![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
  | ![]() |
![]() |

W czasie ferii zimowych sekreretriat szkoły jest czynny w godz. 9.00-13.00
Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

    W ostatnim tygodniu przed feriami nauczyciele wychowania fizycznego wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali szkolny turniej tenisa stołowego w trzech kategoriach: dziewczęta klasy IV-VIII, chłopcy młodsi kl. IV-V i chłopców starszych z klasy VIII.
Po dwóch dniach rozgrywek wyłoniono pierwszych zwycięzców:
Kategoria chłopców młodszych IV-V
🥇Ivan Z. kl Va
🥈Sebastian M. kl. IVb
Mecz o III miejsce rozegrany zostanie po feriach.
Kategoria chłopców starszych VIII
🥇Kamil H.
🥈Igor O.
🥉Iwo N.
W związku z dużą ilością chętnych mecze dziewcząt będą kontynuowane po feriach zimowych.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju🙂
J.O.
Spektakl profilaktyczny "Smartfon, czyli opowieść ....."

    20 stycznia uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spektaklu profilaktycznym pt. „Smartfon czyli opowieść o tym, jak Czarodziej i Smok pokonali Cyberbestiora” w wykonaniu Straży Miejskiej. Spektakl miał na celu przybliżenie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Główny bohater, chłopiec o imieniu Adaś uczy się w szkole podstawowej i właśnie dostał swój wymarzony prezent – smartfon. Niestety – jak każdy jego użytkownik, musi się zmierzyć z zagrożeniami czyhającymi na dzieci korzystające z telefonów bez kontroli rodziców oraz bez wiedzy na temat niebezpieczeństw w Internecie. Hejt, nieprawdziwe treści, ośmieszanie i poniżanie innych, umawianie się przez Internet z nieznajomymi, umieszczanie danych wrażliwych na portalach społecznościowych – to tylko niektóre z zagrożeń, o których Czarodziej, Smok Barbakus i strażnicy ds. profilaktyki starają się uświadomić Adasia i nauczyć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w wirtualnym świecie, jak być aktywnym i odpowiedzialnym, mając jednocześnie świadomość internetowych zagrożeń.
    Spektakl w przystępny i zabawny sposób przestrzegał dzieci przed niebezpiecznymi zachowaniami. Dzieci dostały również na pamiątkę w formie kart małe instrukcje, w jaki sposób korzystać z Internetu w telefonie, by nie narażać się na niebezpieczeństwo. Na koniec wszyscy mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia z wykonawcami spektaklu.
Dziękujemy Straży Miejskiej za przyjazd i pokazanie ciekawego przedstawienia.
B.P.
Budujemy spadochrony

   W ramach styczniowych warsztatów fizycznych uczniowie klas 1-3 mogli dowiedzieć się, jak działa spadochron, który wykorzystując opór powietrza, pozwala na bezpieczne wylądowanie podwieszonego skoczka. W tym celu dzieci zbudowały spadochrony z folii i sznurka, a z miękkich drucików uformowały skoczków. Gdy prace były wykonane nastąpiło sprawdzenie, czy spadochron działa, a skoczek miękko ląduje na podłodze. Eksperyment powiódł się.
M.D.
Zajęcia ogrodnicze - "Co z Ciebie za ziółko.."

    " Zajęcia ogrodnicze w zimie to też wytężona praca. Zebrane latem rośliny dostały piękną oprawę zielnikową. Dzieci zrealizowały projekt "Co z Ciebie za ziółko", dzięki któremu poznały właściwości roślin stosowanych na co dzień w kuchni. Pierwsze zasiane aksamitki już kiełkują, wiosna wkrótce..... "
A.G.
Świetlica zimową porą.

    Nasza świetlica przybrała zimowe kolory. Mikołaje się schowały, a my myślimy o feriach. Sporty zimowe, śnieg i bezpieczeństwo w czasie zimowego szaleństwa to myśl przewodnia w naszej świetlicy. Oczywiście pamiętamy też o Babciach i Dziadkach, którzy niebawem mają swoje święto!"
A.G.
Klasy trzecie w teatrze.

    Uczniowie klas trzecich mieli zaszczyt uczestniczyć w przedstawieniu pt. "Doktor Dolittle" w Teatrze Ludowym. Grupa aktorów była bezbłędna, wszyscy bawili się wyśmienicie, na największy zachwyt zasłużyła rola Zielonego Kanarka, Kaczki i dwóch szalonych Much. Aktorzy chętnie wchodzili w relacje z publicznością, a kostiumy i charakterystyka wzbudzały podziw. Sala była wypełniona po brzegi co świadczy o wspaniałości spektaklu.
K.B.
Pamiętamy i uczymy pamiętać!

    Dzisiaj, dzień po uroczystości związanej z 78 rocznicą Pacyfikacji Dąbia, klasa 2a zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z II WOJNY ŚWIATOWEJ. Dzieci po raz już kolejny przypomniały sobie o sytuacji, która miała miejsce na Dąbiu 15 stycznia 1945 r.
J.P.
78. rocznica pacyfikacji na Dąbiu

    Dnia 15 stycznia 2023 r. odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą rozstrzelania
79 osób na Dąbiu w której uczestniczyła delegacja naszej szkoły z Panią Dyrektor Jolantą Urban, przedstawiciele Rodzin Ofiar oraz m.in. senator prof. K. Wiatr, dyr. B. Klimek przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa, radny T. Daros przedstawiciel Rady Miasta Krakowa, radny Dzielnicy II p. P. Stachowiec, przedstawiciel IPN, przedstawiciele AK, ksiądz proboszcz P. Gawron i księża, delegacja SP nr 18, harcerze ze Szczepu Dąbie, delegacja Dąbskiego Klubu Sportowego, młodzież z XXIV LO oraz mieszkańcy Krakowa.
    Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wieńców i zapalenia zniczy na Cmentarzu Rakowickim pod pomnikiem Męczenników Wymordowanych przez Niemców w Krakowie w dniu 15 stycznia 1945 r. Następnie odbyła się Msza św. w kościele pw. św. Stanisława
Biskupa Męczennika na Dąbiu, po której odbył się Apel Poległych, modlitwa za dusze oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod krzyżem na miejscu kaźni przy ul. Półkole.
R.J.
Z wizytą na stadionie Cracovii

    Uczniowie klasy 8A w ramach realizacji nagrody z Kampanii "Rowerowy Maj" zwiedzili stadion Cracovii. Była to okazja do poznania historii jednego z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce i zwiedzenia wszystkich zakamarków stadionu.
E.K.
Z Nowym Rokiem nowym krokiem!

    Uczniowie klasy 8A wspólnie powitali Nowy Rok. Spotkanie przy pysznych ciastach upieczonych wspólnie z Rodzicami było okazją do złożenia sobie życzeń noworocznych i poznaniu zwyczajów witania Nowego Roku w różnych kulturach. Były też wyzwania i drobne upominki.
E.K.
Planetarium ORBITEK

    9 stycznia w naszej szkole odbyły się warsztaty w mobilnym planetarium. Klasy 1-3 poleciały "Rakietą do Planet”. Zwiedzając układ Słoneczny poznały planety z bliska, zobaczyły również Znaki Zodiaku i zaobserwowały wszystkie Gwiazdozbiory. Klasy 4-5 wzięły udział w warsztatach "Kosmiczny Zegar". Razem z Neilem Armstrongiem wylądowali na Księżycu i dowiedzieli się co nieco o misji Apollo 11. Klasa 8 natomiast uczestniczyła w zajęciach "Miejsce Ziemi w Kosmosie- i co z tego wynika". Rozmawiali m.in. o Ruchu Obiegowym i Wirowym Ziemi, Gwiazdozbiorach, Górowaniu Słońca. Na zakończenie dzieci wyruszyły w podróż rollercoasterem.
A.K.
Przedstawienie jasełkowe w Parafii św. Stanisława na Dąbiu

    W niedzielę 8 stycznia uczniowie naszej szkoły wystąpili z jasełkami w sali widowiskowej Parafii św Stanisława na Dąbiu. Przedstawienie obejrzeli członkowie grup parafialnych i rodzice naszych uczniów. Występ bardzo się spodobał, ksiądz proboszcz Paweł Gawron podziękował za kolędowanie i wręczył dzieciom słodki poczęstunek.
J.Ś-G.
Kiermasz Bożonarodzeniowy

    W dniach 19-21.12.2022r. odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Składamy serdeczne i pełne radości podziękowania dla dzieci, które własnoręcznie wykonały piękne prace. W przygotowania włożyły wiele serca i wysiłku. Podziękowania kierujemy również do tych, którzy odwiedzili nasz kiermasz i dokonali zakupu. Wysoka kwota zebrana podczas kiermaszu, na pewno ucieszy zwierzątka z krakowskiego schroniska.
A.K.
"Gloria, gloria....."

    "Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich...."/ Wikipedia/. Takie właśnie przedstawienie w nieco zmodyfikowanej wersji przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem siostry Teresy, naszej katechetki. Przedstawienie przypomniało nam losy świętej Rodziny, a przy dźwiękach akordeonu / dziękujemy panie Edwardzie :)/ oraz akompaniamencie rozbudowanej sekcji rytmicznej niósł się śpiew kolęd. Piękne stroje, ciekawa aranżacja oraz zaangażownie występujących uczniów uczyniły występ niezwykle atrakcyjnym. Po przedstawieniu przyszedł czas na życzenia, podziękowania i wspólną refleksję oraz klasowe spotkania przy wigilijnym stole...
    Uczniowie klasy 3b wystąpili w jasełkach szkolnych w szczególnej roli. Przygotowali kolędy i pastorałki, które zaśpiewali z akompaniamentem akordeonu i instrumentów perkusyjnych. Do pastorałki "Skrzypi wóz" zatańczyli. Maja i Hania zagrały na dzwonkach kolędy "Cicha noc" i "Gdy śliczna panna". W świąteczny radosny nastrój wprowadziła wszystkich pastorałka "Świeć gwiazdeczko". Po występie spotkali się w klasie, by złożyć sobie życzenia i spędzić miło ostatni szkolny dzień w tym roku.
J.Ś-G.
  Zobacz relację IIPrzedświąteczne eksperymenty.

    Grudniowe eksperymenty dla uczniów klas 1-3 dotyczyły kuchni, a konkretnie produktów, których użycie na co dzień może dostarczyć dobrej zabawy. Przy użyciu wody, sody, octu i barwników spożywczych dzieci „wyczarowały” kolorowe, syczące cytryny oraz „tańczące” w kubeczkach rodzynki.:)
M.D.
Wyjazd Integracyjny Samorządu Uczniowskiego do Zakopanego

    W dniach 15-16 grudnia Samorząd Uczniowski udał się na wyjazd integracyjny do Zakopanego. Program obejmował spacerowanie po stolicy polskich Tatr, wyjazd kolejką na Gubałówkę, zabawę w Aquaparku oraz wspólne posiłki mające na celu zintegrowanie grupy uczniów działających w SU klas IV-VIII. Wspólny wyjazd uważamy za bardzo, bardzo udany.
Bardzo dziękujemy za jego organizację🙂
J.O.
Jak w bajce!

    Od tygodnia rozgościła się u nas zima. Biały świeżutki puch otulił domy, drzewa, ulice i szkołę. Najwięcej radości z urokliwej zimy mają dzieci. Liczymy, że może tegoroczne święta będą wreszcie białe.
J.S.
Kiermasz ciast - SU

    13.12.22 Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ciast, nad którym patronat objęła Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy. Kiermasz cieszył się bardzo dużym powodzeniem, a najlepszym tego przykładem jest wyprzedanie wszystkich kawałków ciast😉 Zebrane środki zostaną przekazane na integrację działających uczniów w SU.
Bardzo dziękujemy za każdą wpłatę!!!
J.O.
Konkurs Plastyczny : "Widokówka z Krakowa"

    Zainteresowanie Krakowem jako miastem o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym ,rozwijanie zamiłowania do kultury własnego regionu i poczucie więzi z regionem to główne cele konkursu, którego organizatorem było Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.
Uczniowie klas IV i V naszej szkoły na zajęciach plastycznych wykonywali prace plastyczne w wybranych przez siebie technikach: rysunek ,kolaż, pastel. Udział w konkursie wzięli: Aleksandra Betlej, Szymon Bieniecki, Piotr Czarny, Marta Gruszewicz, Idalia Leń, Natalia Martyka, Bianka Presentini, Irmina Perun, Emilia Skalska, Franciszek Stolarski.
    Gratulujemy Irminie Perun, jej praca plastyczna została wyróżniona przez organizatorów, a 12 grudnia 2022 r. w Centrum Młodzieży odbyło się uroczyste wręczenie nagród.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Zapraszamy do obejrzenia prac wykonanych przez naszych uczniów, a także zachęcamy uczniów do udziału w konkursach plastycznych,
w których można zaprezentować swoje talenty plastyczne.
M.S.
IV Bożonarodzeniowy Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora KOSTKI

    KOSTKA Publiczne Liceum Ogólnokształcące Jezuitów im. św. Stanisława Kostki było organizatorem turnieju szachowego, w którym wzięliśmy udział. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim i każdy z uczestników rozegrał w nim 7 rund po 15 minut.W imprezie wzięło udział 78 zawodników i zawodniczek z krakowskich szkół podstawowych.
Uczennica naszej szkoły - Julia D. z klasy IVa w ogólnej klasyfikacji zajęła bardzo wysokie VII miejsce!
J.O.
Konkurs Szopek - materiał filmowy Muzeum Miasta Krakowa /fragment/
Teatr Edukacji i Profilaktyki w naszej szkole.

    W dniu 7 grudnia uczniowie naszej szkoły gościli na sali gimnastycznej aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”, którzy zaprezentowali dzieciom trzy spektakle. Uczniowie klas pierwszych i drugich obejrzeli bajkę pt: „Złośliwości jej królewskiej mości”, która mówiła o zasadach dobrego wychowania. Uczniowie klas czwartych obejrzeli spektakl pt: Pępek świata” poruszający problem nietolerancji, egoizmu i braku szacunku do drugiego człowieka, a klasy piąte spektakl – „Nick Victoria”, w którym aktorzy uświadamiali czym skutkuje uzależnienie od Internetu i zapominanie o rzeczywistości i realnym świecie.
    Wszystkie spektakle poruszały bardzo ważne kwestie: umiejętność kulturalnego zachowania się, mądrego korzystania z mediów czy szacunku i tolerancji. Tego typu profilaktyka jest bardzo w szkole potrzebna, gdyż pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, wprowadza atmosferę empatii i życzliwości oraz przeciwdziała niepożądanym zachowaniom.
A.K-W.
Srebrny medal w tenisie stołowym - Igrzyska Młodzieży Szkolnej

    9.12 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w hali sportowej Politechniki Krakowskiej, odbyły się zawody tenisa stołowego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie VIII klasy - Julia, Kamil i Igor. Ostatecznie najlepiej w całym turnieju spisała się Julia G., która zajęła II miejsce🥈.
Julce gratulujemy zdobytego miejsca👏👏
J.O.
Klasy trzecie w Parku Rozrywki - Energylandia

    Uczniowie klas trzecich w ramach mikołajek wybrali się do Parku Rozrywki Energylandia na zwiedzanie Zimowej Krainy. Po wyjściu z autokaru ich oczom ukazał się magiczny, świąteczny bajkowy obraz. Moc wrażeń i kolorów czekały na uczniów przez cały dzień. Warsztaty, ogród świateł, kolejki, sanki, lodowisko i wiele innych atrakcji sprawiły, że dzieci poczuły magię świąt i były szczęśliwe.
K.B.
Mikołajowy przejazd pociągiem edukacyjnym
![]() |
 Dzień imienin Świętego Mikołaj okazał się bardzo atrakcyjny dla dzieci z klas 1b i 1c. Rano w eskorcie Policji wyruszyły specjalnym pociągiem do Olkusza. W czasie podróży czekało na dzieci dużo atrakcji zorganizowanych przez II Komisariat Policji w Krakowie wraz z Komendą Miejską Policji w Krakowie i PKP POLREGIO. Oprócz edukacyjnych filmików o bezpieczeństwie, dzieci mogły poznać i pogłaskać psiego policjanta Pchełkę specjalnie wyszkoloną do szukania materiałów wybuchowych. Po pociągu przechadzał się również Inspektor Wawelek - policyjna maskotka, do którego dzieci mogły się przytulić i "przybić piątkę". Bardzo miłe panie Policjantki i panowie Policjanci rozdawali słodkie upominki. Pod okiem Policji czuliśmy się bardzo bezpiecznie. W Olkuszu w Miejskim Ośrodku Kultury przywitał nas pan Burmistrz, który rozdał dzieciom mikołajowe karteczki z lizakami. Była projekcja filmu o świętym Mikołaju, mikołajkowe zagadki oraz podziwianie wystawy bombek wykonanych z recyklingu. Po wypiciu ciepłej herbaty wszyscy udali się w drogę powrotną. I znowu czekały na dzieci niespodzianki. Po pociągu przeszedł kolejowy św. Mikołaj rozdając dzieciom prezenty. Było bardzo dużo emocji. Prezenty okazały się świetną i atrakcyjną niespodzianką dla wszystkich dzieci. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły, gdzie w każdej klasie czekały na dzieci kolejne mikołajkowe niespodzianki. W tym roku św. Mikołaj okazał się bardzo hojny. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci. |
M.D.
Pomagamy podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. św. Matki Teresy z Kalkuty

    Podopieczni Domu Pomocy Społecznej im. św. Matki Teresy z Kalkuty. w listopadzie napisali listy do Świętego Mikołaja, które zostały przekazane do naszej szkoły. Uczniowie klas 3 a, b, c oraz 4c wraz z rodzicami i wychowawcami zorganizowali prezenty mikołajkowe dla mieszkańców Domu.
Dziękujemy całej ekipie DPS, a szczególnie Dyrektorowi Panu Michałowi, Psycholog Pani Justynce,
Pani Ani terapeutce za miłe przyjęcie uczniów klas 3c i 4c oraz możliwość współpracy.
K.B.
Orszak Świętego Mikołaja

    Dzięki akcji Samorządu Uczniowskiego to z pewnością był wyjątkowy, pełen emocji dzień. Mikołajkową atmosferę dopełniały czerwone elementy ubioru oraz świąteczne akcesoria. Każda klasa, która zaprosiła do siebie świętego Mikołaja, otrzymała od niego wspaniałe upominki. Świętemu Mikołajowi w rozdawaniu prezentów pomagały pracowite elfy. Orszak przygotował dla dzieci dodatkowe aktywności, które należało wykonać, aby otrzymać upominek. Na szczęście wszystkie dzieci doskonale poradziły sobie z zadaniami.
Święty Mikołaju, dziękujemy!
J.O.
Klasa I A w Teatrze Groteska

    Podczas wyjścia do teatru Groteska uczniowie klasy I A mieli okazję zapoznać się z dwoma poematami symfonicznymi Mariusza Matuszewskiego „Jaś i Małgosia” i „Stoliczku, nakryj się”. Przedstawienie łączyło multimedialne animacje bajek na ekranie kinowym z doskonałą grą aktorską oraz orkiestrą symfoniczną na żywo. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem obejrzanego występu, a Wychowawczyni dumna z ich wzorowego zachowania. :)
I.S.
III Gala Wolontariatu Sportowego

/foto - Mateusz Chwajoł ZIS/
    5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji Zarząd Infrastruktury Sportowej zaprosił osoby bezinteresownie wspierające organizację krakowskich imprez sportowych na III Galę Wolontariatu Sportowego, która odbyła się 2 grudnia na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Nasza szkoła została kolejny raz wyróżniona i otrzymaliśmy podziękowania z rąk Zastępczyni Dyrektora ZIS, pani Katarzyny Stępniewskiej-Walaszczyk. W tym roku w pracę wolontariacką zaangażowanych było 2614 osób. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej wspaniałej społeczności.
E.K.
"U Bartosza bez granic!"


STARS - podsumowanie działań jesiennych!

    W ramach zajęć z techniki odbyły się warsztaty dla klas czwartych i piątych z budowy i obsługi roweru przeprowadzone przez edukatora Fundacji Otwarty Plan, pana Macieja Skinderowicza. Uczniowie mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie nazwy poszczególnych elementów roweru, porozmawiać o podstawowym wyposażeniu swoich jednośladów, ale także potrenować pompowanie opon i zmienić ustawienia siodełka. Zaś uczniowie klasy 3A i 3C poszerzali swoje wiadomości z nowej kultury mobilności, grając w gry planszowe pod czujnym okiem pana Macieja.
Serdecznie dziękujemy za to spotkanie!
    Za nami również rozdanie nagród w Jesiennej Kampanii Rowerowej. Pan Dyrektor wręczył pamiątkowe dyplomy i bilety do kina najaktywniejszym uczestnikom zabawy polegającej na codziennych dojazdach do szkoły na rowerze/hulajnodze/ wrotkach/rolkach. Serdecznie gratulujemy i już teraz zachęcamy wszystkich do udziału w Rowerowym Maju!
E.K.
Warsztaty polsko- ukraińskie

    Uczniowie klasy 3A brali aktywnie udział w warsztatach polsko-ukraińskich, które odbyły się w cyklu 5 spotkań. Celem zajęć było bliższe poznanie nowych koleżanek/ kolegów z klasy, a także zintegrowanie zespołu klasowego. Prowadzące co tydzień proponowały wiele ciekawych ćwiczeń, zabaw. Był to bardzo wartościowy czas.
A.K.
Klimatyczne czwartki w Symbiozie

    1 grudnia uczniowie klasy 1c w ramach Akademii Młodego Krakowianina wzięli udział w zajęciach klimatycznych w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza na terenie Lasku Wolskiego. Podczas warsztatów dzieci poznały przyczyny zmian klimatu, przeprowadziły doświadczenie wyjaśniające mechanizm działania globalnego ocieplenia oraz dowiedziały się, jakie działania możemy podjąć, by chronić naszą planetę. Było dużo wiedzy i wspólnej zabawy!
M.D.
Szopka krakowska klasy 3b

    W czwartek 1 grudnia odbył się 80 Konkurs Szopek Krakowskich. Uczniowie klasy 3b zawieźli swoją szopkę na krakowski Rynek, by zgłosić ją do udziału w konkursie. Od godziny 10.00 do 12.00 można było podziwiać konkursowe szopki wystawione na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, wśród nich pięknie prezentowała się szopka klasy 3b. Konkurs Szopek Krakowskich przyciąga uwagę mieszkańców, turystów i oczywiście różnych mediów. Jedna z uczennic - Zosia, odpowiadała przed kamerą na pytania dotyczące klasowej szopki. Mówiła o tym, jak długo trwały prace przy szopce, ile osób ją wykonywało, a na koniec potwierdziła, że tworzenie szopki to bardzo przyjemna praca i chętnie wykona taką szopkę jeszcze raz. Hania i Alina udzieliły wywiadu organizatorowi konkursu opisując etapy klasowej pracy i podział obowiązków. Następnie szopka została zaniesiona do Muzeum Historycznego w Krzysztoforach. Od 5 grudnia będzie ją można oglądać na pokonkursowej Wystawie Szopek Krakowskich w Krzysztoforach, na którą uczniowie klasy 3b wszystkich serdecznie zapraszają.
J.Ś-G.
Andrzejki w klasach III

    Uczniowie klas 3a,3b i 3c wzięli udział w imprezie andrzejkowej. Odbyła się ona na terenie szkoły. Dzięki wróżbom wiemy kto zostanie chińskim tłumaczem, tapeciarzem czy hodowcą ślimaków. Lanie wosku ukazało podróż do Stanów i Afryki, a uczeń z klasy 3C, Kuba przygotował dla wszystkich kolegów i koleżanek ciasteczkowe wróżby.
K.B.
Szopka krakowska.

    Uczniowie z klasy 3b od września, w trakcie zajęć kreatywnych przygotowywali szopkę krakowską. W ostatnim tygodniu listopada ukończyli swoją pracę. Powstał śliczny, smukły, symetryczny budynek o trzech wieżach. W centralnej części szopki jest miejsce dla Świętej Rodziny, a w dolnych bramach rozsiedli się Smok Wawelski z owieczką i Lajkonik. W szopce znalazło się też miejsce dla krakowskich obwarzanków. W pracach brali udział wszyscy uczniowie, każdy znalazł dla siebie zajęcie. Jedni ozdabiali wieżyczki błyszczącymi papierami i cekinami, inni lepili postaci z glinki, jeszcze inni malowali budynki i wycinali okienka. Wszyscy byli zadowoleni z efektów trzymiesięcznej pracy.
J.Ś-G.
GRAMY NA WIELKIM FORMACIE !!

    Nauczyciele naszej szkoły opracowali grant pt "Gramy na Wielkim Formacie", którego celem jest zakup gier wielkoformatowych dla uczniów. Poprzez to działanie większa grupa osób będzie mogła brać udział w grach planszowych. Pozwoli również nam to na zamienienie zwykłych gier stolikowych na zabawy ruchowe.
Pierwszy etap polega na głosowaniu internautów. Startuje ono 01.12.2022 r. na stronie : https://projektanciedukacji.pl/konkurs. Koniec głosowania następuje 09.12.2022 r (piątek).
Zamieszczamy instrukcję głosowania poniżej:
1. Wejście na powyżej podaną stronę. WAŻNE: Możesz oddać jeden głos dziennie!
2. W galerii pomysłów znajdziesz projekty biorące udział w głosowaniu. Nasz to "Gramy na Wielkim Formacie".
3. Kliknij przycisk "Zagłosuj na ten projekt" . Każdy głos należy zatwierdzić poprzez wpisanie swojego adresu mailowego. Niestety przy pierwszym głosowaniu trzeba podać swoje dane :(
Uwaga! Można zalogować się przez uczniowskie /szkolne/ konto e-mail w opcji "Załóż konto przez Google".
NIE MUSIMY PODAWAĆ NUMERU SWOJEGO TELEFONU!!!
4. Na podany przez nas adres mailowy przyjdzie link do aktywacji. Czas do północy.
Wynikiem głosowania jest przyznanie 9 grantów dla najpopularniejszych pomysłów.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO GŁOSOWANIA! :)
J.L.
Zbiórka Samorządu Uczniowskiego "Dzieci dzieciom"
![]() |
 25 listopada zakończyła się zorganizowana przez Samorząd Uczniowski zbiórka pod tytułem "Dzieci dzieciom". Zbieraliśmy artykuły higieniczne, drobne zabawki oraz słodycze. Przyniesione rzeczy trafią do mikołajkowych paczek dzieci, którymi opiekuję się Fundacja Zmieniamy Niemożliwe.
Bardzo dziękujemy wszystkim,
|

Samorząd Uczniowski
Akademia Kropelki

    W ramach programu Akademia Młodego Krakowianina uczniowie klas 1b i 1c uczestniczyli w ciekawych warsztatach w Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie Zakładu Uzdatniania Wody Bielany. Na zajęciach dzieciom w przystępny sposób przybliżono zagadnienia związane z wodą: obieg wody w przyrodzie i wpływ działalności człowieka na zasoby naturalne. Uczniowie poznali również tak trudne zagadnienia jak technologie uzdatniania wody oraz uzyskały odpowiedź na pytanie czy wodę można pić prosto z kranu. Dowiedziały się ile wody mieści się w ciele dorosłego człowieka oraz jak oszczędnie gospodarować nią w domach. Na koniec warsztatów każde dziecko dostało bidon wytworzony z trzciny cukrowej oraz książeczkę z łamigłówkami i zagadkami.
M.D.
Andrzejki w klasie 1A.

    Andrzejki w klasie I A były z pewnością pełnym emocji dniem. Świętowanie zaczęliśmy już w piątek, kiedy to w sali pojawiły się pierwsze dekoracje. W ramach imprezy dzieci miały okazję poznać andrzejkowe zwyczaje, powróżyć i przede wszystkim bardzo dobrze się bawić.
Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie pysznego poczęstunku. Było słodko :)
I.S.
Andrzejkowa wycieczka klas IV do Zagrody na Jędrzejkówce!

    W poniedziałek klasy czwarte wraz z opiekunami udały się na niezapomniane Andrzejki w Zagrodzie na Jędrzejkówce. Po przyjeździe na miejsce czekały na nas ciepła herbata i smaczne racuchy przygotowane przez Panią Gospodynię. Następnie grupa zwiedziła starą chatę chłopską. Uczniowie zapoznali się z tajnikami codziennego życia we wsi sprzed lat. Spróbowali także swoich sił w dojeniu krowy i młóceniu zboża. Kolejnym punktem programu było przygotowywanie świątecznych pierniczków. Nie zabrakło również czasu na tradycyjne, andrzejkowe wróżby oraz zabawy taneczne. Wzbudziły one mnóstwo pozytywnych emocji. Śmiechom nie było końca, zwłaszcza, gdy na parkiecie pojawiły się Wychowawczynie tańczące "Kaczuszki" :) Zwieńczeniem naszej dzisiejszej wyprawy było karmianie zwierząt w zagrodzie !!
Bardzo dziękujemy za fantastycznie spędzony czas !!!
J.O.
ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI!

    W sobotę 26 listopada od godziny 10.00 do 20.30 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Świątecznej Zbiórce Żywności. Dziewięć wolontariuszek poświęciło swój czas, aby pomagać innym. Rozdawały ulotki z informacjami o ogólnopolskiej akcji, przyjmowały od klientów Biedronki na ul. Ofiar Dąbia 12 produkty spożywcze i pomagały pakować je do kartonowych pudeł. Zebrane produkty zostaną przekazane przez Bank Żywności potrzebującym. Są to rodziny wielodzietne, osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby chore i ubogie.
    Cieszymy się, że mimo potrzeby przygotowania się do sprawdzianów, klasówek bardzo istotnych w klasie ósmej, dziewczęta poświęciły swój czas dla potrzebujących pomocy.
Wszystkim wolontariuszkom serdecznie dziękujemy!
B.P. M.K.
Święty Andrzeju, daj znać, co się ze mną będzie dziać!

    W listopadowy czas uczniowie klasy 1b uczestniczyli w tradycyjnej zabawie andrzejkowej. Święty Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum. Uznaje się go za patrona podróżników i małżeństw. To także orędownik zakochanych, dlatego w tym dniu wielu urządza zabawy andrzejkowe. Warto dodać, że św. Andrzej jest patronem narodów słowiańskich, choć nie tylko. Ponieważ w naszej klasie są uczniowie z różnych państw, poznaliśmy podobieństwa i różnice w obchodzeniu tradycji andrzejkowych w różnych regionach świata. Bardzo dobrze bawiliśmy się próbując wywróżyć sobie przyszły zawód, bogactwo, imię przyszłego męża lub żony. Pantofelki wskazały, że Lilka pierwsza wyjdzie za mąż, a Roman pierwszy się ożeni. Zabawę uświetniły słodkości, owoce i soki przygotowane przez Rodziców. Takie wróżenie, to świetna zabawa.
J.S.
Akcja Talenciaków zakończona

    Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i wszystkich jej przyjaciół za zebrane Talenciaki udało nam się zamówić do szkoły:
- 2 bramki piłkarskie
- zestaw artykułów plastycznych
- przenośny głośnik z mikrofonem
- hałasomierz
- magnetyczny układ pokarmowy
Dziękujemy!!!
J.O.
Szkolny "pomnik przyrody".
Klasa 3C na Wawelu

    Uczniowie klasy 3c odwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, celem podróży było odkrycie i poznanie Skarbca Koronnego w ramach konkursu "Odkryj Wawel", edycja 2022/2023 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs ten zakończony będzie testem wiedzy na temat królów polskich i Wawelu, który odbędzie się w styczniu.
K.B.
Język polski inaczej

    Rozwijanie zdolności rozumienia utworów literackich, kształcenie umiejętności porozumiewania się w różnych sytuacjach, utrwalenie zasad pisowni i samodzielne docieranie do informacji to cele, które uczniowie realizowali na zajęciach języka polskiego w formie zabawy. Uczestniczyli w lekcji ciszy, biegali w czasie dyktanda, przygotowali lekturę w pudełku, makiety i gry planszowe.
E.K.
Zielona SZkoła klas piatych

    W dniach: 14-18 listopada klasy piąte, w ramach programu: Złap oddech w górach, odpoczywały na zielonej szkole w Beskidzie Sądeckim, w Gołkowicach Górnych. Centrum Wypoczynku JordaNova to fantastyczne miejsce, położone w pięciohektarowym sosnowo-modrzewiowym lesie, przez który przepływa górski potok. Okolica ośrodka jest dostosowana do potrzeb młodzieży ( hala sportowa, boiska plenerowe, amfiteatr, stołówka z wyśmienitym jedzeniem…). Klimat i możliwość organizacji wycieczek turystycznych to to, co jest potrzebne dzieciom do integrowania się oraz dla zdrowia.
    Uczniowie klas piątych bardzo aktywnie spędzali czas, poznawali Beskid Sądecki, integrowali się w drewnianych domkach, prowadząc swoje "małe gospodarstwa" (sprzątali, wynosili śmieci, zamiatali, wietrzyli, parzyli sobie herbatę…). W takie miejsca warto wracać! Było pięknie, jesienno-zimowo i zdrowo.
Dziękujemy Centrum Młodzieży im. H. Jordana oraz Centrum Wypoczynku JordaNova
w Gołkowicach Górnych
za organizację tego wspaniałego wyjazdu.
Uczniowie klas piątych z opiekunami.
Pieniny jesienią

    Uczniowie klasy 8A mogli przygotowywać się do egzaminu z języka polskiego i niemieckiego w wyjątkowych okolicznościach przyrody. W listopadzie przemierzyli górskie szlaki, zwiedzili Szczawnicę i … powtórzyli gramatykę. Był też czas na integrację i gry zespołowe.
E.K.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

    20 Listopada stanowi dzień obchodów uchwalenia Konwencji o Praw Dziecka. W tym roku nasza szkoła obchodziła ten dzień wraz z UNICEF w poniedziałek 21 listopada. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka uczniowie szkoły wraz z nauczycielami ubrali niebieskie elementy garderoby, a korytarze szkolne zostały przystrojone niebieskimi balonami. Każda osoba przebywająca w szkole mogła również przygotować kartkę dla kolegi/koleżanki/nauczyciela/współpracownika i umieścić ją w pudełku życzliwości. Samorząd uczniowski rozdał wszystkim uczniom klas I-III plakaty z inspirującymi cytatami od postaci z bajek. Podczas popołudniowego pobytu na świetlicach uczniowie wzięli udział w przygotowanych przez nauczycieli warsztatach z zakresu ich praw na podstawie scenariusza przygotowanego przez UNICEF. Efektem zajęć są przygotowane plakaty, które można oglądać w holu szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w promowanie Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka
i poszerzaniu wiedzy o prawach dzieci.
J.L.
Uchodźcy, Uchodźczynie

   W listopadzie klasy 1b i 2b biorą udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników MOPS na temat "Uchodźcy, uchodźczynie”" w ramach projektu Akademia Młodego Krakowianina. Dzieci poznają różnice pomiędzy uchodźcą uciekającym przed wojną, a emigrantem, który osiedla się dobrowolnie w innym kraju z różnych powodów np. ekonomicznych czy politycznych. Dzieci szukały na mapie świata państw, w których obecnie toczą się wojny. Musiały w prostym ćwiczeniu zdecydować się, co zabrałyby ze sobą, gdyby w pośpiechu musiały opuścić rodzinny dom, co by wówczas czuły. Zastanawiały się, jak można pomóc osobom, szczególnie dzieciom, które musiały uciekać do innych krajów, żeby im nieco złagodzić okrutny los.
J.S.
Projekt - "Krakowskie dzieci wiedzą jak wyrzucać śmieci"

    Klasy 3a, 3b, 2a, 1b, 1c biorą udział w projekcie ,,Krakowskie dzieci wiedzą jak wyrzucać śmieci”, które odbywają się w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie w ramach programu "Akademia Młodego Krakowianina".
A.K.
Spotkanie ze Strażą Miejską

    18 listopada uczniów klas pierwszych i kl.2b odwiedzili przedstawiciele Straży Miejskiej. Uczestnicząc w ćwiczeniach przechodzenia przez jezdnię po pasach z sygnalizacja świetlną, składając puzzle ze znakami drogowymi, uczniowie poznawali lub utrwalali wiadomości dotyczące ich bezpieczeństwa na drodze. Dla lepszego zapamiętania ważnych znaków drogowych bardzo przydały się przyniesione przez gości ze Straży Miejskiej kolorowanki.
B.P.
Karta dla Rodaka - akcja SU

    Na początku listopada Samorząd Uczniowski i chętni uczniowie postanowili przygotować kartki bożonarodzeniowe, włączając się tym samym do akcji "Kartka dla Rodaka". Własnoręcznie przygotowane przez Nas pracę zostały wysłane do Fundacji dla Rodaka w Olsztynie, która rozsyła zrobione kartki do naszych Rodaków zamieszkałych poza granicami naszego kraju. Przesyłki docierają między innymi do: Kazachstanu, Litwy, Czech, Czarnogóry, Łotwy, Nowej Zelandii, Gruzji, Estonii, Słowenii, Belgii, Kanady, Mołdawii, Armenii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Rumunii.
Mamy nadzieję, że nasze kartki wywołają nie jeden uśmiech u obdarowanej osoby :)
J.O.
Klasy II na lodowisku

    Uczniowie z klas 2a i 2b mają za sobą dziesiątą lekcję nauki jazdy na łyżwach. Zajęcia odbywają się na lodowisku przy ulicy Siedleckiego, a organizatorem kursu jest Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód. Dzieci z lekcji na lekcję radzą sobie coraz lepiej. Wszyscy potrafią już samodzielnie jeździć na łyżwach, upadków jest coraz mniej, a radości coraz więcej. Przed młodymi łyżwiarzami kolejne lekcje, podczas których będą uczyć się różnych technik zakręcania, zmiany kierunku jazdy, przekładanek oraz jazdy na jednej łyżwie. Zajęcia potrwają do kwietnia.
J.B-S.
Klasa IA - dokarmiamy ptaki

    Uczniowie klasy I A przygotowali recyklingowe karmniki dla ptaków. Zostały one umieszczone w części ogrodu znajdującej się tuż przed oknami klasy. Z pewnością ułatwi to ptakom przetrwanie zimy, a pierwszakom prowadzenie przyrodniczych obserwacji:)
I.S.
Wizyta w Muzeum Etnograficznym

    17 listopada uczniowie klasy 1c uczestniczyli w warsztatach pt. „Jaki znak twój?”, które odbyły się w Muzeum Etnograficznym przy placu Wolnica. Dzieci miały możliwość zobaczyć, jak dawniej mieszkano na wsi, i w jaki sposób znaczono swoje domy. Weszły także do starej szkoły, by siedząc w dawnych ławkach poznać historię godła Polski oraz dowiedzieć się jak przez wieki godło zmieniało swój wizerunek. Przyjrzały się strojom ludowym, a szczególnie krakowskiemu. Poznały elementy męskiego stroju krakowskiego oraz mogły przymierzyć jego główne części. Odwagą wykazały się dziewczynki, które chętnie skorzystały z przebrania. Wysłuchały ciekawej historii związanej z kolorem czerwonym na naszej fladze narodowej. Zobaczyły również krakowską szopkę wykonaną w czasach zaborów. Na koniec każdy wykonał swój znaczek w formie przypinki.
M.D.
Przyjaciel Krakowa - Szlakiem Królowej Jadwigi

    17 listopada uczniowie klasy 1 B udali się na drugi spacer w ramach akcji Grodzkiego Koła PTTK "Zdobywamy Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa". Tym razem wędrowaliśmy "Szlakiem Królowej Jadwigi". Wycieczkę rozpoczęliśmy na Placu Matejki przy Pomniku Grunwaldzkim, który przedstawia zwycięstwo męża królowej Jadwigi - króla Władysława Jagiełło nad Krzyżakami. Następnie na Plantach zatrzymaliśmy się przy pomniku przedstawiającym królową Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę oraz ważny dla naszej historii moment zawarcia w Krewie Unii Polski z Litwą. Dzieci poznały herby Polski (Białego Orła) i Litwy (Pogoń). Kolejnym przystankiem były pozostałości murów dawnej Baszty Katowskiej. Uczniowie dowiedzieli się, jakie kary były stosowane w średniowiecznym Krakowie. Przy kościele ojców karmelitów uczniowie poznali legendę o ,,Stopce królowej Jadwigi”. To historia, w której pięknie łączą się dwie przeciwności: miękkie serce dobrej królowej i twardy kamień, w którym odcisnął się ślad jej stopy. W ścianę kościoła Na Piasku, przed wiekami wmurowano kamień, otoczony dla ochrony kratą i opatrzony wyrytym napisem: Stópka Królowej Jadwigi. Nie mogło zabraknąć wizyty w Collegium Maius, ponieważ Królowa wszystkie swoje klejnoty przeznaczyła na odnowę Akademii Krakowskiej. Na dziedzińcu Collegium o godzinie 11.00 dzieci wysłuchały hymnu Gaudeamus Igitur i zobaczyły wynurzające się z okienek figurki, między innymi królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Ostatnim punktem wędrówki była Katedra na Wzgórzu Wawelskim, w której poznaliśmy ceremonię koronacji, zatrzymaliśmy się przy relikwiach św. Jadwigi pod ołtarzem z Czarnym Krucyfiksem, zobaczyliśmy sarkofagi Króla Jagiełły i królowej Jadwigi, weszliśmy na dzwonnicę, by poznać legendę o słynnym dzwonie Zygmunt, a na zakończenie w Muzeum Katedralnym zobaczyliśmy pogrzebowe insygnia królewskie wyjęte z grobu królowej Jadwigi. Wycieczka była bardzo intensywna, ale dużo nas nauczyła.
J.S.
11 listopada - PAMIĘTAMY


    Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie podczas lekcji i zajęć w świetlicy zapoznali się z filmami edukacyjnymi i prezentacjami dotyczącymi historii Polski oraz polskich symboli narodowych. Słuchali i śpiewali pieśni patriotyczne. Wykonali flagi, godła, kotyliony, którymi zostały ozdobione sale lekcyjne i świetlica. Na lekcjach plastyki uczniowie klas czwartych i piątych przygotowali plakaty, których wystawa została zorganizowana w holu szkoły.
R.J.
Czar teatru.

    16 listopada uczniowie klasy 1 B wybrali się do teatru Groteska na spektakl pt.: "Brzydkie Kaczątko". Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Miały okazję doświadczyć baśniowości, czaru i tajemniczości teatru oraz były bardzo poruszone losem głównego bohatera.
J.S.
Warsztaty fizyczne.

    Listopadowe warsztaty poświęcone były zagadnieniom z dziedziny fizyki. Dzieci z klas 1-3 dowiedziały się, kto to był Archimedes i co to jest wyporność. Następnie z patyczków i korków zbudowały żaglówki, które zabrały do domu, by przetestować czy pływają :). Jak zawsze na zajęciach była dawka wiedzy i praktyczne działanie.
M.D.
Klasa 3B na Wawelu!

   Klasa 3b przygotowuje się do konkursu "Odkryj Wawel", który odbędzie się w styczniu. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej zorganizowanej w Skarbcu Koronnym Zamku Królewskiego na Wawelu. Obejrzeli wiele cennych eksponatów, m.in. Szczerbiec - miecz koronacyjny królów polskich, miecz ceremonialny Zygmunta I Starego, arrasy. Poznali fakty historyczne związane z takimi władcami jak Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Jan III Sobieski. Dowiedzieli się jak wyglądała ceremonia pasowania na rycerza. Po zakończeniu zajęć wybrali się nad Wisłę zobaczyć dwa pomniki, smoka wawelskiego i Dżoka.
J.S-G.
Stołowka szkolna z nowymi stolikami!

    Dzisiaj rano /17.11.22r./ Trzech Panów: p. Chojnacki, p. Kolegowicz i p. Szemraj pracowali na rzecz szkoły skręcając nowe stoliki do szkolnej stołówki. Dzięki tej inicjatywie jadalnia zyskała nową jakość, a uczniowie mogą już jeść obiady w nowocześnie zaaranżowanym wnętrzu.
W imieniu uczniów - dziękuję!
Jolanta Urban
Hazard! Nie daj się wciągnąć!

    15 listopada w ramach profilaktyki i poprawy bezpieczeństwa uczniów, odbyło się spotkanie przedstawicieli urzędu skarbowego z młodzieżą klasy ósmej. Prelekcja dotyczyła uzależnienia od hazardu i odbyła się w ramach akcji edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej -„Hazard ! Nie daj się wciągnąć !”. Honorowym patronatem objął ją Minister Edukacji i Nauki. Uczniowie dowiedzieli się z jakim niebezpieczeństwem wiąże się udział w nielegalnych grach hazardowych. Zwracano ich uwagę na problemy wynikające z nadmiernego korzystania z gier komputerowych, co prowadzi do uzależnienia i izolacji społecznej. Mam nadzieję, że wyposażeni w wiedzę, nasi uczniowie z pomocą rodziców i nauczycieli będą dokonywali właściwych wyborów.
B.P.
Klasa 2B w Collegium Maius

   W ramach przygotowań do konkursu wiedzy o Krakowie "Żaczek" uczniowie klasy 2b odwiedzili Collegium Maius. Punktualnie o 9.00 słynny, grający zegar wybrzmiał melodię pieśni Gaudeamus Igitur. Uczniowie zobaczyli orszak poruszających się figur osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej, mi.in. królowej Jadwigi, króla Władysława Jagiełły, Hugon Kołłątaja i rektora Stanisława ze Skalbmierza. Następnie przeszli do pięknej auli na lekcję muzealną, podczas której odwiedzili się kim jest rektor, jakie wydziały jako pierwsze powstały na Akademii Krakowskiej oraz jak wyglądało życie dawnych żaków. Przybliżone im zostały postaci pierwszej studentki Nawojki, a także królowej Jadwigi Andegaweńskiej. Na koniec odwiedzili salę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi, gdzie obejrzeli kolekcję przyrządów astronomicznych, astrolabium oraz Globus Jagielloński.
J.B-S.
"Inny nie znaczy gorszy"

    Uczniowie z klas 1a, 1b, 2b i 3a wzięli udział w warsztatach "Inny nie znaczy gorszy!" zorganizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Studentki rozmawiały z dziećmi o niepełnosprawności intelektualnej, wzrokowej, słuchowej, ruchowej oraz autyzmie. W niewielkich grupach, pod opieką pań, uczniowie poznawali alfabet Braille’a, próbowali rozpoznawać przedmioty ukryte w worku za pomocą dotyku, zakładali bluzę przy pomocy tylko jednej ręki, chodzili o kulach, usiłowali odczytać mowę tylko z ruchu warg itp. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć trudności, których doświadczają osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu.
Klasa I A i "Smaki świata"

    Klasa 1 A wzięła udział w kolejnych, bezpłatnych warsztatach. Tym razem były one poświęcone "Smakom świata". Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat różnorodności pożywienia. W ramach praktyczej części zajęć mieli okazję poćwiczyć jedzenie z wykorzystaniem pałeczek, a także multisensorycznie poznać egzotyczne przyprawy. Zaskakującym elementem zajęć z pewnością była prezentacja przekąsek z liofilizowanych owadów.
I.S.
Krakowska Zbiórka Żywności

    W ramach działań wolontariatu, społeczność naszej szkoły włączyła się do udziału w akcji Krakowska Zbiórka Żywności. W dniach 10 -14 października (a nawet do 17.10.) 2022r zbieraliśmy na terenie szkoły produkty o długiej trwałości, przeznaczone dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych, osób samotnych, bezdomnych, bezrobotnych i uchodźców z Ukrainy. Zebrane przez nas produkty zostały odebrane przez pracownika Banku Żywności i przekazane mieszkańcom Krakowa. Dzięki Państwa ofiarności zebraliśmy 21 pudeł żywności.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom wszystkich uczniów, którzy włączyli się w zbiórkę.
M.K. B.P.
Zakończenie akcji "KREDKOBRANIE 2022"

    W październiku 2022 roku kolejny raz przeprowadziliśmy w naszej szkole akcję "Kredkobranie 2022". Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Zebrane i posegregowane dary: kredki, plastelinę, farby, zeszyty, bloki rysunkowe, papier kolorowy, piórniki, pisaki, długopisy, ołówki, pędzelki, kleje, przybory geometryczne, itp., itd. przekazaliśmy do Fundacji Ignatianum, skąd trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i na Ukrainie.
Mamy nadzieję, że dzięki hojności ofiarodawców na niejednej dziecięcej buzi zagości szeroki uśmiech :)
M.K. B.P.
Spotkanie uczniów klasy 2A z przedstawicielem Policji

    Dnia 9 listopada w kl.2a odbyło się spotkanie z Policjantką. Dotyczyło ono zachowania uczniów w klasie w stosunku do rówieśników i nauczycieli. Usłyszeli również informacje na temat swoich praw i przemocy. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli film o pracy Policji.
B.P.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Kocham Polskę

    Od wielu lat w naszej szkole realizowany jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w który włączają się poszczególne klasy. 10 listopada w przededniu Święta Niepodległości uczniowie klasy 1 B zapoznali się z pięknie wydanymi książkami dla dzieci z serii "Kocham Polskę". Niektórzy tylko przeglądali ilustracje, inni czytali dowolne fragmenty, a jeszcze inni śledzili zmiany granic Rzeczpospolitej Polskiej. Szczególnie zaciekawiły dzieci opowiadania o zwierzętach, które towarzyszyły żołnierzom podczas wojen – białej niedźwiedzicy Baśki Murmańskiej, klaczy Marszałka Piłsudskiego - Kasztanki, niedźwiedzia Wojtka spod Monte Cassino, psotnej małpki Miki i psa kaprala Ciapka. Na zakończenie dzieci obejrzały przygotowane przez IPN filmiki o historii Polski z cyklu "Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?".
J.S.
Święto Niepodległości w klasie 1C

    Dla upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy 1c wspólnie wykonali plakat, który nazwali "Drzewem niepodległości". Plakat zdobi teraz klasę przypominając o radosnym świętowaniu.
M.D.
Klasy trzecie na wycieczce w Tarnowskich Górach

   Uczniowie z klas 3a, 3b i 3c pojechali na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Pierwszym punktem wyprawy była Sztolnia Czarnego Pstrąga. Atrakcją tego miejsca jest podziemna trasa, którą pokonuje się łodziami. Słuchając ciekawej opowieści przewodnika, podziwiali uroki mrocznego tunelu, a w przeźroczystej wodzie próbowali wypatrzyć pstrągi. Kolejnym punktem wyprawy była Zabytkowa Kopalnia Srebra. Zwiedzanie rozpoczęto od multimedialnego muzeum, w którym można zobaczyć narzędzia, lampki, nakrycia głowy używane dawniej przez górników. W kopalni czekały kolejne atrakcje - multimedialne prezentacje, historia o Skarbniku, źródełko z wodą "rozjaśniającą umysł" i kolejna sztolnia z łodziami. Wyprawa bardzo podobała się wszystkim miłośnikom podziemnych wędrówek. Zaopatrzeni w pamiątki i pełni niezwykłych wrażeń wrócili do Krakowa.
J.Ś-G.
Budżet Obywatelski 2022 - wyniki głosowania!

Jest Nam niezmiernie miło poinformować, że:
Projekt nr 13 w Dzielnicy II - "Renowacja boiska do piłki nożnej SP39",
napisany przez nasze nauczycielki został wybrany do realizacji !!!
Dzieki Waszej aktywności i zaangażowaniu, otocznie naszej szkoły zyska nowe oblicze!
Bardzo dziękujemy za każdy oddany głos!!!
Bardzo dziękujemy za każdy oddany głos!!!
J.O.
"Dzieci z Bullerbyn"

    Na zakończenie spotkań z książką Astrid Lindgren pt. "Dzieci z Bullerbyn" uczniowie klasy 3b przygotowali piękne prace przestrzenne i wyklejanki. Makiety i ilustracje przedstawiają wioskę Bullerbyn oraz jej mieszkańców. Każda praca wykonana została z ogromną starannością. Są domki z klocków Lego, zapałek, pudełek, niektóre wyposażone są w prawdziwe oświetlenie. W wioskach rosną drzewka, po ścieżkach spacerują dzieci, na trawie odpoczywają zwierzęta. Między domkami zawieszony jest sznurek, który służy do przesyłania listów. Jak w prawdziwym Bullerbyn.
J.Ś-G.
Akademia Młodego Krakowianina - "Nie przemocy"

    W ramach projektu Akademia Młodego Krakowianina klasy 1b i 1c oraz 2a uczestniczyły w listopadzie w warsztatach "Nie przemocy" prowadzonych przez pracowników socjalnych MOPS. Na początku uczniowie dowiedzieli się, że oprócz przemocy fizycznej, istnieje bardzo rozpowszechniona przemoc słowna. Dzieci pracowały w grupach i w oparciu o zaprezentowane scenki rozróżniały słowa pozytywne, negatywne i neutralne. Opowiadały, co można czuć, gdy słyszy się takie słowa wypowiadane pod swoim adresem. Uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje – u siebie i innych oraz zastanawiały się, co można zrobić, gdy ktoś robi nam coś, co nam się nie podoba lub nas krzywdzi. Losowały karteczki z twarzami wyrażającymi emocje i pokazywały je uczestnikom za pomocą odpowiednich min. Mamy nadzieję, że teraz będziemy jeszcze bardziej zwracać uwagę na wypowiadane słowa.
J.S.
Poranek Patriotyczny - Święto Niepodległości

    Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w ostatnich stu latach historii Polski. Dzień odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli, po 123 latach nieistnienia na mapie Europy. Wydarzenia w Sarajewie zainicjowały I Wojnę Światową, a jej następstwem były ogromne zmiany na mapie politycznej świata. Ten międzynarodowy konflikt dał nadzieję wolności narodowi polskiemu. Upadek Niemiec i CK Monarchii Austro-Węgierskiej zaowocował silnymi ruchami niepodległościowymi. Dzień przekazania waładzy nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną oraz misję utworzenia Rządu Narodowego obchodzimy jako Święto Niepodległości.
W dniu 4 listopada 2022r. uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców przygotowali uroczysty Poranek Patriotyczny upamiętniający te historyczne chwile. Szkolny chór pod kierunkiem pani Karoliny Stasiowskiej uświetnił spotkanie pieśniami tamtego okresu.
    Na wspólne świętowanie zaprosiliśmy dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 124. Nasi goście zaprezentowali piosenki ze śpiewnika "Małego Patrioty". Uczniowie naszej szkoły z Ukrainy i Białorusi również włączyli się w obchody Święta Niepodległości i zaśpiewali piosenki, którymi wspierają się w tych trudnych chwilach.
Warsztaty o dźwięku.

    W piątek 4 listopada uczniowie klasy 1c wzięli udział w warsztatach pt. "Dźwięk, a co to takiego?" zorganizowanych w ramach Akademii Młodego Krakowianina. Podczas doświadczeń dzieci mogły odpowiedzieć na pytanie, czy dźwięk można zobaczyć? Dowiedziały się również, co to jest kamerton oraz rozpoznawały niektóre instrumenty muzyczne ukryte w formie dźwiękowych zagadek. Lekcja w pięknym wnętrzu Pałacu Potockich na pewno dostarczyła pozytywnych wrażeń.
M.D.
Lekcja muzealna na Wawelu

    3 listopada uczniowie klasy 3a pojechali na Wawel, aby wziąć udział w lekcji muzealnej "Z królami przez polską historię" w związku z udziałem w konkursie "Odkryj Wawel". Zajęcia odbyły się na nowo otwartej wystawie Skarbca Koronnego. Na zakończenie spacerkiem udaliśmy się na rynek, gdzie zjedliśmy pyszne obwarzanki.
A.K.
Zajęcia edukacji dla bezpieczeństwa w terenie.

    Uczniowe klasy 8a w ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa udali się do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach.
Dzieci miały okazję odwiedzić salę tradycji i zapoznać się działalnością jednostki (projekcja filmowa). Na terenie bazy oglądały zabytkowe samoloty i siedziały za sterami samolotu C-295M CASA. Przyglądały się startom i lądowaniom samolotów pasażerskich z wojskowej wieży kontroli lotów. Zwiedziły bazę straży pożarnej i wzięły udział w pokazie gaśniczym. Uczestniczyły w warsztatach z pierwszej pomocy i w wykładzie dotyczącym zasad bezpieczeństwa w obchodzeniu się z bronią i amunicją. Na zakończenie mogły przymierzyć wybrane elementy umundurowania i potrenować przeładowanie broni oraz strzelanie do celu.
   Serdecznie dziękujemy panu Michałowi, tacie Piotrka, za zorganizowanie całego dnia warsztatów.
E.K.
Wizyta w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

    2 listopada w ramach projektu polsko- ukraińskiego uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach w Bibliotece na Rajskiej. Tematem spotkania były ,, Muzykofi(g)le”. Dzieci uczestniczyły w ciekawym wykładzie, poznały nową terminologię muzyczną, a także posłuchały różnych utworów muzycznych i wykonały kreatywną prace plastyczną. Na koniec był czas na gry i zabawy oraz oglądanie książek.
A.K.
Zaduszki
   2 listopada w Dzień Zaduszny zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie klas 1a i 1b udali się pod Pomnik Ofiar Dąbia. Dzieci zapoznały się z dramatyczną historią okolicznych mieszkańców. Uczciły pamięć tragicznie pomordowanych modlitwą i zapaleniem zniczy. |
![]() |
J.S.
Czas zadumy
![]() |
    Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to dni pamięci o tych, których już nie ma wśród nas. Uczniowie klasy 8a z tej okazji odwiedzili w ostatnim tygodniu października pomnik Ofiar Dąbia. Uprzątnęli teren i zapalili znicze. Te symboliczne gesty były dla młodzieży lekcją historii i wrażliwości. |
E.K.
Konkurs Samorządu Uczniowskiego

    Na całym świecie każde święta i uroczystości obchodzone są w inny sposób.
W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski postanowił pokazać w formie konkursu na najlepsze przebranie Halloweenowe jakie zwyczaje towarzyszą Świętu Zmarłych głównie w Ameryce 🎃
    Konkurs Halloweenowy cieszył się bardzo dużym powodzeniem co przedstawia ilość poprzebieranych dzieci: w klasach I-III udział wzięło 80, a w klasach IV-VIII 25. Przygotowane przebrania i makijaże były straszne i bardzo ciekawe🕸️🕷️
Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie naszych działań i zakup nagród w konkursie🙂
Wszystkim dziękujemy za udział w naszej zabawie👏
J.O.
Krakowska Olimpiada Młodzieży w Szachach

    W dniu dzisiejszym w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1, w ramach Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej, został rozegrany turniej szachowy. Zawody były przeprowadzone systemem szwajcarskim i każdy z zawodników miał do rozegrania 7 rund po 15 minut. Bardzo dobrze spisali się w nim nasi reprezentanci, szczególnie Julia D. uczennica klasy IVa, która zajęła II miejsce🥈.
Julce gratulujemy zdobytego miejsca🏆🙂
M.D.
STARS - rowerem do szkoły

    21 października odbyły się warsztaty rowerowe realizowane przez edukatora Fundacji Otwarty Plan, p. Macieja Skinderowicza. Swoje umiejętności podnosili uczniowie klas drugich i trzecich.
Serdecznie dziękujemy!
    Za nami kolejny tydzień Jesiennej Kampanii Rowerowej polegającej na codziennej podróży do szkoły rowerem/hulajnogą/deskorolką. Do końca wyzwania pozostały 2 dni. Trzymamy kciuki za wszystkich aktywnych uczniów.
E.K.
Wycieczka klas pierwszych do Gruszowa

    27 października uczniowie klas pierwszych wyruszyli na całodniową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Gruszowie. Tematem wyjazdu był sad jesienią. Dzieci dowiedziały się, jak ważne dla zdrowia jest spożywanie owoców, a szczególnie jabłek. Nauczyły się rozróżniać skórkę, miąższ i woreczek nasienny. Pod czujnym okiem dorosłych i dokładnej instrukcji samodzielnie pokroiły jabłka, które włożyły do przywiezionych słoiczków. Powstały kompoty, które dzieci zabrały do domu. Po pracy w kuchni wyruszyły na pole, by rozpoznawać niektóre warzywa, obejrzeć prawdziwą krowę oraz wziąć udział w wykopkach ziemniaków. Po tak wyczerpującej pracy zjadły pyszne naleśniki, by zaraz potem dalej zwiedzać gospodarstwo. Tym razem odwiedziły zwierzęta w stajni oraz zobaczyły chlewik. To była prawdziwa atrakcja móc pogłaskać królika, kota i kurczaka oraz pokarmić chlebem kozę Rózię, owce, kury i kaczki. I już czekała następna niespodzianka pod postacią przejażdżki traktorem do tartaku. Po drodze śpiewając piosenki dzieci obserwowały krajobraz wsi jesienią. Po powrocie czekały na wszystkich upieczone w ogniu pyszne ziemniaki. Był jeszcze spacer przez las specjalnie przygotowaną ścieżką edukacyjną, zbieranie żołędzi i liści oraz zabawy w ogrodzie. Czas szybko zleciał i musieliśmy wracać do szkoły. Pogoda dopisała, więc wycieczka bardzo się udała pozostawiając moc wrażeń.
M.D.
"Od segregacji nie ma wakacji"

    W dniu dzisiejszym klasa IVb wzięła udział w bardzo ciekawych warsztatach organizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania pod tytułem "Od segregacji nie ma wakacji". Uczniowie dowiedzieli się ile lat rozkładają się poszczególne śmieci, jak należy je prawidłowo segregować, co się z nimi dzieje po wywiezieniu. Mieli również możliwość praktycznego posegregowania śmieci oraz zobaczenia lamusowni, do której każdy bezpłatnie może przywieźć swoje śmieci. Korzystając z pięknej pogody, wracając spacerem do szkoły, odwiedziliśmy pobliski Park Lotników 🍁☀🍂
J.O.
Konkurs lotów papierowych samolotów

    Za nami ekscytujące zawody w rzutach papierowymi samolotami. Uczniowie chętnie przystąpili do składania swoich statków powietrznych i zgodnie z regulaminem konkursu stanęli do rywalizacji. Przy wsparciu swoich Wychowawców i dopingu koleżanek oraz kolegów nawet te loty mniej udane sprawiły wszystkim uczestnikom dużo radości. Samorząd Uczniowski miał dużo pracy, zawody były rozgrywane przez kilka dni i w sumie nagrodzonych zostało ok. 60 uczniów.
    Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Wantuchowi za zaproszenie naszej szkoły do tej zabawy i za ufundowanie przygotowanych przez Samorząd Uczniowski nagród i upominków.
E.K.
Zdobywamy Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa

    Uczniowie klasy 1B rozpoczęli spacery tematyczne z przewodnikiem po Krakowie w ramach całorocznej akcji "Zdobywamy Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa". Pierwszy spacer nosił tytuł "Kraków w legendzie i opowieści". Uczniowie wyruszyli na wędrówkę z Placu Matejki, gdzie poznali legendę o patronie Krakowa – świętym Florianie. Potem Drogą Królewską udali się na Rynek, gdzie dowiedzieli się, że krakowskie gołębie to zaczarowani rycerze księcia Probusa, poznali legendę o Wieżach Mariackich i zobaczyli legendarny nóż zawieszony w Sukiennicach. Wysłuchali hejnału mariackiego granego na cztery strony miasta, poznali opowieść o Twardowskim, diable i skarbach w Krzysztoforach. Wycieczkę uczniowie zakończyli przed Smoczą Jamą, gdzie spotkali ziejącego ogniem Smoka. Na zakończenie pan przewodnik wręczył dzieciom "Książeczki do zdobywania odznaki", do których wbił pierwszą pieczątkę, a uczniowie zrobili ilustracje kojarzące się z tematyką zajęć.
J.S.
Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2022/2023

    Samorząd Uczniowski wybrał na tegoroczna kadencję swój zarząd.
- Przewodnicząca SU: Alicja Janiso kl. VIIIa
- Zastępca Przewodniczącej: Igor Olejnik kl. VIIIa
- Skarbnik: Igor Paradysz kl. VIIIa
- Sekretarz: Nina Zarzyńska Vb
J.O.
Be The Best Minicup 2022

foto pchl.pl
    W miniony weekend w słowackiej miejscowości Lucencu odbył się turniej hokeja na lodzie. Wiktor K. z klasy IVb wziął w nim udział wraz ze swoją drużyną PCHL w kategorii U10. Zespół ostatecznie zajął II miejsce🥈, rozgrywając przez dwa dni turnieju 20 meczów, a najlepszym zawodnikiem drużyny został wybrany 💥Wiktor💥👏.
Wiktorowi i całemu zespołowi gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne🙂
J.O.
Klasa I A i "Zwierzęta Chin"

   Uczniowie klasy I A mieli okazję odbyć ciekawą i inspirującą podróż śladami wybranych gatunków zwierząt występujących w Chinach. Dzięki zajęciom opartym na pokazie zdjęć, wykorzystaniu baśni, gier oraz zabaw plastycznych dzieci wzbogaciły swoją wiedzę. Zajęcia te z pewnością rozbudziły ciekawość świata i zapewniły dobrą zabawę.
I.S.
Krakowski Dzień Samorządu Uczniowskiego

   W dniu dzisiejszym w obiektach klubu sportowego Wawel przedstawiciele naszego Szkolnego Samorządu wzięli udział w spotkaniu pod hasłem "Orientuj się na samorząd". Zostało ono zorganizowane przez Urząd Miasta Krakowa. Pierwsza część prowadzona była w formie warsztatowej, dzięki czemu uczestnicy mogli porozmawiać ze swoimi rówieśnikami na wybrane przez siebie tematy. Następną częścią imprezy była gra terenowa zorganizowana na terenie Klubu Wawel. Spotkanie to z pewnością zainspiruje nas do kolejnych działań.
J.O.
8. Cracovia Półmaraton Królewski - wolontariat sportowy

/foto -Wiesław Chojnacki/
    W niedzielne przedpołudnie biegacze opanowali krakowskie ulice w ramach 8. Półmaratonu Królewskiego. Nasi uczniowie zabezpieczali punkt odświeżenia na 17 km trasy. Ich zadaniem było przygotowanie i podawanie wody spragnionym biegaczom. Młodzież zadbała także o doping. Ze szczególną radością przywitała tatę Filipa i panią Jadzię, z która wspólnie byliśmy na zielonej szkole. Wolontariat sportowy uczy odpowiedzialności, wrażliwości, pracy w zespole i otwierania się na innych. Nasi uczniowie wykonywali swoje obowiązki wzorowo.
Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękuję i cieszę się, że kolejny raz byliśmy częścią tej sportowej imprezy.
E.K.
Zielona Szkoła w Pieninach

    W dniach 10-14.10 klasy IVa i IVb spędziły cudowny czas w schronisku pod Durbaszką. Uczniowie zwiedzili Szczawnicę, próbowali zdrowotnych wód z tamtejszej pijalni, wyjechali wyciągiem na Palenicę, pokonali szlak Małych Pienin i przeszli wąwóz Homole. W schronisku świetnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu: korzystaliśmy z placu zabaw, graliśmy w siatkówkę, tworzyli budowle z piasku. Wieczorami mieliśmy okazję dopingować polskie siatkarki biorące udział w Mistrzostwach Świata i kibicować FC Barcelonie. Ostatniego dnia przyjechała do Nas pani Ania, która przeprowadziła warsztaty z malowania na kubkach, puzzlach lub zawieszkach, dzięki czemu każdy ma wyjątkową pamiątkę z wyjazdu. To był naprawdę aktywnie wykorzystany czas.
J.O.
Ślubowanie Pierwszoklasistów i Ceremoniał Pasowania na Uczniów

    14 października - Dzień Komisji Edukacji Narodowej był bardzo ważny dla uczniów klas pierwszych. Dzieci wzięły udział w uroczystości ślubowania i pasowania. Na początku przedstawiciele Pierwszaków przywitali Rodziców, Dyrekcję Szkoły i Nauczycieli. Zaprezentowali się w programie recytatorsko – muzycznym. Pokazali, że potrafią nie tylko mówić wiersze i śpiewać, ale także tańczyć. Dzieci wykorzystały aranżację kroków rock and rolla ćwiczoną podczas zajęć tanecznych w szkole. Później nastąpił najważniejszy moment. Uczniowie po odśpiewaniu Hymnu Szkoły, złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły. Następnie poprosili Panią Dyrektor mgr Jolantę Urban o dokonanie ceremonii pasowania na ucznia klasy I. Ponieważ patronem szkoły jest Bartosz Głowacki, więc Pani Dyrektor kładła symboliczną kosę kosynierską na ramiona Pierwszoklasistów. Potem dzieci udały się do sal klasowych na pyszne słodkości przygotowane przez Rodziców.
J.S.
Budżet Obywatelski

   Przypominamy, że głosowanie ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego odbędzie się w dniach 30 września-14 października 2022. Głosować można elektronicznie lub osobiście poprzez kartę do głosowania w wybranym punkcie głosowania.
Każdy głosujący musi oddać głos na sześć różnych projektów zadań (w tym: 3 głosy na zadania o charakterze dzielnicowym w dzielnicy swojego zamieszkania i 3 głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim). Najwyżej oceniony przez głosującego projekt zadania otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt.
   Pracownicy naszej szkoły przygotowali projekt dzielnicowy "Renowacja boiska do piłki nożnej SP39", który ma numer 13 w Dzielnicy II. Szkolne boisko do piłki nożnej cieszy się dużym zainteresowaniem dąbskiej społeczności. Korzystają z niego zarówno młodsi, jak i starsi miłośnicy "kopanej piłki". Często mimo deszczowej aury lub późnej pory, w tygodniu, jak i w świąteczny czas. Tak intensywna eksploatacja ma swoje skutki. Aby boisko dalej mogło bezpiecznie służyć nam wszystkim konieczne są prace renowacyjne. Budżet Obywatelski dysponuje odpowiednimi środkami, a głosy mieszkańców oddane w tej sprawie pozwolą zrealizować to przedsięwzięcie.
Projekt 13 w Dzielnicy II - to nasza wspólna sprawa!
30.IX - 14.X.2022r.
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !
Zajęcia kreatywne w 3A

    Jak co tydzień uczniowie klasy 3A twórczo pracowali na zajęciach kreatywnych. Tematem przewodnim była jesień. Dzieci stworzyły piękne lampiony ze słoików i kolorowych liści oraz jeże z ziemniaka. Przyniosły także jesienne dary i wspólnie wykonały kącik przyrodniczy. Zabawa była przy tym wspaniała.
A.K.
Zajęcia kulinarne w 2B

    Uczniowie klasy 2b przynieśli do szkoły swoje ulubione owoce, aby zrobić z nich pyszne sałatki. Towarzyszył im tata Tymka, który jest kucharzem. Pokazał uczniom różne techniki krojenia i pomagał przy pracy. Pierwsze zajęcia kulinarne były dla dzieci bardzo radosnym doświadczeniem.
J.B-Sz.
W krainie pszczół

    W ubiegłym tygodniu odwiedził naszą szkołę pszczelarz, pan Andrzej Suwała, który przeprowadził zajęcia wśród uczniów klas 2a, 2b oraz 3b. W bardzo przystępny sposób przekazał dzieciom najważniejsze wiadomości i ciekawostki o pszczołach oraz opowiedział o pracy pszczelarza. Dużą atrakcją dla uczniów był prawdziwy mini ul, w którym szukali specjalnie oznaczonej królowej. Na koniec wszyscy skosztowali miodu z pasieki pana Andrzeja i otrzymali mały upominek.
J.B-Sz.
Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

/foto: Igor Paradysz/
    W dniu dzisiejszym /3.10.2022r./na forum klas IV, V i VIII odbyła się prezentacja kandydatów aspirujących do funkcji Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W swoich wystąpieniach pretendenci przedstawiali swoje pomysły, rozwiązania oraz zachwalali swoje walory. W ostatniej prezentacji głos zabrała Alicja Janiso z klasy VIIIa, która jako doświadczony "samorządowiec" bardzo dobrze zna realia pracy samorządu uczniowskiego i rozumie do jakich spraw jest on powołany. W powszechnym /każdy uczeń ma prawo głosu/, równym /każdy głos ma taka samą wagę/ oraz tajnym /głosy są anonimowe i nikt nie zna głosu wyborcy/ głosowaniu funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2022/23 powierzono Alicji Janiso.
GRATULUJEMY!!!
Zielona Szkoła klasy 3A i 3C

    Uczniowie klas 3a i 3c pojechali na Zieloną Szkołę organizowaną przez Dom Harcerza w Krakowie. Uczestnicy wyprawy nocowali w urokliwym Schronisku Pod Durbaszką w Jaworkach. Podróżowali Pasmem Małych Pienin i zdobywali szczyty.
K.B.
Realizacja Projektu "Baw się i śmiej" - Budżet Obywatelski 2022

    W ostatnim tygodniu września Projet Szkoły Podstawowej 39 - "Baw się i śmiej" w ramach Budżetu Obywatelskiego Krakowa został zrealizowany! Społecznośc szkolna oraz mieszkańcy Dąbia zyskali nowe elementy placu zabaw przy Szkole Podstawowej 39. Realizacja przeszła już odbiór techniczny i będzie służyć młodszemu pokoleniu.
Dziękujemy za Wasze głosy w tej ważnej dla nas wszystkich sprawie!
Dzień Chłopaka w 4B

    Dzięki uprzejmości Pani Weroniki, uczennice klasy IVb mogły dzisiaj przedstawić co przygotowały na obchody Dnia Chłopaka dla swoich kolegów. Rozpoczęły słodkim poczęstunkiem 🍬 , następnie odbył się pokaz magicznych sztuczek 🎩. Zaskoczyły też chłopaków czytaniem kawałów w specjalnej oprawie oraz drobnym upominkiem 🎁. Kolejnym punktem programu był poczęstunek, który został przygotowany SAMODZIELNIE przez dziewczynki 🍪🧁👏, po nim były zabawy, loteria fantowa oraz konkurs budowy z klocków LEGO.
    Mimo, iż świętowali Chłopcy, dziewczynki spisały się na medal 🏅 zapewniając swoim kolegom z klasy moc atrakcji 👍.
Dzisiejszy dzień dostarczył całej klasie mnóstwa pozytywnych emocji🙂.
J.O.
"Kredkobranie" 2022

    Jak co roku, we wrześniu uczestniczymy w akcji charytatywnej "Kredkobranie" – Pomóżmy młodym na Kresach. Jeszcze tylko do końca tego miesiąca zbieramy przybory szkolne /np. kredki, bloki rysunkoww i techniczne, papier kolorowy, farby, pędzle, plastelinę i modelinę, pisaki, długopisy, ołówki, gumki do mazania, notesy, nożyczki ....i inne/ dla naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenie dawnych Kresów. Opiekunem akcji jest Fundacja Ignatianum. Wszystkie zebrane materiały trafią do polskich szkół i ośrodków edukacyjnych na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
Serdecznie dziękujemy za ofiarność.
M.K.
Roztańczone pierwszaki

    W tym roku szkolnym w ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie klas pierwszych uczestniczą w zajęciach nauki tańca towarzyskiego. Będą poznawać tańce standardowe i latynoamerykańskie oraz tańce ludowe. Dzieci rozpoczęły ćwiczenia od poznania podstawowych kroków walca angielskiego i rock and rolla. Także w ramach zajęć świetlicowych uczniowie mają możliwość doskonalenia tańca. Pod okiem instruktora uczą się kroków hip hop, breakdance oraz uczestniczą w zabawach rytmiczno – ruchowych. Efekty pracy będzie można obserwować podczas uroczystości szkolnych i rodzinnych, a niektórzy wezmą udział w turniejach tanecznych.
J.S.
Bezpieczeństwo – spotkanie uczniów klas pierwszych z Policją

    23 września uczniów klas pierwszych odwiedziła Pani Policjantka z Zespołu ds. Nieletnich. Pierwszoklasiści dowiedzieli się jak być wzorowymi uczestnikami ruchu drogowego i jakich zasad należy przestrzegać poruszając się po drogach. Jak ważne jest bezpieczeństwo jazdy na rowerze i hulajnodze, ostrożność przy zawieraniu znajomości oraz jaką przyjąć pozycję podczas spotkania z agresywnym psem. Dzieci przypomniały sobie również numery alarmowe i przećwiczyły rozmowę z dyspozytorem. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali kartki do kolorowania oraz pamiątkowe zakładki do książek. Mamy nadzieję, że teoretyczne zasady wszyscy będą praktycznie stosowali w codziennym życiu.
M.D.
Pożegnanie lata z piosenką

    Lato dobiegło końca. Uczniowie klas trzecich postanowili je pożegnać śpiewająco. Chętni uczniowie wykonali piosenki o tematyce letniej, żeglarskiej, przygodowej. Były występy solistów, duetów, zespołów a także całych klas. Letnie zagadki przypomniały wszystkim, co latem lubimy robić najbardziej. Obowiązywało letnie przebranie - okulary słoneczne, kapelusze, kolorowe koszulki.
Czekamy wszyscy tu, pamiętaj, żeby wrócić znów!"
J.Ś-G.
Warsztaty chemiczne

    21 września uczniowie klas 1-3 wzięli udział w pierwszych w tym roku szkolnym warsztatach chemicznych, podczas których budowali wulkany. Na początku zajęć dowiedzieli się, jak zbudowany jest wulkan oraz mogli zobaczyć i dotknąć kawałka zastygłej lawy wulkanicznej. Używając prostych, kuchennych produktów i przedmiotów obserwowali zachodzące reakcje. Wiele emocji dostarczyła dzieciom wylewająca się "lawa" świadcząca o tym, że eksperyment się powiódł. Pierwsze eksperymenty okazały się bardzo ciekawym i udanym doświadczeniem.
M.D.
Dzień Kropki w klasie 1C

    Uczniowie klasy 1C świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Powstały bardzo ciekawe, małe dzieła sztuki, których motywem przewodnim była oczywiście kropka. Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością.
M.D.
Wycieczka integracyjna klas IV do Korzkwi

    W poniedziałkowy poranek /19.09.2022/ wyruszyliśmy na wycieczkę szkolną do Korzkwi. W wyprawie brali udział uczniowie klas czwartych oraz opiekunowie. Pierwszym punktem naszej wycieczki był quest po Korzkwi, który prowadził śladami Eleonory Wodzickiej. Kolejno odbyły się warsztaty z pizzy – samodzielnie przygotowana smakowała wyjątkowo! Po zajęciach kulinarnych ruszyliśmy zwiedzać Zamek w Korzkwi - dawną, rycerską twierdzę z XIV wieku. Następną atrakcją było ognisko, pieczenie kiełbasek oraz gry i zabawy integracyjne. Wycieczka była udana i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
W.K.

    16 września 2022 r. roku przejdzie do historii naszej starej szkoły na Dąbiu, jako uroczysty dzień pożegnania, odchodzącej na emeryturę, Pani mgr inż. Iwony Janek. Pani Iwona Janek pracowała na Dąbiu ponad 20 lat ucząc informatyki, a następnie, przez wiele lat, pełniąc funkcję dyrektora Gimnazjum nr 7, a następnie - Szkoły Podstawowej nr 39 im. Bartosza Głowackiego w Krakowie.
    Bycie dyrektorem szkoły, to nie tylko sprawowanie codziennych obowiązków. To misja, a zarazem powołanie wymagające wiedzy, opanowania i rozwagi, które to cechy umiejętnie Pani przez te lata łączyła. Przez wszystkie minione lata wiele ważnych, czasami trudnych decyzji musiała Pani podejmować, ale też wiele miłych chwil tu Panią spotykało.
Dziękujemy za trud, jaki codziennie Pani wkładała w to, by to nasze miejsce było coraz lepsze, nowocześniejsze. Wielu z nas pamięta, jak nasza placówka zmieniała się i rozkwitała. To, jak wygląda teraz i jaką dobrą opinią się cieszy, to jest efekt Pani wieloletnich wysiłków i poświęcenia. Mamy nadzieję, że towarzyszy Pani z tego powodu radość, duma i poczucie satysfakcji, gdy spogląda Pani wstecz i patrzy na naszą i na swoją szkołę.
    Dziś pragniemy podziękować również za wszystkie lata Pani pracy, podczas których
realizowaliśmy wiele inicjatyw, wprowadzaliśmy w życie wiele pomysłów i innowacji, do których Pani wszystkich zachęcała. Wciąż nas Pani motywowała do zwiększonych wysiłków, by nasza szkoła była jak najlepsza, by wyróżniała się w środowisku, by nasi uczniowie odnosili sukcesy.
Pani Dyrektor, Pani to wszystko się udało! Miniony czas niech pozostanie dla Pani powodem do satysfakcji i dumy!
Nie mówimy: żegnaj. Mówimy: do widzenia, bo mamy nadzieję, że będzie Pani częstym gościem w naszej szkole. Ta szkoła, którą Pani tworzyła, szkoła o którą tak dbała i walczyła do końca, zawsze powita Panią z radością.
A na nadchodzące dni życzymy:
"Dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności, wiele chwil wytchnienia,
Aby Pani te wolne chwile mogła z rodziną spędzić, z nimi radość i uśmiech dzielić.
Aby nie brakło też czasu dla Pani i chęci na rozwijanie własnych zainteresowań.
Proszę odpoczywać, relaksować się i żyć pełnią życia!
Ma Pani przed sobą jeszcze tyle rzeczy do odkrycia!"
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39 im. Bartosza Głowackiego
mgr Jolanta Urban,
wicedyrektor mgr Marek Szewczyk,
Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi,
Uczniowie i Rodzice
Mamy Złoty Medal !!!

    W dniu dzisiejszym /15.09.2022r./na obiektach MOS Wschód w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, mimo trudnych warunków atmosferycznych, odbyły się zawody lekkoatletyczne dziewcząt.
Uczennice startowały w jednej, wybranej przez siebie konkurencji /wyjątkowo niektóre startowały w dwóch/: bieg 100 m, 300 m, 600 m, pchnięcie kulą, skok w dal i sztafeta 4x100 m. Marta Dawiec uczennica VIII klasy WYGRAŁA bieg na 600 m i będzie nas reprezentować na zawodach wojewódzkich 🏆.
    Marcie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy👏. A pozostałym dziewczętom gratulujemy, że nie przeraziła ich pogoda i dzielnie stanęły do rywalizacji👏💪
J.O.
SP39 szkołą ekspercką w projekcie "Ogród z klasa"

    Dzisiaj w ramach projektu "Ogród z klasą" realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie w 18 szkołach podstawowych I edycji programu Szkoła Podstawowa 39 otrzymała Certyfikat Czwartego Stopnia.
Nasza szkoła uzyskała wszystkie cztery certyfikaty i przyznano nam tytuł Szkoły Eksperckiej! Oprócz dokumentu otrzymaliśmy w ramach nagrody szklarnię. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie wykorzystana w ogrodzie szkolnym . Projekt „Ogród z klasą” został w ten sposób zakończony.
Dziękuję wszystkim uczniom uczęszczającym na zajęcia ogrodnicze w roku szkolnym 2021/2022
oraz nauczycielom prowadzącym swoje lekcje w ogrodzie.
Dzięki wspólnej pracy udało nam się uzyskać certyfikat!
Koordynator projektu w szkole
Iwona Janek
Pokazowe Samotworki

    8 września na zajęciach rozwijających kreatywność uczniowie klasy 1 B gościli Panią Natalię – instruktorkę warsztatów plastyczno – technicznych "Samotworki". Dzieci pod kierunkiem Pani Natalii wykonały piękne przyborniki na szkolne gadżety. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się twórczo i efekty swojej pracy mogą wykorzystać w szkole lub w domu, bo to nie tylko estetyczna praca, ale także praktyczny piórnik, mogący być ozdobą każdego biurka. Pani Natalii bardzo dziękujemy za przyniesione materiały i wspaniale zorganizowane zajęcia. Wszystkich chętnych uczniów zapraszamy do zapisania się na całoroczne warsztaty, które od kilku lat już są prowadzone w naszej szkole.
J.S.
Zbieraj Talenciaki dla Naszej Szkoły - SP 39 !!!

    Od dzisiaj (05.09.2022r) w sieci sklepów Lidl organizowana jest akcja pt. "Szkoły pełne Talentów" do której przystąpiła nasz Szkoła :) Talenciaki są wydawane w okresie trwania akcji we wszystkich sklepach stacjonarnych Lidl za każde wydane 50 zł zawierające minimum jeden owoc lub warzywo. Talenciaki będzie można aktywować na stronie lidl.pl/Szkoly, wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR i przypisać je do jednej z zarejestrowanych tam szkół. Być może część osób będzie chciała przekazać Talenciaki w tradycyjnej formie. Stąd też w holu szkoły będzie do tego celu oznakowane pudełko, do którego będzie je można wrzucić.
Więcej informacji na temat akcji, można znaleźć na stronie: https://www.lidl.pl/c/szkoly/s10012469
Zapraszamy do wspólnej zabawy :)
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

    1 września, na uroczystym apelu rozpoczynającym nowy rok szkolny 2022/23 spotkali sie uczniowie oraz nauczyciele, a także trzymający kciuki za swoje pociechy troskliwi rodzice. W rozmowach uczniów brzmiały jeszcze wakcyjne nuty, ale jednocześnie słyszało się radość ze spotkania z koleżankami i kolegami z klasy. Pani dyrektor mgr Jolanat Urban serdecznie przywitała zgromadzonych, szczególnie ciepłe słowa skierowała do uczniów klas pierwszych życząc im, aby czas spędzony w nowej dla nich szkole był nie tylko obowiązkiem, ale również przynosił radość. Spotkanie było również okazją do przedstawienia uczniom i rodzicom bieżących spraw związanych z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/23. Na zakończenie uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach. Znamienne słowa "Rok szkolny 2022/23 uważam za rozpoczęty" definitywnie zakończyły beztroski, wakacyjny okres.