![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
  | ![]() |
![]() |

Dzieci z Ukrainy opowiadają swojej szkole - Szkole Podstawowej 39
Motyle, nie tylko w brzuchu

    29 maja wszyscy uczniowie klas pierwszych i trzecich uczestniczyli w Filharmonii w koncercie dla dzieci "Bajki muzyką pisane – Motyle, nie tylko w brzuchu". W świat muzyki i instrumentów – tym razem delikatnych dźwięków fletu wprowadzał dzieci Profesor Bakcyl.
Wyjazd uczniów SP39 do Eitorf -> Siegtal-Gymnasium

    W marcu bieżącego roku gościliśmy w naszej szkole młodzież z Siegtal-Gymnasium w Eitorf /Nadrenia-Północna Westfalia - Niemcy/. Obecnie grupa uczniów 8 klasy, która realizuje program nauki języka niemieckiego na poziomie DSD pojedzie z kilkudniową rewizytą. Taki wyjazd jest możliwy dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wspiera organizacyjnie i finansowo programy dwustronnej wymiany młodzieży pomiędzy szkołami. Bogaty program tego wyjazdu oprócz pobytu w domach rodzinnych rówieśników obejmuje udział w lekcjach, warsztaty tematyczne, zajęcia sportowe i integracyjne oraz zwiedzanie najważniejszych atrakcji tego regionu. Koordynatorem tej dwustronnej wymiany jest nauczycielka języka niemieckiego, Pani Agata Maćkowiak.

W kręgu mitów i tradycji kultury

    Za nami finał XVII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy "W kręgu mitów i kultury antycznej" oraz IV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „W kręgu mitów i kultury antycznej – Boginie, heroiny i wojowniczki”. Wydarzenie to Patronatem Honorowym objął Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrody laureatom i wyróżnienia wręczyła dr hab Joanna Janik z-ca dyrektora Instytutu Filologii Klasycznej UJ, Anna Lewińska organizatorka konkursu wiedzy oraz Agnieszka Wozowicz organizatorka konkursu plastycznego. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się Lena, Paulo i Antonio z klasy 5a. W konkursie plastycznym Idalia z klasy 5b zajęła I miejsce, a Tamiła z klasy 8a - III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej IV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „W kręgu mitów i kultury antycznej – Boginie, heroiny i wojowniczki” w galerii SCKM ul. Wietora 15.E.K.
KONKURS "ŚWIETLIK" - WYNIKI !!!

    W marcu uczniowie klas 1-5 brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Uczestnicy najpierw wykonali doświadczenia konkursowe w domach, a 14 marca napisali test sprawdzający ich wiedzę przyrodniczą. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
Nagrody główne:
Wojciech B. z klasy 2a
Adam G. z klasy 2a
Julia D. z klasy 4a
Nagroda: Zofia Wiernik z klasy 2b
Wyróżnienia:
Arina D. z klasy 1b Roman K. z klasy 1b Martyna K. z klasy 1b Iga P. z klasy 1b Alicja P. z klasy 1b Patrycja B. z klasy 1c Zofia K. z klasy 1c Jan K. z klasy 2a | Adam W. z klasy 2a Liliana H. z klasy 2b Karina K. z klasy 2b Alicja B. z klasy 3b Leon K. z klasy 3b Zuzanna K. z klasy 4b Marcel P. z klasy 4b Benjamin R. z klasy 4b Aleksander H. z klasy 4c |
Wszystkim uczniom, którzy próbowali swych sił w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
J.B-Sz.
Kwarcowy slime

    17 i 18 maja odbyły się ostatnie już w tym roku szkolnym warsztaty chemiczne dla uczniów z klas 1-3. Na zakończenie serii doświadczeń dzieci wykonały kwarcowe glutki . Na początku wyrabiały specjalną masę, dosypywały drobno zmielony kwarc, by później sprawdzać rozciągliwość swoich glutków. Doświadczenie udało się, a na zakończenie chemicznej przygody w tym roku szkolnym, każdy z uczniów dostał na pamiątkę pipetę i słodkiego lizaka.
M.D.
KONKURS - "Okładka mojej ulubionej książki" - WYNIKI !

    Przedstawiamy wyniki międzyszkolnego konkursu "Okładka mojej ulubionej książki". W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za nadesłane prace. Ich ilość przerosła nasze oczekiwania, co jest niezmiernie miłe. Z roku na rok napływa ich coraz więcej. Dziękujemy wszystkim za wkład w rozwój czytelnictwa wśród dzieci.
Konkurs oceniany był przez trzy składy jury. Pierwszy to nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 39. Drugi to uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego tej szkoły. Trzeci to internauci. Dziękujemy za każdy oddany głos.
Miło nam ogłosić, że w kategorii klas I- III zostały nagrodzone następujące osoby:
1 miejsce: Bartłomiej T. z Szkoły Podstawowej nr 37 (praca nr 57)
2 miejsce: Karolina W. z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaczarowana Planeta (praca nr 27)
3 miejsce: Valeryia Z. z Szkoły Podstawowej nr 106 (praca nr 8)
Natomiast w kategorii klas IV-V zostały nagrodzone następujące osoby:
1 miejsce: Liliana Sz. z Szkoły Podstawowej nr 106 (praca nr 2)
2 miejsce: Julia P. z Szkoły Podstawowej nr 93 (praca nr 19)
3 miejsce: Kacper P. z Szkoły Podstawowej nr 93 (praca nr 16)
Internauci przyznali nagrodę publiczności : Zuzanna K. ze Szkoły Podstawowej nr 41 (praca nr 33)
Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom :)
Nagrody dla zwycięzców zostaną dostarczone do szkół, natomiast dyplomy dla uczestników na skrzynki mailowe opiekunów lub szkół.
Egzaminy klas ósmych

    W dniach 23, 24 i 25 maja uczniowie ósmych klas rozwiązują zadania egzaminacyjne sprawdzianu wiedzy i umiejętności na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Egzamin obejmuje następujące przedmioty: język polaski, matematykę i język obcy nowożytny. Wyniki jakie uzyskają uczniowie są nie tylko potwierdzeniem ich stanu wiedzy, ale także elementem rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
Trzymamy kciuki !!
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "Cztery pory roku"
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły
do udziału w konkursie plastycznym
![]() |
    Cele konkursu: J.P. |
Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"

    W marcu uczniowie naszej szkoły z klas 2-8 wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Wszyscy bardzo się starali prawidłowo rozwiązać trudne matematyczne zadania. Dlatego ogromnie się cieszymy, że aż 5 uczniów uzyskało wynik bardzo dobry, a 15 uczniów otrzymało wyróżnienie!
Wszystkim uczniom, którzy próbowali swych sił w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
J.U.
Czas egzaminów📝📏
Młodsza część Samorządu Uczniowskiego z pomocą Opiekuna przygotowała małą niespodziankę dla "Naszych" Ósmoklasistów,
których w zbliżającym tygodniu czekają egzaminy podsumowujące naukę w szkole podstawowej.
Trzymamy za Was mocno kciuki! 👊
Pszczela gra w CKP
![]() |
    W piątek, 19 maja, klasa 2a uczestniczyła w grze, podczas której wykonali wiele ciekawych zadań, np. układali puzzle, girlandę, poznawali "zawody" pszczół, wykonali maski. Z zaciekawieniem wysłuchali Pani prowadzącej, która bardzo interesująco opowiadała o zwyczajach pszczół. Na koniec każdy uczeń otrzymał słodki, miodowy prezencik- słoiczek miodu. Dzieci tego dnia spotkała też mała niespodzianka. Spędziły wesoło czas w przepięknym miejscu zabaw :) J.P. |
Klasa 2b w Muzeum Przyrodniczym

    17 maja uczniowie klasy 2b odwiedzili Muzeum Przyrodnicze. Najpierw wzięli udział w niezwykle ciekawych warsztatach "Na sześciu nogach - owady wokół nas". Oprócz poznania wielu ciekawostek z życia owadów mogli na własnej skórze doświadczyć obecności różnych żywych stworzeń, co wzbudzało wiele emocji. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzili swobodnie całe muzeum przechodząc od sali do sali i w każdej znajdując coś interesującego.
    Gorąco polecamy wszystkim klasom odwiedzenie Muzeum Przyrodniczego :)
J.B-Sz.
HOWGH!

    W poniedziałek, 15 maja klasy 2a i 2b miały przyjemność spędzić czas w malowniczej miejscowości - Pogorzany. Znajduje się tam ciekawe miejsce - wioska indiańska. Uczniowie obejrzeli tipi oraz jego wyposażenie: m.in. tomahawki, pióropusze, ubrania i nawet nosidełko dla dzieci. Potem wzięli udział w kilku indiańskich konkurencjach, jak np. strzelanie z łuku. Podczas warsztatów muzycznych usłyszeli dźwięki indiańskich instrumentów np. didgeridoo czy afrykańskich bębnów oraz zaśpiewali "Pieśń zwycięzcy". W czasie warsztatów rękodzielniczych, podczas słuchania pięknej indiańskiej legendy wykonali amulety szczęścia. Wyjazd do wioski poprzedził konkurs klasowy na wykonanie "Totemu klasy 2a". Dzieci wymyśliły i stworzyły przepiękne prace. Każda zasługuje na poduim. Brawo!
J.P. J.B-Sz.
„Food Heroes” Warsztaty Banku Żywności

    Wszyscy uczniowie klas I – IV uczestniczyli w warsztatach na temat niemarnowania jedzenia, zorganizowanych i poprowadzonych przez przedstawicielkę Banku Żywności. W ramach lekcji wykorzystano prezentację multimedialną, filmik animowany oraz kartę pracy z talerzem. Warsztaty „Food heroes” miały na celu zainspirowanie dzieci do dokonywania bardziej zrównoważonych wyborów żywieniowych oraz ograniczenia marnowania żywności. Bank Żywności na co dzień ratuje żywność przed zmarnowaniem, wspierając tą żywnością osoby będące w potrzebie.
J.S.
Finał XV Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla klas III.

    16 maja odbyło się uroczyste zakończenie oraz rozdanie nagród i dyplomów dla uczestników XV Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla klas III, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa Nr 18 w Krakowie. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W wyniku etapu szkolnego wyłonione zostały trzy finalistki: Alicja z klasy 3b oraz Giovana i Nikola z klasy 3c. Dziewczynki reprezentowały naszą szkołę w drugim, międzyszkolnym etapie, który odbył się w dniu 18 kwietna. Drugie miejsce w finałowym etapie konkursu zdobyła Giovana z klasy 3c, a miejsce trzecie -Alicja z klasy 3b.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
M.D.
Warsztaty - "Las w słoiku"

    Dnia 11 maja klasy trzecie uczestniczyły w warsztatach "Las w słoiku", które zostały zorganizowane przez firmę Just in Nature. Dzieci samodzielnie wykonały piękne prace przy użyciu ziemi, piasku, roślin, ozdób naturalnych. Dowiedziały się również jak należy dbać o rośliny oraz jakich warunków potrzebują do prawidłowego rozwoju. Uczniowie poczuli się jak mali ogrodnicy. Dzieci z dużym zaangażowaniem tworzyły swoje dzieła.
A.K.
Konkurs "Odkryj Wawel"

    W poniedziałek 15 maja w Sali Senatorskiej Królewskiego Zamku na Wawelu, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom, wyróżnionym i uczestnikom II etapu Konkursu Odkryj Wawel. Pierwsza edycja Konkursu nosiła tytuł "Z królami przez polską historię" i wzięło w niej udział 82 uczestników z klas trzecich. Z radością przekazujemy informację o wynikach konkursu - uczennica klasy 3b Maja zajęła 2.miejsce, Alicja z klasy 3b otrzymała wyróżnienie I stopnia, a Kajetan z klasy 3a i Mateusz z klasy 3c otrzymali wyróżnienia II stopnia. Konkurs był bardzo wymagający, a uczestnicy musieli się wykazać dużą wiedzą historyczną. Tym bardziej cieszą nas wyniki naszych uczennic i uczniów. Miło nam także poinformować, że nasza szkoła otrzymała specjalną nagrodę ze względu na największą liczbę uczniów, którzy zajęli bardzo wysokie miejsca w konkursie.
GRATULUJEMY !
J.Ś-G.
II KSOS AQUATHLON

   W sobotę 13 maja odbył się II KSOS AQUATHLON / Aquathlon to konkurencja łącząca pływanie i bieganie/. W zawodach wzięło udział 160 zawodników. Wśród nich uczniowie naszej szkoły. Miło poinformować, że Wojciech Baran z kalsy 2A w kategorii wiekowej Dzieci II /pływanie 20m + bieg 200m/ wywalczył drugie miejsce, a uczennice - Maja z klasy 3b i Zuzanna z klasy 3c w kategorii Dzieci III /pływanie 40m + bieg 400m/ zajęły odpowiednio 3.miejsce i 5.miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
J.Ś-G.
Warsztaty klasy 4A - SUCHY LÓD

    W klasie 4a na lekcji przyrody odbył się niecodzienny pokaz magii i nauki. Julia D. i Krzysiu D. wcielili się w naukowców, którzy przeprowadzili doświadczenia z użyciem suchego lodu. Była degustacja soków, balony i strzelanie zatyczkami. Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości i pomocy Rodziców: Pani Drozd oraz Pani Domagale.
Bardzo dziękujemy!!
A.G.
Krakowiacy. Gra fabularna w Muzeum Etnograficznym.

    10 maja uczniowie klasy 1b uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach w Muzeum Etnograficznym. Była to Gra Fabularna Krakowiacy. Uczniowie pod kierunkiem Pani Przewodniczki wspólnie tworzyli opowieść o mieszkańcach okolic Krakowa z początku XX wieku. Poznali jak funkcjonowała podkrakowska wieś i kim byli jej mieszkańcy? Fabularyzowana podróż prowadziła przez dawne izby, jarmarki, pola i rzemieślnicze warsztaty, w czasie której uczestnicy kierowali krokami bohaterów – swoich rówieśników sprzed stu lat. Ćwiczyli umiejętność podejmowania decyzji, przewidywania i planowania i w zależności od decyzji uczniów gra toczyła się wybranym tokiem.
J.S.
Piłkarze Pasów w SP 39

   
11 maja nasza szkoła gościła na sali gimnastycznej piłkarzy Cracovii: kapitana drużyny - Jakuba Jugasa oraz obrońcę Oskara Wójcika. W spotkaniu uczestniczyło 150 uczniów, którzy bardzo żywo reagowali na każdą wypowiedź sportowców. Zawodnicy "Pasów" opowiadali dzieciom o początkach swojej kariery piłkarskiej, odpowiadali na pytania: Real czy Barcelona? Neymar czy Mbappe? Jakie są cele drużyny na ten sezon? Jak wygląda trening piłkarza? Po serii pytań zawodnicy rozdawali uczniom autografy, nie tylko na plakatach, ale na piłkach, koszulkach, butach...
    Uczniowie klas III, IV i V mieli rownież możliwość pokazania swoich umiejętności na boisku strzelając karne Gwiazdom Cracovii.
Spotkanie z zawodnikami "Pasów" miało zachęcić uczniów do uprawiania piłki nożnej, do stawiania sobie i realizowania celów oraz uprawiania aktywności fizycznej, która jest wyznacznikiem zdrowia.
MKS Cracovia SSA DZIĘKUJEMY!
J.O.
Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej ⚽⚽⚽

    Dzisiaj /10.05.2023r./ na obiektach MOS Kraków Wschód odbył się I etap rozgrywek Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej chłopców. Nasza reprezentacja, składająca się z uczniów VIII klasy w zanotowała wygraną, remis i porażkę. Na szczęście, dzięki korzystnemu wynikowi w ostatnim meczu naszej grupy, udało nam się awansować z II miejsca do kolejnego etapu rozgrywek, który odbędzie się 26 maja.
Gratulujemy chłopcom awansu! 👏
J.O.
Klasy pierwsze w Red Raju

    8 maja uczniowie wszystkich klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do zagrody edukacyjnej Red Raj w Młoszowej. Po krótkiej i bezpiecznej podróży dotarliśmy na miejsce. Zaczęliśmy od wspólnych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Każda z atrakcji (dmuchane zamki, tyrolka, tory przeszkód, trampoliny, zjeżdżalnie) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Nie zabrakło również waloru edukacyjnego, jakim była pogadanka na temat żywienia alpak i lam oraz samo karmienie zwierząt. Dzięki wspólnym aktywnościom główny cel wyjazdu, którym była integracja pierwszoklasistów, został osiągnięty.
I.S.
STARS - wiosenne działania

    Wiosna w tym roku jest bardzo kapryśna, ale my się nie dajemy i przygotowujemy się do sezonu rowerowego! W ramach zajęć z techniki uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w warsztatach doskonalących umiejętność jazdy na rowerze i hulajnodze. Przygotowując się do majowego egzaminu, zaprojektowali makiety skrzyżowań. Klasa 3a poznawała przepisy ruchu drogowego przy pomocy magicznego dywanu, a uczniowie z klas 1b i 1c projektowali koszulki idealne na rower :) Ponadto chętni uczniowie wraz z rodzicami szukali wiosny w STARS-owym stylu, czyli na rowerach i hulajnogach. Zaś od 4 maja wszyscy chętni uczniowie rozpoczęli Rowerowy Maj. Parking rowerowy przed szkołą wygląda imponująco!
E.K.
„KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE”

    Uczniowie klas 5 wzięli udział w pilotażowym Programie „KRAKOWSCY UCZNIOWIE RATUJĄ ŻYCIE”, który honorowym patronatem objęty został przez Pana Rafała Komarewicza – Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Nasi uczniowie nauczyli się udzielać I pomocy w przypadkach zadławienia oraz ćwiczyli umiejętność prawidłowego wykonania RKO. Są to umiejętności niezwykle potrzebne, gdyż każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej osobie w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Dobrze wiedzieć jak robić to poprawnie!
A.G.
Klimatyczny czwartek w Symbiozie

    Uczniowie klasy 3A podczas wizyty w Centrum Edukacji Ekologicznej zastanawiali się, czym się różni pogoda od klimatu albo skąd biorą się gwałtowne burze, upały powodzie i wichury. Próbowali też odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego zmienia się klimat? Na warsztatach poznali przyczyny zmian klimatu, przeprowadzili doświadczenie wyjaśniające mechanizm działania globalnego ocieplenia oraz dowiedzieli się, jakie działania można podjąć, by chronić naszą planetę.
E.K.
Pierwszaki w Bibliotece na Rajskiej

    Najmłodsi uczniowie z klas 1b i 1c uczestniczyli w warsztatach "W Bibliotece na Rajskiej". Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z podstawowymi zadaniami biblioteki. Pokazała różne formy komunikacji od malowideł na kamieniach, ścianach jaskiń, poprzez zwoje, różne formy książki, aż do ebooków. Uczniowie zwiedzili pracownię introligatorską, gdzie zobaczyli, jak ratuje się zniszczone książki. Wiele wrażeń dostarczyła dzieciom wizyta w Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej, która oferuje zbiory dla osób z dysfunkcją wzroku, z dysleksją lub dysgrafią oraz dla osób, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą czytać tradycyjnych książek. W czytelni dziecięcej uczniowie mogli przeglądać i czytać samodzielnie wybrane książki oraz miło spędzić czas. Na zakończenie dzieci pod kierunkiem pani bibliotekarki zrobiły estetyczne zakładki do książek.
J.S.
Majowe święta

    W związku z 232. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, uczniowie naszej szkoły pogłębili swoją wiedzę o Ustawie Rządowej z 1791 r. oraz symbolach narodowych zapoznając się z filmami edukacyjnymi i prezentacjami. Przygotowali dekoracje sal lekcyjnych w barwach narodowych. Ponadto na lekcjach plastyki wykonali plakaty dotyczące Konstytucji 3 maja, które zostały zaprezentowane w holu szkoły.
R.J. J.S.
„Grasz, czy nie grasz?”

    Klasa IVb w środę 26.04.2023 r. wybrała się do Arteteki na warsztaty „Grasz, czy nie grasz?”. Program obejmował zapoznanie się z działalnością miejsca, zapoznania się ze stroną teoretyczną gier oraz przeprowadzeniem rozgrywek w czteroosobowych drużynach. Uczestnicy warsztatów poznali nowe gry, np. duszki oraz edukacyjne sprawdzające ich wiedzę historyczną.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się zbiory komiksów, które są dość pokaźne. Na koniec warsztatów każdy otrzymał kartę zapisu do biblioteki oraz pamiątkową przypinkę.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i zapoznania się z jej zbiorami :)
J.L.
Turniej piłki nożnej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku"

   25 i 26 kwietnia na obiektach KS Bieżanowianka odbyła się XXIII edycja turnieju piłkarskiego w kategorii U-10 i U-12 chłopców ⚽️. W rozgrywkach brały udział szkoły podstawowe z całego Krakowa, a mecze odbywały się na trzech boiskach równolegle. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły, które w swoich grupach zanotowały po jednej wygranej i porażce - do wyjścia z grup do kolejnego etapu rozgrywek zabrakło naprawdę niewiele.
Wielkie brawa dla naszych obu drużyn za walkę i ambicję 👏
J.O.
Festiwal Zawodów

    Na lekcjach Doradztwa zawodowego uczniowie klasy ósmej poznają przede wszystkim siebie - swoje predyspozycje zawodowe, zainteresowania , zawody, rodzaje szkół i zasady rekrutacji. Dowiadują się jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym. Odbywają się spotkania z przedstawicielami różnych zawodów min. aktorką , pracownikiem socjalnym. Dnia 27 kwietnia uczniowie wzięli udział w Festiwalu Zawodów. Mieli okazję zapoznać się ofertą szkół branżowych, technicznych. Zadawać wszelkie nurtujące ich pytania dotyczące różnych zawodów.
B.P.
"Mistrz mapy świata".

    W dniu 27.04.2023r. w naszej szkole odbył się finał szkolnego konkursu geograficznego pt. "Mistrz mapy świata". Chętni uczniowie klas V i VIII musieli się zmierzyć ze znajomością położenia obiektów geograficznych na mapie świata. Konkurs do łatwych nie należał, ale udało się niektórym perfekcyjnie opanować znajomość mapy :-)
Oto najlepsi z najlepszych:
I miejsce: Wiktoria Antosiewicz, kl. 8A
II miejsce: Pola Salwińska, kl. 5A
III miejsce: Igor Olejnik, kl. 8A
GRATULACJE! :-)
D.P.
Dorotka w krainie Oz

   W środę, 26 kwietnia uczniowie klas trzecich wybrali się do kina Kijów na miusical "Dorotka w krainie Oz". Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy bohaterów przemierzających zaczarowaną krainę, by dotrzeć do czarnoksiężnika. Dowiedzieli się, że sami możemy dokonywać wyborów, kształtować swoje charaktery i zmieniać nasze życie. Wystarczy w siebie uwierzyć tak, jak bohaterowie muzycznego spektaklu - Dorotka, Strach, Drwal, Lew i Toto. Wracając z przedstawienia nie zapomnieliśmy o tradycyjnym już poszukiwaniu obwarzanków. Tym razem odnaleźliśmy je na Krakowskich Plantach. Dzień był pełen atrakcji!
J.Ś-G.
Szkolny Konkurs "Pisanka wielkanocna"

    W bieżącym roku szkolnym odbyła się III edycja Szkolnego Konkursu „Pisanka
wielkanocna”. W konkursie uczestniczyło 51 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich,
którzy swoje prace wykonali podczas zajęć w świetlicy. Uczestnicy konkursu wykazali się
pomysłowością i oryginalnością w wykonaniu prac. Poniżej zamieszczamy wyniki
konkursu oraz zdjęcia prac.
kl. I | kl. II | kl. III |
1.Amelia O. kl.1a 2.Gloria M. kl.1a 3.Michał P. kl.1a |
1.Justyna H. kl.2b ex aequo Emilia P. kl.2a 2.Varvara K. kl.2b 3.Liliana H. kl.2b |
1.Hanna K. kl.3b 2.Nikola L. kl.3c 3.Maksymilian G. kl.3a |
Wyróżnienia: Iga P. kl.1b; Karina K. kl.2b; Piotr Z. kl.2a; Dorota F. kl.3a; Nikola M. kl.3b
GRATULUJEMY!!!
R.J.
Bezpieczeństwo uczniów

   W marcu i w kwietniu we wszystkich klasach czwartych, piątych i klasie ósmej odbyły się spotkania - warsztaty z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dotyczące chronienia siebie, ustalania granic w kontaktach międzyludzkich i bezpieczeństwie w kontaktach z obcymi osobami. Ich celem było chronienie dzieci i młodzieży przed przemocą.
  &nbs Był to również czas na rozmowy o emocjach i radzeniu sobie z nimi w trudnych sytuacjach oraz odmawianiu osobom, których nie znają. Uczniowie kolejny raz dowiedzieli się, do kogo mogą zwrócić się o pomoc kiedy znajdą się w kłopotach w szkole i poza jej terenem.
B.P.
Nocowanie w szkole 💤🏫

    Nagrodą dla klasy IVb za zebranie największej ilości monet w Górze Grosza prawie 16 kg było nocowanie z piątku na sobotę w szkole. Noc w szkole rozpoczęła się od aktywności na świeżym powietrzu. Następnie uczniowie na kolację zjedli zamówioną pizzę i obejrzeli wybrany przez siebie film. Przed snem czekała jeszcze jedna niespodzianka, a była to gra terenowa po całej szkole pod osłoną nocy. Każda drużyna, przy pomocy swoich latarek, musiała odnaleźć 12 zadań i je wykonać, a za każde dobrze wykonane zadanie, otrzymywali jedną literkę hasła, które brzmiało "Czas do spania". Koło północy wszyscy znaleźli się w swoich śpiworach i udali sięna zasłużony odpoczynek. Ku zaskoczeniu Wychowawczyni i Pani Asi już przed 7:00 wszyscy "byli na nogach". Zwieńczeniem nocowania w szkole było wspólne śniadanie oraz pozostawienie po sobie porządku.
J.O.
20. Cracovia Maraton - wolontariat sportowy

/foto- Wiesław Chojnacki/
    Jak spędzają czas nasi uczniowie w niedzielny poranek? Dopingują biegaczy w czasie jubileuszowego 20. Cracovia Maratonu. Na 17 kilometrze trasy podają z uśmiechem wodę spragnionym maratończykom i wypatrują w tłumie taty Filipa i pani Jadzi. Nie tylko uczą się odpowiedzialności i pracy zespołowej, ale także miło spędzają ze sobą czas.
   To już ostatnie takie działanie Ósmoklasistów - dziękuję Wam za wspólną przygodę, która trwała 4 lata! Na szczęście rosną nam godni następcy.
E.K.
Sadzimy rośliny

    Na początku marca uczniowie klasy 1c zasadzili w klasie, w doniczkach z recyklingu cebulki szczawiku i hiacyntów. Przez cały miesiąc dzieci sumiennie podlewały swoje sadzonki i obserwowały ich wzrost. Roślinki bujnie wyrosły, a niektóre nawet zakwitły. W piątek 21 kwietnia z okazji Dnia Ziemi dzieci przesadziły sadzonki do szkolnego ogrodu.
M.D.
Zasada czy kwas?

    Na tak postawione pytanie odpowiadały dzieci z klas 1-3 biorące udział w kwietniowych warsztatach chemicznych. Przy pomocy soku z czerwonej kapusty, sody, proszku do prania i kwasku cytrynowego uczniowie sprawdzali czy płyn zabarwi się na czerwono i będzie kwasem, czy na niebiesko i będzie zasadą. Dzieci uczyły się kroić nożem liście kapusty oraz używać pipety. To była pouczająca lekcja chemii.
M.D.
Dzień Ziemi w klasie I a

    W piątkowy poranek (21.4.2023 r.) uczniowie klasy Ia udali się do Tauron Areny. Każde z dzieci zabrało ze sobą przygotowane przez rodziców elektroodpady, które zostały wymienione na rośliny. Na miejscu uczniowie wzięli udział w pokazie wybijania monet. Każdy otrzymał jedną z nich na pamiątkę uczestnictwa w akcji. Niezapomnianych emocji dostarczyły dzieciom także rozmowy z przedstawicielami Radia Kraków oraz Radia ESKA.
Dziękujemy za otrzymane rośliny:)
J.L.
Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas trzecich.

    Dnia 18 kwietnia uczennice klas trzecich : Ala, Nikola oraz Giovana reprezentowały Naszą szkołę na konkursie języka angielskiego, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa Nr 18 w Krakowie. Dziewczęta wróciły zadowolone i uśmiechnięte, liczymy na wysokie miejsca Naszych małych anglistek! :)
A.Sz.
Zawody w biegach przełajowych 🥈🏃

    Na terenach zielonych przy Centrum Com-Com Zone w Nowej Hucie odbyły się biegi przełajowe. Mimo iż pogoda nie rozpieszczała, udało Nam się zająć kilka miejsc w pierwszej szóstce. Każdy ze startujących zawodników miał do pokonania dystans 1000m rywalizując ze swoimi rówieśnikami.
Najlepsze wyniki w swoich kategoriach osiągnęli:
II miejsce Marta D. - klasa VIIIa
IV miejsce Mateusz D. - klasa IVc
V miejsce Franciszek J. - klasa VIIIa
Wszystkim gratulujemy ukończenia biegu w tak wymagających warunkach👏😉
J.O.
Czwarta władza

    13 kwietnia uczniowie klasy 8A mieli okazję uczestniczyć w warsztatach medialnych przeprowadzonych przez Instytut Dyskursu i Dialogu na bazie gry planszowej „Czwarta władza”. Każdy z graczy wcielił się w rolę redaktora naczelnego portalu informacyjnego, tytułu prasowego, radiowego lub kanału telewizyjnego, który obiektywnie bądź stronniczo wpływał na przekazywane informacje. To kolejna ciekawa forma zdobywania wiedzy przydatnej w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie informacyjnym. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu "Bądź świadomy - zaangażowany - krytyczny" z programu Erasmus+.
E.K.
Trasa Trambusiowa

    14 kwietnia uczniowie klasy 1c w ramach Akademii Młodego Krakowianina zwiedzali zajezdnię tramwajową Podgórze. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca motorniczego, co oznaczają piktogramy w tramwaju oraz jak kupić bilet w biletomacie. Przeszły przez halę, w której naprawiane są i restaurowane stare tramwaje, które przyjeżdżają do nas również z innych państw europejskich. Sporą atrakcją okazało się siedzenie za sterami tramwaju. Po zajezdni Podgórze oprowadzał nas Pan inspektor ruchu MPK oraz towarzyszyła maskotka Trambuś. Na koniec wizyty dzieci dostały drobne upominki.
M.D.
Czas rozpocząć głosowanie! Międzyszkolny konkurs plastyczny "Okładka mojej ulubionej książki"

    Zapraszamy do galerii prac międzyszkolnego konkurs plastyczny "Okładka mojej ulubionej książki". Dziękujemy serdecznie za wszystkie nadesłane prace na konkurs "Okładka mojej ulubionej książki". Zapraszamy wszystkich na szkolną stronę facebook do oddania głosów na pracę plastyczną, która najbardziej przypadła Wam do gustu. To Państwo decydują o tym kto otrzyma nagrodę publiczności. Głosowanie trwa do niedzieli 23.04.2023 r do godziny 12:00. Odbywa się ono poprzez lajkowanie danej pracy konkursowej.
Życzymy miłego oglądania.…
J.L.
Rodzice opowiadają o swojej pracy.

    Jak najlepiej poznać ciekawe zawody? Skąd dowiedzieć się o interesujących pasjach. Najlepiej zapytać o to Rodziców. W klasie 3b gościliśmy mamę Alicji, Panią Agnieszkę, która opowiedziała dzieciom o swojej pracy na wyższej uczelni i pasji, którą są podróże. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o Australii i wyjątkowych zwierzętach, takich jak kangur, wombat, diabeł tasmański, koala, kukabura czy lirogon. Pani Agnieszka przygotowała dla nas prezentację ze zdjęciami zwierząt, które w większości sama sfotografowała. To było bardzo ciekawe spotkanie, dziękujemy za wizytę w naszej klasie.
J.Ś-G.
Tobołek Włóczykija, czyli 2b w Symbiozie

    W piątek 14.04 klasa 2b pojechała do Lasu Wolskiego na wycieczkę terenową. Uczniowie przypomnieli sobie zasady zachowania się w lesie, ekwipunek turysty ruszającego na leśne ścieżki oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa. Następnie w grupach przygotowali tobołki, do których zbierali wszelkie interesujące ich rośliny, kamienie i inne skarby. Wspólnie obejrzeliśmy zawartość każdego tobołka, spotkaliśmy kilka owadów, a nawet mały pieniek w kształcie słonia. Wyobraźnia i spostrzegawczość bardzo wyostrzają się na łonie natury.
J.B-Sz.
Szlakiem Krakowskiego Lajkonika

    14 IV uczniowie klasy 1b w ramach akcji "Zdobywamy Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa" udali się z przewodnikiem na trzeci spacer "Szlakiem krakowskiego Lajkonika". Wycieczkę rozpoczęliśmy na Salwatorze, przy Gontynie i na Wzgórzu Błogosławionej Bronisławy. Na dziedzińcu klasztoru Sióstr Bernardynek poznaliśmy legendę o najeździe Tatarów na klasztor i bohaterskiej obronie włóczków, z których jeden przebrał się za Lajkonika dając początek pięknej tradycji przemarszu orszaku Konika Zwierzynieckiego z towarzyszącymi mu mlaskotami. Wędrowaliśmy szlakiem Lajkonika – ul. Senatorską dotarliśmy na Plac Na Stawach, Skwer Włóczków. Bardzo podobał się nam Skwer Konika Zwierzynieckiego, gdzie tropiliśmy symbole Lajkonika. Dowiedzieliśmy się, że Lajkonik wykonuje trzykrotnie taniec – zawijaniec na dziedzińcu klasztoru Norbertanek, przy Filharmonii i na płycie Rynku Głównego, a uderzenie jego buławą przynosi szczęście. Spacer zakończyliśmy w Muzeum Historycznym w pałacu Krzysztofory, gdzie podziwialiśmy oryginalny strój Lajkonika i mlaskotów. Zdobyliśmy trzecią pamiątkową pieczątkę.
J.S.
Święto Chrztu Polski

    14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski, które zostało ustanowione w 2019 r. W związku z tym wydarzeniem uczniowie klas piątych podczas lekcji historii przygotowali plakaty o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski. Prace uczniów zostały zaprezentowane w holu szkoły.
R.J.
Klasa 3b w Symbiozie

    Uczniowie klasy 3b wybrali się do Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza na warsztaty dotyczące zmian klimatu. W czasie zajęć dowiedzieli się jaka jest różnica między pogodą a klimatem, jakie działania przyczyniają się do zmian klimatu. Wykonali doświadczenia, które pomogły im w wyobrażeniu sobie zmian jakie zachodzą na Ziemi wraz z ocieplaniem się klimatu. Uczniowie podali też przykłady działań, którymi wspierają środowisko. Zajęcia były bardzo ciekawe, a cenne rady z pewnością na długo pozostaną w pamięci. Wracając wszyscy rozglądali się w poszukiwaniu wiosny - zapewniamy, że przyroda w Lesie Wolskim budzi się do życia po zimowym śnie.
J.Ś-G.
Finał na Wawelu

    Najlepsi uczniowie z klas trzecich wzieli udział w ostatnim już, II etapie Konkursu Odkryj Wawel. Wydarzenie odbyło się na Wawelskim Wzgórzu. Laureaci w miłej atmosferze przystąpili do pisania, chociaż towarzyszyły im stres i niepewność. Życzymy powodzenia i czekamy na wyniki.
K.B.
Spacer śladami Tadeusza Kościuszki

    Klasa Ia z okazji Dnia Patrona Szkoły 4.04.2023 r udała się na spacer po Krakowskim Rynku w poszukiwaniu miejsc poświęconych Tadeuszowi Kościuszce. Pierwszym miejscem była tablica pamiątkowa, następnie ulicą Grodzką przeszła na Wawel, gdzie odnaleźli pomnik Tadeusza Kościuszki. Tego dnia było słonecznie, więc uczniowie klasy Ia zjedli na placu wawelskim krakowski przysmak - obwarzanka. Postarali się również wypatrzeć Kopiec Kościuszki na punkcie widokowym. Zadanie zostało wykonane bezbłędnie. Wszyscy wrócili do szkoły w dobrych nastrojach.
J.L.
Kurczakowy zawrót głowy!

    Przed przerwą świąteczną Samorząd Uczniowski przeprowadził w klasach I-III warsztaty plastyczne. Każdy uczeń własnoręcznie wykonał kurczaczka, którego następnie zabrał ze sobą do domu. Wykonana praca na pewno będzie miłym akcentem na stole w czasie zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Bardzo dziękujemy Irminie, Amelce, Wiktorii i Ninie z klasy Vb za przeprowadzenie warsztatów!🙂
Dziewczyny spisały się na medal🏅😉
J.O.
Warsztaty - "Easter Eggs"

    Klasa 4a bardzo twórczo spędziła przedświąteczny czas, biorąc udział w wielkanocnych warsztatach pt. "Easter Eggs". Zdumiewała mnogość technik dekorowania wydmuszek. Każda z powstałych pisanek była oryginalna, zabawna i kolorowa :)
M.K.
"Tadeusz Kościuszko – Superbohater"

    4 IV uczniowie klas 1b i 1c udali się na Kopiec Kościuszki, by odkryć Naczelnika Powstania, pod którym służył Patron naszej szkoły Bartosz Głowacki. Najpierw uczniowie zwiedzili interaktywne Muzeum Kościuszkowskie, w którym oglądali artefakty będące świadkami życia bohatera od jego dzieciństwa aż do śmierci. Dzieci przeszły przez interaktywne pole bitwy pod Racławicami, w której wsławił się Bartosz Głowacki. Atrakcją było wejście krętymi dróżkami na szczyt kopca, z którego uczniowie podziwiali panoramę miasta i szukali charakterystycznych miejsc. Z zainteresowaniem oglądali makietę kopca. W drodze powrotnej dzieci miały do wykonania przyrodnicze zadanie na spostrzegawczość – liczyły wzdłuż zabytkowej Alei Waszyngtona drzewa będące pomnikami przyrody. Niestety, przy tej okazji zobaczyły, że wiele drzew jest w złym stanie i zostały przeznaczone do wycinki. Po powrocie do szkoły, uczniowie kolorowali przygotowane przez p. Monikę tematyczne obrazki.
J.S.
Warsztaty wielkanocne w Muzeum Etnograficznym

    31 marca uczniowie klasy 1c uczestniczyli w ciekawych warsztatach w Muzeum Etnograficznym. Dzieci dowiedziały się, dlaczego nazywano Wielkanoc czasem odnowy, do czego służyła palma wielkanocna oraz jak składano życzenia za pomocą pisanek? Warsztaty wprowadziły nas w czas świątecznych przygotowań i tradycje związane z okresem Wielkiej Nocy. Przybliżyły chrześcijańskie i przedchrześcijańskie źródła polskich tradycji wielkanocnych. Na koniec dzieci wykonały piękne kartki świąteczne nawiązujące do drzewka emausowego.
M.D.
Tydzień Przedmiotów Humanistycznych

    Za nami Światowy Dzień Poezji i Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tych okazji chętni uczniowie klas IV, V i VIIIa wzięli udział w szeregu aktywności rozwijających zainteresowania humanistyczne. Uczniowie klas piątych próbowali swoich sił w krótkich formach teatralnych i przygotowali swoje interpretacje wybranych mitów greckich. Sami pisali scenariusz, zadbali o scenografię i rekwizyty. Na scenie wykazali się dużą pomysłowością!
    Pasjonaci mitologii i życia codziennego w starożytnej Grecji wzięli udział w prelekcji przygotowującej do konkursu „W kręgu mitów i tradycji kultury” organizowanego przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, szkolnych konsultacjach i teście wiedzy. Ponadto przygotowali prace plastyczne ukazujące boginie, heroiny i antyczne wojowniczki.
    Literatura odgrywa ogromną rolę w rozwoju osobowości człowieka. Oddziałuje na emocje, rozwija zamiłowanie do języka ojczystego. Wrażliwością wykazali się nasi uczniowie z klas czwartych i piątych, którzy wzięli udział w Poranku Poetyckim. Pani Dyrektor wręczyła nagrody Natalii, Idalii, Ignacemu, Ani, Julii i Marcie. Jednak na brawa zasłużyli wszyscy uczestnicy spotkania, gdyż mogli poszczycić się ciekawymi, przemyślanymi interpretacjami, poprawną dykcją oraz wrażliwością artystyczną. Serdecznie gratulujemy!
R.J. W.K. E.K.
Dzień Patrona Szkoły w 2B

   4 kwietnia uczniowie klasy 2b zwiedzali Stare Miasto tropem Tadeusza Kościuszki i patrona naszej szkoły - Bartosza Głowackiego. Na Rynku odszukali tablicę upamiętniającą przysięgę Kościuszki. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odnaleźli cztery ważne obrazy nawiązujące do historii Kościuszki i Głowackiego, w tym słynną "Bitwę pod racławicami" Jana Matejki.
J.B-Sz.
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

    "Niedaleko Krakowa rozegrała się pierwsza bitwa powstania kościuszkowskiego. Było to 4 kwietnia 1794 roku. Wojsko powstańcze liczyło wówczas zaledwie 6000 ludzi (w tym 2000 chłopów, uzbrojonych tylko w kosy i piki). Oddziały rosyjskie miały podobną liczebność, ale były lepiej wyszkolone i uzbrojone (m.in. mieli działa).
Bitwa rozpoczęła się około godziny 15-ej. Polacy nie mogli przełamać sił wroga, tymczasem do pola bitwy zaczęła się zbliżać druga kolumna wojsk rosyjskich. Sytuacja stawała się dla Polaków groźna. Wówczas Kościuszko postanowił wprowadzić do walki pozostawionych w rezerwie kosynierów. Krakowscy kosynierzy wykazali się ogromną odwagą. Wojciech Bartos i Stach Świstacki dotarli do rosyjskich armat i własnymi czapkami pogasili płonące lonty, tak, by działa nie mogły wypalić. W pierwszym ataku kosynierzy zdobyli aż 11 dział. O godzinie ósmej wieczorem bój był zakończony, a Rosjanie wycofali się...
...zaraz po bitwie Kościuszko najwaleczniejszego z kosynierów, Wojciecha Bartosa ze wsi Rzędowice mianował chorążym regimentu /czyli pułku/. Nadał mu również imię Bartosz oraz nazwisko – Głowacki. /J.K./
W rocznicę bitwy pod Racławicami obchodzimy w Szkole Podstawowej Nr 39 święto patrona szkoły,
którym jest właśnie Bartosz Głowacki.
Pierwszaki w Izbie Pamięci

    W przededniu Święta Szkoły uczniowie klasy 1 b udali się do szkolnej Izby Pamięci, aby ponownie przypomnieć sobie postać Patrona Szkoły – Bartosza Głowackiego. Dzieciom bardzo podobały się zgromadzone pamiątki, wśród nich portret Patrona i sztandary. Z wielkim zaciekawieniem dziewczynki zasiadły w szkolnej ławie, próbowały pisać piórem maczanym w atramencie umieszczonym w szkolnej ławce. Chłopcom szczególnie podobały się kosynierskie kosy i armata. Uczniowie wysłuchali opowieści o bohaterskim czynie Bartosza Głowackiego – zgaszeniu czapką krakuską lontu w rosyjskiej armacie podczas bitwy pod Racławicami i uratowaniu innych powstańców przed rażeniem armatnią kulą. W zaimprowizowanej scence dzieci przedstawiły wydarzenie namalowane na wiszącym na ścianie obrazie. Bardzo wczuły się w role kosynierów. Kilka dni wcześniej na Rynku Głównym uczniowie stanęli wokół płyty, na której Tadeusz Kościuszko przysięgał narodowi walkę o odzyskanie niepodległości.
J.S.
Przygotowania do konkursu wiedzy o Krakowie "Żaczek".

    Uczniowie klasy 2b zakończyli przygotowania do konkursu wiedzy o Krakowie "Żaczek". Wzięli udział w dwóch wycieczkach oraz teatrzyku edukacyjnym. Motywem przewodnim "Żaczka" jest Uniwersytet Jagielloński, czyli dawna Akademia Krakowska. Uczniowie poznali historię powstania uczelni, dowiedzieli się o trudach, z którymi borykali się średniowieczni studenci oraz odkryli sposoby powstawania dawnych ksiąg. Teraz czeka ich najtrudniejsze zadanie - przygotowanie "Manuskryptów dla Mikołaja Kopernika".
J.B-Sz.
Bezpieczeństwo w sieci

    Na przełomie stycznia i marca w klasach trzecich, czwartych , piątych i ósmej odbyły się spotkania - warsztaty ze Strażą Miejską. Ich celem było poinformowanie lub poszerzanie wiedzy uczniów o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Prowadzący, zachęcając uczniów do ćwiczeń, pokazywali jak ważne są kontakty bezpośrednie między uczniami. Efektem spotkań styczniowych są wykonane przez uczniów plakaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku szkolnym, wypadł w czasie ferii zimowych.
B.P.
SP 39 beneficjentem projektu Fundacji Internationaler Bound

    Fundacja Internationaler Bund Polska zajmuje się udzielaniem wsparcia oraz aktywizacją zawodową i społeczną osób wykluczonych w szczególności ze względu na wiek, pochodzenie, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status społeczny. We współpracy z Miastem Kraków oraz wsparciu UNICEF przygotowuje i realizuje wiele działań, które kierujemy do osób przybyłych z Ukrainy, innych krajów oraz do mieszkańców Krakowa. Przekazanie naszej szkole wyprawek /pakietów edukacyjnych/ dla dzieci, które opuściły swój kraj z uwagi na wojną w Ukrainie i realizują obowiązek szkolny, to kolejne działanie tej fundacji. Celem jest zapewnienie im możliwości edukacji na jak najwyższym poziomie, aby każdy uczeń miał zapewnione odpowiednie materiały, by móc się uczyć i rozwijać.


Trambusiowa trasa

    30 marca klasa 3A zwiedziła zajezdnię tramwajową Podgórze. Wizyta została zorganizowana w ramach Akademii Młodego Krakowianina. Uczniom towarzyszyła oficjalna maskotka MPK - "Trambus". Dzieci spotkały się z motorniczym oraz inspektorem, który opowiedział o pracy w tym zawodzie oraz przypomniał najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Poznali również, co oznaczają piktogramy. Na zakończenie wspólnie przejechali się tramwajem. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.
A.K.
Wielkanocna Zbiórka Żywności 2023

    W sobotę 25 marca od godziny 10.00 do 20.30 uczniowie naszej szkoły brali udział w ogólnopolskiej akcji - "Wielkanocna Zbiórka Żywności". Jedenaścioro wolontariuszy postanowiło pomóc innym, rezygnując z sobotniego wypoczynku. Uczniowie rozdawali ulotki z informacjami o preferowanych produktach, przyjmowali od klientów Biedronki na ul. Ofiar Dąbia 12, produkty spożywcze, które koordynatorzy z ich pomocą pakowali do kartonowych pudeł. Zebrane produkty zostaną przekazane przez Bank Żywności osobom i instytucjom, które tej pomocy potrzebują. Cieszymy się, że młodzież chciała i znalazła czas dla innych.
Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy.
B.P. M.K
„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”

    W dniu 28 marca 2023r. pożegnaliśmy panią Ewę Wiatr - długoletniego pracownika sekretariatu w naszej szkole. Zawsze ciepło i serdecznie odnosząca się do uczniów, rodziców oraz współpracowników. Wyrozumiała i cierpliwa, zawsze znajdująca czas dla każdego potrzebującego wsparcia, pomocy. Odeszła za szybko, będzie nam Jej bardzo brakowało. Żegnamy Ją z wielkim żalem i poczuciem niepowetowanej straty.
społeczność SP 39
Wielkanoc - Czas Odnowy

    W marcu uczniowie klasy 1 B uczestniczyli w warsztatach "Wielkanoc – Czas Odnowy". Miały one na celu wprowadzić uczestników w czas świątecznych przygotowań i zapoznać z tradycjami związanymi z okresem Wielkiej Nocy. Dzieci odkrywały chrześcijańskie i przedchrześcijańskie źródła polskich tradycji wielkanocnych. Porównywały rytm natury i kultury. Dowiedziały się do czego może służyć palma wielkanocna, czym pachnie i smakuje święcone oraz jak złożyć życzenia za pomocą pisanek. Zajęcia odbyły się w różnych pomieszczeniach muzealnych: Izbie Podhalańskiej, Izbie Krakowskiej i w nowoczesnej, interaktywnej przestrzeni. Na zakończenie w sali edukacyjnej dzieci wykonały estetyczne kartki świąteczne. Wizyta w muzeum ubogaciła wiedzę uczniów na temat polskich tradycji i obrzędów.
J.S.
Wiosenny Kiermasz Ciast
![]() |
    W dniach 21-22 marca klasa 5b wraz z Rodzicami i wychowawcą zorganizowali Wiosenny Kiermasz Ciast pod hasłem "Zdrowe i smaczne wejście wiosny". Zainteresowanie pysznymi wypiekami przerosło nasze oczekiwania! Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc oraz wszystkim, którzy swoim zakupem wsparli naszą akcję. Mamy nadzieję, że kiermasz stanie się w szkole tradycją A.G. |
Kodowanie w Artetece

    21 marca uczniowie klasy 1c odwiedzili Artetekę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, w której uczestniczyli w warsztatach pt. „Kodowanie w bibliotece to zawsze świetny pomysł”. Pierwszym krokiem było poznanie ciekawych zasobów Arteteki. Dzieci mogły podziwiać nietypowe książki np. w formie zwoju lub w butelce i pozachwycać się pięknie wydanymi komiksami. Były również w dziale gier planszowych oraz widziały wydrukowane różne formy z drukarki 3D. Po zwiedzaniu nadszedł czas na kodowanie i programowanie interaktywnych robotów Photon. To była nie tylko nauka, ale przede wszystkim świetna zabawa!
M.D.
"Trampki na giełdzie"

    Dzisiaj klasy 4b, 5a i 5b wzięły udział w konferencji Fundacji Invest Cuffs "Trampki na giełdzie" - jest to akcja edukacyjna skierowana do dzieci, która zaszczepia pozytywne podejście do inwestowania i finansów. Uczestnicy dowiedzieli się jak ważne jest dobre i odpowiedzialne podejście do inwestowania, a także zarządzania pieniędzmi💸 💪
    Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach, zadawali mnóstwo pytań, przeprowadzali wywiady z mentorami, próbowali odpowiedzieć na pytania: jak oszczędzać pieniądze? w jaki sposób?w co inwestować zdobyte pieniądze?
    Warsztaty były świetnie przygotowane, a dzieci żywo zainteresowane tematem👏👍
Wszyscy uczestnicy wyszli z konferencji z nagrodami i w wyśmienitych humorach🙂 Może w przyszłym roku ponownie wybierzemy się na warsztaty już nieco zaznajomieni z tematyką.
J.O.
Akcja kolorowych skarpetek🧦

    21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Tego dnia świętujemy też Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku, którego celem jest podniesienie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. W tym roku Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich do obchodzenia tego dnia w naszej szkole. Symbolem solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa są kolorowe skarpetki. Biorąc udział w takiego typu akcjach uczymy dzieci tolerancji i szacunku.
#lotsofsocks
#zespolkolorowychskarpetek
J.O.
Szkolny "Pokaz talentów"

    Dnia 20.03.2023r. w naszej szkole odbyła się druga edycja szkolnego "Pokazu talentów". W ten sposób uczniowie szkoły świętowali pierwszy Dzień Wiosny. W zorganizowanie pokazu zaangażowani byli wychowawcy świetlicy oraz Samorząd Uczniowski. Dyrekcja szkoły wręczyła uczniom nagrody za udział w wydarzeniu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, długopis oraz coś słodkiego. W pokazie udział wzięło 20 uczniów. Okazało się, że mamy w naszej szkole prawdziwe talenty. Odbyły się pokazy gimnastyczne, taneczne w tym tradycyjne, hinduskie tańce. Nasi uczniowie potrafią pięknie śpiewać, grać na instrumentach oraz układać kostkę rubika w naprawdę krótkim czasie. Zorganizowano również mini wernisaż, na którym zaprezentowane zostały prace plastyczne. Na zakończenie uczniowie uczęszczający do świetlicy klas I wspólnie zaprezentowali piosenkę "Maszeruje Wiosna".
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Bez Was nie byłoby tak pięknie :)
J.L.
Katapulty

    15 i 16 marca uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w kolejnych warsztatach fizycznych, na których tym razem wykonali katapulty. Na początku zajęć dzieci dowiedziały się, co to jest katapulta oraz kiedy i w jakim celu była wykorzystywana. Za pomocą pudełek po zapałkach, drewnianych patyczków i łyżki z drewna, używając kleju oraz taśmy izolacyjnej powstały machiny, zdolne wyrzucać kulki z papieru na spore odległości. Oczywiście konstrukcje zostały od razu sprawdzone w klasach. Było sporo zabawy, a dzieci dowiedziały się również, w jaki prosty sposób można szybko zrobić sobie zabawkę.
M.D.
Klasy drugie w Filharmonii

    Dnia 13 marca, klasy drugie wraz w opiekunami miały możliwość uczestniczyć w przedstawieniu " Klarnet i kocia muzyka " w Filharmonii Krakowskiej. Było to przedstawienie, z którego dzieci wyniosły wiele ciekawych, interesujących informacji. Aktorzy zachęcali dzieci do wspólnej zabawy i stworzyli niesamowitą atmosferę. Na pewno zapamiętamy to na długo!
A.Sz.
"Kopciuszek" w kukiełkowym wydaniu

    Wychowawcy świetlicy wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 72 zaprosili klasę IVb z wychowawczynią na zorganizowane przez nich przedstawienie kukiełkowe pod tytułem "Kopciuszek". Zostało ono przygotowane przez uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej, a opiekunem jak i zarówno reżyserem tego przedsięwzięcia była Pani Małgorzata Dynowska-Turosz. Wszystkie potrzebne do występu kukiełki i cała scenografia zostały zrobione własnoręcznie przez uczniów z pomocą wychowawców świetlicy. Przedstawienie bardzo Nam się podobało 🎭
Gratulujemy naszym kolegom i koleżankom z SP 72 wspaniałego występu, a nauczycielom pomysłu👏
J.O.
Razem odkrywamy nasze światy

    W tym roku szkolnym grupa uczniów z klasy 1b wraz z nauczycielem i asystentem wielokulturowości brała udział w międzynarodowym projekcie badawczym i rozwojowym „NEW ABC” (Networking the Educational World: Across Boundaries for Community-building) mającym na celu wdrożenie nowych metod integracji dzieci w wielokulturowym środowisku szkolnym. Nauczyciel i asystent uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych przez Stowarzyszenie Interkulturalni, a następnie realizowali z dziećmi polskimi i obcojęzycznymi samodzielnie opracowane scenariusze zajęć w oparciu o portfolio językowo – kulturowe "Śladami słów i kultur”. Dzieci poznały swoją biografię językowo-kulturową, odpowiedniki swoich imion w różnych językach, zebrały autografy zapisane w różnych alfabetach. Poznały Kraków w oparciu o legendy, albumy i spacery po mieście. Opowiadały o swoich podróżach małych i dużych, na mapie pokazywały swoje miejsca urodzenia i drogi, którymi przybyli do Polski i Krakowa. Wydarzenie było przełomowe dla integracji wszystkich dzieci, dzielenie się swoimi korzeniami pochodzenia pozwoliło lepiej się poznać i zaakceptować. Poza tym zobaczyli, z jak odległych regionów przybyli i spotkali się w jednym miejscu. Dzieci budowały swoje domy z drewnianych klocków, a potem łączyły je drogami z tymi uczestnikami, z którymi chcieli. Uczniowie wzięli też udział w grze miejskiej, podczas której dokonali audytu miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnością. Pierwszym przystankiem był osiedlowy plac zabaw, na którym nie znaleziono huśtawek dostosowanych dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Przejścia dla pieszych i tramwaje są dobrze przystosowane dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. W bibliotece osiedlowej Pani Bibliotekarka zapoznała dzieci z różnymi sposobami komunikacji. Dzieci dowiedziały się, że oprócz języków narodowych są inne sposoby komunikacji - alfabet Braille’a, język migowy, czytanie map i planów, rysunków itp. Pani Bibliotekarka pokazała też książki, które komunikują się z czytelnikiem tylko za pomocą obrazków. Same ilustracje opowiadają różne historie. Podczas cyklu zajęć osiągnięto zakładane rezultaty, dzieci wiedzą o sobie więcej, są bardziej empatyczne wobec siebie, co sprzyja integracji.
J.S.
Gościmy uczniów z Siegtal-Gymnasium - Eitorf /Niemcy/

/foto -https://fotografischereisenundwanderungen.com/erlebniswege-sieg/
    Dobiegła końca tygodniowa wizyta w naszej szkole uczniów z Siegtal-Gymnasium w Eitorf /Nadrenia-Północna Westfalia/. W szkole tej uczy się młodzież z klas V-XII /odpowiednik gimnazjum i liceum/. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, to organizacja, która wspiera organizacyjnie i finansowo takie wyjazdy. Dzięki jej programom dwustronna wymiana młodzieży pomiędzy szkołami jest znacznie łatwiejsza w realizacji. Nasza Szkoła Podstawowa 39 gościła w marcu uczniów z niemieckiej szkoły, a na przełomie maja i czerwca do Eitorf pojedzie grupa uczniów z ósmej klasy.
Podstawowym celem takich spotkań i wyjazdów jest szeroko pojęta wymiana kulturowa pomiędzy młodzieżą. Wspólne przeżycia w obszarach edukacyjnych, naukowych, sportowych, kulturalnych wyzwalają aktywność tej młodzieży. Wszystkie te działania pozwalają młodym ludziom kształtować własny punkt widzenia, przełamywać stereotypy i wspierają ich rozwój osobisty. Ta międzynarodowa wymiana nabiera szczególnego znaczenia w kontekście realizowanego w naszej szkole programu nauki języka niemieckiego i egzaminu DSD I.
    Była to już ósma taka wymiana młodzieży w naszej szkole. Koordynatorem tej dwustronnej wymiany jest nauczycielka języka niemieckiego, Pani Agata Maćkowiak.

Goście z Eitorf i wspólne lepienie pierogów

    Dnia 10.3.2023 do naszej szkoły przyjechali uczniowie z Siegtal-Gymnasium w Eitorf w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Po przywitaniu rozpoczęły się gry integracyjne w celu bliższego poznania. W kolejnym zadaniu, podzieleni na 6-osobowe grupy uczniowie przystąpili do samodzielnego przygotowania oraz lepienia pierogów, a później wspólnej degustacji. Następnie rozeszliśmy się do swoich tymczasowych domów, aby przygotować się na kolejny dzień wrażeń.
Staszek, kl. 8A
Międzyszkolny konkurs plastyczny " Okładka mojej ulubionej książki"
![]() |
    Po raz trzeci mamy zaszczyt zaprosić wszystkich uczniów klas I-V na Międzyszkolny konkurs plastyczny "Okładka mojej ulubionej książki" organizowanym przez naszą placówkę. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu projektu okładki swojej ulubionej książki 📚. Życzy Wam powodzenia ! 👌J.L. |
Klasa 3C w Artetece

    Uczniowie klasy 3 C w Artetece - Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na zajęciach "O historii i tworzeniu komiksu". Dzieciaki bardzo energicznie i entuzjastycznie zareagowały na komiksowych bohaterów, posiadają dużą wiedzę o komiksach i mają swoje ulubione tytuły. Był czas na manualne aktywności przy tworzeniu własnego komiksu w grupach oraz zwiedzanie biblioteki. Na koniec otrzymali Czytelnicze odznaki i obowiązkowo wizyta w stoisku z obwarzankami. Bawiliśmy się świetnie!
K.B.
Dzień Otwarty Szkoły

    6 marca 2023r. Szkoła Podstawowa Nr 39, po raz kolejny zorganizowała Dzień Otwarty dla przyszłych pierwszoklasistów i ich Rodziców. Celem spotkania było zapoznanie gości z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/24 oraz przedstawienie bazy szkoły. Uczniowie klas młodszych zaprezentowali się w krótkim programie artystycznym. Szkoła, to nie tylko nauka, ale też wspaniała zabawa i przygoda. Rodzice mogli porozmawiać z Dyrektorem szkoły - Panią mgr J.Urban oraz nauczycielami, a także, wraz z dziećmi, odbyć spacer po zakamarkach naszej szkoły. Dzieciaki świetnie odnalazły się w naszych realiach, obejrzały świetlicę szkolną, zaciekawiły się ilością książek w szkolnej bibliotece i oczywiście obejrzały sale lekcyjne. Spacerując po szkole goście mogli doświadczyć atmosfery naszej szkoły. Dzień Otwarty uważamy za bardzo udany. Z niecierpliwością czekamy na dzień 1 września, kiedy to nowi uczniowie przekroczą próg naszej szkoły, Szkoły Podstawowej Nr 39.
"Odkryj Wawel"

    Uczniowie klas trzecich Maja, Ala (3b), Mateusz, Darian (3c), Kajetan i Olek (3a) zakwalifikowali się do II etapu konkursu "Odkryj Wawel". W ramach przygotowań do kolejnego zadania uczniowie udali się na Spacer konkursowy po Dziedzińcu Zewnętrznym i Arkadowym Zamku. Dodatkowo poza konkursem zwiedzili wystawę "Wawel Zaginiony". Trzymamy kciuki za naszych laureatów w II etapie pisania konkursu, który odbędzie się na Wawelskim Wzgórzu 14 kwietnia 2023r.
K.B.
Ratujemy i Uczymy Ratować

    W naszej szkole od kilku lat prowadzony jest Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" skierowany do klas I-III. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na prowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już od pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami i kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Zajęcia w naszej szkole prowadzone są zarówno podczas zajęć świetlicowych jak i na lekcjach w poszczególnych klasach. Wszystkie dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą.
J.S.
CAVALIADA

    Dziś, czyli 3 marca 2023 r., klasa 2a miała przyjemność oglądać zawody jeździeckie. W Tauron Arenie już po raz kolejny odbyła się Cavaliada. Dzieci mogły zobaczyć, co potrzebne jest i jak się nazywa wyposażenie niezbędne do uprawiania tej dyscypliny. Z uwagą i fascynacją śledzili pokonywanie toru przeszkód. Komentowali oraz dopingowali zawodników, a przede wszystkim podziwiali pięknie skaczące konie.
J.S.
Zawody w narciarstwie alpejskim.

    Dzisiaj /02.03.2023/ na stoku w Spytkowicach, przy wyśmienitej pogodzie, odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali: Matylda H. z 3c, Marcel P. z 4b, Franek S. z 4c oraz Julia G., Kamil H., Filip Sz. z klasy 8a. Najlepiej z naszych reprezentantów spisał się Kamil zajmując IV miejsce i zagwarantował sobie uczestnictwo w zawodach wojewódzkich👏👏👏!
J.O.
Lekcja historii

    W 70. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” odbył się finał IV Konkursu Dzielnicy II Grzegórzki poświęconego krakowianinowi gen. „Nilowi”. Nasi uczniowie wzięli udział w uroczystościach pod tablicą upamiętniającą generała, uroczystej akademii oraz prelekcji wygłoszonej przez zastępcę dyrektora krakowskiego IPN dr. Michała Wenklara.
    Iryna z klasy 8A i Kajetan z klasy 3A zajęli pierwsze miejsce w swoich kategoriach wiekowych, a Tymoteusz z klasy 4A otrzymał nagrodę za II miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
R.J. E.K.
KODOWANIE W BIBLIOTECE TO ZAWSZE ŚWIETNY POMYSŁ!

    1 marca uczniowie klasy 1 B udali się do Arteteki na zajęcia "Kodowanie w bibliotece to zawsze świetny pomysł". Na początku dzieci poznały zasoby Arteteki pogrupowane w działy: Słowo, Dźwięk, Obraz. Mogły samodzielnie przeglądać książki, płyty, gry komputerowe i planszowe, komiksy, publikacje manga. Następnie pod kierunkiem Pani Bibliotekarki poznawały tajniki kodowania, programowały roboty edukacyjne Photon Draw i przekonały się, że nauka programowania to przede wszystkim świetna zabawa. Warsztaty w Artetece wpisują się w realizowany przez szkołę projekt Laboratoria Przyszłości.
J.S.
Wojewódzki Konkurs Ortograficzny "KAKTUS"
![]() |
    Uczniowie klas trzecich wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym Kaktus. Spośród dwóch tysięcy czterystu uczestników, do drugiego etapu zakwalifikowało się trzydziestu siedmiu uczniów. Wśród nich także uczniowie naszej szkoły - Dorotka F., Maja N. i Stanisław S. Serdecznie gratulujemy wyników! We wtorek 28 lutego odbył się drugi etap "Kaktusa", uczniowie napisali test ortograficzny i dyktando. Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki ortograficznych zmagań. J.Ś-G. |
Ostatki w 2B

    We wtorek 21 lutego uczniowie klasy 2b pożegnali karnawał. Chętni uczniowie przyszli w tym dniu do szkoły w przebraniach. Wszyscy za to stworzyli karnawałowe maski, obejrzeli film edukacyjny o karnawale w Brazylii i Wenecji i brali udział w konkurencjach ze słodkimi nagrodami. Były zagadki, rysowanie z zamkniętymi oczami oraz zabawa w "Podaj dalej". Utwór "Samba De Janeiro" długo jeszcze rozbrzmiewał nam w głowach.
J.B-Sz.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto, które obchodzone jest 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Dzień Języka Ojczystego ma za zadanie podkreślić bogactwo różnorodności językowej świata, a także zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących. Uczniowie klas 5 i 8 z tej okazji przygotowali prezentacje multimedialne o wybranych językach i wzięli udział w grach utrwalających poprawność językową.
E.K.
ZAWODY SPORTOWE W SNOWBOARDZIE
![]() |
    W dniu 22 lutego, w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, odbyły się zawody sportowe w snowboardzie. Naszą szkołę, na stoku narciarskim w Spytkowicach, reprezentowali uczniowie klasy VIII: Tamila K. (8 miejsce) i Igor P. (3 miejsce). Gratulujemy! Zarówno Tamila, jak i Igor zakwalifikowali się do zawodów małopolskich, które odbędą się 1 marca w Nowym Targu. A.G. |
Będziemy trzymać kciuki!
Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

    Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ to miejsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć. Dzisiaj /22.02.2023/ klasa 8 odwiedziła wystawę dotyczącą ewolucji człowieka. Można było porównać czaszki różnych gatunków człowieka i cofnąć się w czasie o 4 mln lat. Ewolucja to nie tylko zmiany anatomiczne i pojawienie się nowych gatunków, ale to też rozwój kultury, wierzeń, zachowań. Dlatego też, nie obyło się bez mumii, wampirów oraz ciekawostek na temat pochodzenia chorób, które nas dotykają.
A.G.
🎉🎈 Zabawa karnawałowa 🎉🎈

    W tak zwane Ostatki klasy IV-VIII bawiły się na zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski zabawie karnawałowej. Uczniowie uczestniczyli w konkursie na najlepsze przebranie karnawałowe oraz różnych zabawach. Nie zabrakło również wspólnych tańców, takich jak "kaczuszki" czy "Belgijka". Na pewno wspólnie spędzony czas pozwolił uczniom lepiej się poznać i zintegrować🙂
Radzie Rodziców, za napoje gaszące pragnienie bawiących się uczniów :)
J.O.
Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

    19 lutego obchodzimy urodziny Mikołaja Kopernika. W tym roku mija 550 lat od urodzin tego polskiego sławnego uczonego. Dlatego też, rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika. Aby przybliżyć wszystkim sylwetkę tego niezwykłego naukowca, uczniowie klas 4 na lekcjach historii, kreatywni piątoklasiści oraz pierwszaki na zajęciach przyrodniczych, stworzyli przepiękne prace.🌝🌐🔭
A.G. R.J.
"Tłusty czwartek...."

„Tłusty czwartek – to nasza tradycja,
więc szybko chwytaj pączki do rączki,
bo to świetna kompozycja.”
    Uczniowie klasy 8A pamiętają, że przysłowia są mądrością narodów, szczególnie te lukrowane. Dlatego na godzinie wychowawczej przygotowali słodki poczęstunek, poznali polskie tradycje karnawałowe, a chętni zadbali o odpowiednie przebranie.
E.K.
Bal karnawałowy w Anikino.

    W Tłusty Czwartek Pierwszoklasiści udali się do Anikino na doroczny bal karnawałowy. Uczniowie byli bajecznie poprzebierani, mogli także skorzystać z opcji malowania twarzy. Przy dźwiękach wesołej muzyki korzystali ze wszystkich możliwych atrakcji ruchowych, konkursów sprawnościowych oraz zabaw w kilku salach. Nie zabrakło tradycyjnych pysznych pączków dostarczonych przez rodziców. Na zakończenie poszczególne klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.
J.S.
Pierwsze kroki na śniegu.

    W dniu dzisiejszym uczniowie klas piątych oraz klasy 4b spędzili aktywnie czas na stoku narciarskim w Podstolicach, a to za sprawą miejskiego programu „Pierwsze kroki na śniegu”. Dzieci uczestniczyły w nauce jazdy na nartach oraz snowboardzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, a ci, którzy pokazali, że nieźle sobie radzą na nartach, mogli poszusować na wyższych partiach stoku. W ramach realizacji programu nasi uczniowie będą uczestniczyli jeszcze w trzech wyjazdach na stok, gdzie każdorazowo wezmą udział w dwóch godzinach lekcyjnych nauki na wybranym przez siebie sprzęcie narciarskim.
    Dzisiejszy wyjazd był bardzo udany, pełen radości i wrażeń. Oprócz dobrych humorów dopisała również pogoda: cudowne błękitne niebo i wspaniałe słońce. Tak TRZYMAMY FORMĘ!
J.O.
Fizyka, to ciekawa rzecz !

    Eksperymenty w lutym dla dzieci z klas 1-3 poświęcone zostały fizyce, a dokładnie elektrostatyce. Dzieci mogły zaobserwować, w jaki sposób działa elektryzowanie ciał przez tarcie i dotyk. Każdy z młodych badaczy wyposażony został w balon, który po potarciu włosów nie tylko unosił je, ale również przyciągał inne małe przedmioty np. kuleczki czy strzępki waty oraz wprawiał w ruch paski serwetki. Zabawa była doskonała!
M.D.
"Kontra” w oryginale"

    Uczniowie klasy 8A w ramach zajęć języka niemieckiego wybrali się na seans filmowy do „Kina Pod Baranami” z okazji Tygodnia Filmu Niemieckiego. Film pt „Kontra” w reżyserii Sönke Wortmanna opowiada o przygodach prawniczych Naidy Hamid oraz profesora z rasistowskimi poglądami, który przygotowuje ją do konkursu debat oksfordzkich. Uczniowie byli zaciekawieni historią głównej bohaterki i nową przygodą z językiem niemieckim.
Julia z klasy 8A
"Wydarzyło się w Krakowie."


    Za nami uroczysty finał konkursu „Kraków - Stare Miasto - wieści z podwórek, ulic i zaułków” organizowanego przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Z radością informujemy, że praca Iriny z klasy 8A została zakwalifikowana do wystawy, a Irmina z klasy 5B zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Serdecznie gratulujemy!
E.K.
Zajęcia na basenie

    Uczniowie klas trzecich od września dzielnie i wytrwale uczą się pływać. Pływają już różnymi stylami i nie boją się wody. W piękny Walentynkowy Dzień w ramach nagrody pływacy skorzystali z "Groty Solnej" znajdującej się w ośrodku pływackim.
K.B.
Robotyka - zajęcia świetlicowe

    Uczniowie klas pierwszych od września uczestniczą w zajęciach z programowania i kodowania z elementami robotyki. To spotkania, których nadrzędnym celem jest kształtowanie algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, rozwijanie kreatywności i umiejętności pracy z zespołach, szukania kompromisów i optymalnych rozwiązań. Na zajęciach wykorzystywane są pomoce naukowe zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
E.K.
💌 Poczta Walentynkowa 💌

    14 lutego w naszej szkole została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski poczta walentynkowa. Przedstawiciele SU rozdali kartki walentynkowe, które znalazły się w specjalnie przygotowanej skrzynce, a na osłodę tego dnia każdy uczeń otrzymał lizaka w kształcie serduszka🍭❤️
Bardzo dziękujemy Anieli, Natalce, Emilce i Kubie za zaangażowanie w przygotowanie dzisiejszego dnia🙂🙂
J.O.
Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne w naszej szkole !

    Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w naszej szkole to nie tylko karty pracy. Tworzymy materiały na gazetki w holu, prezenty dla rodziców z różnych okazji oraz zajmujemy się kreatywnym wykorzystaniem różnych materiałów.
J.L.
Klasa 2A w Ekospalarni !

    We wtorek, 14 lutego klasa 2a uczestniczyła w warsztatach na terenie krakowskiej Ekospalarni. Dzieci, dzięki ścieżce edukacyjnej, poznaly najważniejsze etapy procesu termicznego przekształcania odpadów. Pełne emocji oglądały makietę całego zakładu, szukały robotów wykonanych z odpadów, a przede wszystkim słuchały pana przewodnika, który, nie dość, że ciekawie opowiadał, to jeszcze oprowadzał po różnych ciekawych miejscach.
J.P.
Podsumowanie półrocza z MegaMisją!

    Uczniowie klasy 3c biorą udział w projekcie Mega Misja Fundacji Orange. W pierwszym półroczu uczyli się wyrażać opinię w mediach oraz o prawach jakie mają dzieci np. informacji lub autorskich, o wrażliwości na potrzeby innych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Potrafią używać różnych narzędzi cyfrowych i w kreatywny sposób wyrażać się w mediach. Uczestnicy projektu zdobyli wiedzę na temat wiarygodnych i niepewnych źródeł informacji. Dzieci przede wszystkim uczą postrzegać siebie w środowisku medialnym, skutecznej i bezpiecznej komunikacji w świecie wirtualnym. Za udział w poszczególnych zadaniach otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe dla szkoły i klasy. Dzięki specjalnej platformie uczniowie mogą śledzić na mapie swoje sukcesy, tworzyć wirtualnego „Psotnika”, który towarzyszy im podczas wszystkich zadań oraz dzielić się zdjęciami i relacjami z innymi szkołami biorącymi udział w projekcie. Bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczestniczą w cotygodniowych lekcjach Mega Misji.
K.B.
Nauka gry na gitarze w SP 39
![]() |
|
DO ZOBACZENIA !
Szkoła Muzyczna Fun&Play
Góra Grosza w SP 39

    Przed feriamiSamorząd Uczniowski przyłączył się do XXIII edycji akcji Góra Grosza. W dniach 9.01-26.01.2023 r. każda chętna klasa zbierała monety o nominałach 1gr, 2gr, 5gr. 10gr, 20gr i 50gr, które następnie zostały zważone i zapakowane do wysyłki. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.
ZEBRALIŚMY 67 KILOGRAMÓW i 265 GRAMÓW MONET!!!
Podium zebranych kilogramów monet w poszczególnych klasach przedstawia się następująco:
🥇klasa IVB - 15kg 884g
🥈klasa IIIC - 13kg 486g
🥉klasa IIIA - 9kg 400g
Bardzo dziękujemy!
Samorząd Uczniowski
Krakowskie dzieci wiedzą, jak wyrzucać śmieci.

    27 stycznia uczniowie klasy 1c w ramach projektu Akademii Młodego Krakowianina udali się na warsztaty do MPO przy ul. Nowohuckiej. Na zajęciach uczyli się, jak poprawnie segregować śmieci, dowiedzieli się, czym zajmuje się MPO oraz zwiedzili Lamusownię. To były praktyczne warsztaty, jak dbać o środowisko.
M.D.
Makiety gór.

    W ostatnim tygodniu stycznia, tuż przed feriami uczniowie klasy 1c wykonali makiety gór. Pracując w grupach i używając różnych materiałów dzieci stworzyły ciekawe wizerunki górskich krajobrazów. Sami zobaczcie….:)
M.D.
Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

    W ostatnim tygodniu przed feriami nauczyciele wychowania fizycznego wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali szkolny turniej tenisa stołowego w trzech kategoriach: dziewczęta klasy IV-VIII, chłopcy młodsi kl. IV-V i chłopców starszych z klasy VIII.
Po dwóch dniach rozgrywek wyłoniono pierwszych zwycięzców:
Kategoria chłopców młodszych IV-V
🥇Ivan Z. kl Va
🥈Sebastian M. kl. IVb
Mecz o III miejsce rozegrany zostanie po feriach.
Kategoria chłopców starszych VIII
🥇Kamil H.
🥈Igor O.
🥉Iwo N.
W związku z dużą ilością chętnych mecze dziewcząt będą kontynuowane po feriach zimowych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju🙂
J.O.
Spektakl profilaktyczny "Smartfon, czyli opowieść ....."

    20 stycznia uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spektaklu profilaktycznym pt. „Smartfon czyli opowieść o tym, jak Czarodziej i Smok pokonali Cyberbestiora” w wykonaniu Straży Miejskiej. Spektakl miał na celu przybliżenie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Główny bohater, chłopiec o imieniu Adaś uczy się w szkole podstawowej i właśnie dostał swój wymarzony prezent – smartfon. Niestety – jak każdy jego użytkownik, musi się zmierzyć z zagrożeniami czyhającymi na dzieci korzystające z telefonów bez kontroli rodziców oraz bez wiedzy na temat niebezpieczeństw w Internecie. Hejt, nieprawdziwe treści, ośmieszanie i poniżanie innych, umawianie się przez Internet z nieznajomymi, umieszczanie danych wrażliwych na portalach społecznościowych – to tylko niektóre z zagrożeń, o których Czarodziej, Smok Barbakus i strażnicy ds. profilaktyki starają się uświadomić Adasia i nauczyć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w wirtualnym świecie, jak być aktywnym i odpowiedzialnym, mając jednocześnie świadomość internetowych zagrożeń.
    Spektakl w przystępny i zabawny sposób przestrzegał dzieci przed niebezpiecznymi zachowaniami. Dzieci dostały również na pamiątkę w formie kart małe instrukcje, w jaki sposób korzystać z Internetu w telefonie, by nie narażać się na niebezpieczeństwo. Na koniec wszyscy mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia z wykonawcami spektaklu.
Dziękujemy Straży Miejskiej za przyjazd i pokazanie ciekawego przedstawienia.
B.P.
Budujemy spadochrony

   W ramach styczniowych warsztatów fizycznych uczniowie klas 1-3 mogli dowiedzieć się, jak działa spadochron, który wykorzystując opór powietrza, pozwala na bezpieczne wylądowanie podwieszonego skoczka. W tym celu dzieci zbudowały spadochrony z folii i sznurka, a z miękkich drucików uformowały skoczków. Gdy prace były wykonane nastąpiło sprawdzenie, czy spadochron działa, a skoczek miękko ląduje na podłodze. Eksperyment powiódł się.
M.D.
Zajęcia ogrodnicze - "Co z Ciebie za ziółko.."

    " Zajęcia ogrodnicze w zimie to też wytężona praca. Zebrane latem rośliny dostały piękną oprawę zielnikową. Dzieci zrealizowały projekt "Co z Ciebie za ziółko", dzięki któremu poznały właściwości roślin stosowanych na co dzień w kuchni. Pierwsze zasiane aksamitki już kiełkują, wiosna wkrótce..... "
A.G.
Świetlica zimową porą.

    Nasza świetlica przybrała zimowe kolory. Mikołaje się schowały, a my myślimy o feriach. Sporty zimowe, śnieg i bezpieczeństwo w czasie zimowego szaleństwa to myśl przewodnia w naszej świetlicy. Oczywiście pamiętamy też o Babciach i Dziadkach, którzy niebawem mają swoje święto!"
A.G.
Klasy trzecie w teatrze.

    Uczniowie klas trzecich mieli zaszczyt uczestniczyć w przedstawieniu pt. "Doktor Dolittle" w Teatrze Ludowym. Grupa aktorów była bezbłędna, wszyscy bawili się wyśmienicie, na największy zachwyt zasłużyła rola Zielonego Kanarka, Kaczki i dwóch szalonych Much. Aktorzy chętnie wchodzili w relacje z publicznością, a kostiumy i charakterystyka wzbudzały podziw. Sala była wypełniona po brzegi co świadczy o wspaniałości spektaklu.
K.B.
Pamiętamy i uczymy pamiętać!

    Dzisiaj, dzień po uroczystości związanej z 78 rocznicą Pacyfikacji Dąbia, klasa 2a zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z II WOJNY ŚWIATOWEJ. Dzieci po raz już kolejny przypomniały sobie o sytuacji, która miała miejsce na Dąbiu 15 stycznia 1945 r.
J.P.
78. rocznica pacyfikacji na Dąbiu

    Dnia 15 stycznia 2023 r. odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą rozstrzelania
79 osób na Dąbiu w której uczestniczyła delegacja naszej szkoły z Panią Dyrektor Jolantą Urban, przedstawiciele Rodzin Ofiar oraz m.in. senator prof. K. Wiatr, dyr. B. Klimek przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa, radny T. Daros przedstawiciel Rady Miasta Krakowa, radny Dzielnicy II p. P. Stachowiec, przedstawiciel IPN, przedstawiciele AK, ksiądz proboszcz P. Gawron i księża, delegacja SP nr 18, harcerze ze Szczepu Dąbie, delegacja Dąbskiego Klubu Sportowego, młodzież z XXIV LO oraz mieszkańcy Krakowa.
    Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wieńców i zapalenia zniczy na Cmentarzu Rakowickim pod pomnikiem Męczenników Wymordowanych przez Niemców w Krakowie w dniu 15 stycznia 1945 r. Następnie odbyła się Msza św. w kościele pw. św. Stanisława
Biskupa Męczennika na Dąbiu, po której odbył się Apel Poległych, modlitwa za dusze oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod krzyżem na miejscu kaźni przy ul. Półkole.
R.J.
Z wizytą na stadionie Cracovii

    Uczniowie klasy 8A w ramach realizacji nagrody z Kampanii "Rowerowy Maj" zwiedzili stadion Cracovii. Była to okazja do poznania historii jednego z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce i zwiedzenia wszystkich zakamarków stadionu.
E.K.
Z Nowym Rokiem nowym krokiem!

    Uczniowie klasy 8A wspólnie powitali Nowy Rok. Spotkanie przy pysznych ciastach upieczonych wspólnie z Rodzicami było okazją do złożenia sobie życzeń noworocznych i poznaniu zwyczajów witania Nowego Roku w różnych kulturach. Były też wyzwania i drobne upominki.
E.K.
Planetarium ORBITEK

    9 stycznia w naszej szkole odbyły się warsztaty w mobilnym planetarium. Klasy 1-3 poleciały "Rakietą do Planet”. Zwiedzając układ Słoneczny poznały planety z bliska, zobaczyły również Znaki Zodiaku i zaobserwowały wszystkie Gwiazdozbiory. Klasy 4-5 wzięły udział w warsztatach "Kosmiczny Zegar". Razem z Neilem Armstrongiem wylądowali na Księżycu i dowiedzieli się co nieco o misji Apollo 11. Klasa 8 natomiast uczestniczyła w zajęciach "Miejsce Ziemi w Kosmosie- i co z tego wynika". Rozmawiali m.in. o Ruchu Obiegowym i Wirowym Ziemi, Gwiazdozbiorach, Górowaniu Słońca. Na zakończenie dzieci wyruszyły w podróż rollercoasterem.
A.K.
Przedstawienie jasełkowe w Parafii św. Stanisława na Dąbiu

    W niedzielę 8 stycznia uczniowie naszej szkoły wystąpili z jasełkami w sali widowiskowej Parafii św Stanisława na Dąbiu. Przedstawienie obejrzeli członkowie grup parafialnych i rodzice naszych uczniów. Występ bardzo się spodobał, ksiądz proboszcz Paweł Gawron podziękował za kolędowanie i wręczył dzieciom słodki poczęstunek.
J.Ś-G.
Kiermasz Bożonarodzeniowy

    W dniach 19-21.12.2022r. odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Składamy serdeczne i pełne radości podziękowania dla dzieci, które własnoręcznie wykonały piękne prace. W przygotowania włożyły wiele serca i wysiłku. Podziękowania kierujemy również do tych, którzy odwiedzili nasz kiermasz i dokonali zakupu. Wysoka kwota zebrana podczas kiermaszu, na pewno ucieszy zwierzątka z krakowskiego schroniska.
A.K.
"Gloria, gloria....."

    "Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich...."/ Wikipedia/. Takie właśnie przedstawienie w nieco zmodyfikowanej wersji przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem siostry Teresy, naszej katechetki. Przedstawienie przypomniało nam losy świętej Rodziny, a przy dźwiękach akordeonu / dziękujemy panie Edwardzie :)/ oraz akompaniamencie rozbudowanej sekcji rytmicznej niósł się śpiew kolęd. Piękne stroje, ciekawa aranżacja oraz zaangażownie występujących uczniów uczyniły występ niezwykle atrakcyjnym. Po przedstawieniu przyszedł czas na życzenia, podziękowania i wspólną refleksję oraz klasowe spotkania przy wigilijnym stole...
    Uczniowie klasy 3b wystąpili w jasełkach szkolnych w szczególnej roli. Przygotowali kolędy i pastorałki, które zaśpiewali z akompaniamentem akordeonu i instrumentów perkusyjnych. Do pastorałki "Skrzypi wóz" zatańczyli. Maja i Hania zagrały na dzwonkach kolędy "Cicha noc" i "Gdy śliczna panna". W świąteczny radosny nastrój wprowadziła wszystkich pastorałka "Świeć gwiazdeczko". Po występie spotkali się w klasie, by złożyć sobie życzenia i spędzić miło ostatni szkolny dzień w tym roku.
J.Ś-G.
  Zobacz relację IIPrzedświąteczne eksperymenty.

    Grudniowe eksperymenty dla uczniów klas 1-3 dotyczyły kuchni, a konkretnie produktów, których użycie na co dzień może dostarczyć dobrej zabawy. Przy użyciu wody, sody, octu i barwników spożywczych dzieci „wyczarowały” kolorowe, syczące cytryny oraz „tańczące” w kubeczkach rodzynki.:)
M.D.
Wyjazd Integracyjny Samorządu Uczniowskiego do Zakopanego

    W dniach 15-16 grudnia Samorząd Uczniowski udał się na wyjazd integracyjny do Zakopanego. Program obejmował spacerowanie po stolicy polskich Tatr, wyjazd kolejką na Gubałówkę, zabawę w Aquaparku oraz wspólne posiłki mające na celu zintegrowanie grupy uczniów działających w SU klas IV-VIII. Wspólny wyjazd uważamy za bardzo, bardzo udany.
Bardzo dziękujemy za jego organizację🙂
J.O.
Jak w bajce!

    Od tygodnia rozgościła się u nas zima. Biały świeżutki puch otulił domy, drzewa, ulice i szkołę. Najwięcej radości z urokliwej zimy mają dzieci. Liczymy, że może tegoroczne święta będą wreszcie białe.
J.S.
Kiermasz ciast - SU

    13.12.22 Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ciast, nad którym patronat objęła Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Kiermasz cieszył się bardzo dużym powodzeniem, a najlepszym tego przykładem jest wyprzedanie wszystkich kawałków ciast😉 Zebrane środki zostaną przekazane na integrację działających uczniów w SU.
Bardzo dziękujemy za każdą wpłatę!!!
J.O.
Konkurs Plastyczny : "Widokówka z Krakowa"

    Zainteresowanie Krakowem jako miastem o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym ,rozwijanie zamiłowania do kultury własnego regionu i poczucie więzi z regionem to główne cele konkursu, którego organizatorem było Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.
Uczniowie klas IV i V naszej szkoły na zajęciach plastycznych wykonywali prace plastyczne w wybranych przez siebie technikach: rysunek ,kolaż, pastel. Udział w konkursie wzięli: Aleksandra Betlej, Szymon Bieniecki, Piotr Czarny, Marta Gruszewicz, Idalia Leń, Natalia Martyka, Bianka Presentini, Irmina Perun, Emilia Skalska, Franciszek Stolarski.
    Gratulujemy Irminie Perun, jej praca plastyczna została wyróżniona przez organizatorów, a 12 grudnia 2022 r. w Centrum Młodzieży odbyło się uroczyste wręczenie nagród.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Zapraszamy do obejrzenia prac wykonanych przez naszych uczniów, a także zachęcamy uczniów do udziału w konkursach plastycznych,
w których można zaprezentować swoje talenty plastyczne.
M.S.
IV Bożonarodzeniowy Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora KOSTKI

    KOSTKA Publiczne Liceum Ogólnokształcące Jezuitów im. św. Stanisława Kostki było organizatorem turnieju szachowego, w którym wzięliśmy udział. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim i każdy z uczestników rozegrał w nim 7 rund po 15 minut.W imprezie wzięło udział 78 zawodników i zawodniczek z krakowskich szkół podstawowych.
Uczennica naszej szkoły - Julia D. z klasy IVa w ogólnej klasyfikacji zajęła bardzo wysokie VII miejsce!
J.O.
Konkurs Szopek - materiał filmowy Muzeum Miasta Krakowa /fragment/
Teatr Edukacji i Profilaktyki w naszej szkole.

    W dniu 7 grudnia uczniowie naszej szkoły gościli na sali gimnastycznej aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”, którzy zaprezentowali dzieciom trzy spektakle. Uczniowie klas pierwszych i drugich obejrzeli bajkę pt: „Złośliwości jej królewskiej mości”, która mówiła o zasadach dobrego wychowania. Uczniowie klas czwartych obejrzeli spektakl pt: Pępek świata” poruszający problem nietolerancji, egoizmu i braku szacunku do drugiego człowieka, a klasy piąte spektakl – „Nick Victoria”, w którym aktorzy uświadamiali czym skutkuje uzależnienie od Internetu i zapominanie o rzeczywistości i realnym świecie.
    Wszystkie spektakle poruszały bardzo ważne kwestie: umiejętność kulturalnego zachowania się, mądrego korzystania z mediów czy szacunku i tolerancji. Tego typu profilaktyka jest bardzo w szkole potrzebna, gdyż pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, wprowadza atmosferę empatii i życzliwości oraz przeciwdziała niepożądanym zachowaniom.
A.K-W.
Srebrny medal w tenisie stołowym - Igrzyska Młodzieży Szkolnej

    9.12 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w hali sportowej Politechniki Krakowskiej, odbyły się zawody tenisa stołowego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie VIII klasy - Julia, Kamil i Igor. Ostatecznie najlepiej w całym turnieju spisała się Julia G., która zajęła II miejsce🥈.
Julce gratulujemy zdobytego miejsca👏👏
J.O.
Klasy trzecie w Parku Rozrywki - Energylandia

    Uczniowie klas trzecich w ramach mikołajek wybrali się do Parku Rozrywki Energylandia na zwiedzanie Zimowej Krainy. Po wyjściu z autokaru ich oczom ukazał się magiczny, świąteczny bajkowy obraz. Moc wrażeń i kolorów czekały na uczniów przez cały dzień. Warsztaty, ogród świateł, kolejki, sanki, lodowisko i wiele innych atrakcji sprawiły, że dzieci poczuły magię świąt i były szczęśliwe.
K.B.
Mikołajowy przejazd pociągiem edukacyjnym
![]() |
 Dzień imienin Świętego Mikołaj okazał się bardzo atrakcyjny dla dzieci z klas 1b i 1c. Rano w eskorcie Policji wyruszyły specjalnym pociągiem do Olkusza. W czasie podróży czekało na dzieci dużo atrakcji zorganizowanych przez II Komisariat Policji w Krakowie wraz z Komendą Miejską Policji w Krakowie i PKP POLREGIO. Oprócz edukacyjnych filmików o bezpieczeństwie, dzieci mogły poznać i pogłaskać psiego policjanta Pchełkę specjalnie wyszkoloną do szukania materiałów wybuchowych. Po pociągu przechadzał się również Inspektor Wawelek - policyjna maskotka, do którego dzieci mogły się przytulić i "przybić piątkę". Bardzo miłe panie Policjantki i panowie Policjanci rozdawali słodkie upominki. Pod okiem Policji czuliśmy się bardzo bezpiecznie. W Olkuszu w Miejskim Ośrodku Kultury przywitał nas pan Burmistrz, który rozdał dzieciom mikołajowe karteczki z lizakami. Była projekcja filmu o świętym Mikołaju, mikołajkowe zagadki oraz podziwianie wystawy bombek wykonanych z recyklingu. Po wypiciu ciepłej herbaty wszyscy udali się w drogę powrotną. I znowu czekały na dzieci niespodzianki. Po pociągu przeszedł kolejowy św. Mikołaj rozdając dzieciom prezenty. Było bardzo dużo emocji. Prezenty okazały się świetną i atrakcyjną niespodzianką dla wszystkich dzieci. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły, gdzie w każdej klasie czekały na dzieci kolejne mikołajkowe niespodzianki. W tym roku św. Mikołaj okazał się bardzo hojny. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci. |
M.D.
Pomagamy podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. św. Matki Teresy z Kalkuty

    Podopieczni Domu Pomocy Społecznej im. św. Matki Teresy z Kalkuty. w listopadzie napisali listy do Świętego Mikołaja, które zostały przekazane do naszej szkoły. Uczniowie klas 3 a, b, c oraz 4c wraz z rodzicami i wychowawcami zorganizowali prezenty mikołajkowe dla mieszkańców Domu.
Dziękujemy całej ekipie DPS, a szczególnie Dyrektorowi Panu Michałowi, Psycholog Pani Justynce,
Pani Ani terapeutce za miłe przyjęcie uczniów klas 3c i 4c oraz możliwość współpracy.
K.B.
Orszak Świętego Mikołaja

    Dzięki akcji Samorządu Uczniowskiego to z pewnością był wyjątkowy, pełen emocji dzień. Mikołajkową atmosferę dopełniały czerwone elementy ubioru oraz świąteczne akcesoria. Każda klasa, która zaprosiła do siebie świętego Mikołaja, otrzymała od niego wspaniałe upominki. Świętemu Mikołajowi w rozdawaniu prezentów pomagały pracowite elfy. Orszak przygotował dla dzieci dodatkowe aktywności, które należało wykonać, aby otrzymać upominek. Na szczęście wszystkie dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniami.
Święty Mikołaju, dziękujemy!
J.O.
Klasa I A w Teatrze Groteska

    Podczas wyjścia do teatru Groteska uczniowie klasy I A mieli okazję zapoznać się z dwoma poematami symfonicznymi Mariusza Matuszewskiego „Jaś i Małgosia” i „Stoliczku, nakryj się”. Przedstawienie łączyło multimedialne animacje bajek na ekranie kinowym z doskonałą grą aktorską oraz orkiestrą symfoniczną na żywo. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem obejrzanego występu, a Wychowawczyni dumna z ich wzorowego zachowania. :)
I.S.
III Gala Wolontariatu Sportowego

/foto - Mateusz Chwajoł ZIS/
    5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji Zarząd Infrastruktury Sportowej zaprosił osoby bezinteresownie wspierające organizację krakowskich imprez sportowych na III Galę Wolontariatu Sportowego, która odbyła się 2 grudnia na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Nasza szkoła została kolejny raz wyróżniona i otrzymaliśmy podziękowania z rąk Zastępczyni Dyrektora ZIS, pani Katarzyny Stępniewskiej-Walaszczyk. W tym roku w pracę wolontariacką zaangażowanych było 2614 osób. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej wspaniałej społeczności.
E.K.
"U Bartosza bez granic!"


STARS - podsumowanie działań jesiennych!

    W ramach zajęć z techniki odbyły się warsztaty dla klas czwartych i piątych z budowy i obsługi roweru przeprowadzone przez edukatora Fundacji Otwarty Plan, pana Macieja Skinderowicza. Uczniowie mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie nazwy poszczególnych elementów roweru, porozmawiać o podstawowym wyposażeniu swoich jednośladów, ale także potrenować pompowanie opon i zmienić ustawienia siodełka. Zaś uczniowie klasy 3A i 3C poszerzali swoje wiadomości z nowej kultury mobilności, grając w gry planszowe pod czujnym okiem pana Macieja.
Serdecznie dziękujemy za to spotkanie!
    Za nami również rozdanie nagród w Jesiennej Kampanii Rowerowej. Pan Dyrektor wręczył pamiątkowe dyplomy i bilety do kina najaktywniejszym uczestnikom zabawy polegającej na codziennych dojazdach do szkoły na rowerze/hulajnodze/ wrotkach/rolkach. Serdecznie gratulujemy i już teraz zachęcamy wszystkich do udziału w Rowerowym Maju!
E.K.
Warsztaty polsko- ukraińskie

    Uczniowie klasy 3A brali aktywnie udział w warsztatach polsko-ukraińskich, które odbyły się w cyklu 5 spotkań. Celem zajęć było bliższe poznanie nowych koleżanek/ kolegów z klasy, a także zintegrowanie zespołu klasowego. Prowadzące co tydzień proponowały wiele ciekawych ćwiczeń, zabaw. Był to bardzo wartościowy czas.
A.K.
Klimatyczne czwartki w Symbiozie

    1 grudnia uczniowie klasy 1c w ramach Akademii Młodego Krakowianina wzięli udział w zajęciach klimatycznych w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza na terenie Lasku Wolskiego. Podczas warsztatów dzieci poznały przyczyny zmian klimatu, przeprowadziły doświadczenie wyjaśniające mechanizm działania globalnego ocieplenia oraz dowiedziały się, jakie działania możemy podjąć, by chronić naszą planetę. Było dużo wiedzy i wspólnej zabawy!
M.D.
Szopka krakowska klasy 3b

    W czwartek 1 grudnia odbył się 80 Konkurs Szopek Krakowskich. Uczniowie klasy 3b zawieźli swoją szopkę na krakowski Rynek, by zgłosić ją do udziału w konkursie. Od godziny 10.00 do 12.00 można było podziwiać konkursowe szopki wystawione na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, wśród nich pięknie prezentowała się szopka klasy 3b. Konkurs Szopek Krakowskich przyciąga uwagę mieszkańców, turystów i oczywiście różnych mediów. Jedna z uczennic - Zosia, odpowiadała przed kamerą na pytania dotyczące klasowej szopki. Mówiła o tym, jak długo trwały prace przy szopce, ile osób ją wykonywało, a na koniec potwierdziła, że tworzenie szopki to bardzo przyjemna praca i chętnie wykona taką szopkę jeszcze raz. Hania i Alina udzieliły wywiadu organizatorowi konkursu opisując etapy klasowej pracy i podział obowiązków. Następnie szopka została zaniesiona do Muzeum Historycznego w Krzysztoforach. Od 5 grudnia będzie ją można oglądać na pokonkursowej Wystawie Szopek Krakowskich w Krzysztoforach, na którą uczniowie klasy 3b wszystkich serdecznie zapraszają.
J.Ś-G.
Andrzejki w klasach III

    Uczniowie klas 3a,3b i 3c wzięli udział w imprezie andrzejkowej. Odbyła się ona na terenie szkoły. Dzięki wróżbom wiemy kto zostanie chińskim tłumaczem, tapeciarzem czy hodowcą ślimaków. Lanie wosku ukazało podróż do Stanów i Afryki, a uczeń z klasy 3C, Kuba przygotował dla wszystkich kolegów i koleżanek ciasteczkowe wróżby.
K.B.
Szopka krakowska.

    Uczniowie z klasy 3b od września, w trakcie zajęć kreatywnych przygotowywali szopkę krakowską. W ostatnim tygodniu listopada ukończyli swoją pracę. Powstał śliczny, smukły, symetryczny budynek o trzech wieżach. W centralnej części szopki jest miejsce dla Świętej Rodziny, a w dolnych bramach rozsiedli się Smok Wawelski z owieczką i Lajkonik. W szopce znalazło się też miejsce dla krakowskich obwarzanków. W pracach brali udział wszyscy uczniowie, każdy znalazł dla siebie zajęcie. Jedni ozdabiali wieżyczki błyszczącymi papierami i cekinami, inni lepili postaci z glinki, jeszcze inni malowali budynki i wycinali okienka. Wszyscy byli zadowoleni z efektów trzymiesięcznej pracy.
J.Ś-G.
GRAMY NA WIELKIM FORMACIE !!

    Nauczyciele naszej szkoły opracowali grant pt "Gramy na Wielkim Formacie", którego celem jest zakup gier wielkoformatowych dla uczniów. Poprzez to działanie większa grupa osób będzie mogła brać udział w grach planszowych. Pozwoli również nam to na zamienienie zwykłych gier stolikowych na zabawy ruchowe.
Pierwszy etap polega na głosowaniu internautów. Startuje ono 01.12.2022 r. na stronie : https://projektanciedukacji.pl/konkurs. Koniec głosowania następuje 09.12.2022 r (piątek).
Zamieszczamy instrukcję głosowania poniżej:
1. Wejście na powyżej podaną stronę. WAŻNE: Możesz oddać jeden głos dziennie!
2. W galerii pomysłów znajdziesz projekty biorące udział w głosowaniu. Nasz to "Gramy na Wielkim Formacie".
3. Kliknij przycisk "Zagłosuj na ten projekt" . Każdy głos należy zatwierdzić poprzez wpisanie swojego adresu mailowego. Niestety przy pierwszym głosowaniu trzeba podać swoje dane :(
Uwaga! Można zalogować się przez uczniowskie /szkolne/ konto e-mail w opcji "Załóż konto przez Google".
NIE MUSIMY PODAWAĆ NUMERU SWOJEGO TELEFONU!!!
4. Na podany przez nas adres mailowy przyjdzie link do aktywacji. Czas do północy.
Wynikiem głosowania jest przyznanie 9 grantów dla najpopularniejszych pomysłów.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO GŁOSOWANIA! :)
J.L.
Zbiórka Samorządu Uczniowskiego "Dzieci dzieciom"
![]() |
 25 listopada zakończyła się zorganizowana przez Samorząd Uczniowski zbiórka pod tytułem "Dzieci dzieciom". Zbieraliśmy artykuły higieniczne, drobne zabawki oraz słodycze. Przyniesione rzeczy trafią do mikołajkowych paczek dzieci, którymi opiekuję się Fundacja Zmieniamy Niemożliwe.
Bardzo dziękujemy wszystkim,
|

Samorząd Uczniowski
Akademia Kropelki

    W ramach programu Akademia Młodego Krakowianina uczniowie klas 1b i 1c uczestniczyli w ciekawych warsztatach w Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie Zakładu Uzdatniania Wody Bielany. Na zajęciach dzieciom w przystępny sposób przybliżono zagadnienia związane z wodą: obieg wody w przyrodzie i wpływ działalności człowieka na zasoby naturalne. Uczniowie poznali również tak trudne zagadnienia jak technologie uzdatniania wody oraz uzyskały odpowiedź na pytanie czy wodę można pić prosto z kranu. Dowiedziały się ile wody mieści się w ciele dorosłego człowieka oraz jak oszczędnie gospodarować nią w domach. Na koniec warsztatów każde dziecko dostało bidon wytworzony z trzciny cukrowej oraz książeczkę z łamigłówkami i zagadkami.
M.D.
Andrzejki w klasie 1A.

    Andrzejki w klasie I A były z pewnością pełnym emocji dniem. Świętowanie zaczęliśmy już w piątek, kiedy to w sali pojawiły się pierwsze dekoracje. W ramach imprezy dzieci miały okazję poznać andrzejkowe zwyczaje, powróżyć i przede wszystkim bardzo dobrze się bawić.
Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie pysznego poczęstunku. Było słodko :)
I.S.
Andrzejkowa wycieczka klas IV do Zagrody na Jędrzejkówce!

    W poniedziałek klasy czwarte wraz z opiekunami udały się na niezapomniane Andrzejki w Zagrodzie na Jędrzejkówce. Po przyjeździe na miejsce czekały na nas ciepła herbata i smaczne racuchy przygotowane przez Panią Gospodynię. Następnie grupa zwiedziła starą chatę chłopską. Uczniowie zapoznali się z tajnikami codziennego życia we wsi sprzed lat. Spróbowali także swoich sił w dojeniu krowy i młóceniu zboża. Kolejnym punktem programu było przygotowywanie świątecznych pierniczków. Nie zabrakło również czasu na tradycyjne, andrzejkowe wróżby oraz zabawy taneczne. Wzbudziły one mnóstwo pozytywnych emocji. Śmiechom nie było końca, zwłaszcza, gdy na parkiecie pojawiły się Wychowawczynie tańczące "Kaczuszki" :) Zwieńczeniem naszej dzisiejszej wyprawy było karmianie zwierząt w zagrodzie !!
Bardzo dziękujemy za fantastycznie spędzony czas !!!
J.O.
ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI!

    W sobotę 26 listopada od godziny 10.00 do 20.30 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Świątecznej Zbiórce Żywności. Dziewięć wolontariuszek poświęciło swój czas, aby pomagać innym. Rozdawały ulotki z informacjami o ogólnopolskiej akcji, przyjmowały od klientów Biedronki na ul. Ofiar Dąbia 12 produkty spożywcze i pomagały pakować je do kartonowych pudeł. Zebrane produkty zostaną przekazane przez Bank Żywności potrzebującym. Są to rodziny wielodzietne, osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby chore i ubogie.
    Cieszymy się, że mimo potrzeby przygotowania się do sprawdzianów, klasówek bardzo istotnych w klasie ósmej, dziewczęta poświęciły swój czas dla potrzebujących pomocy.
Wszystkim wolontariuszkom serdecznie dziękujemy!
B.P. M.K.
Święty Andrzeju, daj znać, co się ze mną będzie dziać!

    W listopadowy czas uczniowie klasy 1b uczestniczyli w tradycyjnej zabawie andrzejkowej. Święty Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum. Uznaje się go za patrona podróżników i małżeństw. To także orędownik zakochanych, dlatego w tym dniu wielu urządza zabawy andrzejkowe. Warto dodać, że św. Andrzej jest patronem narodów słowiańskich, choć nie tylko. Ponieważ w naszej klasie są uczniowie z różnych państw, poznaliśmy podobieństwa i różnice w obchodzeniu tradycji andrzejkowych w różnych regionach świata. Bardzo dobrze bawiliśmy się próbując wywróżyć sobie przyszły zawód, bogactwo, imię przyszłego męża lub żony. Pantofelki wskazały, że Lilka pierwsza wyjdzie za mąż, a Roman pierwszy się ożeni. Zabawę uświetniły słodkości, owoce i soki przygotowane przez Rodziców. Takie wróżenie, to świetna zabawa.
J.S.
Akcja Talenciaków zakończona

    Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i wszystkich jej przyjaciół za zebrane Talenciaki udało nam się zamówić do szkoły:
- 2 bramki piłkarskie
- zestaw artykułów plastycznych
- przenośny głośnik z mikrofonem
- hałasomierz
- magnetyczny układ pokarmowy
Dziękujemy!!!
J.O.
Szkolny "pomnik przyrody".
Klasa 3C na Wawelu

    Uczniowie klasy 3c odwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, celem podróży było odkrycie i poznanie Skarbca Koronnego w ramach konkursu "Odkryj Wawel", edycja 2022/2023 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs ten zakończony będzie testem wiedzy na temat królów polskich i Wawelu, który odbędzie się w styczniu.
K.B.
Język polski inaczej

    Rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich, kształcenie umiejętności porozumiewania się w różnych sytuacjach, utrwalenie zasad pisowni i samodzielne docieranie do informacji to cele, które uczniowie realizowali na zajęciach języka polskiego w formie zabawy. Uczestniczyli w lekcji ciszy, biegali w czasie dyktanda, przygotowali lekturę w pudełku, makiety i gry planszowe.
E.K.
Zielona SZkoła klas piatych

    W dniach: 14-18 listopada klasy piąte, w ramach programu: Złap oddech w górach, odpoczywały na zielonej szkole w Beskidzie Sądeckim, w Gołkowicach Górnych. Centrum Wypoczynku JordaNova to fantastyczne miejsce, położone w pięciohektarowym sosnowo-modrzewiowym lesie, przez który przepływa górski potok. Okolica ośrodka jest dostosowana do potrzeb młodzieży ( hala sportowa, boiska plenerowe, amfiteatr, stołówka z wyśmienitym jedzeniem…). Klimat i możliwość organizacji wycieczek turystycznych to to, co jest potrzebne dzieciom do integrowania się oraz dla zdrowia.
    Uczniowie klas piątych bardzo aktywnie spędzali czas, poznawali Beskid Sądecki, integrowali się w drewnianych domkach, prowadząc swoje "małe gospodarstwa" (sprzątali, wynosili śmieci, zamiatali, wietrzyli, parzyli sobie herbatę…). W takie miejsca warto wracać! Było pięknie, jesienno-zimowo i zdrowo.
Dziękujemy Centrum Młodzieży im. H. Jordana oraz Centrum Wypoczynku JordaNova
w Gołkowicach Górnych
za organizację tego wspaniałego wyjazdu.
Uczniowie klas piątych z opiekunami.
Pieniny jesienią

    Uczniowie klasy 8A mogli przygotowywać się do egzaminu z języka polskiego i niemieckiego w wyjątkowych okolicznościach przyrody. W listopadzie przemierzyli górskie szlaki, zwiedzili Szczawnicę i … powtórzyli gramatykę. Był też czas na integrację i gry zespołowe.
E.K.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

    20 Listopada stanowi dzień obchodów uchwalenia Konwencji o Praw Dziecka. W tym roku nasza szkoła obchodziła ten dzień wraz z UNICEF w poniedziałek 21 listopada. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka uczniowie szkoły wraz z nauczycielami ubrali niebieskie elementy garderoby, a korytarze szkolne zostały przystrojone niebieskimi balonami. Każda osoba przebywająca w szkole mogła również przygotować kartkę dla kolegi/koleżanki/nauczyciela/współpracownika i umieścić ją w pudełku życzliwości. Samorząd uczniowski rozdał wszystkim uczniom klas I-III plakaty z inspirującymi cytatami od postaci z bajek. Podczas popołudniowego pobytu na świetlicach uczniowie wzięli udział w przygotowanych przez nauczycieli warsztatach z zakresu ich praw na podstawie scenariusza przygotowanego przez UNICEF. Efektem zajęć są przygotowane plakaty, które można oglądać w holu szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w promowanie Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka
i poszerzaniu wiedzy o prawach dzieci.
J.L.
Uchodźcy, Uchodźczynie

   W listopadzie klasy 1b i 2b biorą udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników MOPS na temat "Uchodźcy, uchodźczynie”" w ramach projektu Akademia Młodego Krakowianina. Dzieci poznają różnice pomiędzy uchodźcą uciekającym przed wojną, a emigrantem, który osiedla się dobrowolnie w innym kraju z różnych powodów np. ekonomicznych czy politycznych. Dzieci szukały na mapie świata państw, w których obecnie toczą się wojny. Musiały w prostym ćwiczeniu zdecydować się, co zabrałyby ze sobą, gdyby w pośpiechu musiały opuścić rodzinny dom, co by wówczas czuły. Zastanawiały się, jak można pomóc osobom, szczególnie dzieciom, które musiały uciekać do innych krajów, żeby im nieco złagodzić okrutny los.
J.S.
Projekt - "Krakowskie dzieci wiedzą jak wyrzucać śmieci"

    Klasy 3a, 3b, 2a, 1b, 1c biorą udział w projekcie ,,Krakowskie dzieci wiedzą jak wyrzucać śmieci”, które odbywają się w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie w ramach programu "Akademia Młodego Krakowianina".
A.K.
Spotkanie ze Strażą Miejską

    18 listopada uczniów klas pierwszych i kl.2b odwiedzili przedstawiciele Straży Miejskiej. Uczestnicząc w ćwiczeniach przechodzenia przez jezdnię po pasach z sygnalizacja świetlną, składając puzzle ze znakami drogowymi, uczniowie poznawali lub utrwalali wiadomości dotyczące ich bezpieczeństwa na drodze. Dla lepszego zapamiętania ważnych znaków drogowych bardzo przydały się przyniesione przez gości ze Straży Miejskiej kolorowanki.
B.P.
Karta dla Rodaka - akcja SU

    Na początku listopada Samorząd Uczniowski i chętni uczniowie postanowili przygotować kartki bożonarodzeniowe, włączając się tym samym do akcji "Kartka dla Rodaka". Własnoręcznie przygotowane przez Nas pracę zostały wysłane do Fundacji dla Rodaka w Olsztynie, która rozsyła zrobione kartki do naszych Rodaków zamieszkałych poza granicami naszego kraju. Przesyłki docierają między innymi do: Kazachstanu, Litwy, Czech, Czarnogóry, Łotwy, Nowej Zelandii, Gruzji, Estonii, Słowenii, Belgii, Kanady, Mołdawii, Armenii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Rumunii.
Mamy nadzieję, że nasze kartki wywołają nie jeden uśmiech u obdarowanej osoby :)
J.O.
Klasy II na lodowisku

    Uczniowie z klas 2a i 2b mają za sobą dziesiątą lekcję nauki jazdy na łyżwach. Zajęcia odbywają się na lodowisku przy ulicy Siedleckiego, a organizatorem kursu jest Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód. Dzieci z lekcji na lekcję radzą sobie coraz lepiej. Wszyscy potrafią już samodzielnie jeździć na łyżwach, upadków jest coraz mniej, a radości coraz więcej. Przed młodymi łyżwiarzami kolejne lekcje, podczas których będą uczyć się różnych technik zakręcania, zmiany kierunku jazdy, przekładanek oraz jazdy na jednej łyżwie. Zajęcia potrwają do kwietnia.
J.B-S.
Klasa IA - dokarmiamy ptaki

    Uczniowie klasy I A przygotowali recyklingowe karmniki dla ptaków. Zostały one umieszczone w części ogrodu znajdującej się tuż przed oknami klasy. Z pewnością ułatwi to ptakom przetrwanie zimy, a pierwszakom prowadzenie przyrodniczych obserwacji:)
I.S.
Wizyta w Muzeum Etnograficznym

    17 listopada uczniowie klasy 1c uczestniczyli w warsztatach pt. „Jaki znak twój?”, które odbyły się w Muzeum Etnograficznym przy placu Wolnica. Dzieci miały możliwość zobaczyć, jak dawniej mieszkano na wsi, i w jaki sposób znaczono swoje domy. Weszły także do starej szkoły, by siedząc w dawnych ławkach poznać historię godła Polski oraz dowiedzieć się jak przez wieki godło zmieniało swój wizerunek. Przyjrzały się strojom ludowym, a szczególnie krakowskiemu. Poznały elementy męskiego stroju krakowskiego oraz mogły przymierzyć jego główne części. Odwagą wykazały się dziewczynki, które chętnie skorzystały z przebrania. Wysłuchały ciekawej historii związanej z kolorem czerwonym na naszej fladze narodowej. Zobaczyły również krakowską szopkę wykonaną w czasach zaborów. Na koniec każdy wykonał swój znaczek w formie przypinki.
M.D.
Przyjaciel Krakowa - Szlakiem Królowej Jadwigi

    17 listopada uczniowie klasy 1 B udali się na drugi spacer w ramach akcji Grodzkiego Koła PTTK "Zdobywamy Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa". Tym razem wędrowaliśmy "Szlakiem Królowej Jadwigi". Wycieczkę rozpoczęliśmy na Placu Matejki przy Pomniku Grunwaldzkim, który przedstawia zwycięstwo męża królowej Jadwigi - króla Władysława Jagiełło nad Krzyżakami. Następnie na Plantach zatrzymaliśmy się przy pomniku przedstawiającym królową Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę oraz ważny dla naszej historii moment zawarcia w Krewie Unii Polski z Litwą. Dzieci poznały herby Polski (Białego Orła) i Litwy (Pogoń). Kolejnym przystankiem były pozostałości murów dawnej Baszty Katowskiej. Uczniowie dowiedzieli się, jakie kary były stosowane w średniowiecznym Krakowie. Przy kościele ojców karmelitów uczniowie poznali legendę o ,,Stopce królowej Jadwigi”. To historia, w której pięknie łączą się dwie przeciwności: miękkie serce dobrej królowej i twardy kamień, w którym odcisnął się ślad jej stopy. W ścianę kościoła Na Piasku, przed wiekami wmurowano kamień, otoczony dla ochrony kratą i opatrzony wyrytym napisem: Stópka Królowej Jadwigi. Nie mogło zabraknąć wizyty w Collegium Maius, ponieważ Królowa wszystkie swoje klejnoty przeznaczyła na odnowę Akademii Krakowskiej. Na dziedzińcu Collegium o godzinie 11.00 dzieci wysłuchały hymnu Gaudeamus Igitur i zobaczyły wynurzające się z okienek figurki, między innymi królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Ostatnim punktem wędrówki była Katedra na Wzgórzu Wawelskim, w której poznaliśmy ceremonię koronacji, zatrzymaliśmy się przy relikwiach św. Jadwigi pod ołtarzem z Czarnym Krucyfiksem, zobaczyliśmy sarkofagi Króla Jagiełły i królowej Jadwigi, weszliśmy na dzwonnicę, by poznać legendę o słynnym dzwonie Zygmunt, a na zakończenie w Muzeum Katedralnym zobaczyliśmy pogrzebowe insygnia królewskie wyjęte z grobu królowej Jadwigi. Wycieczka była bardzo intensywna, ale dużo nas nauczyła.
J.S.
11 listopada - PAMIĘTAMY


    Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie podczas lekcji i zajęć w świetlicy zapoznali się z filmami edukacyjnymi i prezentacjami dotyczącymi historii Polski oraz polskich symboli narodowych. Słuchali i śpiewali pieśni patriotyczne. Wykonali flagi, godła, kotyliony, którymi zostały ozdobione sale lekcyjne i świetlica. Na lekcjach plastyki uczniowie klas czwartych i piątych przygotowali plakaty, których wystawa została zorganizowana w holu szkoły.
R.J.
Czar teatru.

    16 listopada uczniowie klasy 1 B wybrali się do teatru Groteska na spektakl pt.: "Brzydkie Kaczątko". Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Miały okazję doświadczyć baśniowości, czaru i tajemniczości teatru oraz były bardzo poruszone losem głównego bohatera.
J.S.
Warsztaty fizyczne.

    Listopadowe warsztaty poświęcone były zagadnieniom z dziedziny fizyki. Dzieci z klas 1-3 dowiedziały się, kto to był Archimedes i co to jest wyporność. Następnie z patyczków i korków zbudowały żaglówki, które zabrały do domu, by przetestować czy pływają :). Jak zawsze na zajęciach była dawka wiedzy i praktyczne działanie.
M.D.
Klasa 3B na Wawelu!

   Klasa 3b przygotowuje się do konkursu "Odkryj Wawel", który odbędzie się w styczniu. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej zorganizowanej w Skarbcu Koronnym Zamku Królewskiego na Wawelu. Obejrzeli wiele cennych eksponatów, m.in. Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich, miecz ceremonialny Zygmunta I Starego, arrasy. Poznali fakty historyczne związane z takimi władcami jak Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Jan III Sobieski. Dowiedzieli się jak wyglądała ceremonia pasowania na rycerza. Po zakończeniu zajęć wybrali się nad Wisłę zobaczyć dwa pomniki, smoka wawelskiego i Dżoka.
J.S-G.
Stołowka szkolna z nowymi stolikami!

    Dzisiaj rano /17.11.22r./ Trzech Panów: p. Chojnacki, p. Kolegowicz i p. Szemraj pracowali na rzecz szkoły skręcając nowe stoliki do szkolnej stołówki. Dzięki tej inicjatywie jadalnia zyskała nową jakość, a uczniowie mogą już jeść obiady w nowocześnie zaaranżowanym wnętrzu.
W imieniu uczniów - dziękuję!
Jolanta Urban
Hazard! Nie daj się wciągnąć!

    15 listopada w ramach profilaktyki i poprawy bezpieczeństwa uczniów, odbyło się spotkanie przedstawicieli urzędu skarbowego z młodzieżą klasy ósmej. Prelekcja dotyczyła uzależnienia od hazardu i odbyła się w ramach akcji edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej -„Hazard ! Nie daj się wciągnąć !”. Honorowym patronatem objął ją Minister Edukacji i Nauki. Uczniowie dowiedzieli się z jakim niebezpieczeństwem wiąże się udział w nielegalnych grach hazardowych. Zwracano ich uwagę na problemy wynikające z nadmiernego korzystania z gier komputerowych, co prowadzi do uzależnienia i izolacji społecznej. Mam nadzieję, że wyposażeni w wiedzę, nasi uczniowie z pomocą rodziców i nauczycieli będą dokonywali właściwych wyborów.
B.P.
Klasa 2B w Collegium Maius

   W ramach przygotowań do konkursu wiedzy o Krakowie "Żaczek" uczniowie klasy 2b odwiedzili Collegium Maius. Punktualnie o 9.00 słynny, grający zegar wybrzmiał melodię pieśni Gaudeamus Igitur. Uczniowie zobaczyli orszak poruszających się figur osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej, mi.in. królowej Jadwigi, króla Władysława Jagiełły, Hugon Kołłątaja i rektora Stanisława ze Skalbmierza. Następnie przeszli do pięknej auli na lekcję muzealną, podczas której odwiedzili się kim jest rektor, jakie wydziały jako pierwsze powstały na Akademii Krakowskiej oraz jak wyglądało życie dawnych żaków. Przybliżone im zostały postaci pierwszej studentki Nawojki, a także królowej Jadwigi Andegaweńskiej. Na koniec odwiedzili salę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi, gdzie obejrzeli kolekcję przyrządów astronomicznych, astrolabium oraz Globus Jagielloński.
J.B-S.
"Inny nie znaczy gorszy"

    Uczniowie z klas 1a, 1b, 2b i 3a wzięli udział w warsztatach "Inny nie znaczy gorszy!" zorganizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Studentki rozmawiały z dziećmi o niepełnosprawności intelektualnej, wzrokowej, słuchowej, ruchowej oraz autyzmie. W niewielkich grupach, pod opieką pań, uczniowie poznawali alfabet Braille’a, próbowali rozpoznawać przedmioty ukryte w worku za pomocą dotyku, zakładali bluzę przy pomocy tylko jednej ręki, chodzili o kulach, usiłowali odczytać mowę tylko z ruchu warg itp. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć trudności, których doświadczają osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu.
Klasa I A i "Smaki świata"

    Klasa 1 A wzięła udział w kolejnych, bezpłatnych warsztatach. Tym razem były one poświęcone "Smakom świata". Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat różnorodności pożywienia. W ramach praktyczej części zajęć mieli okazję poćwiczyć jedzenie z wykorzystaniem pałeczek, a także multisensorycznie poznać egzotyczne przyprawy. Zaskakującym elementem zajęć z pewnością była prezentacja przekąsek z liofilizowanych owadów.
I.S.
Krakowska Zbiórka Żywności

    W ramach działań wolontariatu, społeczność naszej szkoły włączyła się do udziału w akcji Krakowska Zbiórka Żywności. W dniach 10 -14 października (a nawet do 17.10.) 2022r zbieraliśmy na terenie szkoły produkty o długiej trwałości, przeznaczone dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych, osób samotnych, bezdomnych, bezrobotnych i uchodźców z Ukrainy. Zebrane przez nas produkty zostały odebrane przez pracownika Banku Żywności i przekazane mieszkańcom Krakowa. Dzięki Państwa ofiarności zebraliśmy 21 pudeł żywności.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom wszystkich uczniów, którzy włączyli się w zbiórkę.
M.K. B.P.
Zakończenie akcji "KREDKOBRANIE 2022"

    W październiku 2022 roku kolejny raz przeprowadziliśmy w naszej szkole akcję "Kredkobranie 2022". Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Zebrane i posegregowane dary: kredki, plastelinę, farby, zeszyty, bloki rysunkowe, papier kolorowy, piórniki, pisaki, długopisy, ołówki, pędzelki, kleje, przybory geometryczne, itp., itd. przekazaliśmy do Fundacji Ignatianum, skąd trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.
Mamy nadzieję, że dzięki hojności ofiarodawców na niejednej dziecięcej buzi zagości szeroki uśmiech :)
M.K. B.P.
Spotkanie uczniów klasy 2A z przedstawicielem Policji

    Dnia 9 listopada w kl.2a odbyło się spotkanie z Policjantką. Dotyczyło ono zachowania uczniów w klasie w stosunku do rówieśników i nauczycieli. Usłyszeli również informacje na temat swoich praw i przemocy. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli film o pracy Policji.
B.P.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Kocham Polskę

    Od wielu lat w naszej szkole realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w który włączają się poszczególne klasy. 10 listopada w przededniu Święta Niepodległości uczniowie klasy 1 B zapoznali się z pięknie wydanymi książkami dla dzieci z serii "Kocham Polskę". Niektórzy tylko przeglądali ilustracje, inni czytali dowolne fragmenty, a jeszcze inni śledzili zmiany granic Rzeczpospolitej Polskiej. Szczególnie zaciekawiły dzieci opowiadania o zwierzętach, które towarzyszyły żołnierzom podczas wojen – białej niedźwiedzicy Baśki Murmańskiej, klaczy Marszałka Piłsudskiego - Kasztanki, niedźwiedzia Wojtka spod Monte Cassino, psotnej małpki Miki i psa kaprala Ciapka. Na zakończenie dzieci obejrzały przygotowane przez IPN filmiki o historii Polski z cyklu "Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?".
J.S.
Święto Niepodległości w klasie 1C

    Dla upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy 1c wspólnie wykonali plakat, który nazwali "Drzewem niepodległości". Plakat zdobi teraz klasę przypominając o radosnym świętowaniu.
M.D.
Klasy trzecie na wycieczce w Tarnowskich Górach

   Uczniowie z klas 3a, 3b i 3c pojechali na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Pierwszym punktem wyprawy była Sztolnia Czarnego Pstrąga. Atrakcją tego miejsca jest podziemna trasa, którą pokonuje się łodziami. Słuchając ciekawej opowieści przewodnika, podziwiali uroki mrocznego tunelu, a w przeźroczystej wodzie próbowali wypatrzyć pstrągi. Kolejnym punktem wyprawy była Zabytkowa Kopalnia Srebra. Zwiedzanie rozpoczęto od multimedialnego muzeum, w którym można zobaczyć narzędzia, lampki, nakrycia głowy używane dawniej przez górników. W kopalni czekały kolejne atrakcje - multimedialne prezentacje, historia o Skarbniku, źródełko z wodą "rozjaśniającą umysł" i kolejna sztolnia z łodziami. Wyprawa bardzo podobała się wszystkim miłośnikom podziemnych wędrówek. Zaopatrzeni w pamiątki i pełni niezwykłych wrażeń wrócili do Krakowa.
J.Ś-G.
Budżet Obywatelski 2022 - wyniki głosowania!

Jest Nam niezmiernie miło poinformować, że:
Projekt nr 13 w Dzielnicy II - "Renowacja boiska do piłki nożnej SP39",
napisany przez nasze nauczycielki został wybrany do realizacji !!!
Dzieki Waszej aktywności i zaangażowaniu, otocznie naszej szkoły zyska nowe oblicze!
Bardzo dziękujemy za każdy oddany głos!!!
Bardzo dziękujemy za każdy oddany głos!!!
J.O.
"Dzieci z Bullerbyn"

    Na zakończenie spotkań z książką Astrid Lindgren pt. "Dzieci z Bullerbyn" uczniowie klasy 3b przygotowali piękne prace przestrzenne i wyklejanki. Makiety i ilustracje przedstawiają wioskę Bullerbyn oraz jej mieszkańców. Każda praca wykonana została z ogromną starannością. Są domki z klocków Lego, zapałek, pudełek, niektóre wyposażone są w prawdziwe oświetlenie. W wioskach rosną drzewka, po ścieżkach spacerują dzieci, na trawie odpoczywają zwierzęta. Między domkami zawieszony jest sznurek, który służy do przesyłania listów. Jak w prawdziwym Bullerbyn.
J.Ś-G.
Akademia Młodego Krakowianina - "Nie przemocy"
