|
ZINTEGROWANA POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA
LIDER PROJEKTU
"Szkoła Promująca Bezpieczeństwo"
   Szkoła Podstawowa nr 39 jest szkołą promującą bezpieczeństwo. Składa się na to wiele inicjatyw i podejmowanych przez nas działań. Przede wszystkim dbamy o tworzenie atmosfery promującej pozytywne zachowania i kształtowanie bezpieczeństwa całej społeczności szkolnej.
   W projekcie Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa uczestniczymy od 2004 roku. Jesteśmy Liderem projektu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” Mając na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły i w jej okolicy, na podstawie obserwacji, analizy dokumentacji, rozmów z uczniami, rodzicami i pracownikami szkoły, określono priorytety podejmowanych działań w roku szkolnym 2022/2023
:
- Działania mające na celu integrację w zespołach klasowych, budowanie pozytywnych relacji interpersonalnych opartych na szacunku dla innych. - Dbałość o szacunek uczniów klas starszych dla uczniów młodszych, dbałość o nich przez Samorząd Szkolny. - Prowadzenie spotkań, warsztatów i podejmowanie działań edukacyjnych dla uczniów o charakterze profilaktycznym. - Dostarczanie wiedzy i umiejętności na temat rozwiązywania sytuacji konfliktowych w kontaktach rówieśniczych i udzielania skutecznej pomocy w tym zakresie. - Przeciwdziałanie agresji słownej wśród dzieci i młodzieży – pomoc w budowaniu postawy szacunku wobec siebie i drugiego człowieka. - Promowanie zdrowego stylu życia. - Profilaktyka zachowań ryzykownych wśród nastolatków, przestrzeganie procedur postępowania w sytuacjach trudnych. - Działania mające na celu opóźnienie wieku inicjacji głównie w zakresie przyjmowanych środków odurzających, alkoholu, papierosów - Dostarczanie wiedzy, dotyczącej zmian w zachowaniu w okresie dojrzewania. - Pomoc w uzyskaniu wiedzy i umiejętności przydatnej w organizowaniu czasu wolnego. - Propagowanie pozytywnych form spędzania wolnego czasu - angażowanie uczniów do aktywnego udziału w wolontariacie i akcjach charytatywnych. - Edukacja międzykulturowa - Zapoznanie rodziców oraz uczniów z obowiązującymi w szkole, dokumentami Statutem szkoły, programami i projektami – pedagogizacja rodziców - Współpraca z rodzicami na rzecz poprawy bezpieczeństwa w szkole - Stała współpraca szkoły z instytucjami wspierającymi. - Dbałość o sprawność techniczną placówki i jej otoczenia, wykonywanie na bieżąco niezbędnych napraw mających wpływ na bezpieczeństwo. - Przeprowadzenie remontów w szkole i jej otoczeniu niezbędnych do poprawy bezpieczeństwa |
   W naszej szkole i wokół budynku funkcjonuje system monitorowania. Przy wejściu do szkoły znajduje się domofon. Uczniowie nie mogą wychodzić ze szkoły bez zgody rodziców. Wychowawcy świetlicy porozumiewają się z rodzicami odbierającymi dzieci za pomocą tabletów. Nauczyciele zapewniają opiekę podczas zajęć szkolnych, przerw, a także w czasie wycieczek.
   Wychowawcy i pedagog rozpoznają przyczyny trudności wychowawczych i szukają skutecznych rozwiązań, wspomagają uczniów w nauce.
Przywiązujemy wagę do prowadzenia zajęć profilaktycznych, spotkań dzieci i młodzieży z Policją, Strażą Miejską, psychologami i specjalistami z zakresu profilaktyki uzależnień oraz podejmowania zachowań ryzykownych.
Dbamy o dobrą atmosferę w szkole i współpracę z rodzicami w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia uczniom w naszej szkole.
Nasi partnerzy w programie "Szkoła promująca bezpieczeństwo"
• Rada Rodziców
• Rada Dzielnicy II
• Parafia p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
• Samorząd szkolny
• II Komisariat Policji w Krakowie
• Straż Miejska
• Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie
• Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna nr 1 w Krakowie
• Małopolski Ośrodek Fundacji Praesterno w Krakowie
• Siemacha Spot
• MOPS filia nr 1, MOPS nr 3, MOPS nr 5, MOPS nr 6 w Krakowie
Warsztaty profilaktyczne pod patronatem Straży Miejskiej
    W kwietniu uczniowie wszystkich klas IV, V i VI uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez Tomasza B., Romana B. i Macieja N. z Działu Profilaktyki Straży Miejskiej.
Zgodnie z zasadą „nieznajomość prawa szkodzi”, nasi uczniowie zostali oni poinformowani
o zagrożeniach płynących z beztroskiego używania Internetu, poznali konsekwencje popełniania
czynów świadczących o demoralizacji oraz czynów karalnych.
Strażnicy zwracali uwagę na odpowiedzialność młodzieży i powszechne zjawisko cyberprzemocy,
Pokazywali ogromną wartość kontaktów bezpośrednich. Uczniowie w czasie ćwiczeń grupowych
doświadczali , że takiego kontaktu z rówieśnikami nie zastąpi komunikacja online, media czy portale
społecznościowe. Nasi uczniowie, kolejny raz uświadomili sobie, że hejtowanie przynosi wiele szkód.
Przypomniano im o bezpiecznym korzystaniu z Internetu.
Życzymy naszym wychowankom, aby zdobytą wiedzę z powodzeniem wcielali w życie.
B.P.
Zobacz relację.Spotkanie pierwszaków z Panią Policjantką
    W piątek 27 października do pierwszaków przyszła z wizytą Pani Policjantka z II Komisariatu Policji w Krakowie i opowiedziała uczniom o pracy policjanta oraz bezpieczeństwie, dzieci miały okazję zadawać pytania, trzymać w rękach sprzęt funkcjonariusza policji oraz zrobić własne odciski palców. Była to bardzo ważna lekcja dla wszystkich.
K.B.
Zobacz relację.Bezpieczeństwo w sieci
    Na przełomie stycznia i marca w klasach trzecich, czwartych , piątych i ósmej odbyły się spotkania - warsztaty ze Strażą Miejską. Ich celem było poinformowanie lub poszerzanie wiedzy uczniów o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Prowadzący, zachęcając uczniów do ćwiczeń, pokazywali jak ważne są kontakty bezpośrednie między uczniami. Efektem spotkań styczniowych są wykonane przez uczniów plakaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku szkolnym, wypadł w czasie ferii zimowych.
B.P.
Spektakl profilaktyczny "Smartfon, czyli opowieść ....."
    20 stycznia uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spektaklu profilaktycznym pt. „Smartfon czyli opowieść o tym, jak Czarodziej i Smok pokonali Cyberbestiora” w wykonaniu Straży Miejskiej. Spektakl miał na celu przybliżenie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Główny bohater, chłopiec o imieniu Adaś uczy się w szkole podstawowej i właśnie dostał swój wymarzony prezent – smartfon. Niestety – jak każdy jego użytkownik, musi się zmierzyć z zagrożeniami czyhającymi na dzieci korzystające z telefonów bez kontroli rodziców oraz bez wiedzy na temat niebezpieczeństw w Internecie. Hejt, nieprawdziwe treści, ośmieszanie i poniżanie innych, umawianie się przez Internet z nieznajomymi, umieszczanie danych wrażliwych na portalach społecznościowych – to tylko niektóre z zagrożeń, o których Czarodziej, Smok Barbakus i strażnicy ds. profilaktyki starają się uświadomić Adasia i nauczyć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w wirtualnym świecie, jak być aktywnym i odpowiedzialnym, mając jednocześnie świadomość internetowych zagrożeń.
    Spektakl w przystępny i zabawny sposób przestrzegał dzieci przed niebezpiecznymi zachowaniami. Dzieci dostały również na pamiątkę w formie kart małe instrukcje, w jaki sposób korzystać z Internetu w telefonie, by nie narażać się na niebezpieczeństwo. Na koniec wszyscy mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia z wykonawcami spektaklu.
Dziękujemy Straży Miejskiej za przyjazd i pokazanie ciekawego przedstawienia.
B.P.
Teatr Edukacji i Profilaktyki w naszej szkole.
    W dniu 7 grudnia uczniowie naszej szkoły gościli na sali gimnastycznej aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”, którzy zaprezentowali dzieciom trzy spektakle. Uczniowie klas pierwszych i drugich obejrzeli bajkę pt: „Złośliwości jej królewskiej mości”, która mówiła o zasadach dobrego wychowania. Uczniowie klas czwartych obejrzeli spektakl pt: Pępek świata” poruszający problem nietolerancji, egoizmu i braku szacunku do drugiego człowieka, a klasy piąte spektakl – „Nick Victoria”, w którym aktorzy uświadamiali czym skutkuje uzależnienie od Internetu i zapominanie o rzeczywistości i realnym świecie.
    Wszystkie spektakle poruszały bardzo ważne kwestie: umiejętność kulturalnego zachowania się, mądrego korzystania z mediów czy szacunku i tolerancji. Tego typu profilaktyka jest bardzo w szkole potrzebna, gdyż pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, wprowadza atmosferę empatii i życzliwości oraz przeciwdziała niepożądanym zachowaniom.
A.K-W.
Mikołajowy przejazd pociągiem edukacyjnym
 Dzień imienin Świętego Mikołaj okazał się bardzo atrakcyjny dla dzieci z klas 1b i 1c. Rano w eskorcie Policji wyruszyły specjalnym pociągiem do Olkusza. W czasie podróży czekało na dzieci dużo atrakcji zorganizowanych przez II Komisariat Policji w Krakowie wraz z Komendą Miejską Policji w Krakowie i PKP POLREGIO. Oprócz edukacyjnych filmików o bezpieczeństwie, dzieci mogły poznać i pogłaskać psiego policjanta Pchełkę specjalnie wyszkoloną do szukania materiałów wybuchowych. Po pociągu przechadzał się również Inspektor Wawelek - policyjna maskotka, do którego dzieci mogły się przytulić i "przybić piątkę". Bardzo miłe panie Policjantki i panowie Policjanci rozdawali słodkie upominki. Pod okiem Policji czuliśmy się bardzo bezpiecznie. W Olkuszu w Miejskim Ośrodku Kultury przywitał nas pan Burmistrz, który rozdał dzieciom mikołajowe karteczki z lizakami. Była projekcja filmu o świętym Mikołaju, mikołajkowe zagadki oraz podziwianie wystawy bombek wykonanych z recyklingu. Po wypiciu ciepłej herbaty wszyscy udali się w drogę powrotną. I znowu czekały na dzieci niespodzianki. Po pociągu przeszedł kolejowy św. Mikołaj rozdając dzieciom prezenty. Było bardzo dużo emocji. Prezenty okazały się świetną i atrakcyjną niespodzianką dla wszystkich dzieci. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły, gdzie w każdej klasie czekały na dzieci kolejne mikołajkowe niespodzianki. W tym roku św. Mikołaj okazał się bardzo hojny. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci. |
M.D.
Spotkanie ze Strażą Miejską
    18 listopada uczniów klas pierwszych i kl.2b odwiedzili przedstawiciele Straży Miejskiej. Uczestnicząc w ćwiczeniach przechodzenia przez jezdnię po pasach z sygnalizacja świetlną, składając puzzle ze znakami drogowymi, uczniowie poznawali lub utrwalali wiadomości dotyczące ich bezpieczeństwa na drodze. Dla lepszego zapamiętania ważnych znaków drogowych bardzo przydały się przyniesione przez gości ze Straży Miejskiej kolorowanki.
B.P.
Hazard! Nie daj się wciągnąć!
    15 listopada w ramach profilaktyki i poprawy bezpieczeństwa uczniów, odbyło się spotkanie przedstawicieli urzędu skarbowego z młodzieżą klasy ósmej. Prelekcja dotyczyła uzależnienia od hazardu i odbyła się w ramach akcji edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej -„Hazard ! Nie daj się wciągnąć !”. Honorowym patronatem objął ją Minister Edukacji i Nauki. Uczniowie dowiedzieli się z jakim niebezpieczeństwem wiąże się udział w nielegalnych grach hazardowych. Zwracano ich uwagę na problemy wynikające z nadmiernego korzystania z gier komputerowych, co prowadzi do uzależnienia i izolacji społecznej. Mam nadzieję, że wyposażeni w wiedzę, nasi uczniowie z pomocą rodziców i nauczycieli będą dokonywali właściwych wyborów.
B.P.
Spotkanie uczniów klasy 2A z przedstawicielem Policji
    Dnia 9 listopada w kl.2a odbyło się spotkanie z Policjantką. Dotyczyło ono zachowania uczniów w klasie w stosunku do rówieśników i nauczycieli. Usłyszeli również informacje na temat swoich praw i przemocy. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli film o pracy Policji.
B.P.
Bezpieczeństwo – spotkanie uczniów klas pierwszych z Policją
    23 września uczniów klas pierwszych odwiedziła Pani Policjantka z Zespołu ds. Nieletnich. Pierwszoklasiści dowiedzieli się jak być wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego i jakich zasad należy przestrzegać poruszając się po drogach. Jak ważne jest bezpieczeństwo jazdy na rowerze i hulajnodze, ostrożność przy zawieraniu znajomości oraz jaką przyjąć pozycję podczas spotkania z agresywnym psem. Dzieci przypomniały sobie również numery alarmowe i przećwiczyły rozmowę z dyspozytorem. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali kartki do kolorowania oraz pamiątkowe zakładki do książek. Mamy nadzieję, że teoretyczne zasady wszyscy będą praktycznie stosowali w codziennym życiu.
M.D.
Profilaktyka - "Emocjo, chcę cie poznać"
    24 maja w klasie 4a i 4b odbył się trzygodzinny program profilaktyczny "Emocjo, chcę cię poznać". Celem głównym programu było nabycie przez dzieci umiejętności nazywania emocji, poznanie nowych emocji oraz odróżnianie ich od siebie. Uczniowie pogłębiali wiedzę dotyczącą zdolności do rozpoznawania emocji u siebie i u innych. Mieli szansę wzmocnienia umiejętności osobistych i społecznych oraz poszerzenie kompetencji w zakresie inteligencji emocjonalnej, co stanowi ważny czynnik chroniący w profilaktyce uzależnień.
B.P.
Przepisy ruchu drogowego
    8 czerwca gościliśmy w naszej szkole Policjantów, którzy przypomnieli uczniom klas drugich, trzecich i czwartych jak prawidłowo zgodnie z przepisami przemieszczać się na rowerach i hulajnogach. Uczniowie bardzo często i chętnie korzystają z tych środków transportu w drodze do i ze szkoły. Zdobytą wiedzę uczniowie z pewnością wykorzystają dla własnego bezpieczeństwa w czasie zbliżających się wakacji.
B.P.
Profilaktyka - "Wsparcie na starcie"
    17 maja uczniowie klasy 1b brali udział w warsztatach "Wsparcie na starcie". Celem głównym tego spotkania było zwiększenie świadomości dzieci na temat roli pomocy psychologicznej, poszerzenie wiedzy na temat tego kim jest psycholog/terapeuta oraz budowanie pozytywnego obrazu osób niosących pomoc. Jest dla nas bardzo ważne, żeby dzieci wiedziały w jakich sytuacjach mogą zwracać się o pomoc i nie czuły się zagrożone z powodu niestosownych zachowań rówieśników, albo wówczas gdy nie radzą sobie z własnymi emocjami.
B.P.
"Mądry nastolatek"
    Dnia 17 maja w kl.7a odbyły się warsztaty "Mądry nastolatek" prowadzone przez realizatorów z Małopolskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Ich celem było dostarczenie aktualnych informacji na temat czynników chroniących z obszaru umiejętności społecznych, rozwijanie zasobów osobistych oraz niwelowanie czynników ryzyka jako przeciwdziałania uzależnieniom. Uczniowie pracowali w grupach, w parch a także indywidualnie . Gry i zabawy integracyjne wykorzystujące kreatywność uczniów były pomocne m.in. w utrwalaniu umiejętności społecznych umożliwiających przeciwstawienie się presji rówieśniczej, ugruntowaniu hierarchii wartości i bliskich relacji w środowisku.
B.P.
Akcja - Rowerowy Maj
    W związku z Rowerowym Majem, który w naszej szkole zmobilizował wielu uczniów do zdrowego trybu życia - poruszania się rowerami i hulajnogami w drodze do i ze szkoły, 9 maja w klasie VII A odbyło się spotkanie z przedstawicielką Policji z Ogniwa ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii i Dzielnicowego osiedla Dąbie. Zapoznali oni uczniów z prawem o ruchu drogowym, przypomnieli regulacje prawne obowiązujące od 1 czerwca 2021r, a dotyczące przede wszystkim bezpiecznego poruszania się na rowerach i hulajnogach, a także rolkach, wrotkach i deskorolkach. Spotkanie odświeżyło wiedzę uczniów dotyczącą bezpieczeństwa na ścieżkach rowerowych i drogach. Pozostaje tylko ją utrwalać i stosować w praktyce.
B.P.
Odpowiedzialnośc prawna nieletnich
    22 marca dla uczniów klasy siódmej odbyło się spotkanie z Policją z Ogniwa ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii. W ramach działań profilaktycznych przypomniano uczniom przepisy dotyczące odpowiedzialności nieletnich wobec prawa na terenie szkoły i poza nią. Kolejny raz młodzież wysłuchała informacji na temat cyberprzemocy - zachowania, które przy użyciu nowych technologii komunikacyjnych i informacyjnych ma na celu skrzywdzenie danej osoby lub grupy. Uczniowie przypomnieli sobie wiedzę dotyczącą form przemocy w Internecie. Dowiedzieli się jak należy postępować aby nie stać się ofiarą tego rodzaju przemocy. Usłyszeli jakie są konsekwencje prawne stosowania cyberprzemocy. Mamy nadzieję, że ta wiedza zostanie wykorzystana przez naszych nastolatków w ich postępowaniu.
B.P.
Bezpieczeństwo - spotkanie ze Strażą Miejską
    Bezpieczeństwo to rzecz priorytetowa, dlatego 1 grudnia uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielami Straży Miejskiej. Tematyka prowadzonych zajęć dotyczyła bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Podczas pogadanki uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa na drodze, funkcji sygnalizacji świetlnej oraz pasów. Przypomniano i utrwalono numery alarmowe. Na koniec uczniowie otrzymali materiały edukacyjne w postaci kolorowych książeczek.
J.B-Sz.
Cyberprzemoc - tematem spotkania z policjantami.
    26 października w ramach działań profilaktycznych odbyło się spotkanie z Policją dla wszystkich uczniów klas czwartych. Dotyczyło ono zachowania, które przy użyciu nowych technologii komunikacyjnych i informacyjnych ma na celu skrzywdzenie danej osoby lub grupy, czyli cyberprzemocy. Uczniowie zdobywali wiedzę dotyczącą form przemocy w Internecie. Dowiedzieli się co należy robić aby się nie stać ofiarą cyberprzemocy. Poznali pięć zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, a także usłyszeli jakie są konsekwencje prawne stosowania cyberprzemocy. Pozostaje tylko wykorzystać zdobytą wiedzę i stosować ją, czego życzymy wszystkim uczniom.
B.P.
Bezpieczeństwo nie tylko w drodze do szkoły
    23 września na spotkanie z uczniami klas pierwszych przyjechali Policjanci z Zespołu ds. Nieletnich. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się jak być wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego, jakich zasad należy przestrzegać poruszając się po drogach. Uczyli się również jak zachowywać się w innych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu sytuacjach.Poznali bezpieczną pozycję podczas spotkania z agresywnym psem. Rozmawiali o swoim bezpiecznym zachowaniu podczas spotkań z obcymi osobami, a także dowiedzieli się jak bezpiecznie zażywać leki. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali kartki do kolorowania z postaciami policjantów.
Bezpieczeństwo naszych uczniów to jeden z priorytetów w Szkole Podstawowej nr 39,
która jest Liderem Projektu "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo".
B.P.
Zasady bezpieczeństawa na drodze
   28 września 2020r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielami Sekcji Profilaktyki ze Straży Miejskiej. Utrwalały zasady przechodzenia przez jezdnię i poznawały nowe znaki drogowe. Ich znajomość przyczyni się do zachowywania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drodze.
Bezpieczna droga do szkoły.
    Jednym z priorytetów w Szkole Podstawowej nr 39 jest bezpieczeństwo uczniów. Dbamy o nie na terenie placówki jak również w jej otoczeniu. O tym jak bezpiecznie poruszać się w drodze do i ze szkoły przypominały w dniu dzisiejszym /10.09.2020r/ Policjantki z Zespołu ds. Nieletnich. Odwiedziły w klasach najmłodszych uczniów. Pierwszoklasiści dowiedzieli się jak być wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego, jakich zasad należy przestrzegać poruszając się po drogach. Uświadomiły dzieciom jak ważne jest bezpieczeństwo jazdy na rowerze i hulajnodze, ostrożność przy zawieraniu znajomości i zażywaniu lekarstw. Dowiedziały się również jak należy zachowywać się w innych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu sytuacjach.
    Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą, mamy nadzieję, że będą ją stosować.
Bezpieczne ferie z Sobiesławem Zasadą
    22 stycznia uczniowie klasy 5A wzięli udział w projekcie "Dzień Bezpieczeństwa w TAURON Arenie Kraków".
Tematem przewodnim wydarzenia było bezpieczeństwo podczas nadchodzących ferii zimowych. W trakcie pierwszej części spotkania uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Rozwiązywali quizy z wiedzy o bezpieczeństwie na drodze, brali udział w zajęciach sprawnościowych oraz uczyli się jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.
    Z kolei podczas spotkania z Sobiesławem Zasadą dowiedzieli się m.in. jak przebiegała kariera słynnego rajdowcy, jakie dyscypliny sportu uprawiał zanim zaczął ścigać się samochodami oraz czym międzynarodowe rajdy organizowane w latach 50, 60 czy 70. XX wieku różniły się od tych organizowanych obecnie. Sobiesław Zasada mówił także o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo z punktu widzenia kierowców, ale także pieszych – w szczególności tych zbliżających się do przejść dla pieszych.
    Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka. W styczniu 2020 r. Sobiesław Zasada obchodzi 90 urodziny. Z tej okazji przygotowano tort dla Jubilata oraz wszystkich gości. Uczestnicy spotkania otrzymali także w prezencie egzemplarze książek Sobiesława Zasady „Moje rajdy” oraz „Szerokiej drogi”. Oba woluminy można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.
Spotkanie z przedstawicielem Straży Pożarnej
     17 grudnia do uczniów klas młodszych zawitał Strażak z Jednostki Pożarniczej. Przypomniał uczniom zasady postępowania w przypadku zauważenia pożaru. W oparciu o animowane filmiki omówił, jak należy się zachować, gdy zobaczymy ogień w domu, w szkole, w lesie i jak zawiadomić straż pożarną. Przekazał wskazówki do prawidłowej ewakuacji z zadymionego budynku. Najważniejsze przecież jest wspólne bezpieczeństwo.
Warsztaty profilaktyczne
     W poniedziałek 28 października klasa 8 a wzięła udział w dwugodzinnych warsztatach prowadzonych przez p.psycholog z Fundacji Praesterno. Uczniowie uczestniczyli w wielu grach i zabawach integracyjnych, które pozwoliły im jeszcze raz przyjrzeć się swoim relacjom, poznać lepiej siebie oraz kolegów i koleżanki z klasy.
Teatrzyk profilaktyczny "Królestwo zakręconego czasu"
     24 października uczniowie klas I i II uczestniczyli w przygotowanym przez Straż Miejską teatrzyku profilaktycznym "Królestwo zakręconego czasu". W spektaklu gościnnie wzięły udział dzieci z sąsiadującego ze szkołą Przedszkola Nr 124. Aktorzy w baśniowy sposób przybliżyli najmłodszym widzom zasady bezpieczeństwa na ulicy, w kontaktach ze zwierzętami i obcymi osobami. Dzieci aktywnie włączały się w dialog z aktorami i śpiew piosenek. Spotkanie ponownie utrwaliło zasady bezpiecznych zachowań.
Spotkanie uczniów klas pierwszych z Policją
    1 i 2 października odbyły się w klasach pierwszych spotkania z Policją. Pani Policjantka przypomniała dzieciom zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Omówiła zasady bezpiecznej jazdy na rowerach, hulajnogach i rolkach. Przestrzegała dzieci przed kontaktami ze zwierzętami, zwłaszcza psami. Także odradzała uczniom zawieranie znajomości z obcymi osobami i przyjmowanie nawet najdrobniejszych upominków od nieznajomych. Na zakończenie Pani Policjantka rozdała uczniom światełka odblaskowe i zachęcała, aby być widocznymi po zmierzchu, zwłaszcza jesienno – zimową porą. Mamy nadzieję, że teoretyczne zasady wszyscy uczniowie będą praktycznie stosowali w codziennym życiu.
Kraków Safety Show - klasa 5a
    20 września uczniowie klasy 5a wzięli udział w Marszu dla Bezpieczeństwa zorganizowanym w ramach programu poprawy bezpieczeństwa w mieście „Bezpieczny Kraków”. Dzieci przemaszerowały trasą Błonia – Barbakan w asyście policji i straży miejskiej. Następnie uczestniczyliśmy w Krakowskim Pikniku Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z udziałem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, 6 Brygady Powietrznodesantowej, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, Moto-Park Kraków, Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, Ochotniczej Straży Pożarnej Biały Kościół, IPA Region Kraków, Inspekcji Transportu Drogowego z Krakowa, Straży Granicznej, MPK oraz MPO. W programie pikniku były warsztaty bezpieczeństwa, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, pokazy skoków spadochronowych, gry i zabawy edukacyjne, symulatory dachowania oraz szkolenia rowerowe.
Piknik Bezpieczeństwa
    Uczniowie klasy 8a uczestniczyli 20.09.2019r w Kraków Safety w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wzięli udział w Pikniku Bezpieczeństwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Duże zainteresowanie wzbudził symulator dachowania, możliwość przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy i doświadczenie poczucia dezorientacji w alkogoglach.
    Uczniowie spotkali się z przedstawicielami różnych służb i instytucji min. z krakowskimi funkcjonariuszami, którzy przybliżali w tym dniu najważniejsze zasady, jakich należy przestrzegać, by być bezpiecznym nie tylko na drodze. Na stoisku profilaktycznym można było zdobyć cenną wiedzę o bezpieczeństwie, porozmawiać z mundurowymi i obejrzeć wyposażenie i służbowe pojazdy, których używają na co dzień w swojej pracy. Swój sprzęt zaprezentowali funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału Prewencji, policjanci Komisariatu Wodnego, a także Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego. Niespodzianką byłaobecność przewodników psów służbowych i ich czworonożnych podopiecznych. Przewodnicy opowiedzieli o swojej pracy i przekazali wiedzę na temat właściwego zachowania wobec zwierząt.
Bezpieczna droga do szkoły i unikanie zagrożeń.
    Bezpieczeństwo uczniów to jeden z priorytetów działalności naszej szkoły. 9 września 2019r. gościliśmy w sześciu klasach przedstawicieli Straży Miejskiej. Najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści- uczyli się jak być wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego. Przypomnieli sobie i przećwiczyli zasady, jakich należy przestrzegać w drodze do i ze szkoły. Uczniowie klas drugich dowiedzieli się ponadto jak zachowywać się bezpiecznie w kontaktach z obcymi i w przypadku spotkania z agresywnym psem. Piątoklasiści poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą unikania zagrożeń na drodze i bezpiecznej jazdy na rowerze.
Bezpiecznie na drodze
    1 marca klasy pierwsze gościły na lekcjach strażników miejskich. Dzieci miały okazję, by przypomnieć sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i pod fachowym okiem przećwiczyć przechodzenie przez ulicę. Dziękujemy za spotkanie!
J.B-S.
Dzień Bezpieczeństwa w Tauron Arenie Kraków
    Jak bezpiecznie poruszać się po mieście? Dlaczego odblaski są takie ważne? Jak unikać zagrożeń w sieci? Jak zachować się w przypadku, gdy dojdzie do przestępstwa oraz jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczniowie klasy 4a, którzy 20 lutego wzięli udział w Dniu Bezpieczeństwa w TAURON Arenie Kraków. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Straży Miejskiej Miasta Krakowa oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie za to spotkanie.
E.K.
Gimnazjum 7 laureatem konkursu "Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń"
   W naszej szkole i wokół budynku funkcjonuje system monitorowania. Przy wejściu do szkoły znajduje się domofon. Uczniowie nie mogą wychodzić ze szkoły bez zgody rodziców. Nauczyciele zapewniają opiekę podczas zajęć szkolnych, przerw, a także w czasie wyjść i wycieczek. Wychowawcy i pedagog rozpoznają przyczyny trudności wychowawczych i szukają skutecznych rozwiązań, wspomagają uczniów w nauce.
   Przywiązujemy wagę do prowadzenia zajęć profilaktycznych, spotkań dzieci i młodzieży z Policją, Strażą Miejską, psychologami i specjalistami z zakresu profilaktyki uzależnień oraz podejmowania zachowań ryzykownych.
    W maju 2012r. Gimnazjum 7 uzyskało tytuł "BEZPIECZNEJ SZKOŁY" nadany przez jury konkursu "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń". Cele konkursu podaje regulamin:"... spopularyzowanie wśród uczniów ... podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, solidaryzmu społecznego. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.". Działania podjęte przez naszą szkołę w ramach tego konkursu zostały wysoko ocenione i nasze gimnazjum otrzymało członkowstwo Ogólnopolskiego Klubu "Bezpieczne Szkoły".
Naszymi partnerami w programie
„Szkoła promująca bezpieczeństwo” są m.in.:
• Rada Dzielnicy II
• Parafia p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
• Rada Rodziców
• Samorząd szkolny
• II Komisariat Policji w Krakowie
• Straż Miejska
• Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie
• Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna nr 1 w Krakowie
• Małopolski Ośrodek Fundacji Praesterno w Krakowie
• Siemacha Spot
• MOPS filia nr 1, MOPS nr 3, MOPS nr 5, MOPS nr 6 w Krakowie
W roku szkolnym 2011/2012 Gimnazjum nr 7 przystąpiło do konkursu:
BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ
     Konkurs odbywa się pod patronatem:
Redakcji miesięczników Monitor Unii Europejskiej i Adwokat Rodzinny
oraz Fundacji Państwo Obywatelskie /organizacje pożytku publicznego/, a do Komitetu Honorowego zaproszeni zostali:
• Minister Edukacji Narodowej,
• Minister Sprawiedliwości,
• Przedstawiciele Sejmu i Senatu,
• Przedstawiciele Stowarzyszeń Nauczycielskich,
• Przedstawiciele Kuratoriów Oświaty,
• Komendant Główny Policji,
• Rektorzy i Dziekani uczelni oraz wydziałów pedagogicznych,
Naukowcy,
• Przedstawiciele organizacji obywatelskich, samorządów terytorialnych
Hasłem konkursu jest:
Prawo, Przyjaźń, Tolerancja
     Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 1 października 2011 r. do 31 marca 2012 r. Szkoły, które wykonują zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają
tytuły Bezpiecznej Szkoły i dyplomy honorowe.
Zadania konkursu Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń:
1. Przeprowadzenie debaty uczniowskiej nt. Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel
2. Przeprowadzenie szkolnego konkursu nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości)?
3. Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp.
4. Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne.
5. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów na temat: Tytoń, narkotyki, dopalacze - jak się przed tym bronić.
6. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów nt. Kibole, blokersi, grupy podwórkowe - co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki".
7. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Mój przyjaciel jest inwalidą - jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność.
8. Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Nie jesteś sam.
9. Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia.
10. Zadanie wybrane przez szkołę: spektakl teatru profilaktycznego "Carpe diem"