|
DSD /Deutsches Sprachdiplom/ w Szkole Podstawowej 39
DSD1 w Szkole Podstawowej 39
    W roku szkolnym 2022/ 23 nasi uczniowie z klasy ósmej przygotowujący się do egzaminu DSD1 po raz pierwszy w historii Szkoły Podstawowej nr 39 przystąpili do tego ważnego egzaminu, tym samym kontynuując piękną tradycję zapoczątkowaną przez uczniów Gimnazjum Nr 7. Wyniki otrzymaliśmy dopiero we wrześniu i z ogromną radością i dumą ogłaszamy, że Lilia, Julia i Alicja osiągnęły poziom B1 we wszystkich umiejętnościach (czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie). Inni uczniowie wykazali się znajomością języka na poziomie A2, co też jest wielkim sukcesem, zważając na fakt, że dla wszystkich kandydatów język niemiecki jest drugim językiem obcym, po języku angielskim.
Szczególnie gratulujemy Lilii, której wysokie wyniki zasłużyły na specjalne wyrazy uznania.
    Życzę Wam wszystkim dużo sukcesów w dalszej nauce języka niemieckiego, wielu wspaniałych wymian młodzieżowych w szkołach średnich. Dziękuję, że nam zaufaliście i poświęciliście tyle godzin nauce języka. Bardzo dziękuję też Waszym Rodzicom, którzy Was wspierali i w dużej mierze przyczynili się do Waszych sukcesów.
    Cieszę się też, ze mamy już najmłodszych pasjonatów języka niemieckiego w naszej szkole, w klasach szóstych i piątych do egzaminu DSD1 przygotowuje się już ponad 40 osób!
Agata Maćkowiak
Wymiana Eitorf - Kraków - rewizyta
30 maja – 6 czerwca 2023r., Kraków
    We wtorkowe popołudnie pożegnaliśmy rodziców i pełni optymizmu wyruszyliśmy w stronę Pyrzowic. Lot samolotem był dla niektórych z nas nowym doświadczeniem. Na lotnisku czekali na nas partnerzy wraz z rodzicami. Właśnie rozpoczął się kolejny rozdział naszej polsko-niemieckiej przygody!
   Środowy poranek to uroczyste powitanie w Sali Leonardo w naszej partnerskiej szkole Siegtal-Gymnasium w Eitorf. Przygotowaliśmy program artystyczny i garść ciekawostek dotyczących polskiej kultury, kuchni i sportu. Zatańczyliśmy krakowiaka, jednak to taniec dziewcząt cieszył się największym uznaniem publiczności. Przyglądaliśmy się też zajęciom naszych niemieckich partnerów. Gdy emocje już opadły, zjedliśmy obiad w stołówce szkolnej i wzięliśmy udział w grze miejskiej po Eitorf. Mieliśmy też okazję zwiedzić meczet i poznać imama.
   1 czerwca udaliśmy się pociągiem do Kolonii. Na początku weszliśmy na sam szczyt katedry, z którego rozciągała się wspaniała panorama miasta. Na dole czekał na nas przewodnik, pan Oliver Tomalla. Poznaliśmy wiele ciekawostek i mieliśmy okazję wziąć udział w zabawie karnawałowej. Zjedliśmy również tradycyjną niemiecką potrawę, czyli kiełbaskę z curry. Nasi partnerzy pokazali nam też swoje ulubione miejsca. Znaleźliśmy też czas na zakupy.
   W piątek po hospitacjach lekcji i napisaniu sprawdzianu z optyki pojechaliśmy do dawnej stolicy Niemiec zachodnich, czyli miasta Bonn. Spędziliśmy tam wspaniały czas, najpierw pani Camuera opowiedziała nam trochę o historii miasta, następnie zrobiliśmy krótki piknik w parku, a później wybraliśmy się do muzeum - Domu Historii. Na ogromnej powierzchni wyeksponowano ponad 7000 przedmiotów przedstawiających polityczny, kulturalny oraz ekonomiczny rozwój Niemiec od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Dzień zakończyliśmy wspólną grą w kręgle przygotowaną przez rodziców naszych partnerów.
   Sobota była dniem rodzinnym. Czekała na nas moc atrakcji. Razem z rodziną goszczącą ćwiczyliśmy taekwondo, poszliśmy też na basen. Niektórzy odwiedzili park rozrywki Phantasialand lub Panorama Park – park przyrodniczy z europejskimi zwierzętami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Dzień zakończyliśmy na festynie w pobliskim miasteczku.
   W niedzielę udaliśmy się do Bacharach, malowniczego miasteczka nad Renem. Tu znajdują się wśród winodajnych pagórków średniowieczne baszty, gotyckie ruiny, brukowane uliczki i szachulcowe domki. Wysoko nad miastem wznosi się urokliwy zamek Stahleck, w którym mieści się schronisko młodzieżowe. To właśnie tu wzięliśmy udział w szeregu zabaw integracyjnych i spędziliśmy noc. Dziewczęta mieszkające w wieży mogły się poczuć jak prawdziwe księżniczki.
   Poniedziałkowe przedpołudnie to wspólny trekking po winnych wzgórzach Bacharach i okazja do podziwiania panoramy miasteczka. Po powrocie do Eitorf przygotowaliśmy się na wieczorne spotkanie z nauczycielami i rodzicami. Było to wspólne podsumowanie programu i oficjalne pożegnanie z naszymi partnerskimi rodzinami. Wzruszeń nie brakowało.
   We wtorek udaliśmy się do parku linowego, gdzie mogliśmy spróbować naszych sił. Próby przejścia trasy Himalaya i 14–metrową wspinaczkę po linie zapamiętamy na długo! Wyczerpani i głodni posililiśmy się jeszcze w szkolnej stołówce i wyruszyliśmy na lotnisko, gdzie pożegnały nas panie: Sophie Theisen i Dörte Camueira.
Dziękujemy za ten wyjątkowy czas!
Franek, Igor, Igor, Filip, Staszek, Kamil, Gabriel z klasy 8A
Wymiana Kraków - Eitorf - oczami Rodziców
Wymiana Kraków - Eitorf - nasze wspomnienia
3 – 10 marca 2023r., Kraków
    Za nami intensywny czas. W piątek przywitaliśmy uczniów z partnerskiej szkoły Siegtal-Gymnasium w Eitorf dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Weekend był bardzo aktywny. W sobotę grupa niemiecka zwiedzała Stare Miasto, a grupa polska udała się do Muzeum AK. W niedzielę, czyli dzień rodzinny, sami musieliśmy zaplanować atrakcje. Większość z nas postawiła na aktywne spędzenie czasu, czyli park trampolin, łyżwy i kręgle.
   Poniedziałek rozpoczął się od uroczystego powitania gości z Niemiec przez Panią Dyrektor, Jolantę Urban. Polscy uczniowie przygotowali krótką prezentację o szkole i mieście w języku angielskim, a chór szkolny zaśpiewał „Odę do radości”, „Bratnie dusze” i „Nie bój się chcieć”. Nasi partnerzy przygotowali krótki program artystyczny w strojach karnawałowych i prezentację
o Niemczech. Po uroczystym przyjęciu odbyły się lekcje, którym przyglądali się nasi goście. Po wspólnym obiedzie w stołówce szkolnej wzięliśmy udział w konkurencjach sportowych.
   Wtorek rozpoczął się od gier i zabaw integracyjnych. Później wiele osób z grupy niemieckiej pisało test, a my trzymaliśmy za nie kciuki. Pozostali uczniowie towarzyszyli nam w lekcjach historii i języka angielskiego. Następnie wszyscy poszliśmy na obiad, by w pełni sił udać się do Wieliczki. Tu zwiedziliśmy Kopalnię Soli Wieliczka wraz z przewodnikiem i wykonaliśmy zadania Skarbnika. To właśnie tu Anna-Lena została księżniczką, dla której Franek wykopał pierścień, a każdy uczestnik otrzymał grudkę soli. Po tych przygodach z apetytem zjedliśmy kolację. Później udaliśmy się do komory Słowackiego na III poziomie kopalni, gdzie po grze w piłkarzyki, rozgrywkach ping-ponga i szachów, szybkiej toalecie i dłuuugich rozmowach udaliśmy się spać.
   W środę po smacznym śniadaniu spożytym 135 m pod ziemią wróciliśmy do Krakowa. Lilia, Mia, Igor i Ben udali się na przepyszny obiad do domu Franka, gdzie jego rodzice przygotowali staropolski żurek i prawie polskie spaghetti. Alicja, Melinda i Amelie wybrały się na wiosenny spacer po Parku Lotników. Kamil z Manu grali na konsoli, Stefan z Linusem odpoczywali w domu, zaś Anna-Lena i Konstancja zdecydowały się na wspólne zakupy w centrum handlowym. Wieczór zakończył się wspólnym świętowaniem urodzin Wiktorii i Bena.
   W czwartek nasi partnerzy wybrali się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. My czekaliśmy na nich z pyszną pizzą i warsztatami plastycznymi. Wspólnie malowaliśmy torby, które będą przypominały nam o tej przygodzie. Zadbaliśmy, by każdy się na nich podpisał. Potem nastał czas podsumowania, podziękowań, wzruszeń i uścisków. Szybko wróciliśmy do domu, by wyspać się i odprowadzić naszych przyjaciół na bus odjeżdżający do Balic.
   To był dla nas wyjątkowy czas. Pani Agata Maćkowiak zabrała nas w niesamowitą podróż. Choć byliśmy tu - na miejscu, poznawaliśmy zwyczaje i język naszych zachodnich sąsiadów. Odkrywaliśmy też swoją okolicę na nowo. Serdecznie dziękujemy za to nowe doświadczenie i już teraz nie możemy doczekać się rewizyty. Naszym partnerom mówimy:
Franek, Igor, Igor, Filip, Staszek, Kamil, Gabriel z klasy 8A
Gościmy uczniów z Siegtal-Gymnasium - Eitorf /Niemcy/
/foto -https://fotografischereisenundwanderungen.com/erlebniswege-sieg/
    Dobiegła końca tygodniowa wizyta w naszej szkole uczniów z Siegtal-Gymnasium w Eitorf /Nadrenia-Północna Westfalia/. W szkole tej uczy się młodzież z klas V-XII /odpowiednik gimnazjum i liceum/. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, to organizacja, która wspiera organizacyjnie i finansowo takie wyjazdy. Dzięki jej programom dwustronna wymiana młodzieży pomiędzy szkołami jest znacznie łatwiejsza w realizacji. Nasza Szkoła Podstawowa 39 gościła w marcu uczniów z niemieckiej szkoły, a na przełomie maja i czerwca do Eitorf pojedzie grupa uczniów z ósmej klasy.
Podstawowym celem takich spotkań i wyjazdów jest szeroko pojęta wymiana kulturowa pomiędzy młodzieżą. Wspólne przeżycia w obszarach edukacyjnych, naukowych, sportowych, kulturalnych wyzwalają aktywność tej młodzieży. Wszystkie te działania pozwalają młodym ludziom kształtować własny punkt widzenia, przełamywać stereotypy i wspierają ich rozwój osobisty. Ta międzynarodowa wymiana nabiera szczególnego znaczenia w kontekście realizowanego w naszej szkole programu nauki języka niemieckiego i egzaminu DSD I.
    Była to już ósma taka wymiana młodzieży w naszej szkole. Koordynatorem tej dwustronnej wymiany jest nauczycielka języka niemieckiego, Pani Agata Maćkowiak.
Goście z Eitorf i wspólne lepienie pierogów
    Dnia 10.3.2023 do naszej szkoły przyjechali uczniowie z Siegtal-Gymnasium w Eitorf w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Po przywitaniu rozpoczęły się gry integracyjne w celu bliższego poznania. W kolejnym zadaniu, podzieleni na 6-osobowe grupy uczniowie przystąpili do samodzielnego przygotowania oraz lepienia pierogów, a później wspólnej degustacji. Następnie rozeszliśmy się do swoich tymczasowych domów, aby przygotować się na kolejny dzień wrażeń.
Staszek, kl. 8A
"Kontra” w oryginale
    Uczniowie klasy 8A w ramach zajęć języka niemieckiego wybrali się na seans filmowy do „Kina Pod Baranami” z okazji Tygodnia Filmu Niemieckiego. Film pt „Kontra” w reżyserii Sönke Wortmanna opowiada o przygodach prawniczych Naidy Hamid oraz profesora z rasistowskimi poglądami, który przygotowuje ją do konkursu debat oksfordzkich. Uczniowie byli zaciekawieni historią głównej bohaterki i nową przygodą z językiem niemieckim.
Julia z klasy 8A