedy bal dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali salę balową. Wspólna zabawa umożliwiła spędzenie czasu w miłej atmosferze i przyniosła wiele emocji i radości. Bal miał cudowny charakter, zachwycający wygląd i pełen wrażeń przebieg dzięki ogromnemu wsparciu, pomocy i zaangażowaniu rodziców.
DZIĘKUJEMY !!!
Zobacz relację
Medalowe miejsce Matyldy w narciarskich zawodach Ligi Szkół Krakowskich
   W dniu 8.02.2021 r. na stoku w Kluszkowcach odbyły się zawody narciarskie, w których udział wzięli nasi uczniowie. Matylda - uczennica klasy Ic zajęła w nich 3 miejsce, natomiast Jej starszy brat Kamil zajął miejsce 12 plasując się w połowie stawki.
Gratulujemy osiągniętych wyników i trzymamy kciuki za kolejne!
Zobacz dyplom
Przygody Kota Ciepłosława
    W mroźne dni, wszyscy lubimy wracać do ciepłych, przytulnych mieszkań. Po zabawie na boisku szkolnym, cieszy nas ciepło w salach szkolnych. Uczniowie klasy 2b podczas zajęć lekcyjnych szukali odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się ciepło w grzejnikach. Pomocą był udział w programie "Przygody Kota Ciepłosława". Dzieci oglądały tematyczne filmiki na temat: co to jest ciepło, skąd się bierze, czym jest ciepło sieciowe i dlaczego warto oszczędzać ciepło. Uczniowie zwrócili uwagę, że kaloryfery w szkole i w domach mają zamontowane podzielniki ciepła, którymi można regulować dopływ ciepła do pomieszczeń w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadziły dzieci do przewodniego wniosku: Bądź EKO, wybieraj ciepło sieciowe. Ludzie kiedyś często pozbywali się śmieci paląc je, żeby przy okazji ogrzewać dom, czy mieszkanie. To bardzo nieekologiczna postawa. Palone śmieci przedostawały się do powietrza z dymem, a wtedy wszyscy oddychali śmieciami. Gdy powstało ciepło sieciowe, problem ten się zmniejszył. Większość domów przyłączało się do sieci, by mieć ogrzewanie. Ludzie rezygnowali z własnych pieców i co się z tym łączy, przestawali palić śmieci. Na zakończenie uczniowie rozwiązywali krzyżówki i quizy sprawdzające nabyte wiadomości.
Zobacz relację
Od zegara słonecznego do zegara atomowego
    Podczas zajęć dotyczących upływu czasu, uczniowie klasy 2b poznali historię jego pomiaru od zegara słonecznego, poprzez różnego rodzaju klepsydry, zegary ogniowe, mechaniczne, kwarcowe, aż do zegara atomowego. Dzieci poznały ciekawostki o zegarach – zegar pulsarowy, to pierwszy zegar, który rejestruje upływ czasu opierając się na źródle sygnałów spoza Ziemi. Uruchomiono go w Gdańsku w 2011 roku. W momencie jego instalacji, był to najdokładniejszy zegar na świecie. Obecnie najdokładniejszy zegar atomowy znajduje się w Colorado w USA i spóźnia się o 1 sekundę raz na 15 miliardów lat. Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie wykonali model zegara słonecznego – gnomon. Oświetlali go latarką i obserwowali przesuwający się cień. Cień zegara słonecznego zgodnie z ruchem Ziemi, przesuwa się z lewej strony w prawą. Ze względu na to, wskazówki współczesnych zegarów, poruszają się w te samą stronę.
Zobacz relację
Dziel się Uśmiechem
    W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie stomatologicznym"Dziel się Uśmiechem". Podczas kreatywnych i ciekawych zajęć dzieci pogłębiają wiedzę na temat higieny jamy ustnej i dowiadują się, co robić, aby zapobiegać próchnicy. Wszyscy uczniowie otrzymali pakiety zawierające materiały edukacyjne – klasy 1-3 książeczkę "Ja i moje zęby", a klasa 6 podręcznik "Ja i mój uśmiech". Dzieci dostały także szczoteczki i pasty do zębów wraz z instrukcją, jak prawidłowo myć zęby oraz bezcukrowe gumy do żucia. Zajęcia z pakietami były bardzo atrakcyjne.
Zobacz relację
"EkoMisja"
    Mimo kłopotów związanych z czasowym zamknięciem szkół uczniowie kilku klas z naszej szkoły wraz z wychowawcami poradzili sobie z ukończeniem projektu Banku Żywności – EkoMisja. W ramach podziękowania za szybką i sprawną realizację projektu, w tak trudnym i nieprzewidywalnym dla wszystkich czasie otrzymaliśmy prezent dla szkoły – blender, którego użyjemy do przygotowania z dziećmi zdrowej żywności.
    Nasiona, mini szklarnie do kiełkowania i tunel ogrodniczy uczniowie wykorzystają już wkrótce w szkolnym ogrodzie.
Zobacz relację
"Mała książka - wielki człowiek"
    Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana przez Instytut Książki w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczniowie klas I biorąc udział w projekcie otrzymali pięknie ilustrowane wyprawki czytelnicze, z zaangażowaniem i zachwytem otworzyli swoje nowe książki. Mamy nadzieję, że pasja czytania i miłość do książek będą towarzyszyć uczniom na co dzień.
Zobacz relację
Teatr Groteska - Konkurs "Skarpetki w akcji"
    Teatr Groteska zaprasza do udziału w WIELKIM SKARPETKOWYM KONKURSIE "Skarpetki w akcji". Zgłoszenia w formie filmu zawierającego nagranie (maksymalnie 5 minut) Waszych prac przyjmujemy do 14. lutego! Czekamy na pełne przygód i zaskakujących zwrotów akcji historie ze skarpetkami w rolach głównych!
Zgłoszenia wraz z akceptacją regulaminu wysyłajcie na adres: pr@groteska.pl
Regulamin konkursu  
Strona Teatru Groteska
Podziękowania za nową łazienkę!
    Z przyjemnością informujemy, że dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Rodziców została wyremontowana łazienka dla dziewczynek na I piętrze. Po długim czasie zdalnej nauki była to dla naszych uczennic miła niespodzianka.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom!
Zobacz relację
Zima o nas nie zapomniała!
   
Korzystając z okazji, że zima jednak nas odwiedziła, postanowiliśmy wybrać się na przyszkolny plac zabaw i boiska szkolne. Na nowo odkryliśmy, że lepienie bałwana i wspólne zabawy na śniegu to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu!
Zobacz relację
Zima w 3A!
"Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
Dalej śnieżkiem w plecy zimy,
Niech pamiątkę ma! ..."
Zobacz relację
Rocznica pacyfikacji Dąbia
foto.Stefania Andrzejewska
   
W dniu 16 stycznia 2021 obchodziliśmy 76 rocznicę rozstrzelania 79 Polaków na Dąbiu. Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Rakowickim przy grobie Ofiar Dąbia. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych, Szkoły Podstawowej nr 39, Szkoły Podstawowej 18, Szczepu Dąbie i Klubu Sportowego. Kolejną częścią obchodów była msza św. w intencji pomordowanych w kościele św. Stanisława BM na Dąbiu. Ostatni etap, to modlitwa przy Krzyżu, w miejscu, gdzie hitlerowcy dokonali mordu.
    Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki i zapalono znicze.
Cześć Ich Pamięci!
Świąteczne Życzenia
Zbliżają się Święta, przesyłam filmik z udziałem naszych uczniów, przygotowany przez wychowawców świetlicy.
Z najlepszymi życzeniami,
Wychowawcy świetlicy
Odnowiona elewacja Szkoły Podstawowej 39
    W listopadzie 2020 roku zakończyliśmy rozłożony na dwa lata, remont elewacji starej części budynku szkoły. Pod okiem konserwatora zabytków zostały wymienione okna i drzwi wejściowe od strony podwórka. Położono nowe tynki.
Przywrócony został także oryginalny kolor elewacji liczącego ponad 100 lat budynku.
Zobacz relację
"Pola Nadziei" – wirtualna puszka
    Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne, 23. Pola Nadziei odbywają się tylko wirtualnie. I właśnie w ten sposób możemy wesprzeć krakowskie Hospicjum św. Łazarza. Zwykle kwestowaliśmy w trakcie zebrań z Rodzicami oraz na różnych, okolicznościowych, imprezach – Targach Książki, Targach Ogrodniczych, zawodach konnych, w hipermarketach, przed kościołami, czy też jeżdżąc Żonkilowym Tramwajem. Teraz to niemożliwe, a pomoc jest jeszcze bardziej potrzebna.
    Na stronie Hospicjum możemy przeczytać: "Składając datek do wirtualnej puszki stajesz się naszym darczyńcą, a propagując puszkę wśród znajomych, naszym wolontariuszem akcyjnym”.
Wszystkich, którzy chcą pomóc, bardzo prosimy o wrzucanie do wirtualnej puszki:
hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka
Światowy Dzień Pluszowego Misia
    25 XI Uczniowie klas IIb i IIc obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieciom podczas zdalnych zajęć towarzyszyły ulubione maskotki. Uczniowie poznali historię powstania zabawki. Prezentowali znane misie: Uszatka, Kubusia Puchatka, Paddingtona, Czarnego Noska – bohaterów lektur, oraz misie z filmów: Colargol, Kung Fu Panda, Yogi i Bubu, Niedźwiedź Baloo, Masza i Niedźwiedź, Gumisie i wiele innych. Wysłuchali historii o prawdziwych niedźwiedziach żołnierzach – "Baśka Murmańska z Oceanu Lodowatego” i "Miś Wojtek spod Monte Cassino”. Aby uczcić swoje Pluszaki, dzieci czytały im fragmenty ulubionych książeczek. Zachęcamy do obejrzenia filmu animowanego.
Wolontariat - Bank Żywności
    Bardzo prosimy o włączenie się w e- wolontariat. Wiele lat młodzież z naszej szkoły brała udział w Świątecznej i Wielkanocnej Zbiórce Żywności, a wcześniej również w akcji Podziel się posiłkiem. W obecnej sytuacji możemy pomóc wrzucając produkty do koszy wystawionych w sklepach, a także poprzez wirtualny sklep www.zbiorkazywnosci.pl
Pozostając wierni tradycji współpracy z Bankiem Żywności zachęcamy wszystkich rodziców, którzy mogą wesprzeć akcję do udziału w niej.
Zbiórka trwa tylko do soboty
28 listopada 2020r. !
Szachy błyskawiczne
    "Szachy błyskawiczne – termin określający krótką partię szachową, w której każdy z graczy ma do dyspozycji nie więcej niż 10 minut"
    Julia - uczennica klasy 2a zajęła II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Małopolski Juniorek do lat 8 w szachach błyskawicznych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs plastyczny - "Świetlica moich marzeń"
Co należy zrobić? - stworzyć projekt swojej wymarzonej świetlicy
Jak? techniką dowolną - (narysować, namalować, wykleić)
Co potem? - prace należy złożyć na portierni w szkole lub przesłać zdjęcie swojej pracy na adres: olipra.j@sp39krakow.pl
do kiedy? do 04.12.2020 r.
Przypominamy również o codziennym głosowaniu na naszą Szkołę:
ODDAJ SWÓJ GŁOS TYTAJ
Każdy głos jest ważny !
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!!!
Szkoła marzeń!
    W czasie nauki zdalnej niektórzy uczniowie z klasy 2C wzięli udział w projekcie plastyczno-technicznym pt. "Szkoła moich marzeń". Powstała makieta, budowla z klocków oraz rysunek, w których dzieci prezentują swoje pomysły. Warto wspomnieć, że często w tych projektach jest sala zabaw, basen, a nawet sala kinowa. Jeden z uczniów wymyślił nawet cudowny eliksir, który dostarczany do organizmu powodowałby automatyczny przyrost wiedzy. No cóż…, warto marzyć :)
Zobacz relację
EkoMisja – Nie marnuję!
    EkoMisja to projekt edukacyjny Banku Żywności, którego celem jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach EkoMisji uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez edukatorów Banku Żywności w Krakowie. W ramach tego projektu w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela Banku Żywności, który przybliżył dzieciom problem marnowania żywności i jak temu można zaradzić. Dzieci z klas 1c, 2b, 2c i 3b opracowały w dowolnej formie projekt na wybrany temat. Klasa 1c stworzyła piękną makietę pt. "Piękny świat za 100 lat", klasy 2b i 2c zbudowały swoje makiety do tematu pt. "Jakie działania może podjąć każdy z nas dla ratowania planety". Powstała również prezentacja pt. "Szanuję – nie marnuję" wykonana przez dzieci z klasy 2b. Uczniowie klasy 3b pracując w grupach wykonali piękne plakaty zachęcając wszystkich, by nie marnowali żywności. Podczas pracy nad projektami dzieci nie tylko twórczo się rozwijały, ale również budowały swoją postawę proekologiczną.
Zobacz prezentację   Zobacz relację
Audycja w rocznicę Odzyskania Niepodległości Przez Polskę
    Przedstawiamy audycję przygotowaną przez uczniów i wychowawców Szkoły Podstawowej 39 z okazji 102 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Aranżacja, montaż oraz nadzór artystyczny- pani Karolina Stasiowska.
Szkolne Pakiety Multimedialne
    Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa 39 znalazła się wśród placówek, które otrzymały od Państwowego Instytutu Badawczego NASK szkolny pakiet składający się z 25 tabletów wraz z etui, klawiaturą, rysikiem i usługą mobilnego dostępu do sieci Internet, świadczoną do końca roku szkolnego 2020/2021. "Szkolne Pakiety Multimedialne OSE" stanowią formę wsparcia dla szkół, realizowaną przez Ministra Cyfryzacji i MEN, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dziękujemy! Tablety już służą uczniom najmłodszych klas podczas zdalnej nauki.
Decyzja MEN o nauczaniu zdalnym
   
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 5.11.2020 r. w Szkole Podstawowej nr 39 w Krakowie od 9 listopada 2020 r. do 29 listopada 2020 r. uczniowie wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną. Zajęcia dydaktyczne z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, w tym wynikające z pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywają się według zmodyfikowanych planów lekcji. Świetlica dla zgłoszonych uczniów funkcjonuje w godzinach od 7:00 do 17:00.
Jolanta Urban
dyrektor SP 39
Przeczytaj rozporządzenie
Apel Rady Rodziców
Zaduszki
   
30 X uczniowie klas II udali się pod pomnik Ofiar Dąbia. Jest to nasze lokalne miejsce pamięci narodowej, upamiętniające mord 79 mieszkańców Dąbia w dniu 15 stycznia 1945 roku. Dzieci zapaliły znicze i zmówiły modlitwę za zmarłych oraz uczcili pamięć ofiar minutą ciszy.
Zobacz relację
Drużyna ping-ponga na czwórkę w Krakowie
    W dniu 21.10 w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży został rozegrany finał drużynowych rozgrywek w tenisie stołowym chłopców. Nasi reprezentanci Igor O., Franek J. i Igor P. walczyli dzielnie, ale ostatecznie zajęli najbardziej nielubiane miejsce przez wszystkich sportowców bo tuż za podium. Mimo wszystko zdobycie IV miejsca w Krakowie to ogromny sukces :)
Gratulujemy!
Zobacz relację
"Czy można uczyć się szybciej?"
   
W ramach Uniwersytetu Dzieci w Klasie uczniowie klasy 2B uczestniczyli w warsztatach ,,Czy można uczyć się szybciej?”. Wspólnie szukaliśmy informacji i ciekawostek na temat mózgu. W oparciu o prezentację, film i szkielet Kostka ustaliliśmy, gdzie się znajduje mózg, empirycznie sprawdzaliśmy jego "galaretowatą” konsystencję, wykonaliśmy ćwiczenia pozwalające wyobrazić sobie, czym są i jak działają neurony w mózgu i co by się stało, gdyby połączenia neuronów zostały przerwane. Przeprowadziliśmy doświadczenie na temat "Chroń swój mózg”, które zachęciło dzieci do odpowiedniego nawadniania organizmu, by uzupełniać płyn rdzeniowo-mózgowy. Aby poprawić koncentrację uwagi robiliśmy odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne, uczyliśmy się oddechu przeponowego. Poznaliśmy działanie półkul mózgowych. Harmonijnemu rozwojowi obu półkul mózgowych służą między innymi: rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli i rysowanie oburącz. Mamy nadzieję, że uczniowie wykorzystają nabytą wiedzę do nauki szkolnej i domowej. Zorganizują odpowiednie miejsce i czas do odrabiania lekcji, wywietrzą pomieszczenie, zadbają o ciszę sprzyjającą skupieniu uwagi i będą przestrzegać odpowiedniej ilości snu i odpoczynku.
POWODZENIA!
Zobacz relację
HACKJUNIOR 2020
   
HackJunior - to ogólnopolski konkurs dla młodzieży ze szkół podstawowych organizowany w ramach Festivalu GovTech. W tym roku będzie to wydarzenie online skierowane do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, którego celem jest promowanie wykorzystywania nowoczesnych technologii w celu nauki aktywnego i kreatywnego procesu rozwiązywania problemów oraz kreowania rzeczywistości.
Impreza odbędzie się online w dniu 27 listopada 2020 r. W wydarzeniu mogą wziąć udział uczniowie oraz nauczyciele ze szkół podstawowych z całej Polski.
Zgłoszenia udziału w Konkursie będzie można dokonywać w dniach 3-19 listopada 2020 r.
ZOBACZ STRONĘ PROJEKTU
EU Code Week 2020
   
Za nami Europejski Tydzień Kodowania, czyli inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe. Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polscy uczniowie rokrocznie wykazują duże zainteresowanie tą inicjatywą. Dwa lata temu Polska zajęła trzecie, w ubiegłym roku – już drugie, zaś w tym roku - pierwsze miejsce pod względem przeprowadzonych inicjatyw związanych z programowaniem.
Nasi uczniowie dzięki nauce kodowania próbują zrozumieć otaczający świat, który ulega ciągłym zmianom. Uczą się pracy w zespole, kształtują kreatywność oraz twórcze rozwiązywanie problemów poprzez kodowanie z wykorzystaniem technologii informatycznych.
Zobacz relację
Ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej 39
    W dniu 14.X.2020r. pierwszoklasiści 1A, 1B i 1C stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej Nr 39 im. Bartosza Głowackiego. Po uroczystym ślubowaniu na sztandar szkoły zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor mgr Jolantę Urban. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej. Ślubowanie, to stara i piękna tradycja. Pierwszoklasiści przyrzekali pracować nad swoim rozwojem, kształtować charakter, rozwijać swoje uzdolnienia oraz godnie reprezentować szkołę.
    Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Na zakończenie uroczystości był czas na wspólne fotografie.
Zobacz relację
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - ŻYCZENIA DLA NAUCZYCIELI
Zakończenie akcji "KREDKOBRANIE 2020"
    Ostatniego dnia września 2020 roku zakończyła się w naszej szkole tegoroczna akcja "Kredkobranie 2020". Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla dzieci i młodzieży o polskich korzeniach, mieszkających na terenach dawnych Kresów. Zebrane i posegregowane dary (cztery wielkie pudła pełne kredek – najwięcej bo aż 46 kompletów, plasteliny, farb, zeszytów, bloków rysunkowych, plecaków, piórników, pisaków, długopisów, ołówków, pędzelków itp., itd.) przekazaliśmy przy pomocy Pana Księgowego do Fundacji Ignatianum, skąd trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.
Mamy nadzieję, że dzięki hojności ofiarodawców na niejednej dziecięcej buzi zagości szeroki uśmiech :)
Zobacz relację.
"Dzień Chłopaka"
    Mimo że 30 września deszcz bębnił ponuro o szyby, w naszej szkole było pogodnie. Dziewczynki w każdej klasie przygotowały życzenia i drobne upominki dla swoich kolegów. Ponadto Samorząd Uczniowski zadbał o specjalną atrakcję - fotościankę Superchłopaka.
Zobacz relację.
Zasady bezpieczeństawa na drodze
   28 września 2020r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielami Sekcji Profilaktyki ze Straży Miejskiej. Utrwalały zasady przechodzenia przez jezdnię i poznawały nowe znaki drogowe. Ich znajomość przyczyni się do zachowywania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze.
Zobacz relację.
Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza - FOTEL
   Uczniowie klas 1-3 w dniach 23 – 26 września wzięli udział w Festiwalu Objazdowych Teatrów Młodego Widza Fotel zorganizowanym online przez Ośrodek Kultury, Sztuki I Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański. Dzieci miały do wyboru 25 bezpłatnych transmisji spektakli na żywo i spotkań z artystami. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli: "Opowieści starego kredensu", "Szałaputki", "Królową Śniegu", "Szkolne przygody Tosi i Plastusia", "Bajkę o szczęściu" i "Piracką przygodę". Podczas zajęć świetlicowych dzieci obejrzały bajkę "O Czerwonym Kapturku". Była to interesująca forma spotkania z teatrem.
Warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej
    W dniu dzisiejszym w ramach warsztatów ogrodniczych grupa uczniów z klasy 3a i 3b udała się do "SYMBIOZY" czyli Centrum Edukacji Ekologicznej znajdującego się w Lesie Wolskim obok ZOO.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach w nowo odrestaurowanym Pawilonie Okocimskim z 1936 roku. Z inicjatywą odbudowy pięknego pawilonu przy Polanie Lea wystąpili aktywiści Zarządu Zieleni Miejskiej i teraz może on służyć dzieciom, młodzieży.
Nasi uczniowie dowiedzieli się bardzo dużo na temat życia mrówek, zobaczyli formikarium, oraz stworzyli ze starych gazet modele mrówek. Zdążyli jeszcze pobawić się na okolicznym placu zabaw i pooddychać leśnym powietrzem.
Zobacz relację.
Warsztaty rowerowe - STARS
    W dniach 21-22 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach doskonalących umiejętność jazdy na rowerze i hulajnodze. Uczniowie pod czujnym okiem edukatora z Fundacji Otwarty Plan, pana Macieja Skinderowicza, oraz nauczycieli mieli okazję podszkolić swoje kompetencje.
Zobacz relację.
Idea Samorządności Uczniowskiej i wybory do SU
  
    17 września 2020 roku odbyły się w naszej szkole wybory Samorządu Uczniowskiego. Społeczność uczniowską reprezentować będą: Igor, Helena, Filip, Alicja i Dobrochna. Ideą Samorządności Uczniowskiej jest faktyczny wpływ uczniów na życie szkolne, współdecydowanie, podejmowanie pierwszych decyzji i przyjmowanie na siebie ich konsekwencji, a także inicjatywa i chęć do podejmowania działań, które mają na celu ulepszenie, zmodyfikowanie oraz usprawnienie otaczającej rzeczywistości z punktu widzenia młodego człowieka.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego kładzie nacisk na uczenie się poprzez doświadczenie i błędy, samodzielność w myśleniu i działaniu, odwagę w podejmowaniu prób, a także analizę wcześniej podjętych aktywności w celu wyciągnięcia wniosków na przyszłość.
Samorząd Uczniowski to "przestrzeń", w której młody człowiek ma szansę na realizację pierwszych pomysłów, zarówno tych o podłożu rozrywkowym, jak i społecznym, na decydowanie o sobie i o tym co może być dla niego korzystne, na kreowanie otaczającej go rzeczywistości, a także branie odpowiedzialności za siebie i grupę.
Trzymamy kciuki za naszych młodych samorządowców i zachęcamy całą społeczność szkolną do współpracy z SU.
Projekt STARS - rowerem do szkoły - akredytacja
   
W piątek 18 września 2020 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Urzędzie Miasta Krakowa odbyły się warsztaty dotyczące realizacji Ogólnopolskiego Projektu STARS – Rowerem do szkoły. Była to okazja do podsumowania podjętych działań w roku szkolnym 2019/2020 oraz zaplanowania kolejnych inicjatyw.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła znalazła się wśród czterech wyróżnionych placówek i otrzymała srebrną odznakę STARS za podjęte przedsięwzięcia w ubiegłym roku.
Celem projektu STARS - rowerem do szkoły jest:
- zmniejszenie liczby uczniów odwożonych do szkoły samochodem,
- zwiększenie liczby uczniów przychodzących do szkoły na piechotę lub przyjeżdżających na rowerze,
- poprawa zdrowia i samopoczucia dzieci przez ruch,
- zwiększenie niezależności dzieci pod względem transportu,
- korzyści środowiskowe, tj. ograniczenie emisji CO2,
- bezpieczne otoczenie szkoły z uspokojonym ruchem drogowym.
Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie naszych działań
i serdecznie zachęcamy Państwa do współpracy w nowym roku szkolnym.
Zobacz relację.
Projekt "Ogród z Klasą"
    W Szkole Podstawowej nr 39 realizowany jest miejski projekt "Ogród z klasą" (https://zzm.krakow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/ogrod-z-klasa.html). Jest to projekt Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie skierowany do szkół podstawowych na terenie gminy Kraków, który ma na celu inspirowanie i wspieranie szkół do zakładania ogrodów szkolnych.
    W ramach realizacji projektu w roku szkolnym 2020/2021 w szkole odbywają się warsztaty ogrodnicze dla chętnych uczniów klas III. W każdy wtorek odbywają się te zajęcia w szkolnym ogrodzie. Uczniowie pielą grządki, odważni zbierają ślimaki, a w dniu dzisiejszym sadzili krokusy, żonkile i inne roślinki otrzymane od darczyńców. Rodzice pomogli zbudować kompostowniki. Dziękujemy.
    Efektów naszej pracy będziemy wypatrywać na wiosnę.
Chwile spędzone w ogrodzie szybko mijają, ale jest też czas na dobre pomysły - scenka do bajki "Rzepka".
Koordynator projektu Iwona Janek
Zobacz relację.
Zajęcia z ceramiki
    Już w drugim tygodniu września uczniowie klas pierwszych i drugich zaczęli uczęszczać na zajęcia z ceramiki. Rozwijają swoje zainteresowania, realizują własne wspaniałe pomysły i zdobywają wiedzę. Korzystając z pięknej pogody przed i po zajęciach mają wesołą rekreację na placu zabaw.
Zobacz relację.
Międzynarodowy Dzień Kropki
   W 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia w naszej szkole historia Vashti stała się dla uczniów klasy 6a pretekstem do podjęcia działań rozwijających kreatywne myślenie, pisanie i opowiadanie. W czasie zajęć na świeżym powietrzu powstały historie nie tylko te prawdopodobne, ale też fantastyczne z nietuzinkowymi bohaterami w roli głównej. Zaś młodsi uczniowie wykorzystali kropki w zadaniach matematycznych i pracach plastycznych.
Zobacz relację.
KREDKOBRANIE
   
"Pomóż młodym na Kresach" - nasza szkoła włączyła się w tę akcję.
Do końca września zbieramy NOWE przybory szkolne i materiały plastyczne - np. kredki, pisaki, ołówki, farby, plastelinę, piórniki, zeszyty, bloki rysunkowe i techniczne, słowem wszystko to, co jest potrzebne w szkole. Nie zbieramy w tym roku książek ani podręczników.
Dary można przynosić do Pani Pedagog lub do biblioteki.
Wszystkie zebrane artykuły trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.
DZIĘKUJEMY !
ZAJĘCIA NA BASENIE
   W Klasa 3b odwiedziła w piątek Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, gdzie rozpoczęła całoroczny kurs pływania. Pierwsze zajęcia już zaliczone, zasady bezpieczeństwa przyswojone i wszystkie buzie uśmiechnięte. Oby tak dalej!
Zobacz relację.
CO MOŻNA ZROBIĆ Z MUSZELEK ?
    Wakacje już za nami, ale zostały wspomnienia i pamiątki. Właśnie z takich pamiątek uczniowie klasy 2c tworzyli różne zwierzątka. Za pomocą muszelek, plasteliny i farb powstały fantastyczne znane oraz mniej znane zwierzątka. Było dużo kreatywnej zabawy. Sami zobaczcie co udało się "wyczarować" dzieciom.
Zobacz relację
ZAJĘCIA NA LODOWISKU
   W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich rozpoczęli naukę jazdy na łyżwach. Pierwsze lekcje okazały się pełne wrażeń szczególnie dla tych dzieci, które po raz pierwszy założyły łyżwy. Na lodowisku było dużo emocji, ale nikt się nie poddał i dzieci czekają na kolejne zajęcia :)
Zobacz relację.
Bezpieczna droga do szkoły.
    Jednym z priorytetów w Szkole Podstawowej nr 39 jest bezpieczeństwo uczniów. Dbamy o nie na terenie placówki jak również w jej otoczeniu. O tym jak bezpiecznie poruszać się w drodze do i ze szkoły przypominały w dniu dzisiejszym /10.09.2020r/ Policjantki z Zespołu ds. Nieletnich. Odwiedziły w klasach najmłodszych uczniów. Pierwszoklasiści dowiedzieli się jak być wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego, jakich zasad należy przestrzegać poruszając się po drogach. Uświadomiły dzieciom jak ważne jest bezpieczeństwo jazdy na rowerze i hulajnodze, ostrożność przy zawieraniu znajomości i zażywaniu lekarstw. Dowiedziały się również jak należy zachowywać się w innych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu sytuacjach.
    Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą, mamy nadzieję, że będą ją stosować.
Zobacz relację.
Szanowna Pani Dyrektor, Koledzy i Koleżanki, Drodzy Rodzice i Kochani Uczniowie!
    Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. W tym roku i ja dołączę do grona uczniów, ale w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Podjęłam bowiem decyzję o przygotowaniu się do wyjazdu misyjnego do południowej Afryki, do Zambii. Moja działalność katechetyczna zatem nie kończy się, ale stopniowo rozszerza zasięg oddziaływania. Za wspólne cztery lata pracy w Gimnazjum nr 7, a następnie w SP nr 39 dziękuję przede wszystkim Pani Dyrektor Iwonie Janek i gronu pedagogicznemu, a także całej kadrze szkolnej. Dziękuję także Wam Drodzy Rodzice i Drodzy Uczniowie za wspólne działania m.in. duszpasterskie, misyjne, charytatywne itp. Mam nadzieję, że jakiś pierwiastek dobra udało mi się zostawić w Państwa sercach, ja zaś otrzymałam od Was znacznie więcej, za co pięknie dziękuję. Wierzę, że to tylko chwilowa rozłąka i że jeszcze kiedyś się spotkamy.
   Najserdeczniej pozdrawiam moich Kochanych Uczniów z obecnych klas: 2, 3 i 6 - ściskam Was bardzo gorąco, zapewniam o pamięci i o to samo proszę.
Pozdrawiam, Karolina Cygan.
P.S. Zapraszam do obejrzenia galerii z mojej dawnej wyprawy misyjnej do Indii z 2013. Czekajcie również na zdjęcia z Zambii.
Wyprawa misyjna - Indie 2013
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
    Z zachowaniem procedur bezpieczeństwa oraz dystansu społecznego, na "raty" rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. Inauguracja nie miała tradycyjnej, oficjalnej oprawy, a uczniowie oraz wychowawcy spotkali się w małych grupach o wyznaczonej godzinie.
    W krótkim wystąpieniu pani dyrektor mgr Jolanta Urban przywitała zgromadzonych. Przypomniała o najważniejszych zasadach obowiązujących w obecnej sytuacji na terenie szkoły oraz podkreśliła, że od odpowiedzialności każdego z nas zależy bezpieczeństwo swoje i innych. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów klas pierwszych życząc im, aby czas spędzony w nowej dla nich szkole był nie tylko obowiązkiem, ale również przynosił radość. Na zakończenie uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach.
Główne zasady pracy Szkoły Podstawowej nr 39 w Krakowie w roku szkolnym 2020/2021
z uwzględnieniem zaleceń MEN i GIS
W Szkole obowiązują zasady wynikające wprost z zaleceń MEN i GIS o konieczności dbania o higienę i bezpieczeństwo dzieci i pracowników. Szczegóły w dokumencie:
Link do procedur
Informacje organizacyjne:
1. Dzieci z klas 1-3 zapisane na poranne zajęcia w świetlicy szkolnej wchodzą głównym wejściem od godziny 7:00 do 7:40. Zajęcia są w sali 29 – parter.
2. Uczniowie poszczególnych klas wchodzą do szkoły w następujący sposób:
• klasa 6a wchodzi do szkoły o godz. 7:50 głównym wejściem,
• klasy 1a,1b,1c wchodzą do szkoły głównym wejściem od godziny 7:40 do 7:55,
• klasy 2a,2b,2c i 3a,3b wchodzą wejściem od podwórka przy sali gimnastycznej od godz. 7:40 do 7:55
3. Każdy uczeń korzysta z przydzielonej mu przez wychowawcę szatni.
4. Każda klasa uczy się w jednej, wyznaczonej sali z wyjątkiem wychowania fizycznego (sala gimnastyczna lub boisko), informatyki(pracownia komputerowa) i plastyki (pracownia plastyczna).
5. W każdej z sal znajdują się oczyszczacze powietrza i środki do dezynfekcji.
6. Przerwy uczniowie spędzają pod opieką nauczyciela na podwórku szkolnym lub w wyznaczonych miejscach( w zależności od pogody i potrzeb klasy).
7. Obiad uczniowie klas I - III jedzą o wyznaczonych godzinach (ustalony grafik przez wychowawców świetlicy).
8. Rodzice nie wchodzą do szkoły! Wyjątkiem są rodzice pierwszoklasistów oraz rodzice odbierający dzieci ze świetlicy – wówczas mogą przebywać na terenie szkoły tylko w wyznaczonej strefie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa (maseczka, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu).
9. Sprawy szkolne w miarę możliwości należy załatwiać kontaktując się z sekretariatem lub wychowawcą telefonicznie lub mailowo.
Dla dobra nas wszystkich – dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły – prosimy o dokładne przestrzeganie wyznaczonych zasad. Organizacja pracy oraz procedury będą na bieżąco weryfikowane i w zależności od potrzeb modyfikowane. O każdej zmianie będziemy informowali.
  
    Szanowni Państwo, Z dniem 31 sierpnia 2020 kończy się moja przygoda bycia dyrektorem szkoły przy ul. Jachowicza 5.
Od 1 września 2004 pełniłam funkcje dyrektora Gimnazjum nr 7, a od 1 września 2017 dyrektora Szkoły Podstawowej nr 39.
    Dziękuję wszystkim, którzy ze mną współpracowali: między innymi dyrektorom szkół podstawowych nr 18, 38, 47, 114, 156, szkół średnich –liceum nr III, VI, VIII, XI, XIII oraz dawnych gimnazjów nr 2, 4 i przedszkoli 79, 80 i 124. Dziękuję radnym Dzielnicy II, Radnym Miejskim, przedstawicielom Straży Miejskiej, Policji. Dziękuję Stowarzyszeniu na Rzecz Dąbia za wspieranie szkoły w okresie jego działalności. Dziękuję Proboszczom Parafii św. Stanisława na Dąbiu. Dziękuję Dyrektorom Młodzieżowych Domów Kultury przy ul. Grunwaldzkiej, Lotniczej oraz dyrektorkom Katolickiego Domu Kultury im. Kardynała Sapiehy. Dziękuję Dyrekcji Wydziału Edukacji Miasta Krakowa i dyrektorom Miejskiego Centrum Obsługi (dawny Zespół Ekonomiki Oświaty). Dziękuję rodzicom uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej za zaangażowanie oraz pomoc przy organizacji wszystkich Jesiennych Festynów.
    Szczególnie dziękuję nauczycielom za wspólną pracę, cieszę się, że wszyscy odnaleźli się w nowej rzeczywistości, niektórzy w innych szkołach.
Życzę p.Jolancie Urban, kolejnemu dyrektorowi szkoły, dużo sukcesów, rozwoju szkoły i pomocy dobrych ludzi.
    To było fascynujące 16 lat, pełne wyzwań dużego kalibru. Najpierw członkostwo Polski w Unii Europejskiej, które otworzyło nam drogę do wymian młodzieży z rówieśnikami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji. Tworzenie od zera gimnazjum i jego awans w rankingach szkół krakowskich, odnowienie zabytkowego budynku szkoły i budowa nowoczesnego kompleksu sportowego. Były też szczególnie trudne chwile – wykonywanie decyzji o likwidacji gimnazjów, ogólnopolski strajk nauczycielski i ostatnia akcja zdalnego nauczania w okresie pandemii.
    We wszystkich tych działaniach dobro powierzonych nam dzieci było najważniejszym kryterium. I tu często spotykałam się ze zrozumieniem i pomocą.
Największą radością i nagrodą dla mnie są listy i wiadomości od absolwentów, którzy chwalą się swoimi dalszymi osiągnięciami, dobrze wspominają naszą szkołę i doceniają nasz wspólny wysiłek. Bo tajemnica sukcesu w wychowaniu leży właśnie we wspólnej pracy uczniów, rodziców i nauczycieli. Żegnając się z Wami wszystkimi, życzę, żeby ta prosta prawda towarzyszyła Wam wszystkim w kolejnych latach szkolnych w Szkole Podstawowej nr 39 na Dąbiu.
Życzę dużo radości i szczęścia.
Dyr. Szkoły Podstawowej nr 39 im. B. Głowackiego
Iwona Janek
Zabawa karnwałowa klasy 2C.
    W tym roku szkolnym w klasie 2c zabawa karnawałowa odbyła się w kameralnym gronie. Był to czas wspólnej zabawy, tańców i mini konkursów. Klasa przemieniła się w kolorową salę balową, a dzieci w fantazyjne postaci. Nie zabrakło słodkości, które umilały wszystkim czas :). Były zabawy m.in. z balonami, z kolorowymi piórkami, tańce na gazecie, korowody i układy taneczne. Każdy znalazł coś dla siebie. Czas spędzony na wspólnych zabawach pozwolił na mocniejszą integrację zespołu klasowego.
Obchody św. Walentego w klasie 1c.
    W tym dniu sala była czerwona, a dzieci szczęśliwe. Uczniowie wykonali słodkie upominki dla koleżanek i kolegów, stworzyli piękne serca oraz uczestniczyli w grach, zabawach i łamigłówkach walentynkowych, był również mały poczęstunek w kształcie serca.
W karnawale wybieramy się na bale! Tak bawili się uczniowie klasy 2B.
    Klasowa zabawa karnawałowa w klasie 2b rozpoczęła się tradycyjnym polonezem. Później na rozgrzewkę dzieci odtańczyły "kaczuchy". Następnie odbyło się losowanie "bajkowych par", wszystkie dzieci bezbłędnie dopasowały do siebie odpowiednie postaci. W zabawie muzycznej "Ojciec Wirgiliusz" każdy mógł wykazać się gibkością i wyginać śmiało ciało. Dzieci pomysłowo przebrane pięknie prezentowały się w walcu kotylionowym, po którym zasiadły do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Po przerwie dzieci kontynuowały zimę w rytmie Rock'nRolla. Zabawę uatrakcyjniały konkursy taneczne i sprawnościowe: taniec na gazecie, tańce z balonami, zabawa z celowaniem długopisem do butelki, konkurs z krzesełkami do melodii lambady. Zabawa w gronie kameralnym okazała się nadzwyczaj udana i sprzyjająca integracji zespołu.
Jak analizować wyniki badań krwi?
    Uczniowie klasy 2b w ramach projektu "Matematyka - kto w pracy liczy, mierzy i waży?" realizowali scenariusz "Jak analizować wyniki badań krwi?”. Prawie wszyscy uczniowie mieli kiedyś badaną krew. Każde dziecko widziało krew, ale nie widziało jej poszczególnych składników. Ponieważ nie można ich dojrzeć gołym okiem, pomocne okazały się materiały dydaktyczne: film i prezentacja przygotowane przez fundację Uniwersytet Dzieci w Klasie, książeczka i modele: krwi, osocza, erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Podczas zajęć uczniowie przy pomocy odpowiednich zabaw, poznali rolę krwi i jej poszczególnych składników. W zabawie ruchowejJak osocze karmi komórki? dzieci wcieliły się w role kropelek osocza, których zadaniem było nakarmienie głodnych komórek. Kropelki osocza przenosiły cukier z jelit do narządu. W zabawie ruchowej Jak pracują czerwone krwinki? uczniowie zamienili się w czerwone krwinki i przenosili cząsteczki tlenu (niebieskie kuleczki plasteliny) z płuc do komórki. Stamtąd po zostawieniu cząsteczki tlenu, zabierali cząsteczkę dwutlenku węgla (czarne kuleczki plasteliny) i zanosili do płuc. Dzieci – krwinki poruszały się po stałej wyznaczonej trasie. W zabawie ruchowej Zwiadowcy i komandosi uczniowie stali się białymi krwinkami. Dziewczynki zostały zwiadowcami – podchodziły do rozsypanki na podłodze i przykładały odznakę zwiadowcy do odnalezionego wirusa. Następnie chłopcy – komandosi zabierali wirusy wraz z przyłączonymi zwiadowcami, niszczyli je i zbierali do worka. Zabawa pokazała wyspecjalizowanie białych krwinek, część krąży w krwi i szuka groźnych wirusów, inne likwidują toksyczne wirusy. W zabawie Murarze dzieci zamieniły się w płytki krwi i zalepiały ranę. Na zakończenie uczniowie zapoznali się z pojęciem normy, oglądali przykładowe wyniki badania krwi i szukali odstępstw od normy. Zajęcia były interesujące i dużo nas nauczyły.
Ach co to był za bal!
   W W dniu 9 lutego 2021r w naszej szkole odbył się bal. Klasa 1c w karnawałowej scenerii wyglądała inaczej niż na co dzień i zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci zajęły się dekoracją, była to dla nich wielka rozrywka. Uczniowie wystąpili w ciekawych i kolorowych kostiumach, niektórzy byli nie do poznania ;). Atrakcją balu były urodziny uczniów i piękny tort. Pierwszaki bawiły się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Jak przystało na prawdziwy bal, wszyscy uczestniczyli w zabawach i konkursach. Kulminacyjnym momentem był wybór króla i królowej balu przez koleżanki i kolegów. Kiedy bal dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali salę balową. Wspólna zabawa umożliwiła spędzenie czasu w miłej atmosferze i przyniosła wiele emocji i radości. Bal miał cudowny charakter, zachwycający wygląd i pełen wrażeń przebieg dzięki ogromnemu wsparciu, pomocy i zaangażowaniu rodziców.
DZIĘKUJEMY !!!
Medalowe miejsce Matyldy w narciarskich zawodach Ligi Szkół Krakowskich
   W dniu 8.02.2021 r. na stoku w Kluszkowcach odbyły się zawody narciarskie, w których udział wzięli nasi uczniowie. Matylda - uczennica klasy Ic zajęła w nich 3 miejsce, natomiast Jej starszy brat Kamil zajął miejsce 12 plasując się w połowie stawki.
Gratulujemy osiągniętych wyników i trzymamy kciuki za kolejne!
Zobacz dyplom
Przygody Kota Ciepłosława
    W mroźne dni, wszyscy lubimy wracać do ciepłych, przytulnych mieszkań. Po zabawie na boisku szkolnym, cieszy nas ciepło w salach szkolnych. Uczniowie klasy 2b podczas zajęć lekcyjnych szukali odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się ciepło w grzejnikach. Pomocą był udział w programie "Przygody Kota Ciepłosława". Dzieci oglądały tematyczne filmiki na temat: co to jest ciepło, skąd się bierze, czym jest ciepło sieciowe i dlaczego warto oszczędzać ciepło. Uczniowie zwrócili uwagę, że kaloryfery w szkole i w domach mają zamontowane podzielniki ciepła, którymi można regulować dopływ ciepła do pomieszczeń w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadziły dzieci do przewodniego wniosku: Bądź EKO, wybieraj ciepło sieciowe. Ludzie kiedyś często pozbywali się śmieci paląc je, żeby przy okazji ogrzewać dom, czy mieszkanie. To bardzo nieekologiczna postawa. Palone śmieci przedostawały się do powietrza z dymem, a wtedy wszyscy oddychali śmieciami. Gdy powstało ciepło sieciowe, problem ten się zmniejszył. Większość domów przyłączało się do sieci, by mieć ogrzewanie. Ludzie rezygnowali z własnych pieców i co się z tym łączy, przestawali palić śmieci. Na zakończenie uczniowie rozwiązywali krzyżówki i quizy sprawdzające nabyte wiadomości.
Zobacz relację
Od zegara słonecznego do zegara atomowego
    Podczas zajęć dotyczących upływu czasu, uczniowie klasy 2b poznali historię jego pomiaru od zegara słonecznego, poprzez różnego rodzaju klepsydry, zegary ogniowe, mechaniczne, kwarcowe, aż do zegara atomowego. Dzieci poznały ciekawostki o zegarach – zegar pulsarowy, to pierwszy zegar, który rejestruje upływ czasu opierając się na źródle sygnałów spoza Ziemi. Uruchomiono go w Gdańsku w 2011 roku. W momencie jego instalacji, był to najdokładniejszy zegar na świecie. Obecnie najdokładniejszy zegar atomowy znajduje się w Colorado w USA i spóźnia się o 1 sekundę raz na 15 miliardów lat. Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie wykonali model zegara słonecznego – gnomon. Oświetlali go latarką i obserwowali przesuwający się cień. Cień zegara słonecznego zgodnie z ruchem Ziemi, przesuwa się z lewej strony w prawą. Ze względu na to, wskazówki współczesnych zegarów, poruszają się w te samą stronę.
Zobacz relację
Dziel się Uśmiechem
    W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie stomatologicznym"Dziel się Uśmiechem". Podczas kreatywnych i ciekawych zajęć dzieci pogłębiają wiedzę na temat higieny jamy ustnej i dowiadują się, co robić, aby zapobiegać próchnicy. Wszyscy uczniowie otrzymali pakiety zawierające materiały edukacyjne – klasy 1-3 książeczkę "Ja i moje zęby", a klasa 6 podręcznik "Ja i mój uśmiech". Dzieci dostały także szczoteczki i pasty do zębów wraz z instrukcją, jak prawidłowo myć zęby oraz bezcukrowe gumy do żucia. Zajęcia z pakietami były bardzo atrakcyjne.
Zobacz relację
"EkoMisja"
    Mimo kłopotów związanych z czasowym zamknięciem szkół uczniowie kilku klas z naszej szkoły wraz z wychowawcami poradzili sobie z ukończeniem projektu Banku Żywności – EkoMisja. W ramach podziękowania za szybką i sprawną realizację projektu, w tak trudnym i nieprzewidywalnym dla wszystkich czasie otrzymaliśmy prezent dla szkoły – blender, którego użyjemy do przygotowania z dziećmi zdrowej żywności.
    Nasiona, mini szklarnie do kiełkowania i tunel ogrodniczy uczniowie wykorzystają już wkrótce w szkolnym ogrodzie.
Zobacz relację
"Mała książka - wielki człowiek"
    Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana przez Instytut Książki w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczniowie klas I biorąc udział w projekcie otrzymali pięknie ilustrowane wyprawki czytelnicze, z zaangażowaniem i zachwytem otworzyli swoje nowe książki. Mamy nadzieję, że pasja czytania i miłość do książek będą towarzyszyć uczniom na co dzień.
Zobacz relację
Teatr Groteska - Konkurs "Skarpetki w akcji"
    Teatr Groteska zaprasza do udziału w WIELKIM SKARPETKOWYM KONKURSIE "Skarpetki w akcji". Zgłoszenia w formie filmu zawierającego nagranie (maksymalnie 5 minut) Waszych prac przyjmujemy do 14. lutego! Czekamy na pełne przygód i zaskakujących zwrotów akcji historie ze skarpetkami w rolach głównych!
Zgłoszenia wraz z akceptacją regulaminu wysyłajcie na adres: pr@groteska.pl
Regulamin konkursu  
Strona Teatru Groteska
Podziękowania za nową łazienkę!
    Z przyjemnością informujemy, że dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Rodziców została wyremontowana łazienka dla dziewczynek na I piętrze. Po długim czasie zdalnej nauki była to dla naszych uczennic miła niespodzianka.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom!
Zobacz relację
Zima o nas nie zapomniała!
   
Korzystając z okazji, że zima jednak nas odwiedziła, postanowiliśmy wybrać się na przyszkolny plac zabaw i boiska szkolne. Na nowo odkryliśmy, że lepienie bałwana i wspólne zabawy na śniegu to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu!
Zobacz relację
Zima w 3A!
"Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
Dalej śnieżkiem w plecy zimy,
Niech pamiątkę ma! ..."
Zobacz relację
Rocznica pacyfikacji Dąbia
foto.Stefania Andrzejewska
   
W dniu 16 stycznia 2021 obchodziliśmy 76 rocznicę rozstrzelania 79 Polaków na Dąbiu. Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Rakowickim przy grobie Ofiar Dąbia. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych, Szkoły Podstawowej nr 39, Szkoły Podstawowej 18, Szczepu Dąbie i Klubu Sportowego. Kolejną częścią obchodów była msza św. w intencji pomordowanych w kościele św. Stanisława BM na Dąbiu. Ostatni etap, to modlitwa przy Krzyżu, w miejscu, gdzie hitlerowcy dokonali mordu.
    Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki i zapalono znicze.
Cześć Ich Pamięci!
Świąteczne Życzenia
Zbliżają się Święta, przesyłam filmik z udziałem naszych uczniów, przygotowany przez wychowawców świetlicy.
Z najlepszymi życzeniami,
Wychowawcy świetlicy
Odnowiona elewacja Szkoły Podstawowej 39
    W listopadzie 2020 roku zakończyliśmy rozłożony na dwa lata, remont elewacji starej części budynku szkoły. Pod okiem konserwatora zabytków zostały wymienione okna i drzwi wejściowe od strony podwórka. Położono nowe tynki.
Przywrócony został także oryginalny kolor elewacji liczącego ponad 100 lat budynku.
Zobacz relację
"Pola Nadziei" – wirtualna puszka
    Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne, 23. Pola Nadziei odbywają się tylko wirtualnie. I właśnie w ten sposób możemy wesprzeć krakowskie Hospicjum św. Łazarza. Zwykle kwestowaliśmy w trakcie zebrań z Rodzicami oraz na różnych, okolicznościowych, imprezach – Targach Książki, Targach Ogrodniczych, zawodach konnych, w hipermarketach, przed kościołami, czy też jeżdżąc Żonkilowym Tramwajem. Teraz to niemożliwe, a pomoc jest jeszcze bardziej potrzebna.
    Na stronie Hospicjum możemy przeczytać: "Składając datek do wirtualnej puszki stajesz się naszym darczyńcą, a propagując puszkę wśród znajomych, naszym wolontariuszem akcyjnym”.
Wszystkich, którzy chcą pomóc, bardzo prosimy o wrzucanie do wirtualnej puszki:
hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka
Światowy Dzień Pluszowego Misia
    25 XI Uczniowie klas IIb i IIc obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieciom podczas zdalnych zajęć towarzyszyły ulubione maskotki. Uczniowie poznali historię powstania zabawki. Prezentowali znane misie: Uszatka, Kubusia Puchatka, Paddingtona, Czarnego Noska – bohaterów lektur, oraz misie z filmów: Colargol, Kung Fu Panda, Yogi i Bubu, Niedźwiedź Baloo, Masza i Niedźwiedź, Gumisie i wiele innych. Wysłuchali historii o prawdziwych niedźwiedziach żołnierzach – "Baśka Murmańska z Oceanu Lodowatego” i "Miś Wojtek spod Monte Cassino”. Aby uczcić swoje Pluszaki, dzieci czytały im fragmenty ulubionych książeczek. Zachęcamy do obejrzenia filmu animowanego.
Wolontariat - Bank Żywności
    Bardzo prosimy o włączenie się w e- wolontariat. Wiele lat młodzież z naszej szkoły brała udział w Świątecznej i Wielkanocnej Zbiórce Żywności, a wcześniej również w akcji Podziel się posiłkiem. W obecnej sytuacji możemy pomóc wrzucając produkty do koszy wystawionych w sklepach, a także poprzez wirtualny sklep www.zbiorkazywnosci.pl
Pozostając wierni tradycji współpracy z Bankiem Żywności zachęcamy wszystkich rodziców, którzy mogą wesprzeć akcję do udziału w niej.
Zbiórka trwa tylko do soboty
28 listopada 2020r. !
Szachy błyskawiczne
    "Szachy błyskawiczne – termin określający krótką partię szachową, w której każdy z graczy ma do dyspozycji nie więcej niż 10 minut"
    Julia - uczennica klasy 2a zajęła II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Małopolski Juniorek do lat 8 w szachach błyskawicznych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs plastyczny - "Świetlica moich marzeń"
Co należy zrobić? - stworzyć projekt swojej wymarzonej świetlicy
Jak? techniką dowolną - (narysować, namalować, wykleić)
Co potem? - prace należy złożyć na portierni w szkole lub przesłać zdjęcie swojej pracy na adres: olipra.j@sp39krakow.pl
do kiedy? do 04.12.2020 r.
Przypominamy również o codziennym głosowaniu na naszą Szkołę:
ODDAJ SWÓJ GŁOS TYTAJ
Każdy głos jest ważny !
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!!!
Szkoła marzeń!
    W czasie nauki zdalnej niektórzy uczniowie z klasy 2C wzięli udział w projekcie plastyczno-technicznym pt. "Szkoła moich marzeń". Powstała makieta, budowla z klocków oraz rysunek, w których dzieci prezentują swoje pomysły. Warto wspomnieć, że często w tych projektach jest sala zabaw, basen, a nawet sala kinowa. Jeden z uczniów wymyślił nawet cudowny eliksir, który dostarczany do organizmu powodowałby automatyczny przyrost wiedzy. No cóż…, warto marzyć :)
Zobacz relację
EkoMisja – Nie marnuję!
    EkoMisja to projekt edukacyjny Banku Żywności, którego celem jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach EkoMisji uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez edukatorów Banku Żywności w Krakowie. W ramach tego projektu w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela Banku Żywności, który przybliżył dzieciom problem marnowania żywności i jak temu można zaradzić. Dzieci z klas 1c, 2b, 2c i 3b opracowały w dowolnej formie projekt na wybrany temat. Klasa 1c stworzyła piękną makietę pt. "Piękny świat za 100 lat", klasy 2b i 2c zbudowały swoje makiety do tematu pt. "Jakie działania może podjąć każdy z nas dla ratowania planety". Powstała również prezentacja pt. "Szanuję – nie marnuję" wykonana przez dzieci z klasy 2b. Uczniowie klasy 3b pracując w grupach wykonali piękne plakaty zachęcając wszystkich, by nie marnowali żywności. Podczas pracy nad projektami dzieci nie tylko twórczo się rozwijały, ale również budowały swoją postawę proekologiczną.
Zobacz prezentację   Zobacz relację
Audycja w rocznicę Odzyskania Niepodległości Przez Polskę
    Przedstawiamy audycję przygotowaną przez uczniów i wychowawców Szkoły Podstawowej 39 z okazji 102 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Aranżacja, montaż oraz nadzór artystyczny- pani Karolina Stasiowska.
Szkolne Pakiety Multimedialne
    Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa 39 znalazła się wśród placówek, które otrzymały od Państwowego Instytutu Badawczego NASK szkolny pakiet składający się z 25 tabletów wraz z etui, klawiaturą, rysikiem i usługą mobilnego dostępu do sieci Internet, świadczoną do końca roku szkolnego 2020/2021. "Szkolne Pakiety Multimedialne OSE" stanowią formę wsparcia dla szkół, realizowaną przez Ministra Cyfryzacji i MEN, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dziękujemy! Tablety już służą uczniom najmłodszych klas podczas zdalnej nauki.
Decyzja MEN o nauczaniu zdalnym
   
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 5.11.2020 r. w Szkole Podstawowej nr 39 w Krakowie od 9 listopada 2020 r. do 29 listopada 2020 r. uczniowie wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną. Zajęcia dydaktyczne z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, w tym wynikające z pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywają się według zmodyfikowanych planów lekcji. Świetlica dla zgłoszonych uczniów funkcjonuje w godzinach od 7:00 do 17:00.
Jolanta Urban
dyrektor SP 39
Przeczytaj rozporządzenie
Apel Rady Rodziców
Zaduszki
   
30 X uczniowie klas II udali się pod pomnik Ofiar Dąbia. Jest to nasze lokalne miejsce pamięci narodowej, upamiętniające mord 79 mieszkańców Dąbia w dniu 15 stycznia 1945 roku. Dzieci zapaliły znicze i zmówiły modlitwę za zmarłych oraz uczcili pamięć ofiar minutą ciszy.
Zobacz relację
Drużyna ping-ponga na czwórkę w Krakowie
    W dniu 21.10 w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży został rozegrany finał drużynowych rozgrywek w tenisie stołowym chłopców. Nasi reprezentanci Igor O., Franek J. i Igor P. walczyli dzielnie, ale ostatecznie zajęli najbardziej nielubiane miejsce przez wszystkich sportowców bo tuż za podium. Mimo wszystko zdobycie IV miejsca w Krakowie to ogromny sukces :)
Gratulujemy!
Zobacz relację
"Czy można uczyć się szybciej?"
   
W ramach Uniwersytetu Dzieci w Klasie uczniowie klasy 2B uczestniczyli w warsztatach ,,Czy można uczyć się szybciej?”. Wspólnie szukaliśmy informacji i ciekawostek na temat mózgu. W oparciu o prezentację, film i szkielet Kostka ustaliliśmy, gdzie się znajduje mózg, empirycznie sprawdzaliśmy jego "galaretowatą” konsystencję, wykonaliśmy ćwiczenia pozwalające wyobrazić sobie, czym są i jak działają neurony w mózgu i co by się stało, gdyby połączenia neuronów zostały przerwane. Przeprowadziliśmy doświadczenie na temat "Chroń swój mózg”, które zachęciło dzieci do odpowiedniego nawadniania organizmu, by uzupełniać płyn rdzeniowo-mózgowy. Aby poprawić koncentrację uwagi robiliśmy odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne, uczyliśmy się oddechu przeponowego. Poznaliśmy działanie półkul mózgowych. Harmonijnemu rozwojowi obu półkul mózgowych służą między innymi: rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli i rysowanie oburącz. Mamy nadzieję, że uczniowie wykorzystają nabytą wiedzę do nauki szkolnej i domowej. Zorganizują odpowiednie miejsce i czas do odrabiania lekcji, wywietrzą pomieszczenie, zadbają o ciszę sprzyjającą skupieniu uwagi i będą przestrzegać odpowiedniej ilości snu i odpoczynku.
POWODZENIA!
Zobacz relację
HACKJUNIOR 2020
   
HackJunior - to ogólnopolski konkurs dla młodzieży ze szkół podstawowych organizowany w ramach Festivalu GovTech. W tym roku będzie to wydarzenie online skierowane do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, którego celem jest promowanie wykorzystywania nowoczesnych technologii w celu nauki aktywnego i kreatywnego procesu rozwiązywania problemów oraz kreowania rzeczywistości.
Impreza odbędzie się online w dniu 27 listopada 2020 r. W wydarzeniu mogą wziąć udział uczniowie oraz nauczyciele ze szkół podstawowych z całej Polski.
Zgłoszenia udziału w Konkursie będzie można dokonywać w dniach 3-19 listopada 2020 r.
ZOBACZ STRONĘ PROJEKTU
EU Code Week 2020
   
Za nami Europejski Tydzień Kodowania, czyli inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe. Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polscy uczniowie rokrocznie wykazują duże zainteresowanie tą inicjatywą. Dwa lata temu Polska zajęła trzecie, w ubiegłym roku – już drugie, zaś w tym roku - pierwsze miejsce pod względem przeprowadzonych inicjatyw związanych z programowaniem.
Nasi uczniowie dzięki nauce kodowania próbują zrozumieć otaczający świat, który ulega ciągłym zmianom. Uczą się pracy w zespole, kształtują kreatywność oraz twórcze rozwiązywanie problemów poprzez kodowanie z wykorzystaniem technologii informatycznych.
Zobacz relację
Ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej 39
    W dniu 14.X.2020r. pierwszoklasiści 1A, 1B i 1C stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej Nr 39 im. Bartosza Głowackiego. Po uroczystym ślubowaniu na sztandar szkoły zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor mgr Jolantę Urban. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej. Ślubowanie, to stara i piękna tradycja. Pierwszoklasiści przyrzekali pracować nad swoim rozwojem, kształtować charakter, rozwijać swoje uzdolnienia oraz godnie reprezentować szkołę.
    Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Na zakończenie uroczystości był czas na wspólne fotografie.
Zobacz relację
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - ŻYCZENIA DLA NAUCZYCIELI
Zakończenie akcji "KREDKOBRANIE 2020"
    Ostatniego dnia września 2020 roku zakończyła się w naszej szkole tegoroczna akcja "Kredkobranie 2020". Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla dzieci i młodzieży o polskich korzeniach, mieszkających na terenach dawnych Kresów. Zebrane i posegregowane dary (cztery wielkie pudła pełne kredek – najwięcej bo aż 46 kompletów, plasteliny, farb, zeszytów, bloków rysunkowych, plecaków, piórników, pisaków, długopisów, ołówków, pędzelków itp., itd.) przekazaliśmy przy pomocy Pana Księgowego do Fundacji Ignatianum, skąd trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.
Mamy nadzieję, że dzięki hojności ofiarodawców na niejednej dziecięcej buzi zagości szeroki uśmiech :)
Zobacz relację.
"Dzień Chłopaka"
    Mimo że 30 września deszcz bębnił ponuro o szyby, w naszej szkole było pogodnie. Dziewczynki w każdej klasie przygotowały życzenia i drobne upominki dla swoich kolegów. Ponadto Samorząd Uczniowski zadbał o specjalną atrakcję - fotościankę Superchłopaka.
Zobacz relację.
Zasady bezpieczeństawa na drodze
   28 września 2020r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielami Sekcji Profilaktyki ze Straży Miejskiej. Utrwalały zasady przechodzenia przez jezdnię i poznawały nowe znaki drogowe. Ich znajomość przyczyni się do zachowywania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze.
Zobacz relację.
Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza - FOTEL
   Uczniowie klas 1-3 w dniach 23 – 26 września wzięli udział w Festiwalu Objazdowych Teatrów Młodego Widza Fotel zorganizowanym online przez Ośrodek Kultury, Sztuki I Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański. Dzieci miały do wyboru 25 bezpłatnych transmisji spektakli na żywo i spotkań z artystami. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli: "Opowieści starego kredensu", "Szałaputki", "Królową Śniegu", "Szkolne przygody Tosi i Plastusia", "Bajkę o szczęściu" i "Piracką przygodę". Podczas zajęć świetlicowych dzieci obejrzały bajkę "O Czerwonym Kapturku". Była to interesująca forma spotkania z teatrem.
Warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej
    W dniu dzisiejszym w ramach warsztatów ogrodniczych grupa uczniów z klasy 3a i 3b udała się do "SYMBIOZY" czyli Centrum Edukacji Ekologicznej znajdującego się w Lesie Wolskim obok ZOO.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach w nowo odrestaurowanym Pawilonie Okocimskim z 1936 roku. Z inicjatywą odbudowy pięknego pawilonu przy Polanie Lea wystąpili aktywiści Zarządu Zieleni Miejskiej i teraz może on służyć dzieciom, młodzieży.
Nasi uczniowie dowiedzieli się bardzo dużo na temat życia mrówek, zobaczyli formikarium, oraz stworzyli ze starych gazet modele mrówek. Zdążyli jeszcze pobawić się na okolicznym placu zabaw i pooddychać leśnym powietrzem.
Zobacz relację.
Warsztaty rowerowe - STARS
    W dniach 21-22 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach doskonalących umiejętność jazdy na rowerze i hulajnodze. Uczniowie pod czujnym okiem edukatora z Fundacji Otwarty Plan, pana Macieja Skinderowicza, oraz nauczycieli mieli okazję podszkolić swoje kompetencje.
Zobacz relację.
Idea Samorządności Uczniowskiej i wybory do SU
  
    17 września 2020 roku odbyły się w naszej szkole wybory Samorządu Uczniowskiego. Społeczność uczniowską reprezentować będą: Igor, Helena, Filip, Alicja i Dobrochna. Ideą Samorządności Uczniowskiej jest faktyczny wpływ uczniów na życie szkolne, współdecydowanie, podejmowanie pierwszych decyzji i przyjmowanie na siebie ich konsekwencji, a także inicjatywa i chęć do podejmowania działań, które mają na celu ulepszenie, zmodyfikowanie oraz usprawnienie otaczającej rzeczywistości z punktu widzenia młodego człowieka.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego kładzie nacisk na uczenie się poprzez doświadczenie i błędy, samodzielność w myśleniu i działaniu, odwagę w podejmowaniu prób, a także analizę wcześniej podjętych aktywności w celu wyciągnięcia wniosków na przyszłość.
Samorząd Uczniowski to "przestrzeń", w której młody człowiek ma szansę na realizację pierwszych pomysłów, zarówno tych o podłożu rozrywkowym, jak i społecznym, na decydowanie o sobie i o tym co może być dla niego korzystne, na kreowanie otaczającej go rzeczywistości, a także branie odpowiedzialności za siebie i grupę.
Trzymamy kciuki za naszych młodych samorządowców i zachęcamy całą społeczność szkolną do współpracy z SU.
Projekt STARS - rowerem do szkoły - akredytacja
   
W piątek 18 września 2020 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Urzędzie Miasta Krakowa odbyły się warsztaty dotyczące realizacji Ogólnopolskiego Projektu STARS – Rowerem do szkoły. Była to okazja do podsumowania podjętych działań w roku szkolnym 2019/2020 oraz zaplanowania kolejnych inicjatyw.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła znalazła się wśród czterech wyróżnionych placówek i otrzymała srebrną odznakę STARS za podjęte przedsięwzięcia w ubiegłym roku.
Celem projektu STARS - rowerem do szkoły jest:
- zmniejszenie liczby uczniów odwożonych do szkoły samochodem,
- zwiększenie liczby uczniów przychodzących do szkoły na piechotę lub przyjeżdżających na rowerze,
- poprawa zdrowia i samopoczucia dzieci przez ruch,
- zwiększenie niezależności dzieci pod względem transportu,
- korzyści środowiskowe, tj. ograniczenie emisji CO2,
- bezpieczne otoczenie szkoły z uspokojonym ruchem drogowym.
Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie naszych działań
i serdecznie zachęcamy Państwa do współpracy w nowym roku szkolnym.
Zobacz relację.
Projekt "Ogród z Klasą"
    W Szkole Podstawowej nr 39 realizowany jest miejski projekt "Ogród z klasą" (https://zzm.krakow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/ogrod-z-klasa.html). Jest to projekt Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie skierowany do szkół podstawowych na terenie gminy Kraków, który ma na celu inspirowanie i wspieranie szkół do zakładania ogrodów szkolnych.
    W ramach realizacji projektu w roku szkolnym 2020/2021 w szkole odbywają się warsztaty ogrodnicze dla chętnych uczniów klas III. W każdy wtorek odbywają się te zajęcia w szkolnym ogrodzie. Uczniowie pielą grządki, odważni zbierają ślimaki, a w dniu dzisiejszym sadzili krokusy, żonkile i inne roślinki otrzymane od darczyńców. Rodzice pomogli zbudować kompostowniki. Dziękujemy.
    Efektów naszej pracy będziemy wypatrywać na wiosnę.
Chwile spędzone w ogrodzie szybko mijają, ale jest też czas na dobre pomysły - scenka do bajki "Rzepka".
Koordynator projektu Iwona Janek
Zobacz relację.
Zajęcia z ceramiki
    Już w drugim tygodniu września uczniowie klas pierwszych i drugich zaczęli uczęszczać na zajęcia z ceramiki. Rozwijają swoje zainteresowania, realizują własne wspaniałe pomysły i zdobywają wiedzę. Korzystając z pięknej pogody przed i po zajęciach mają wesołą rekreację na placu zabaw.
Zobacz relację.
Międzynarodowy Dzień Kropki
   W 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia w naszej szkole historia Vashti stała się dla uczniów klasy 6a pretekstem do podjęcia działań rozwijających kreatywne myślenie, pisanie i opowiadanie. W czasie zajęć na świeżym powietrzu powstały historie nie tylko te prawdopodobne, ale też fantastyczne z nietuzinkowymi bohaterami w roli głównej. Zaś młodsi uczniowie wykorzystali kropki w zadaniach matematycznych i pracach plastycznych.
Zobacz relację.
KREDKOBRANIE
   
"Pomóż młodym na Kresach" - nasza szkoła włączyła się w tę akcję.
Do końca września zbieramy NOWE przybory szkolne i materiały plastyczne - np. kredki, pisaki, ołówki, farby, plastelinę, piórniki, zeszyty, bloki rysunkowe i techniczne, słowem wszystko to, co jest potrzebne w szkole. Nie zbieramy w tym roku książek ani podręczników.
Dary można przynosić do Pani Pedagog lub do biblioteki.
Wszystkie zebrane artykuły trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.
DZIĘKUJEMY !
ZAJĘCIA NA BASENIE
   W Klasa 3b odwiedziła w piątek Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, gdzie rozpoczęła całoroczny kurs pływania. Pierwsze zajęcia już zaliczone, zasady bezpieczeństwa przyswojone i wszystkie buzie uśmiechnięte. Oby tak dalej!
Zobacz relację.
CO MOŻNA ZROBIĆ Z MUSZELEK ?
    Wakacje już za nami, ale zostały wspomnienia i pamiątki. Właśnie z takich pamiątek uczniowie klasy 2c tworzyli różne zwierzątka. Za pomocą muszelek, plasteliny i farb powstały fantastyczne znane oraz mniej znane zwierzątka. Było dużo kreatywnej zabawy. Sami zobaczcie co udało się "wyczarować" dzieciom.
Zobacz relację
ZAJĘCIA NA LODOWISKU
   W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich rozpoczęli naukę jazdy na łyżwach. Pierwsze lekcje okazały się pełne wrażeń szczególnie dla tych dzieci, które po raz pierwszy założyły łyżwy. Na lodowisku było dużo emocji, ale nikt się nie poddał i dzieci czekają na kolejne zajęcia :)
Zobacz relację.
Bezpieczna droga do szkoły.
    Jednym z priorytetów w Szkole Podstawowej nr 39 jest bezpieczeństwo uczniów. Dbamy o nie na terenie placówki jak również w jej otoczeniu. O tym jak bezpiecznie poruszać się w drodze do i ze szkoły przypominały w dniu dzisiejszym /10.09.2020r/ Policjantki z Zespołu ds. Nieletnich. Odwiedziły w klasach najmłodszych uczniów. Pierwszoklasiści dowiedzieli się jak być wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego, jakich zasad należy przestrzegać poruszając się po drogach. Uświadomiły dzieciom jak ważne jest bezpieczeństwo jazdy na rowerze i hulajnodze, ostrożność przy zawieraniu znajomości i zażywaniu lekarstw. Dowiedziały się również jak należy zachowywać się w innych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu sytuacjach.
    Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą, mamy nadzieję, że będą ją stosować.
Zobacz relację.
Szanowna Pani Dyrektor, Koledzy i Koleżanki, Drodzy Rodzice i Kochani Uczniowie!
    Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. W tym roku i ja dołączę do grona uczniów, ale w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Podjęłam bowiem decyzję o przygotowaniu się do wyjazdu misyjnego do południowej Afryki, do Zambii. Moja działalność katechetyczna zatem nie kończy się, ale stopniowo rozszerza zasięg oddziaływania. Za wspólne cztery lata pracy w Gimnazjum nr 7, a następnie w SP nr 39 dziękuję przede wszystkim Pani Dyrektor Iwonie Janek i gronu pedagogicznemu, a także całej kadrze szkolnej. Dziękuję także Wam Drodzy Rodzice i Drodzy Uczniowie za wspólne działania m.in. duszpasterskie, misyjne, charytatywne itp. Mam nadzieję, że jakiś pierwiastek dobra udało mi się zostawić w Państwa sercach, ja zaś otrzymałam od Was znacznie więcej, za co pięknie dziękuję. Wierzę, że to tylko chwilowa rozłąka i że jeszcze kiedyś się spotkamy.
   Najserdeczniej pozdrawiam moich Kochanych Uczniów z obecnych klas: 2, 3 i 6 - ściskam Was bardzo gorąco, zapewniam o pamięci i o to samo proszę.
Pozdrawiam, Karolina Cygan.
P.S. Zapraszam do obejrzenia galerii z mojej dawnej wyprawy misyjnej do Indii z 2013. Czekajcie również na zdjęcia z Zambii.
Wyprawa misyjna - Indie 2013
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
    Z zachowaniem procedur bezpieczeństwa oraz dystansu społecznego, na "raty" rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. Inauguracja nie miała tradycyjnej, oficjalnej oprawy, a uczniowie oraz wychowawcy spotkali się w małych grupach o wyznaczonej godzinie.
    W krótkim wystąpieniu pani dyrektor mgr Jolanta Urban przywitała zgromadzonych. Przypomniała o najważniejszych zasadach obowiązujących w obecnej sytuacji na terenie szkoły oraz podkreśliła, że od odpowiedzialności każdego z nas zależy bezpieczeństwo swoje i innych. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów klas pierwszych życząc im, aby czas spędzony w nowej dla nich szkole był nie tylko obowiązkiem, ale również przynosił radość. Na zakończenie uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach.
Główne zasady pracy Szkoły Podstawowej nr 39 w Krakowie w roku szkolnym 2020/2021
z uwzględnieniem zaleceń MEN i GIS
W Szkole obowiązują zasady wynikające wprost z zaleceń MEN i GIS o konieczności dbania o higienę i bezpieczeństwo dzieci i pracowników. Szczegóły w dokumencie:
Link do procedur
Informacje organizacyjne:
1. Dzieci z klas 1-3 zapisane na poranne zajęcia w świetlicy szkolnej wchodzą głównym wejściem od godziny 7:00 do 7:40. Zajęcia są w sali 29 – parter.
2. Uczniowie poszczególnych klas wchodzą do szkoły w następujący sposób:
• klasa 6a wchodzi do szkoły o godz. 7:50 głównym wejściem,
• klasy 1a,1b,1c wchodzą do szkoły głównym wejściem od godziny 7:40 do 7:55,
• klasy 2a,2b,2c i 3a,3b wchodzą wejściem od podwórka przy sali gimnastycznej od godz. 7:40 do 7:55
3. Każdy uczeń korzysta z przydzielonej mu przez wychowawcę szatni.
4. Każda klasa uczy się w jednej, wyznaczonej sali z wyjątkiem wychowania fizycznego (sala gimnastyczna lub boisko), informatyki(pracownia komputerowa) i plastyki (pracownia plastyczna).
5. W każdej z sal znajdują się oczyszczacze powietrza i środki do dezynfekcji.
6. Przerwy uczniowie spędzają pod opieką nauczyciela na podwórku szkolnym lub w wyznaczonych miejscach( w zależności od pogody i potrzeb klasy).
7. Obiad uczniowie klas I - III jedzą o wyznaczonych godzinach (ustalony grafik przez wychowawców świetlicy).
8. Rodzice nie wchodzą do szkoły! Wyjątkiem są rodzice pierwszoklasistów oraz rodzice odbierający dzieci ze świetlicy – wówczas mogą przebywać na terenie szkoły tylko w wyznaczonej strefie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa (maseczka, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu).
9. Sprawy szkolne w miarę możliwości należy załatwiać kontaktując się z sekretariatem lub wychowawcą telefonicznie lub mailowo.
Dla dobra nas wszystkich – dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły – prosimy o dokładne przestrzeganie wyznaczonych zasad. Organizacja pracy oraz procedury będą na bieżąco weryfikowane i w zależności od potrzeb modyfikowane. O każdej zmianie będziemy informowali.
  
    Szanowni Państwo, Z dniem 31 sierpnia 2020 kończy się moja przygoda bycia dyrektorem szkoły przy ul. Jachowicza 5.
Od 1 września 2004 pełniłam funkcje dyrektora Gimnazjum nr 7, a od 1 września 2017 dyrektora Szkoły Podstawowej nr 39.
    Dziękuję wszystkim, którzy ze mną współpracowali: między innymi dyrektorom szkół podstawowych nr 18, 38, 47, 114, 156, szkół średnich –liceum nr III, VI, VIII, XI, XIII oraz dawnych gimnazjów nr 2, 4 i przedszkoli 79, 80 i 124. Dziękuję radnym Dzielnicy II, Radnym Miejskim, przedstawicielom Straży Miejskiej, Policji. Dziękuję Stowarzyszeniu na Rzecz Dąbia za wspieranie szkoły w okresie jego działalności. Dziękuję Proboszczom Parafii św. Stanisława na Dąbiu. Dziękuję Dyrektorom Młodzieżowych Domów Kultury przy ul. Grunwaldzkiej, Lotniczej oraz dyrektorkom Katolickiego Domu Kultury im. Kardynała Sapiehy. Dziękuję Dyrekcji Wydziału Edukacji Miasta Krakowa i dyrektorom Miejskiego Centrum Obsługi (dawny Zespół Ekonomiki Oświaty). Dziękuję rodzicom uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej za zaangażowanie oraz pomoc przy organizacji wszystkich Jesiennych Festynów.
    Szczególnie dziękuję nauczycielom za wspólną pracę, cieszę się, że wszyscy odnaleźli się w nowej rzeczywistości, niektórzy w innych szkołach.
Życzę p.Jolancie Urban, kolejnemu dyrektorowi szkoły, dużo sukcesów, rozwoju szkoły i pomocy dobrych ludzi.
    To było fascynujące 16 lat, pełne wyzwań dużego kalibru. Najpierw członkostwo Polski w Unii Europejskiej, które otworzyło nam drogę do wymian młodzieży z rówieśnikami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji. Tworzenie od zera gimnazjum i jego awans w rankingach szkół krakowskich, odnowienie zabytkowego budynku szkoły i budowa nowoczesnego kompleksu sportowego. Były też szczególnie trudne chwile – wykonywanie decyzji o likwidacji gimnazjów, ogólnopolski strajk nauczycielski i ostatnia akcja zdalnego nauczania w okresie pandemii.
    We wszystkich tych działaniach dobro powierzonych nam dzieci było najważniejszym kryterium. I tu często spotykałam się ze zrozumieniem i pomocą.
Największą radością i nagrodą dla mnie są listy i wiadomości od absolwentów, którzy chwalą się swoimi dalszymi osiągnięciami, dobrze wspominają naszą szkołę i doceniają nasz wspólny wysiłek. Bo tajemnica sukcesu w wychowaniu leży właśnie we wspólnej pracy uczniów, rodziców i nauczycieli. Żegnając się z Wami wszystkimi, życzę, żeby ta prosta prawda towarzyszyła Wam wszystkim w kolejnych latach szkolnych w Szkole Podstawowej nr 39 na Dąbiu.
Życzę dużo radości i szczęścia.
Dyr. Szkoły Podstawowej nr 39 im. B. Głowackiego
Iwona Janek
Przygody Kota Ciepłosława
    W mroźne dni, wszyscy lubimy wracać do ciepłych, przytulnych mieszkań. Po zabawie na boisku szkolnym, cieszy nas ciepło w salach szkolnych. Uczniowie klasy 2b podczas zajęć lekcyjnych szukali odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się ciepło w grzejnikach. Pomocą był udział w programie "Przygody Kota Ciepłosława". Dzieci oglądały tematyczne filmiki na temat: co to jest ciepło, skąd się bierze, czym jest ciepło sieciowe i dlaczego warto oszczędzać ciepło. Uczniowie zwrócili uwagę, że kaloryfery w szkole i w domach mają zamontowane podzielniki ciepła, którymi można regulować dopływ ciepła do pomieszczeń w zależności od potrzeb. Zajęcia prowadziły dzieci do przewodniego wniosku: Bądź EKO, wybieraj ciepło sieciowe. Ludzie kiedyś często pozbywali się śmieci paląc je, żeby przy okazji ogrzewać dom, czy mieszkanie. To bardzo nieekologiczna postawa. Palone śmieci przedostawały się do powietrza z dymem, a wtedy wszyscy oddychali śmieciami. Gdy powstało ciepło sieciowe, problem ten się zmniejszył. Większość domów przyłączało się do sieci, by mieć ogrzewanie. Ludzie rezygnowali z własnych pieców i co się z tym łączy, przestawali palić śmieci. Na zakończenie uczniowie rozwiązywali krzyżówki i quizy sprawdzające nabyte wiadomości.
Od zegara słonecznego do zegara atomowego
    Podczas zajęć dotyczących upływu czasu, uczniowie klasy 2b poznali historię jego pomiaru od zegara słonecznego, poprzez różnego rodzaju klepsydry, zegary ogniowe, mechaniczne, kwarcowe, aż do zegara atomowego. Dzieci poznały ciekawostki o zegarach – zegar pulsarowy, to pierwszy zegar, który rejestruje upływ czasu opierając się na źródle sygnałów spoza Ziemi. Uruchomiono go w Gdańsku w 2011 roku. W momencie jego instalacji, był to najdokładniejszy zegar na świecie. Obecnie najdokładniejszy zegar atomowy znajduje się w Colorado w USA i spóźnia się o 1 sekundę raz na 15 miliardów lat. Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie wykonali model zegara słonecznego – gnomon. Oświetlali go latarką i obserwowali przesuwający się cień. Cień zegara słonecznego zgodnie z ruchem Ziemi, przesuwa się z lewej strony w prawą. Ze względu na to, wskazówki współczesnych zegarów, poruszają się w te samą stronę.
Dziel się Uśmiechem
    W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie naszej szkoły biorą udział w programie stomatologicznym"Dziel się Uśmiechem". Podczas kreatywnych i ciekawych zajęć dzieci pogłębiają wiedzę na temat higieny jamy ustnej i dowiadują się, co robić, aby zapobiegać próchnicy. Wszyscy uczniowie otrzymali pakiety zawierające materiały edukacyjne – klasy 1-3 książeczkę "Ja i moje zęby", a klasa 6 podręcznik "Ja i mój uśmiech". Dzieci dostały także szczoteczki i pasty do zębów wraz z instrukcją, jak prawidłowo myć zęby oraz bezcukrowe gumy do żucia. Zajęcia z pakietami były bardzo atrakcyjne.
"EkoMisja"
    Mimo kłopotów związanych z czasowym zamknięciem szkół uczniowie kilku klas z naszej szkoły wraz z wychowawcami poradzili sobie z ukończeniem projektu Banku Żywności – EkoMisja. W ramach podziękowania za szybką i sprawną realizację projektu, w tak trudnym i nieprzewidywalnym dla wszystkich czasie otrzymaliśmy prezent dla szkoły – blender, którego użyjemy do przygotowania z dziećmi zdrowej żywności.
    Nasiona, mini szklarnie do kiełkowania i tunel ogrodniczy uczniowie wykorzystają już wkrótce w szkolnym ogrodzie.
"Mała książka - wielki człowiek"
    Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana przez Instytut Książki w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczniowie klas I biorąc udział w projekcie otrzymali pięknie ilustrowane wyprawki czytelnicze, z zaangażowaniem i zachwytem otworzyli swoje nowe książki. Mamy nadzieję, że pasja czytania i miłość do książek będą towarzyszyć uczniom na co dzień.
Teatr Groteska - Konkurs "Skarpetki w akcji"
    Teatr Groteska zaprasza do udziału w WIELKIM SKARPETKOWYM KONKURSIE "Skarpetki w akcji". Zgłoszenia w formie filmu zawierającego nagranie (maksymalnie 5 minut) Waszych prac przyjmujemy do 14. lutego! Czekamy na pełne przygód i zaskakujących zwrotów akcji historie ze skarpetkami w rolach głównych!
Zgłoszenia wraz z akceptacją regulaminu wysyłajcie na adres: pr@groteska.pl
Podziękowania za nową łazienkę!
    Z przyjemnością informujemy, że dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Rodziców została wyremontowana łazienka dla dziewczynek na I piętrze. Po długim czasie zdalnej nauki była to dla naszych uczennic miła niespodzianka. Serdecznie dziękujemy Rodzicom! | |
Zima o nas nie zapomniała!
   
Korzystając z okazji, że zima jednak nas odwiedziła, postanowiliśmy wybrać się na przyszkolny plac zabaw i boiska szkolne. Na nowo odkryliśmy, że lepienie bałwana i wspólne zabawy na śniegu to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu!
Zima w 3A!
"Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
Dalej śnieżkiem w plecy zimy,
Niech pamiątkę ma! ..."
Zobacz relację
Rocznica pacyfikacji Dąbia
   
W dniu 16 stycznia 2021 obchodziliśmy 76 rocznicę rozstrzelania 79 Polaków na Dąbiu. Uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu Rakowickim przy grobie Ofiar Dąbia. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych, Szkoły Podstawowej nr 39, Szkoły Podstawowej 18, Szczepu Dąbie i Klubu Sportowego. Kolejną częścią obchodów była msza św. w intencji pomordowanych w kościele św. Stanisława BM na Dąbiu. Ostatni etap, to modlitwa przy Krzyżu, w miejscu, gdzie hitlerowcy dokonali mordu. Cześć Ich Pamięci! | |
Świąteczne Życzenia
Zbliżają się Święta, przesyłam filmik z udziałem naszych uczniów, przygotowany przez wychowawców świetlicy.
Z najlepszymi życzeniami, Wychowawcy świetlicy
Odnowiona elewacja Szkoły Podstawowej 39
    W listopadzie 2020 roku zakończyliśmy rozłożony na dwa lata, remont elewacji starej części budynku szkoły. Pod okiem konserwatora zabytków zostały wymienione okna i drzwi wejściowe od strony podwórka. Położono nowe tynki.
Przywrócony został także oryginalny kolor elewacji liczącego ponad 100 lat budynku.
Zobacz relację"Pola Nadziei" – wirtualna puszka
    Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne, 23. Pola Nadziei odbywają się tylko wirtualnie. I właśnie w ten sposób możemy wesprzeć krakowskie Hospicjum św. Łazarza. Zwykle kwestowaliśmy w trakcie zebrań z Rodzicami oraz na różnych, okolicznościowych, imprezach – Targach Książki, Targach Ogrodniczych, zawodach konnych, w hipermarketach, przed kościołami, czy też jeżdżąc Żonkilowym Tramwajem. Teraz to niemożliwe, a pomoc jest jeszcze bardziej potrzebna.
    Na stronie Hospicjum możemy przeczytać: "Składając datek do wirtualnej puszki stajesz się naszym darczyńcą, a propagując puszkę wśród znajomych, naszym wolontariuszem akcyjnym”.
Wszystkich, którzy chcą pomóc, bardzo prosimy o wrzucanie do wirtualnej puszki:
hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszkaŚwiatowy Dzień Pluszowego Misia
    25 XI Uczniowie klas IIb i IIc obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieciom podczas zdalnych zajęć towarzyszyły ulubione maskotki. Uczniowie poznali historię powstania zabawki. Prezentowali znane misie: Uszatka, Kubusia Puchatka, Paddingtona, Czarnego Noska – bohaterów lektur, oraz misie z filmów: Colargol, Kung Fu Panda, Yogi i Bubu, Niedźwiedź Baloo, Masza i Niedźwiedź, Gumisie i wiele innych. Wysłuchali historii o prawdziwych niedźwiedziach żołnierzach – "Baśka Murmańska z Oceanu Lodowatego” i "Miś Wojtek spod Monte Cassino”. Aby uczcić swoje Pluszaki, dzieci czytały im fragmenty ulubionych książeczek. Zachęcamy do obejrzenia filmu animowanego.
Wolontariat - Bank Żywności
|
    Bardzo prosimy o włączenie się w e- wolontariat. Wiele lat młodzież z naszej szkoły brała udział w Świątecznej i Wielkanocnej Zbiórce Żywności, a wcześniej również w akcji Podziel się posiłkiem. W obecnej sytuacji możemy pomóc wrzucając produkty do koszy wystawionych w sklepach, a także poprzez wirtualny sklep www.zbiorkazywnosci.pl Pozostając wierni tradycji współpracy z Bankiem Żywności zachęcamy wszystkich rodziców, którzy mogą wesprzeć akcję do udziału w niej. Zbiórka trwa tylko do soboty
|
Szachy błyskawiczne
    "Szachy błyskawiczne – termin określający krótką partię szachową, w której każdy z graczy ma do dyspozycji nie więcej niż 10 minut"
    Julia - uczennica klasy 2a zajęła II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Małopolski Juniorek do lat 8 w szachach błyskawicznych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Konkurs plastyczny - "Świetlica moich marzeń"
Co należy zrobić? - stworzyć projekt swojej wymarzonej świetlicy
Jak? techniką dowolną - (narysować, namalować, wykleić)
Co potem? - prace należy złożyć na portierni w szkole lub przesłać zdjęcie swojej pracy na adres: olipra.j@sp39krakow.pl
do kiedy? do 04.12.2020 r.
ODDAJ SWÓJ GŁOS TYTAJ
Każdy głos jest ważny !
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!!!
Szkoła marzeń!
    W czasie nauki zdalnej niektórzy uczniowie z klasy 2C wzięli udział w projekcie plastyczno-technicznym pt. "Szkoła moich marzeń". Powstała makieta, budowla z klocków oraz rysunek, w których dzieci prezentują swoje pomysły. Warto wspomnieć, że często w tych projektach jest sala zabaw, basen, a nawet sala kinowa. Jeden z uczniów wymyślił nawet cudowny eliksir, który dostarczany do organizmu powodowałby automatyczny przyrost wiedzy. No cóż…, warto marzyć :)
EkoMisja – Nie marnuję!
    EkoMisja to projekt edukacyjny Banku Żywności, którego celem jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach EkoMisji uczniowie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez edukatorów Banku Żywności w Krakowie. W ramach tego projektu w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela Banku Żywności, który przybliżył dzieciom problem marnowania żywności i jak temu można zaradzić. Dzieci z klas 1c, 2b, 2c i 3b opracowały w dowolnej formie projekt na wybrany temat. Klasa 1c stworzyła piękną makietę pt. "Piękny świat za 100 lat", klasy 2b i 2c zbudowały swoje makiety do tematu pt. "Jakie działania może podjąć każdy z nas dla ratowania planety". Powstała również prezentacja pt. "Szanuję – nie marnuję" wykonana przez dzieci z klasy 2b. Uczniowie klasy 3b pracując w grupach wykonali piękne plakaty zachęcając wszystkich, by nie marnowali żywności. Podczas pracy nad projektami dzieci nie tylko twórczo się rozwijały, ale również budowały swoją postawę proekologiczną.
Audycja w rocznicę Odzyskania Niepodległości Przez Polskę
    Przedstawiamy audycję przygotowaną przez uczniów i wychowawców Szkoły Podstawowej 39 z okazji 102 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Aranżacja, montaż oraz nadzór artystyczny- pani Karolina Stasiowska.
Szkolne Pakiety Multimedialne
    Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa 39 znalazła się wśród placówek, które otrzymały od Państwowego Instytutu Badawczego NASK szkolny pakiet składający się z 25 tabletów wraz z etui, klawiaturą, rysikiem i usługą mobilnego dostępu do sieci Internet, świadczoną do końca roku szkolnego 2020/2021. "Szkolne Pakiety Multimedialne OSE" stanowią formę wsparcia dla szkół, realizowaną przez Ministra Cyfryzacji i MEN, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Dziękujemy! Tablety już służą uczniom najmłodszych klas podczas zdalnej nauki.
Decyzja MEN o nauczaniu zdalnym
    Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 5.11.2020 r. w Szkole Podstawowej nr 39 w Krakowie od 9 listopada 2020 r. do 29 listopada 2020 r. uczniowie wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną. Zajęcia dydaktyczne z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, w tym wynikające z pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywają się według zmodyfikowanych planów lekcji. Świetlica dla zgłoszonych uczniów funkcjonuje w godzinach od 7:00 do 17:00.
Jolanta Urban
dyrektor SP 39
Apel Rady Rodziców
Zaduszki
    30 X uczniowie klas II udali się pod pomnik Ofiar Dąbia. Jest to nasze lokalne miejsce pamięci narodowej, upamiętniające mord 79 mieszkańców Dąbia w dniu 15 stycznia 1945 roku. Dzieci zapaliły znicze i zmówiły modlitwę za zmarłych oraz uczcili pamięć ofiar minutą ciszy.
Drużyna ping-ponga na czwórkę w Krakowie
    W dniu 21.10 w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży został rozegrany finał drużynowych rozgrywek w tenisie stołowym chłopców. Nasi reprezentanci Igor O., Franek J. i Igor P. walczyli dzielnie, ale ostatecznie zajęli najbardziej nielubiane miejsce przez wszystkich sportowców bo tuż za podium. Mimo wszystko zdobycie IV miejsca w Krakowie to ogromny sukces :)
Gratulujemy!
"Czy można uczyć się szybciej?"
    W ramach Uniwersytetu Dzieci w Klasie uczniowie klasy 2B uczestniczyli w warsztatach ,,Czy można uczyć się szybciej?”. Wspólnie szukaliśmy informacji i ciekawostek na temat mózgu. W oparciu o prezentację, film i szkielet Kostka ustaliliśmy, gdzie się znajduje mózg, empirycznie sprawdzaliśmy jego "galaretowatą” konsystencję, wykonaliśmy ćwiczenia pozwalające wyobrazić sobie, czym są i jak działają neurony w mózgu i co by się stało, gdyby połączenia neuronów zostały przerwane. Przeprowadziliśmy doświadczenie na temat "Chroń swój mózg”, które zachęciło dzieci do odpowiedniego nawadniania organizmu, by uzupełniać płyn rdzeniowo-mózgowy. Aby poprawić koncentrację uwagi robiliśmy odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne, uczyliśmy się oddechu przeponowego. Poznaliśmy działanie półkul mózgowych. Harmonijnemu rozwojowi obu półkul mózgowych służą między innymi: rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli i rysowanie oburącz. Mamy nadzieję, że uczniowie wykorzystają nabytą wiedzę do nauki szkolnej i domowej. Zorganizują odpowiednie miejsce i czas do odrabiania lekcji, wywietrzą pomieszczenie, zadbają o ciszę sprzyjającą skupieniu uwagi i będą przestrzegać odpowiedniej ilości snu i odpoczynku.
POWODZENIA!
HACKJUNIOR 2020
   
HackJunior - to ogólnopolski konkurs dla młodzieży ze szkół podstawowych organizowany w ramach Festivalu GovTech. W tym roku będzie to wydarzenie online skierowane do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, którego celem jest promowanie wykorzystywania nowoczesnych technologii w celu nauki aktywnego i kreatywnego procesu rozwiązywania problemów oraz kreowania rzeczywistości.
Impreza odbędzie się online w dniu 27 listopada 2020 r. W wydarzeniu mogą wziąć udział uczniowie oraz nauczyciele ze szkół podstawowych z całej Polski.
Zgłoszenia udziału w Konkursie będzie można dokonywać w dniach 3-19 listopada 2020 r.
ZOBACZ STRONĘ PROJEKTU
EU Code Week 2020
    Za nami Europejski Tydzień Kodowania, czyli inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe. Akcja odbywa się na terenie całej Europy i skierowana jest do wszystkich tych, którzy są zainteresowani programowaniem lub dopiero chcą z nim rozpocząć swoją przygodę. Polscy uczniowie rokrocznie wykazują duże zainteresowanie tą inicjatywą. Dwa lata temu Polska zajęła trzecie, w ubiegłym roku – już drugie, zaś w tym roku - pierwsze miejsce pod względem przeprowadzonych inicjatyw związanych z programowaniem. Nasi uczniowie dzięki nauce kodowania próbują zrozumieć otaczający świat, który ulega ciągłym zmianom. Uczą się pracy w zespole, kształtują kreatywność oraz twórcze rozwiązywanie problemów poprzez kodowanie z wykorzystaniem technologii informatycznych.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej 39
    W dniu 14.X.2020r. pierwszoklasiści 1A, 1B i 1C stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej Nr 39 im. Bartosza Głowackiego. Po uroczystym ślubowaniu na sztandar szkoły zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor mgr Jolantę Urban. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej. Ślubowanie, to stara i piękna tradycja. Pierwszoklasiści przyrzekali pracować nad swoim rozwojem, kształtować charakter, rozwijać swoje uzdolnienia oraz godnie reprezentować szkołę.
    Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Na zakończenie uroczystości był czas na wspólne fotografie.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - ŻYCZENIA DLA NAUCZYCIELI
Zakończenie akcji "KREDKOBRANIE 2020"
    Ostatniego dnia września 2020 roku zakończyła się w naszej szkole tegoroczna akcja "Kredkobranie 2020". Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla dzieci i młodzieży o polskich korzeniach, mieszkających na terenach dawnych Kresów. Zebrane i posegregowane dary (cztery wielkie pudła pełne kredek – najwięcej bo aż 46 kompletów, plasteliny, farb, zeszytów, bloków rysunkowych, plecaków, piórników, pisaków, długopisów, ołówków, pędzelków itp., itd.) przekazaliśmy przy pomocy Pana Księgowego do Fundacji Ignatianum, skąd trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.
Mamy nadzieję, że dzięki hojności ofiarodawców na niejednej dziecięcej buzi zagości szeroki uśmiech :)
"Dzień Chłopaka"
    Mimo że 30 września deszcz bębnił ponuro o szyby, w naszej szkole było pogodnie. Dziewczynki w każdej klasie przygotowały życzenia i drobne upominki dla swoich kolegów. Ponadto Samorząd Uczniowski zadbał o specjalną atrakcję - fotościankę Superchłopaka.
Zasady bezpieczeństawa na drodze
   28 września 2020r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielami Sekcji Profilaktyki ze Straży Miejskiej. Utrwalały zasady przechodzenia przez jezdnię i poznawały nowe znaki drogowe. Ich znajomość przyczyni się do zachowywania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze.
Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza - FOTEL
   Uczniowie klas 1-3 w dniach 23 – 26 września wzięli udział w Festiwalu Objazdowych Teatrów Młodego Widza Fotel zorganizowanym online przez Ośrodek Kultury, Sztuki I Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański. Dzieci miały do wyboru 25 bezpłatnych transmisji spektakli na żywo i spotkań z artystami. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli: "Opowieści starego kredensu", "Szałaputki", "Królową Śniegu", "Szkolne przygody Tosi i Plastusia", "Bajkę o szczęściu" i "Piracką przygodę". Podczas zajęć świetlicowych dzieci obejrzały bajkę "O Czerwonym Kapturku". Była to interesująca forma spotkania z teatrem.
Warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej
    W dniu dzisiejszym w ramach warsztatów ogrodniczych grupa uczniów z klasy 3a i 3b udała się do "SYMBIOZY" czyli Centrum Edukacji Ekologicznej znajdującego się w Lesie Wolskim obok ZOO. Uczniowie wzięli udział w warsztatach w nowo odrestaurowanym Pawilonie Okocimskim z 1936 roku. Z inicjatywą odbudowy pięknego pawilonu przy Polanie Lea wystąpili aktywiści Zarządu Zieleni Miejskiej i teraz może on służyć dzieciom, młodzieży. Nasi uczniowie dowiedzieli się bardzo dużo na temat życia mrówek, zobaczyli formikarium, oraz stworzyli ze starych gazet modele mrówek. Zdążyli jeszcze pobawić się na okolicznym placu zabaw i pooddychać leśnym powietrzem.
Warsztaty rowerowe - STARS
    W dniach 21-22 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach doskonalących umiejętność jazdy na rowerze i hulajnodze. Uczniowie pod czujnym okiem edukatora z Fundacji Otwarty Plan, pana Macieja Skinderowicza, oraz nauczycieli mieli okazję podszkolić swoje kompetencje.
Idea Samorządności Uczniowskiej i wybory do SU
    17 września 2020 roku odbyły się w naszej szkole wybory Samorządu Uczniowskiego. Społeczność uczniowską reprezentować będą: Igor, Helena, Filip, Alicja i Dobrochna. Ideą Samorządności Uczniowskiej jest faktyczny wpływ uczniów na życie szkolne, współdecydowanie, podejmowanie pierwszych decyzji i przyjmowanie na siebie ich konsekwencji, a także inicjatywa i chęć do podejmowania działań, które mają na celu ulepszenie, zmodyfikowanie oraz usprawnienie otaczającej rzeczywistości z punktu widzenia młodego człowieka. Podstawa programowa kształcenia ogólnego kładzie nacisk na uczenie się poprzez doświadczenie i błędy, samodzielność w myśleniu i działaniu, odwagę w podejmowaniu prób, a także analizę wcześniej podjętych aktywności w celu wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Samorząd Uczniowski to "przestrzeń", w której młody człowiek ma szansę na realizację pierwszych pomysłów, zarówno tych o podłożu rozrywkowym, jak i społecznym, na decydowanie o sobie i o tym co może być dla niego korzystne, na kreowanie otaczającej go rzeczywistości, a także branie odpowiedzialności za siebie i grupę. Trzymamy kciuki za naszych młodych samorządowców i zachęcamy całą społeczność szkolną do współpracy z SU.
Projekt STARS - rowerem do szkoły - akredytacja
   
W piątek 18 września 2020 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Urzędzie Miasta Krakowa odbyły się warsztaty dotyczące realizacji Ogólnopolskiego Projektu STARS – Rowerem do szkoły. Była to okazja do podsumowania podjętych działań w roku szkolnym 2019/2020 oraz zaplanowania kolejnych inicjatyw.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła znalazła się wśród czterech wyróżnionych placówek i otrzymała srebrną odznakę STARS za podjęte przedsięwzięcia w ubiegłym roku.
Celem projektu STARS - rowerem do szkoły jest:
- zmniejszenie liczby uczniów odwożonych do szkoły samochodem,
- zwiększenie liczby uczniów przychodzących do szkoły na piechotę lub przyjeżdżających na rowerze,
- poprawa zdrowia i samopoczucia dzieci przez ruch,
- zwiększenie niezależności dzieci pod względem transportu,
- korzyści środowiskowe, tj. ograniczenie emisji CO2,
- bezpieczne otoczenie szkoły z uspokojonym ruchem drogowym.
Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie naszych działań
i serdecznie zachęcamy Państwa do współpracy w nowym roku szkolnym.
Projekt "Ogród z Klasą"
    W Szkole Podstawowej nr 39 realizowany jest miejski projekt "Ogród z klasą" (https://zzm.krakow.pl/dla-mieszkancow/edukacja/ogrod-z-klasa.html). Jest to projekt Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie skierowany do szkół podstawowych na terenie gminy Kraków, który ma na celu inspirowanie i wspieranie szkół do zakładania ogrodów szkolnych.
    W ramach realizacji projektu w roku szkolnym 2020/2021 w szkole odbywają się warsztaty ogrodnicze dla chętnych uczniów klas III. W każdy wtorek odbywają się te zajęcia w szkolnym ogrodzie. Uczniowie pielą grządki, odważni zbierają ślimaki, a w dniu dzisiejszym sadzili krokusy, żonkile i inne roślinki otrzymane od darczyńców. Rodzice pomogli zbudować kompostowniki. Dziękujemy.
    Efektów naszej pracy będziemy wypatrywać na wiosnę.
Chwile spędzone w ogrodzie szybko mijają, ale jest też czas na dobre pomysły - scenka do bajki "Rzepka".
Koordynator projektu Iwona Janek
Zajęcia z ceramiki
    Już w drugim tygodniu września uczniowie klas pierwszych i drugich zaczęli uczęszczać na zajęcia z ceramiki. Rozwijają swoje zainteresowania, realizują własne wspaniałe pomysły i zdobywają wiedzę. Korzystając z pięknej pogody przed i po zajęciach mają wesołą rekreację na placu zabaw.
Międzynarodowy Dzień Kropki
   W 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia w naszej szkole historia Vashti stała się dla uczniów klasy 6a pretekstem do podjęcia działań rozwijających kreatywne myślenie, pisanie i opowiadanie. W czasie zajęć na świeżym powietrzu powstały historie nie tylko te prawdopodobne, ale też fantastyczne z nietuzinkowymi bohaterami w roli głównej. Zaś młodsi uczniowie wykorzystali kropki w zadaniach matematycznych i pracach plastycznych.
KREDKOBRANIE
    "Pomóż młodym na Kresach" - nasza szkoła włączyła się w tę akcję. Do końca września zbieramy NOWE przybory szkolne i materiały plastyczne - np. kredki, pisaki, ołówki, farby, plastelinę, piórniki, zeszyty, bloki rysunkowe i techniczne, słowem wszystko to, co jest potrzebne w szkole. Nie zbieramy w tym roku książek ani podręczników. Dary można przynosić do Pani Pedagog lub do biblioteki. Wszystkie zebrane artykuły trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.
DZIĘKUJEMY !
ZAJĘCIA NA BASENIE
   W Klasa 3b odwiedziła w piątek Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, gdzie rozpoczęła całoroczny kurs pływania. Pierwsze zajęcia już zaliczone, zasady bezpieczeństwa przyswojone i wszystkie buzie uśmiechnięte. Oby tak dalej!
CO MOŻNA ZROBIĆ Z MUSZELEK ?
|
    Wakacje już za nami, ale zostały wspomnienia i pamiątki. Właśnie z takich pamiątek uczniowie klasy 2c tworzyli różne zwierzątka. Za pomocą muszelek, plasteliny i farb powstały fantastyczne znane oraz mniej znane zwierzątka. Było dużo kreatywnej zabawy. Sami zobaczcie co udało się "wyczarować" dzieciom. |
ZAJĘCIA NA LODOWISKU
   W tym roku szkolnym uczniowie klas drugich rozpoczęli naukę jazdy na łyżwach. Pierwsze lekcje okazały się pełne wrażeń szczególnie dla tych dzieci, które po raz pierwszy założyły łyżwy. Na lodowisku było dużo emocji, ale nikt się nie poddał i dzieci czekają na kolejne zajęcia :)
Bezpieczna droga do szkoły.
    Jednym z priorytetów w Szkole Podstawowej nr 39 jest bezpieczeństwo uczniów. Dbamy o nie na terenie placówki jak również w jej otoczeniu. O tym jak bezpiecznie poruszać się w drodze do i ze szkoły przypominały w dniu dzisiejszym /10.09.2020r/ Policjantki z Zespołu ds. Nieletnich. Odwiedziły w klasach najmłodszych uczniów. Pierwszoklasiści dowiedzieli się jak być wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego, jakich zasad należy przestrzegać poruszając się po drogach. Uświadomiły dzieciom jak ważne jest bezpieczeństwo jazdy na rowerze i hulajnodze, ostrożność przy zawieraniu znajomości i zażywaniu lekarstw. Dowiedziały się również jak należy zachowywać się w innych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu sytuacjach.
    Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą, mamy nadzieję, że będą ją stosować.
Szanowna Pani Dyrektor, Koledzy i Koleżanki, Drodzy Rodzice i Kochani Uczniowie!
    Właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. W tym roku i ja dołączę do grona uczniów, ale w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Podjęłam bowiem decyzję o przygotowaniu się do wyjazdu misyjnego do południowej Afryki, do Zambii. Moja działalność katechetyczna zatem nie kończy się, ale stopniowo rozszerza zasięg oddziaływania. Za wspólne cztery lata pracy w Gimnazjum nr 7, a następnie w SP nr 39 dziękuję przede wszystkim Pani Dyrektor Iwonie Janek i gronu pedagogicznemu, a także całej kadrze szkolnej. Dziękuję także Wam Drodzy Rodzice i Drodzy Uczniowie za wspólne działania m.in. duszpasterskie, misyjne, charytatywne itp. Mam nadzieję, że jakiś pierwiastek dobra udało mi się zostawić w Państwa sercach, ja zaś otrzymałam od Was znacznie więcej, za co pięknie dziękuję. Wierzę, że to tylko chwilowa rozłąka i że jeszcze kiedyś się spotkamy.
   Najserdeczniej pozdrawiam moich Kochanych Uczniów z obecnych klas: 2, 3 i 6 - ściskam Was bardzo gorąco, zapewniam o pamięci i o to samo proszę.
Pozdrawiam, Karolina Cygan.
P.S. Zapraszam do obejrzenia galerii z mojej dawnej wyprawy misyjnej do Indii z 2013. Czekajcie również na zdjęcia z Zambii.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
    Z zachowaniem procedur bezpieczeństwa oraz dystansu społecznego, na "raty" rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. Inauguracja nie miała tradycyjnej, oficjalnej oprawy, a uczniowie oraz wychowawcy spotkali się w małych grupach o wyznaczonej godzinie.
    W krótkim wystąpieniu pani dyrektor mgr Jolanta Urban przywitała zgromadzonych. Przypomniała o najważniejszych zasadach obowiązujących w obecnej sytuacji na terenie szkoły oraz podkreśliła, że od odpowiedzialności każdego z nas zależy bezpieczeństwo swoje i innych. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów klas pierwszych życząc im, aby czas spędzony w nowej dla nich szkole był nie tylko obowiązkiem, ale również przynosił radość. Na zakończenie uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach.
Główne zasady pracy Szkoły Podstawowej nr 39 w Krakowie w roku szkolnym 2020/2021
z uwzględnieniem zaleceń MEN i GIS
W Szkole obowiązują zasady wynikające wprost z zaleceń MEN i GIS o konieczności dbania o higienę i bezpieczeństwo dzieci i pracowników. Szczegóły w dokumencie: Link do procedur
Informacje organizacyjne:
1. Dzieci z klas 1-3 zapisane na poranne zajęcia w świetlicy szkolnej wchodzą głównym wejściem od godziny 7:00 do 7:40. Zajęcia są w sali 29 – parter.
2. Uczniowie poszczególnych klas wchodzą do szkoły w następujący sposób:
• klasa 6a wchodzi do szkoły o godz. 7:50 głównym wejściem,
• klasy 1a,1b,1c wchodzą do szkoły głównym wejściem od godziny 7:40 do 7:55,
• klasy 2a,2b,2c i 3a,3b wchodzą wejściem od podwórka przy sali gimnastycznej od godz. 7:40 do 7:55
3. Każdy uczeń korzysta z przydzielonej mu przez wychowawcę szatni.
4. Każda klasa uczy się w jednej, wyznaczonej sali z wyjątkiem wychowania fizycznego (sala gimnastyczna lub boisko), informatyki(pracownia komputerowa) i plastyki (pracownia plastyczna).
5. W każdej z sal znajdują się oczyszczacze powietrza i środki do dezynfekcji.
6. Przerwy uczniowie spędzają pod opieką nauczyciela na podwórku szkolnym lub w wyznaczonych miejscach( w zależności od pogody i potrzeb klasy).
7. Obiad uczniowie klas I - III jedzą o wyznaczonych godzinach (ustalony grafik przez wychowawców świetlicy).
8. Rodzice nie wchodzą do szkoły! Wyjątkiem są rodzice pierwszoklasistów oraz rodzice odbierający dzieci ze świetlicy – wówczas mogą przebywać na terenie szkoły tylko w wyznaczonej strefie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa (maseczka, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu).
9. Sprawy szkolne w miarę możliwości należy załatwiać kontaktując się z sekretariatem lub wychowawcą telefonicznie lub mailowo.
    Szanowni Państwo, Z dniem 31 sierpnia 2020 kończy się moja przygoda bycia dyrektorem szkoły przy ul. Jachowicza 5.
Od 1 września 2004 pełniłam funkcje dyrektora Gimnazjum nr 7, a od 1 września 2017 dyrektora Szkoły Podstawowej nr 39.
    Dziękuję wszystkim, którzy ze mną współpracowali: między innymi dyrektorom szkół podstawowych nr 18, 38, 47, 114, 156, szkół średnich –liceum nr III, VI, VIII, XI, XIII oraz dawnych gimnazjów nr 2, 4 i przedszkoli 79, 80 i 124. Dziękuję radnym Dzielnicy II, Radnym Miejskim, przedstawicielom Straży Miejskiej, Policji. Dziękuję Stowarzyszeniu na Rzecz Dąbia za wspieranie szkoły w okresie jego działalności. Dziękuję Proboszczom Parafii św. Stanisława na Dąbiu. Dziękuję Dyrektorom Młodzieżowych Domów Kultury przy ul. Grunwaldzkiej, Lotniczej oraz dyrektorkom Katolickiego Domu Kultury im. Kardynała Sapiehy. Dziękuję Dyrekcji Wydziału Edukacji Miasta Krakowa i dyrektorom Miejskiego Centrum Obsługi (dawny Zespół Ekonomiki Oświaty). Dziękuję rodzicom uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej za zaangażowanie oraz pomoc przy organizacji wszystkich Jesiennych Festynów.
    Szczególnie dziękuję nauczycielom za wspólną pracę, cieszę się, że wszyscy odnaleźli się w nowej rzeczywistości, niektórzy w innych szkołach.
Życzę p.Jolancie Urban, kolejnemu dyrektorowi szkoły, dużo sukcesów, rozwoju szkoły i pomocy dobrych ludzi.
    To było fascynujące 16 lat, pełne wyzwań dużego kalibru. Najpierw członkostwo Polski w Unii Europejskiej, które otworzyło nam drogę do wymian młodzieży z rówieśnikami z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji. Tworzenie od zera gimnazjum i jego awans w rankingach szkół krakowskich, odnowienie zabytkowego budynku szkoły i budowa nowoczesnego kompleksu sportowego. Były też szczególnie trudne chwile – wykonywanie decyzji o likwidacji gimnazjów, ogólnopolski strajk nauczycielski i ostatnia akcja zdalnego nauczania w okresie pandemii.
    We wszystkich tych działaniach dobro powierzonych nam dzieci było najważniejszym kryterium. I tu często spotykałam się ze zrozumieniem i pomocą.
Największą radością i nagrodą dla mnie są listy i wiadomości od absolwentów, którzy chwalą się swoimi dalszymi osiągnięciami, dobrze wspominają naszą szkołę i doceniają nasz wspólny wysiłek. Bo tajemnica sukcesu w wychowaniu leży właśnie we wspólnej pracy uczniów, rodziców i nauczycieli. Żegnając się z Wami wszystkimi, życzę, żeby ta prosta prawda towarzyszyła Wam wszystkim w kolejnych latach szkolnych w Szkole Podstawowej nr 39 na Dąbiu.
Życzę dużo radości i szczęścia.
Dyr. Szkoły Podstawowej nr 39 im. B. Głowackiego
Iwona Janek